V dnešním článku si odkryjeme význam základních slov a pojmů, s kterými se můžete na poli domén a webhostingu setkat. Vždy je lepší být předem informovaný, než podepsat smlouvu s poskytovatele, aniž byste chápali všechny sounáležitosti. Slovníček pojmů by měl ovládat každý i začínající webmaster ještě dříve, než vstoupí so světa programování a správy obsahu na svém serveru.

Databáze

Jedná se o specifický soubor jednotlivých dat. Existuje ucelený systém, který slouží pro ukládání dat do databáze a pečlivě se stará aby se tato uložená data v požadovaném formátu dala velice rychle vybírat, snadno mazat, popřípadě měnit.

Doména

Doménou se rozumí vaše originální a zcela jedinečná url adresa, která je jenom vaše. Pod tímto unikátem se prezentujete na internetu. Doménové jméno je podle své kvality rozděleno do několika řádů. Je snadno rozpoznatelné, jelikož jednotlivé domény jsou odděleny tečkou.

Doména prvního řádu (TLD Top level Domain)

Doména prvního řádu je příponou, která je na pevno připojena na konci názvu adresy. Uveďme si to na příkladu www.jmenodomeny.cz – cz je příponou domény prvního řádu.

Doména třetího řádu (Subdoména)

Subdoména je rozšířením názvu o další úroveň. Např. www.html.jmenodomeny.cz je subdoménou www.jmenodomeny.cz. Takovéto subdomény je možné vytvářet pouze u domén druhého řádu.

E-mail

E-mail zná asi každý běžný uživatel internetového prostoru. Jde o elektronickou schránku ne nepodobné té klasické poštovní. Pokud máte zaregistrovanou doménu prvního řádu u svého poskytovatele, tak máte určitě k dispozici vlastnit email bez přízvisek seznam, atlas a podobně. Pro vlastní příjem elektronické pošty se většinou používá e-mailový klient. Mezi dvěma e-maily je možné přeposílat textové zprávy i přílohy.

Parkování domény

Parkování domény je ve většině případů naprosto zdarma a je úzce spjato s vedením DNS záznamů k vlastní doméně. Sice máte svou doménu zaregistrovanou, ale prozatím ji nevyužíváte pro webové stránky, e-maily atd.

PHP – Hypertext Preprocessor

Nazýváme ho skriptovacím jazykem, který pracuje na straně serveru. Většinou se používá k vygenerování dynamického obsahu na www.

Převod domény

Pokud jste zaregistrované domény vlastník, tak máte v rukách jedinečnou možnost si ji nechat převést mezi akreditovanými registrátory. Taktéž ji můžete nechat převést na zcela nového vlastníka. Situace převodu nastává v případě, když chcete změnit webhostingového poskytovatele z důvodu lepších podmínek.

Registrace domény

Pokud chcete nastartovat svou slibnou kariéru ve virtuálním světě, tak musíte vlastnit svou unikátní adresu. To lze učinit pomocí registrace domény, kterou si pronajmete na určitý časový úsek. Registrace je většinou možná od 1 roku výše, přičemž s každým rokem se cena za jeden rok pronájmu snižuje. Doménu můžete taktéž zaparkovat, pokud na ní nechcete provozovat www.stránky.

Webhosting

Jde o umístění každé webové stránky na server společně s dalšími aplikacemi a o jejich zpřístupnění uživatelům na internetu.