Nejlepší WordPress šablony

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Nejlepší WordPress šablony – srovnání mých 7 nejoblíbenějších

1. Divi

Divi Theme Logo

Divi je jedna z nejoblíbenějších šablon na světe. Má vlastní vestavěný drag&drop page builder v češtině, se kterým je možné upravovat vše, na co si tvůrce webu vzpomene.

Recenze

2. Elementor

Elementor Logo

Elementor je drag&drop page builder v češtině, se kterým snadno upravíte jakoukoliv WordPress šablonu. Ale má vlastní šablonu, takže nemusíte hledat jinde.

Recenze

3. Kadence

Kadence Wp Logo

Kadence je rychlá, výkonná a víceúčelová šablona. Začátečníci k ní budou potřebovat page builder nebo si při stavbě webu vystačí s bloky v editoru Gutenberg.

Recenze

Recenze a moje zkušenosti se šablonami

Živím se jako tvůrce webů neboli webdesigner. Mám zkušenosti s tvorbou webů na mnoha systémech, proto vám pro WordPress mohu doporučit tyto šablony. V jejich recenzích vysvětlím své důvody, proč bych je doporučil.

1. Divi

1 Divi Sablona
Takhle vypadá vytváření stránek v builderu v šabloně Divi.

Divi je šablona s plnohodnotným page builderem, ve kterém se pracuje stylem drag&drop (chyť a pusť). Při stavbě webu si vystačíte pouze s klávesnicí a myší. S Divi můžete stavět celé weby bez potřeby umět programovat. Nemusíte umět ani styly CSS. Všechno nastavíte v editoru šablony. Sám ji mám mezi oblíbenými šablonami, které často používám na různých projektech. S vestavěným komplexním page builderem můžete změnit vše. I stránky a archivy, jejich chování a podobně. U jiných šablon toto dokážete jedině jako programátor.

S editorem se musíte naučit pracovat, ale je to jednoduché. Editor je v češtině. Jestli jste někdy zkoušeli Wix nebo Webnode, tak je to dost podobné. Divi je lepší v tom, že je vaše. Hlavně za ní můžete zaplatit pouze jednou a používat ji na neomezeném množství webových stránek. Nabízí takzvanou doživotní platbu. Ta je velice výhodná. Zejména pro vás a pro vaše weby, nebo když děláte weby na zakázku klientům. Jednoduše neplatíte žádné další poplatky za obnovení licence.

DIVI představení šablony
Práce v editoru (builderu).

Divi je flexibilní šablona, kterou využijete na jednoduchých webech a blozích. Můžete ji používat také na WooCommerce. Tady vám Divi pomůže s přizpůsobováním šablon produktu, kategorií a podobně. Více se dozvíte v mojí recenzi Divi.

Její nevýhodou je asi jen to, že nemá bezplatnou verzi. Vyzkoušet si jí přesto můžete vlastně zdarma, protože máte garantovanou zkušební dobu 30 dní, po kterou vám vrátí zpět plnou cenu. V případě, že budete se šablonou nespokojení.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Můžete si vybrat mezi ročním plánem, nebo jednorázovou platbou.- Poměrně nepřehledné rozhraní.
+ Spousta funkcí a animovaných tlačítek.- Chybí verze zdarma nebo alespoň demo.
+ Stovky profesionálních šablon.
+ Nemusíte začínat od nuly. Můžete upravovat už předem vytvořený layout.

2. Elementor

S Elementor je to stejné jako s Divi. Je to šablona s vlastním vizuálním page builderem, se kterým také nastavíte vše bez programování. Můžete vytvářet vlastní šablony stránek, kategorií, stránky produktů a podobně. 

elementor se šablonou

Elementor má svoji bezplatnou verzi. Musím vás upozornit, že ve verzi zdarma chybí mnoho důležitých funkcí. Elementor zdarma nemá moc smysl používat, protože lepší funkce vám nabídnou jiné bezplatné šablony jako třeba Kadence nebo Astra.

Pokud si Elementor vyberete a zaplatíte za něj, tak dostanete plnohodnotný a jednoduchý editor stránek, se kterým dokážete vytvořit velké věci. Editor je v češtině a podle mého je o něco víc jednodušší na používání oproti editoru Divi. Proč jsem dal Divi na první místo?

Takhle se tvoří stránky na s použitím Elementor. Je v češtině, ale já rád pracuji v anglickém rozhraní.

Elementor nenabízí doživotní licenci jako Divi. U Elementor se platí roční poplatek za licenci. Můžete si vybrat mezi licencí pro jeden web nebo licencemi pro více webů. Multilicence vychází cenově levněji. Přečtěte si recenzi Elementor a budete mít jasno.

Protože Divi i Elementor garantují vrácení peněz v plné výši po dobu 30 dní v případě nespokojenosti, tak vám doporučuji vyzkoušet si Elementor Pro i Divi a vybrat si to, co se vám lépe používá.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Velké množství funkcí ve verzi zdarma.- Za WooCommerce editor si musíte připlatit
+ 300+ připravených profesionálních šablon.- Přednostní podpora vás bude stát minimálně 49 $ ročně.
+ Pravidelné ukládání stránky v editoru - možnost vrátit se k starší verzi, pokud něco pokazíte.- Bezplatná verze není moc použitelná
+ Drag&drop editor
+ Vytvořený web je optimalizovaný také pro mobilní zařízení.
+ Možnost vytvářet a nastavovat globální šablony (PRO)
+ Snadná úprava WooCommerce stránek (PRO)
+ Možnost konfigurace SEO nastavení pro vytvořené stránky a šablony.

3. Kadence

Kadence je rychlá a výkonná šablona. Používám ji na mnoha klientských webech a běží na ní i tento web. Kadence má vlastní plugin, který přidá bloky do editoru Gutenberg. K placené šabloně dostanete další balík pluginů, které oceníte například při upravování WooCommerce e-shopu. Tady mluvím o Kadence Shop Kit, se kterým můžete měnit vzhled a rozložení produktových stránek. Bez potřeby programování. Vše se dá zvládnout přes Gutenberg a Kadence Hooked Elements, které jsou dostupné pouze v placené verzi. Více vám poví moje recenze šablony Kadence.

šablona Kadence

Šablonu Kadence bych mohl doporučit i pokročilejším začátečníkům. Na úpravu jakékoliv šablony jsou potřeba nějaké zkušenosti. Kadence má databázi Startovacích šablon. Jde o profesionálně vytvořené weby s demo obsahem, který snadno vyměníte za svůj. V praxi to funguje tak, že si vyberete předpřipravenou šablonu, tu si přes administrační rozhraní WordPress stáhnete, vyberete si barevnou kombinaci a můžete upravovat jednotlivé stránky i jejich části. Tvorba webu tímto způsobem je velice jednoduchá, a hlavně rychlá.

2 Kadence Starter Templates
Předpřipravené šablony Kadence.

Na Kadence můžete samozřejmě vytvářet weby dle vlastního návrhu na takzvané bílé stránce. Kadenci můžete používat ve spojení s builderem Elementor. S tímto kombem budete mít funkčně nadupaný systém, na kterém můžete stavět komplexní weby, magazíny nebo e-shopy.

Kadence má svoji bezplatnou i placenou variantu. Bezplatná varianta je dobře použitelná na jednoduché firemní weby, blogy, magazíny. Na komplexnější web, magazín nebo e-shop bych vám doporučil placenou variantu, která zpřístupňuje více funkcí pro nastavení a pro WooCommerce.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Rychlá a lehká šablona
- Startovacích šablon zatím není mnoho (ale přibývají)
+ Multifunkční šablona
+ Startovací šablony
+ Bezplatná verze
+ Hluboká integrace s WooCommerce, LearnDash a LifterLMS

4. Astra

Šablona Astra je podobná šabloně Kadence. Astra má také vlastní databázi hotových Startovacích šablon, které snadno použijete pro svůj web. Astra má i podobné funkce jako Kadence. 

šablona Astra

Všechny v současné době nejlepší šablony se předhání ve svých funkcích. Když jedna přijde s novou funkcí, tak další jí bude mít brzy také. Na to se můžete spolehnout.

Kdybych se v současné době rozhodoval mezi Astra a Kadence, tak bych si vybral tu, u které se mi líbí více startovacích šablon. Každý máme jiné preference. Já mám raději startovací šablony a jiné pluginy od Kadence, ale než jsem poznal Kadence, tak jsem používal pouze šablonu Astra. Ostatně více si můžete přečíst v recenzi šablony Astra.

startovací šablony Astra
Ukázka předpřipravených šablon od Astra

Astra má také vlastní page builder – Spectra. Ten si můžete stáhnou zdarma z repozitáže WordPress. Podobně jako u Kadence jde o přídavné bloky do Gutenbergu. Vlastně šablonu Astra si můžete nainstalovat také v její bezplatné podobě. Zase jde o osekanou verzi, která toho umí ještě o trochu méně než bezplatná verze šablony Kadence. Astra můžete také používat v kombinaci s Elementor.

Placenou verzi samozřejmě doporučuji, ale rovnou říkám, že záleží na vašich potřebách. Možná si vystačíte s bezplatnou, ale placená toho nabízí daleko víc.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Odladěný zdrojový kód
- Verze zdarma je velice „osekaná“
+ Nepotřebuje načítat zbytečné soubory
+ Možnost zaplatit doživotní licenci
+ Kompatibilní s populárními page buildery
+ Desítky Starter Templates, díky kterým je šablona vhodná i pro méně zkušené a graficky nenadané uživatele
+ Nastavování složitých funkcí šablony bez znalosti kódování
+ Integrované funkce pro WooCommerce

5. OceanWP

OceanWP je víceúčelová WordPress šablona. Přesto z vlastní zkušenosti vím, že ji lidé používají hlavně pro vytváření e-shopů. O této šabloně jsem přesvědčený, že má lépe odladěné nastavení a funkce pro WooCommerce e-shopy. Také má asi nejvíce startovacích šablon pro WooCommerce. Pro e-shop je šablona OceanWP nejspíš jasná volba.

Oceanwp Sablona
Na OceanWP si vyberete z mnoha startovacích šablon.

OceanWP má bezplatnou verzi šablony, která je podle mého názoru absolutně zbytečná. Moc toho neumí. Pokud chcete stavět vlastní e-shop, tak pak na placené verzi šablony OceanWP, která je kupodivu poměrně levná. Pokud za šablonu platit nechcete, tak se podívejte po jiné bezplatné.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ bezplatná verze
- oproti konkurenci značně osekaná free verze
+ dobrá pro e-shop na WooCommerce
+ možnost používat Divi, Gutenberg, Elementor

6. Avada

Avada patří k nejprodávanějším WordPress šablonám. Nemá bezplatnou verzi. Z Avada se postupem času stal robustní website builder podobný Divi a Elementor. Avada dělá řadu věcí odlišným způsobem. Mě se zdá, že často složitým. Přesto bych se nebál šablonu Avada doporučit začátečníkům. Budou se s ní muset sžít. Odměnou jim budou funkce, které Avada nabízí. A není jich málo.

šablona avada
Avada je šablona s vlastním page builderem. V jejím případě nebudete potřebovat Divi nebo Elementor.

Se šablonou a jejím live builderem postavíte celý web od nuly bez potřeby cokoliv programovat. Obejdete se bez vývojáře. Pokud vás to zaujalo, přečtěte si recenzi Avada šablony.

WordPress šablona Avada předpřipravené šablony
Avada nabízí také mnoho pěkných předpřipravených šablon.

Mě se u Avada hrozně líbí velké množství předpřipravených startovacích šablon. Bohužel se mi nelíbí cenová politika. Avada vychází v porovnání s ostatními šablonami docela draze. U Avada si vždy pořizujete licenci pro jeden web. Tato licence se musí každý rok prodloužit. To je pochopitelné, ale jiné šablony mají možnost využití na neomezeném množství webů.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Fusion Builder
- Licence jen pro jeden web
+ Přes 60 předpřipravených šablon vzhledu
- Nemá verzi zdarma
+ Avada je vhodná i pro začátečníky
+ Možnost vytvářet dynamický obsah pomocí Fusion Theme Builder
+ Integrace WooCommerce pro jednoduché designování vzhledu obchodu
+ Budoucí aktualizace v ceně
+ Designování a úprava vzhledu šablony přes vizuální nastavení (nemusíte umět HTML a CSS)

7. GeneratePress

GeneratePress je šablona podobná šablonám Kadence a Astra. Důvod, proč je poslední, je ten, že GeneratePress je vhodná pro pokročilejší uživatele CMS WordPress. Abyste tomu rozuměli, GeneratePress nabízí také pár startovacích šablon, funkce pro snadné nastavení webu a mnoho dalšího. Jenže podle mých zkušeností je oproti jiným šablonám složitější na používání. Mnoho věcí se musí většinou řešit programováním a upravováním CSS stylů. To není nic pro začátečníky.

Generatepress Sablona
Pro použití GeneratePress už potřebujete nějaké zkušenosti.

GeneratePress je dobrá šablona, kterou si oblíbí develepoři a zkušenější uživatelé. Jednak má skvěle zpracovanou dokumentaci, vlastní builder stránek, pokročilý hook systém a podobné věci. V základu jde o rychlou víceúčelovou šablonu bez zbytečného balastu. 

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ bezplatná verze
- bezplatná verze skoro nic neumí
+ skvěle optimalizovaná a rychlá- vhodná pouze pro zkušené uživatele
+ doživotní licence

Jak vybrat WordPress šablonu

Šablonu vybírejte podle potřeb a vlastních znalostí. Mnoho šablon pro WordPress je takzvaně víceúčelových. To tedy znamená, že je můžete použít pro firemní webové stránky, pro e-shop, pro blog nebo pro osobní web.

Proč vybrat víceúčelovou šablonu?

Víceúčelové šablony mají vestavěné funkce, kterými snadno upravíte důležité prvky stránky. Například jednoduše změníte logo, hlavní barvy a písma webových stránek, vzhled tlačítek a mnoho dalšího. Bez znalostí programování. Takzvané multipurpose šablony můžete použít na stránkách pro jakýkoliv obor. Jejich výhodou je, že mají všechny funkce, takže teď sice tvoříte firemní stránku, ale pokud budete v budoucnu potřebovat e-shop, tak to s víceúčelovou šablonou nebude problém. Proto si vyberte víceúčelovou šablonu.

Podle mého názoru jsou nejlepší volbou šablony s vlastním builderem stránek. Sem patří Divi a Elementor. Tyto dvě šablony umožňují jednoduše upravovat všechny prvky WordPress webu bez potřeby znát HTML, CSS nebo programovací jazyk. 

Když se naučíte pracovat s editorem (builderem) stránek, tak si rychle postavíte vlastní web podle svých představ. Výhodou Divi a Elementor je snadná úprava všech podstránek a součástí webu. Například u e-shopu na WooCommerce můžete pomocí editoru změnit vzhled stránky produktu, kategorií, košíku a jiných podstránek. Toto umožňuje pouze Divi a Elementor. V jiných šablonách už musíte upravovat zdrojový kód šablony, používat hooky a podobně. To už není nic pro začátečníky.

Mezi rychlé a výkonné šablony patří kromě Kadence a Astra také OceanWP, GeneratePress, Avada. Jejich společnou výhodou je rychlost. Ke všem těmto šablonám poskytují jejich vývojáři předpřipravené šablony (startovací šablony), které si můžete stáhnout a používat na svém webu, který si vytvoříte sami. Startovací šablony jsou vlastně hotové profesionální webové stránky. Pomocí editoru změníte hlavní barvy, logo a v editoru přepíšete demo obsah svým obsahem. Tohle zvládne nejspíš každý.

Samostatnou šablonu nebo šablonu s builderem?

Jak už jsem psal, tak nejlepší je kombo šablona a page builder. Přestože některé šablony jako například Kadence, Astra, GeneratePress a další patří mezi nejlepší, tak nejsou příliš vhodné pro úplné začátečníky. Jsou to rychlé a výkonné šablony. Bohužel bez znalosti CSS nebo pokročilých WordPress funkcí by začátečník vzhled takové šablony neuměl jednoduše přizpůsobit vlastním potřebám. Tyto šablony mají také vlastní buildery stránek. Například Kadence má své Kadence Blocs, které vám přidají bloky do editoru Gutenberg. Je to spíše editor na úpravu článků než stavbu webů. Na stavbu celých webů bych doporučil Divi nebo Elementor.

Šablonu zdarma nebo placenou?

Čím méně zkušeností s úpravou šablon máte, tím spíš si vyberte placenou šablonu. Placené šablony mají více vestavěných funkcí, které nejen začátečníkům pomáhají s nastavením a úpravou webových stránek. To je podle mého nejdůležitější věc, jakou můžete od šablony chtít.

Placená šablona vám nabídne větší množství předpřipravených startovacích šablon nebo jiných prvků, kterými rychleji postavíte celou stránku. Tady myslím šablony jako Kadence, Astra, Avada, které mají v databázích desítky předpřipravených šablon nebo sekcí webu. Sekce webu jsou profesionálně nastylované kousky stránek. Například hlavní část s nadpisem a obrázkem, ceník, formulář s mapou a podobně. V šabloně zadarmo toho tolik nenajdete. Záleží zase na vašich potřebách.

Placená šablona má v sobě další užitečné funkce, díky kterým nemusíte instalovat další pluginy. Další nainstalované pluginy mají bezpečnostní hrozby a mohou zpomalovat celý web. Mluvím jak o funkcích pro nastavení mega menu, hlaviček a zápatí webů, tak třeba pro práci s WooCommerce nebo obsahem.

Vyzkoušejte si šablonu sami

Jak vyzkoušet placenou šablonu zdarma? Nejspíš všechny důvěryhodné šablony garantují vrácení peněz v nějaké lhůtě bez potřeby psát důvod, proč ji nechcete. Tím se nabízí možnost si všechny šablony zdarma vyzkoušet a zůstat u té, která vám vyhovuje nejlépe. Garance vrácení peněz jsem vyzkoušel u mnoho šablona a pluginů, takže se v tomto případě není čeho obávat. 

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..