WEDOS hosting recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: WEDOS je neomezený webhosting, co se vám bude hodit pro WordPress

WEDOS už dávno nepatří mezi lowcostové webhostingy v ČR, ale rozhodně patří mezi oblíbené a výhodné služby v poměru cena/výkon. Co od WEDOSu očekávat, jaké jsou parametry služeb a je to webhosting vhodný pro WordPress? To se dozvíte v této recenzi.

Pokud preferujete video, tak můžete shlédnout i video recenzi na našem YouTube kanálu Webhostingcentrum.

Představení společnosti WEDOS

WEDOS (WEbhosting, DOmény, Servery) je česká webhostingová společnost. Ta bezpochyby patří mezi nejoblíbenější poskytovatele hostingových služeb v České republice. Jejím zakladatelem je Josef Grill, který před WEDOSem vybudoval a odprodal úspěšnou společnost FORPSI, která byla podobného zaměření.

Wedos recenze představení společnosti
Představení webhostingu.

Z WEDOSu se za krátkou dobu stal úspěšný hosting s dalšími doprovodnými službami jako je registrování domén nebo hosting pro VPS. Mimochodem, právě registrace některých domén je zde za nákupní ceny, takže je jejich pořízení přes tuto společnost poměrně výhodné.

Výhodnou nabídku se snažil WEDOS poskytnout i u svých webhostingů. Cenové tarify už dávno nepatří k nejlevnějším na trhu, ale v poměru cena/výkon určitě lze mluvit o jednom z nejvýhodnějších webhostingů u nás.

WEDOS v současné době využívá přes 282 600 klientů. Ti u něho zaregistrovali přes 417 900 domén a využívají jeho webhosting u více než 112 700 projektů. To jsou čísla, kterými se v ČR nemůže jen tak někdo pochlubit.

Služby WEDOS

Hosting WEDOS poskytuje vedle webhostingů další služby. Výše jsem zmínil registrování domén nebo služby VPS (v našem předchozím článku se dozvíte, co je VPS).

Wedos recenze služby
Některé ze služeb společnosti.

U této společnosti si můžete zaregistrovat národní domény .CZ, .SK a .PL. Také evropskou doménu .EU nebo generické (nadnárodní) domény .COM, .NET, .ORG, .INFO a jiné. V březnu 2020 WEDOS získal akreditaci ICANN a také svou ponuku domén rozšířil o registraci stovek nTLDs.

Mezi další služby patří virtuální privátní servery VPS postavené na cloudové infrastruktuře OpenNebula nebo unikátní služba WMS – Webhosting Managed Server, což je klasický webhosting, ale s vyhrazeným a garantovaným výkonem.

TIP REDAKCE:

[Recenze] Hezký web za pár okamžiků s WEDOS WebSite

Nedávno se společnosti pustila také do cloudových služeb, se kterými můžete vytvářet stovky vzájemně propojených virtuálních serverů.

Nás však v této recenzi nejvíce zajímá webhosting WEDOS.

Verze webhostingu

WEDOS nabízí dvě varianty webhostingu – NoLimit a NoLimit Extra. Právě první varianta webhostingu u nás patří mezi nejoblíbenější na trhu. Oba webhostingy mají dostatečnou konfiguraci pro plynulé provozování projektů, které pohání například oblíbený CMS WordPress, ale i jiné systémy. Varianta Extra pak zvládá i náročné projekty s vysokou návštěvností.

Wedos recenze varianty webhostingů
Varianty webhostingu.

Webhosting NoLimit

Parametry webhostingu NoLimit a jejich nastavení by mělo dostačovat všem méně náročným až středně náročným webovým stránkám a jiným projektům. Velice slibným lákadlem se zde zdá být neomezený prostor pro data na disku a neomezený přenos dat. PHP memory limit je nastaven na 256 MB. Pro WordPress je doporučován memory limit 64 MB. To většinou nestačí, takže je dobré, že u WEDOSu nebude váš projekt v tomto směru nijak omezován a můžete se zde pustit i do stavby e-shopu na oblíbeném pluginu WooCommerce, který už je o něco náročnější.

Wedos recenze webhosting Wedos NoLimit
Webhosting NoLimit.

Jediné, co se mi u této varianty webhostingu nelíbí, je absence denního zálohování. Web a všechna data se zálohují v týdenní intervalech. Při pořizování této varianty služeb je důležité na to myslet a vyřešit zálohování například nějakým pluginem do vašeho redakčního systému.

Naopak se mi líbí dostatečný prostor pro databáze. Ten je v současné době nastavený na 1 GB. Toto místo není omezené počtem databází, takže databází zde můžete mít hned několik. Neomezený prostor na disku už jsem zmínil. Je to totiž jedna z věcí, které se vám budou při vytváření webového projektu určitě hodit. Prostor na disku se vám může hodit i z důvodu možnosti využití aliasů (domén). Ty můžete přidat 3. To znamená, že na jednom webhostingu můžete provozovat za jedny peníze více domén 2. řádu. Konkrétně u NoLimit můžete mít v jednom webhostingu 4 domény s odlišným obsahem. Je to tedy jakási omezenější forma multihostingu.

Webhosting NoLimit Extra

Varianta webhostingu WEDOS s názvem NoLimit Extra nabízí více výkonu a doplňkových služeb, které se vám budou hodit u náročných projektů a více navštěvovaných webů.

Wedos recenze webhosting Wedos NoLimit Extra
Představení webhostingu NoLimit Extra.

Základem této varianty webhostingu je také neomezený prostor na disku a neomezené množství přenesených dat. Navíc máte k dispozici PHP memory limit 512 MB, na který už se jen tak něco nezadýchá. 

Pro databáze máte k dispozici 2 GB prostor. A ani zde není omezení na počet databází. 

U výkonnější varianty Extra není ani limit na počet aliasů. Teoreticky tak můžete na webhostingu provozovat neomezené množství domén 2. řádu s odlišným obsahem.

Této variantě webhostingu nechybí denní zálohování dat a jejich bezplatná obnova ze zálohy. Navíc máte v ceně možnost využívat bezpečnostní certifikát SSL (HTTPS), který je u levnější varianty webhostingu zpoplatněný. Zárukou kvality by měl být nabízený benefit webhostingu, na měsíc jeho užívání zdarma, pokud dojde za celý rok k výpadkům, které jsou dohromady delší než 5 minut. WEDOS garantuje dostupnost 99.99 %, takže byste na benefit neměli dosáhnout.

Porovnání parametrů webhostingu NoLimit a NoLimit Extra

Porovnání výkonu jednotlivých webhostingů si nejlépe ukážeme na číslech, která má na svých stránkách WEDOS. Ten uvádí, že varianta NoLimit utáhne bez problému weby s návštěvností přes 10 000 za den. To je přes 400 návštěv na každou jednu hodinu celého dne, což je docela vysoké číslo. Webhosting NoLimit Extra si pak dokáže poradit s mnohonásobně vyšším zatížením. To znamená, že zvládá opravdu hodně navštěvované weby. V obou případech musí jít o dobře optimalizované webové stránky, které nevyzpytatelně nezatěžují servery.

NoLimitNoLimit Extra
Prostor na diskuNeomezenýNeomezený
Přenos datNeomezenýNeomezený
Prostor pro databáze1 GB 2 GB
Prostor pro e-maily5 GB 10 GB (lze navýšit na 110 GB)
PHP memory_limit256 MB 512 MB
PHP upload_max_filesize128 MB 256 MB
PHP post_max_size128 MB 256 MB
PHP max_execution_time90 s (max 300 s) 90 s (max 300 s)
Max. počet PHP procesů710
HTTPS na doméně (SNI)Za příplatekAno (v ceně)
Denní zálohováníNeAno
Obnova ze zálohy zdarma NeAno
Při výpadku měsíc zdarmaNeAno

Porovnávací tabulka webhostingů NoLimit a NoLimit Extra.

Obě varianty webhostingu umožňují přepínat verze PHP od verze 5.3 až do současné. Když už jsme u PHP, tak je dobré zmínit, že jej můžete významně konfigurovat bez asistence podpory. Přes administraci můžete jednoduše nastavovat například max_execution_time, session.use_cookies, allow_url_fopen a další důležité parametry v php.ini. Na obou webhostinzích je nasazený rychlejší protokol HTTP/2, který razantně zrychluje načítání webových stránek oproti zastaralému protokolu HTTP/1. A servery obou variant jsou vybavené rychlými SSD disky. Takže ideální podmínky pro rychlé webové stránky.

Ceny webhostingu

WEDOS má dva výše zmíněné webhostingové tarify – NoLimit a NoLimit Extra. To jsou tedy plnohodnotné webhostingy. O těch už si více psát nemusíme. K samostatně registrovaným doménám společnost dává webhosting MiniWeb zdarma.

Wedos recenze ceny webhostingů
Ceny plnohodnotných webhostingových tarifů společnosti WEDOS.

MiniWeb je vlastně hotová webová prezentace v HTML, kterou můžete dále upravovat přes vizuální WYSIWYG editor. Pokud potřebujete jednoduchou firemní vizitku na vlastní doméně, tak pak je toto dobrá volba. S tímto bezplatným tarifem získáte 100 MB prostoru na disku, takže můžete vytvořit spoustu podstránek webu i s poutavými fotografiemi, které přes editor na web přidáte.

Představení administrace WEDOS

Počáteční přivítání v administraci může leckomu způsobit malý flashback do internetového pravěku. Administrační rozhraní WEDOSu je totiž neresponzivní a vlastně vypadá, jak webové stránky z roku 2010.

Wedos recenze zákaznická administrace
Administrace WEDOS.

Spousta lidí si na to v diskuzích stěžuje, ale mě osobně to nevadí. Administrační rozhraní webhostingu většinou slouží k různému technickému nastavování, vytváření databází, účtů nebo instalování aplikací a spravování služeb. Většinu z toho by stejně uživatelé přes mobilní telefon nedělali, protože k většině dalších prací, kvůli kterým chcete webhosting přenastavovat, budete stejně potřebovat počítač.

Něco jiného je samotné UX (uživatelská přívětivost). Na té by se určitě vyplatilo zapracovat. Ačkoliv mám zkušenosti s mnoha podobnými službami, tak mi stejně nějakou chvilku trvalo zorientovat se v celé té změti světlemodrých odkazů a světlemodrého pozadí. Zvýšení kontrastu by přivítal nejeden uživatel.

Wedos recenze zákaznická administrace konfigurace PHP
Konfigurace PHP v administračním rozhraní.

Po počátečním oťukávání si na administrační rozhraní webhostingu WEDOS určitě zvyknete a budete se tam cítit jako ryba ve vodě. To se vlastně budete cítit i na samém počátku, protože v ní budete chvilku plavat. Ale dost legrace.

Nakonec naleznete v administraci asi vše, co můžete pro správu webhostingu nebo domén potřebovat. A pokud to nenajdete, tak máte vždy v záhlaví administrace odkaz na znalostní bázi (nápovědu) nebo online chat s podporou. Ta dokáže na dotazy uživatelů reagovat velice pohotově v režimu 24/7.

Instalace WordPress a dalších aplikací na jedno kliknutí

V administraci WEDOSu naleznete instalátor aplikací, které lze nainstalovat jednoduše na jedno kliknutí. Toto je většinou zavádějící údaj, protože u většiny webhostingů jde o více než jedno kliknutí. Smyslem tohoto instalátoru je zjednodušit instalaci různých aplikací jako jsou redakční systémy typu WordPress a jiných aplikací a nástrojů.

Wedos recenze instalace WordPress I.
Jednoduchá instalace redakčního systému WordPress.

Například instalace CMS WordPress mi na WEDOSu zabrala 4 kliknutí myši. To je ale pořád rychlejší, než ruční vytváření databáze a kopírování tisíců souborů přes protokol FTP.

Wedos recenze instalace WordPress II.
Instalace a nastavení WordPressu na WEDOSu na několik kliknutí.

Ve webhostingu si můžete přes instalátor aplikací nainstalovat CMS WordPress, Joomla nebo méně známý Typo3 a další aplikace jako jsou fotogalerie Piwigo nebo e-commerce platformy PrestaShop a HESK.

Rychlost webhostingu

Tento test probíhal na variantě NoLimit. K testu jsem použil plugin FakerPress se 7 vygenerovanými příspěvky a původním článkem Hello World. Vygenerované příspěvky obsahovaly obrázky různého rozlišení. Při testování byla použita šablona Twenty Twenty a ve WordPressu byl nainstalovaný jediný plugin, a to zmíněný FakerPress.

Wedos hosting PageSpeedInsight
Test rychlosti v Google PageSpeed Insights nemohl dopadnout jinak.
Wedos hosting GTmetrix
Test nástrojem WebPageTest.org. First Byte (TTFB) by mohl být o chlup rychlejší.
Wedos hosting Sucuri Load Time Tester
Sucuri Load Time Tester: Test rychlosti načtení webu z různých míst světa.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoký PHP memory limit- Méně přehledná administrace
+ Neomezený prostor na disku- Více domén pomocí aliasů (není to plnohodnotný multihosting)
+ Instalace aplikací na jedno kliknutí- U webhostingu NoLimit zpoplatněný SSL certifikát
+ Webhosting je vhodný pro WordPress
+ Domény za nákupní ceny
+ Podpora 24/7

Sleva 50% na webhosting WEDOS NoLimit

Naši čtenáři si mohou webhosting WEDOS NoLimit pořídit se slevou 50% a více. Stačí navštívit náš projekt slevynahosting.cz, kde najdete vždy aktuální slevové kupóny na hostingové služby WEDOS.

Závěr a hodnocení

WEDOS patří mezi nejoblíbenější webhostingy u nás. Používá jej velké množství klientů pro mnoho svých webů a e-shopů. Většinou každý, kdo začíná s webem a s WordPressem, tak ten začíná svoji dráhu na WEDOSu

U webhostingu se mi v první řadě nelíbí aliasy, které jsou originálním způsobem, jak vyřešit poptávku po multihostingových službách. Aliasy nejsou multihosting. Pokud by WEDOS nabízel pouze hosting bez aliasů, tak bych neřekl ani slovo. Aliasy fungují na základě nastavení souboru .htaccess, ve kterém nastavíte cesty do jednotlivých adresářů. Ty jsou složkami různých domén. Osobně mi to přijde poměrně složité a myslím si, že čas od času zde mohou vniknout konflikty. Zejména u složitějších webů. 

Výpadky WEDOSu jsou poměrně diskutované téma. Webhosting garantuje dostupnost 99.99 %. Jenže se nabízí otázka: Čím to garantuje? U varianty webhostingu NoLimit Extra nabízí společnost, při delších výpadcích, kompenzaci jednoho měsíce služeb zdarma, ale u levnější varianty služeb není o nějaké kompenzaci ani zmínka. Ale zpět k tématu. Protože zde začíná spousta nováčků, tak si myslím, že výpadky jejich webů jsou způsobené převážně jejich neznalostí při nastavování a optimalizaci redakčních systémů. Hněv z výpadků jejich webovek se pak nese napříč celým internetem.

Společnost neustále investuje do infrastruktury a do rozvoje služeb. Líbí se mi nasazení rychlého protokolu HTTP/2 i rychlých SSD disků, protože na rychlosti načítání webů bude záležet čím dál tím víc.

Webhosting WEDOS by měl určitě zajímat nejen toho, kdo chystá svůj první webový projekt, protože k jeho provozování zde má skvělé zázemí a nonstop podporu pro řešení problémů, ale také zkušenější uživatele. Těm může se svým webhostingem NoLimit Extra nabídnout dostatečně výkonný webhosting pro velké projekty.

2.8/5 - (17 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Webhosting nedoporučuji. Kvůli nějakému síťovému problému na jejich straně mi obnovili web z 5 dní staré zálohy a kompletně znefunkčnili systém.

    1. Nepríjemné, ale na druhú stranu, záloha 5 dní späť je lepšia ako nič. Ako sa v poslednej dobe ukazuje, nechávať zálohy iba na hostingovej spoločnosti sa nevypláca a každý zákazník by si mal ešte pre poisiť vlastnou zálohou, prípadne u inej spoločnosti (ideálne aj v inej lokalite). Stačí sa pozrieť na posledný incident spoločnosti OVH (https://www.hostingy.net/pozar-v-datacentru-ovh-odstavil-statisice-webu/), prípadne minuloročný hack Subregu (https://wladass.cz/subreg-hacknut-timeline/), sú to dôkazy toho, že ani u veľkých spoločností nie sú Vaše dáta 100% v bezpečí. A treba si uvedomiť aj to, že nie všetky spoločnosti k zálohám pristupujú rovnako profesionálne https://www.hostingy.net/jak-zalohuji-ceske-hostingy/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..