Recenze Nordpass

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: Správce hesel NordPass pro Windows, Chrome, Firefox, iPhone i Android a další

V téhle recenzi se podíváme na správce hesel NordPass, který lze používat ve Windows, Linux, macOS, iPhone, na Androidu a také v různých internetových prohlížečích od Chrome, Edge až po Firefox. Podíváme se i na to, proč používat aplikaci pro správce hesel a nenechávat vše na správci hesel v prohlížeči. Chcete mít hesla v bezpečí? Pojďte si přečíst tuto recenzi.

Pokud preferujete video, tak můžete shlédnout i video recenzi na našem YouTube kanálu Webhostingcentrum.

Představení NordPass

NordPass je správce hesel (password manager), který si za uživatele zapamatuje jakékoliv heslo. A to i to nejtěžší, které se skládá ze složitých znaků jejichž názvy většinou ani neznáme. Správce hesel si takové heslo a přihlašovací jméno nejen zapamatuje, ale také jej dokáže správně a automaticky vyplnit na jakémkoliv místě, kde to zrovna potřebujete. Nejspíš to znáte z internetových prohlížečů jako je Chrome, Firefox, Edge a podobně. Ty mají také správce hesel, ale s jednou podstatnou nevýhodou. O té si povíme o kousek níže, takže čtěte dál.

1 Nordpass Recenze Predstaveni
Bezpečný způsob, jak si zapamatovat hesla.

Pokud se v oblasti IT bezpečnosti orientujete, tak vám slůvko Nord přijde určitě povědomé. Za NordPass stojí totiž stejná společnost (Nord Security) jako za populárním NordVPN, což je služba, která chrání internetové soukromí. Když už jsem zde VPN zmínil, tak nesmím zapomenout na to, že NordVPN patří mezi nejlepší VPN na trhu. Nord Security má další aplikace a produkty pro zvýšení IT bezpečnosti a správce hesel logicky zapadá do jejich oblasti působnosti.

Proč používat aplikaci správce hesel?

Je jedno, jestli používáte prohlížeč Chrome, Firefox, Opera, Edge nebo jiný. Všechny zmíněné prohlížeče mají vlastní správce hesel. Ty jsou většinou tak bezpeční jako vaše hlavní heslo k uživatelskému účtu (profilu) prohlížeče. Někteří lidé ani uživatelský profil v prohlížeči nemají, a hesla ukládají jen tak. Bezpečné to moc není, ale hlavní nevýhoda je pak ta, že hesla se jim nesynchronizují mezi zařízeními, která používají. Kvůli tomu lidé používají slabá hesla, která si snadno zapamatují, aby je mohli vyplňovat, kde potřebují. Z pohledu bezpečnosti je velký risk. 

Proč používat správce hesel? Protože si zapamatuje veškeré přihlašovací údaje ke všem službám, webů, e-shopům a v případě NordPass také k aplikacím. Proto můžete používat nejtěžší hesla a tím maximálně zabezpečit své uživatelské účty.

Pro používat NordPass a ne správce hesel v prohlížeči?

Nedá se říct, že by byl správce hesel v Chrome nebo v jiném prohlížeči méně bezpečný oproti NordPass. Problém je v tom, že správce hesel v prohlížeči si pamatuje pouze přihlašovací údaje k webovým službám. Tedy k webům, službám, obchodům, které prohlížíte přímo přes internetový prohlížeč. NordPass si umí zapamatovat také hesla k aplikacím, uložit do něho můžete údaje z platební karty, kódy od alarmu, osobní informace a poznámky a další vysoce citlivé údaje. 

2 Nordpass Recenze Aplikace Pro Windows
NordPass aplikace pro Windows.

Jeden z rozdílů NordPass oproti správci v internetovém prohlížeči je o dost podstatnější. Když chcete používat správce hesel například v prohlížeči Chrome a chcete je mít uložená v cloudu, abyste o ně náhodou kvůli poruše počítače nebo při jeho ztrátě nepřišli, tak si musíte vytvořit účet u společnosti Google. To je sice zdarma, ale mnohým uživatelům internetu to nevyhovuje. Většina lidí si tam ten účet právě kvůli těmto účelům založí, ačkoliv to původně neměli vůbec v plánu. Ano u NordPass si také musím založit účet. Jenže, když máte účet u Google, tak on už si vás s ním dokáže spojit, ukládá do něho informace o vás, které pak používá k personalizaci reklam a tak dále.

Pokud používáte více zařízení jako počítač a mobilní telefon, tak víte, jaká je výhoda synchronizovaných hesel. Na jakémkoliv zařízení si správce pamatuje přihlašovací údaje a ty vyplňuje za vás. Máte silná hesla, zabezpečené uživatelské účty, a nemusíte si nic pamatovat. To dělá správce hesel.

Když máte jiný prohlížeč v počítači a jiný na telefonu

3 Nordpass Recenze Aplikace Pro Android
NordPass aplikace pro Android.

Ale se ale stane, když na PC používáte prohlížeč Chrome a na mobilním telefonu například jiný prohlížeč? V tento moment máte smůlu. Hesla z prohlížeče na počítači nedokážete přenést do prohlížeče od jiné společnosti. Buď je přenesete manuálně (to znamená přepisovat složité znaky, které v heslech používáte) nebo máte chytřejší řešení. Tím je samostatná aplikace správce hesel – NordPass nebo jiný správce hesel.

Když jste na cizím počítači

Silná hesla nejsou absolutně zapamatovatelná. Když se například chcete na pracovním počítači přihlásit k nějaké internetové službě, tak buď musíte nechat synchronizovat veškerá hesla, která máte uložená na domácím PC nebo si změnit heslo u dané služby, které pak budete muset doma také znovu změnit. 

Když si na pracovním stroji stáhnete doplněk správce hesel NordPass pro prohlížeč, tak tento správce je chráněn hlavním heslem, takže když nejste u počítače, tak nikdo z firmy nemůže zjistit vaše heslo. Hesla jsou uložená stále v cloudu NordPass, takže se neuloží do prohlížeče. To znamená, že nebudete muset mazat nastavení prohlížeče. Prostě budete moct na jakémkoliv počítači používat bezpečně své přihlašovací údaje. 

Mnoho firem si to neuvědomuje, ale obyčejné sdílení hesel prostřednictvím interních komunikačních nástrojů není jednak efektivní, ale také to není bezpečné. Proč si posílat citlivé údaje přes komunikátory, když existuje správce hesel NordPass Business.

4 Nordpass Recenze Google Chrome
NordPass doplněk v Google Chrome.

Hlavní funkce správce hesel NordPass

Správce hesel toho umí mnoho, ale já považuji stejně za nejpodstatnější funkci práci s hesly, takže se na to pojďme podívat pěkně od začátku, co se bude dít, když NordPass nainstalujete.

Import hesel

5 Nordpass Import Hesel

Import hesel je nejdůležitější funkce správce hesel. Pokud by neuměl importovat přihlašovací údaje odjinud, tak by nemělo smysl jej používat. NordPass importuje hesla z různých internetových prohlížečů a uloží je do své paměti. Umí importovat z Chrome, Edge, Opera, Firefox, Brave a i z ostatních. A to i ze všech najednou. To je důležité, protože můžete svá hesla bezpečně používat kdekoliv jste a na jakémkoliv zařízení jste. NordPass umí importovat hesla i z jiných správců hesel. Ať je to 1Password, Lastpass, Dashlane, Keeper nebo jiný.

Vylepšení hesel

6 Nordpass Kontrola Sily Hesla
Kontrola hesel v NordPass.

Určitě tím nešvarem také trpíte a u některých služeb používáte špatná hesla kvůli jejich zapamatování. Když máte NordPass, tak už můžete používat pouze bezpečná, silná a nezapamatovatelná hesla. Aplikace vám s tím pomůže tak, že vám ukáže, která hesla jsou slabá. Vygenerujte si nové heslo, změňte ve službě a uložte do správce. Bude se vám možná lépe spát. Pamatovat si to heslo nemusíte, protože budete mít aplikaci v telefonu i v počítači, která ho za vás vyplní.

Ukládání platebních karet

7 Nordpass Platebni Karty

Tady je zase ta výhoda, že máte údaje o kartě kdykoliv po ruce. NordPass dokáže údaje z karty vyplnit do příslušné platební brány a je to takový lepší pocit, mít kartu uloženou v jiné aplikaci, než přímo v internetovém prohlížeči. Navíc jsem si všiml, že když objednávám něco na internetu, tak nemusím vstát z gauče a vynakládat úsilí při hledání peněženky kvůli kartě. Kartu mám v aplikaci a telefon mám stále po ruce, takže je to prostě jednodušší.

Ukládání poznámek a osobních informací

8 Nordpass Secure Notes

Správce hesel je bezpečné úložiště pro cokoliv textového. Nemůžete si sem ukládat soubory nebo fotografie, ale v aplikaci můžete použít psaní jednoduchých poznámek, ke kterým se vám nikdo nedostane. Tedy, pokud nebude znát vaše hlavní heslo k aplikaci. Stejně to funguje s osobními informacemi. Zde si můžete například ukládat čísla dokladů, důležité adresy nebo jiné informace, které potřebujete mít po ruce a v bezpečí.

Přenositelnost přihlašovacích údajů

9 Nordpass Synchronizace Hesel Mezi Zarizenimi

Už jsem o tom psal výše v této recenzi NordPass. Aplikace správce hesel vám umožní přenášet své přihlašovací údaje mezi zařízeními, ale hlavně mezi různými prohlížeči nebo jinými aplikacemi. Nemusíte se omezovat a používat na všech zařízeních jeden internetový prohlížeč, ale můžete jich používat více napříč různými zařízeními. Buď si do zařízení nainstalujete aplikaci nebo pouze doplněk pro prohlížeč od NordPass. Ten si pamatuje hesla a jiné údaje, automaticky je vyplní a ještě vám poradí, jaká hesla zlepšit. Aplikace NordPass může nakonec sloužit jako místo, ze kterého můžete přihlašovací údaje manuálně přepsat. Rozhodně je to lepší, než si hesla vypsat na kus papírku.

Data Breach Scanner

10 Nordpass Data Breach Scanner

Toto je funkce, která hlídá a upozorní vás na to, kdyby byly vaše údaje náhodou kompromitovány při úniku dat z nějakých služeb, které používáte. Čas od času se stane, že hackeři prolomí databáze s údaji uživatelů v některých službách. Teoreticky se pak do nesprávných rukou mohou dostat nejen vaše hesla s uživatelskými jmény, ale také třeba údaje z platebních karet. Tato funkce v NordPass Premium vás na případné odhalení vašich dat včas upozorní, abyste mohli rychle své účty a karty zabezpečit.

Cena NordPass

NordPass má tři cenové tarify. Jeden je bezplatný, druhý se jmenuje Premium a třetí Family. Hlavní rozdíl je v tom, že tarif zdarma nemá tolik vychytávek jako placené tarify. Například vás neupozorní na kompromitovaná data a neukáže vám, kde jsou slabiny vašich hesel. Na bezplatném tarifu mě ale překvapila trochu jiná věc. O tom ale kousek níž.

11 Nordpass Cena

NordPass Free je plně použitelný správce hesel. Samozřejmě nemá ty funkce, které jsem zmínil nad obrázkem, ale jsem překvapený tím, že jeho použití není omezeno na počet zařízení. Nevýhoda je však v tom, že v jednu chvíli můžete být do aplikace správce hesel přihlášení pouze na jednom zařízení. Správce hesel můžete používat bez omezení na počet uložených údajů. Údaje se budou synchronizovat napříč všemi zařízeními, která používáte.

Tarify Premium a Family mají všechny funkce a bezpečnostní vychytávky. Jsou tu právě ty funkce na hlídání uniklých údajů, rádce vylepšení hesel, ale také sdílení hesel a další. Rozdíl mezi Premium a Family je hlavně v ceně a v počtu uživatelských účtů. Premium je tarif pro jednoho uživatele a Family je tarif pro celou rodinu, kdy za jednu cenu může NordPass používat až 6 lidí.

Jak vypadá a funguje aplikace pro mobilní telefon?

Aplikaci správce hesel NordPass můžete bez obav používat ve Windows, macOS, Linux, Android, iOS, což jsou operační systémy, která používá většina uživatelů chytrých zařízení. Nicméně já vám teď ukážu, jak vypadá a funguje aplikace NordPass v Android telefonu.

NordPass videoukázka.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý import hesel
- U bezplatné verze nemůžete být do NordPass přihlášení na více zařízení současně
+ Intuitivní a jednoduchá aplikace (rozšíření pro prohlížeč)
+ Podpora Windows, macOS, Linux, Android, iOS
+ Doplňky pro prohlížeče Google Chrome, Firefox, Edge, Brave a Opera
+ Monitoring stavu hesel (placená verze)

Závěr a hodnocení

NordPass je jednoznačně bezpečný správce hesel. Na důvěryhodnosti mu přidává také audit, který provedla německá firma Cure53 zabývající se kybernetickou bezpečností. NordPass ukládá údaje, které jsou šifrované pomocí algoritmu XChaCha20. Ten je považován za budoucnost šifrování, ale hlavně je v podstatě neprolomitelný. No spíš jeho prolomení není tak jednoduché v porovnání s jinými šifrovacími metodami. 

Jiní správci hesel v sobě mají spoustu funkcí (marketingových lákadel), které se většinou všude pletou. NordPass je správce hesel s jednoduchými aplikacemi. Ano umí uložit poznámky a citlivé údaje, ale to je vše. Důraz je zde kladen na bezpečnost hesel, protože právě proto si chcete správce hesel pořídit. Je jednoduchý, výkonný a levný. Víc od něho nechci.

4/5 - (4 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..