Wp Rocket Recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: WP Rocket, jak funguje cache plugin pro WordPress?

WP Rocket je jeden z nejznámějších placených cachovacích pluginů pro WordPress, který vám pomůže zrychlit WordPress web, vylepšit skóre Core Web Vitals, ale také pomůže s úklidem v databázi. A vás určitě zajímá, jestli se vyplatí za WP Rocket platit? To se dozvíte v této recenzi.

Co je WP Rocket?

WP Rocket je cachovací plugin, který zlepšuje výkon, a hlavně rychlost načítání webu. Tento plugin toho umí o trochu víc, ale já od něho očekávám především zlepšení výkonu webu, zlepšení výsledků Core Web Vitals a PageSpeed Insights.

1 Wp Rocket Recenze Cache Plugin

Tohle všechno vlastně dokáže a překvapilo mě, jak jednoduše. Ve WP Rocket nečekejte nějaké složité nastavení jako například v Super Cache nebo W3 Total Cache. To jsou další známe cache pluginy pro WordPress, ale méně technicky zdatní uživatelé s jejich nastavením většinou hrozně bojují. Tento boj vede k výpadkům některých funkcí webu a frustraci. Takový uživatel pak cache plugin vypne, a raději žádný nepoužívá.

Toto se u WP Rocket pravděpodobně nestane, protože nastavení je jednoduché a lokalizované pro náš jazyk. V každém případě si na své přijdou i techničtější uživatelé, kteří ocení možnosti pokročilého nastavení.

Kde a proč používat WP Rocket me?

Google přišel v roce 2021 se svými Core Web Vitals jako s jedním z důležitých hodnotících faktorů pro výsledky vyhledávání. V podstatě to znamená, že pomalé a dlouho načítající se weby mohou být ve výsledcích vyhledávání znevýhodněné oproti rychlejším optimalizovaným webů. V dnešní době na rychlém webu záleží. Z toho důvodu je třeba jej optimalizovat.

WP Rocket má smysl používat tam, kde na rychlém webu záleží nejvíce. To jsou prodejní stránky, e-shopy na WooCommerce, velké obsahové magazíny a tak podobně. Tady všude tento cache plugin pomůže razantně zlepšit výkon webu s minimálním úsilím.

Vyplatí se WP Rocket na malém firemním webu? Použití WP Rocket na malých webech vás finančně nezruinuje. Pokud tam potřebujete řešit rychlost, tak pak se vám WP Rocket vyplatí používat, protože s ním ten rychlostní problém vyřešíte. Nicméně pro malé weby existuje řada bezplatných řešení jako WP Fastest Cache, kterými web zrychlíte. Nicméně je tam potřeba vědět, co děláte, protože si můžete odstavit některé funkce webu. Bezplatné pluginy jsou z uživatelského hlediska složité na ovládání a samozřejmě jim chybí řada funkcí, které výrazně zvyšují výkon webu.

Rozdíl mezi WP Rocket a bezplatným pluginem je především ve složitosti ovládání a nastavení. Tady má rozhodně absolutní převahu WP Rocket, který je snadno pochopitelný.

Proč používáme WP Rocket my?

Sami tady na WebhostingCentrum WP Rocket používáme, protože náš magazín pohání WordPress. Kromě toho používáme starou šablonu, ve které je spousta zastaralého kódu, reklamní kódy našich partnerů a další funkce, které celý web extrémně zpomalují. Z toho důvodu nám Google začal zasílat upozornění, že máme špatný výkon Core Web Vitals. A v té době jsme se také všimli zhoršování pozic ve vyhledávání, ale to nemuselo nutně souviset s Core Web Vitals. Nicméně i kvůli těm pozicím je dobré si Core Web Vitals hlídat.

Test zrychlení webu před a po nasazení cache pluginu WP Rocket

Naše současné výsledky rozhodně nejsou ideální. Nejvíc problémů s rychlostí webu WebhostingCentrum nám dělá zastaralá šablona, ale překlopení magazínu na jinou šablonu zatím není na pořadu dne, protože v té staré máme spoustu vlastních funkcionalit, které je potřeba předělat do nové šablony. To zabere spoustu času a moc se nám do toho zatím nechce. Kdyby vás to zajímalo, tak v budoucnu překlopíme WebhostingCentrum na šablonu Kadence.

S vypnutým WP Rocket dosahuje WebhostingCentrum hrozných výsledků. Nejvíce starostí nám dělá mobilní verze webu. Viz obrázek z měření na webu web.dev.

Měření rychlosti před zapnutím cache WP Rocket

2 Wp Rocket Gtmetrix Pred Zapnutim
2 Wp Rocket Pred Nasazenim Cache

Měření rychlosti WP Rocket po zapnutí pluginu

Graficky nevypadá optimalizace webu nijak převratně, ale pravdou je, že po zapnutí WP Rocket se web načítá rychleji a dojde taky ke zrychlení ostatních metrik. Kvůli některým funkcím a správnému načtení webu nemáme zapnuté funkce pro optimalizaci CSS a JS souborů, protože vyhledávání konfliktů, které může optimalizace těchto souborů způsobit, je pro nás časově neúnosné.

3 Wp Rocket Gtmetrix Po Zapnutim
3 Wp Rocket Po Zapnuti Pluginu A Cache

Jednoduše jsme se zapnutím WP Rocket cache pluginu dosáhli lepších výsledků. Nic jiného jsme nenastavovali. V našem případě to není ideální. Víme moc dobře, kde je chyba a největší brzda výkonu našeho magazínu, ale protože používáme WP Rocket, můžeme její řešení zase o nějaký měsíc oddálit. U nás dělá WP Rocket skvělou službu a reálně zrychlil web.

Hlavní funkce WP Rocket

Hlavní funkcí WP Rocket je optimalizace výkonu webu. K tomu je v pluginu několik nastavení, která vám s tím pomohou.

4 Wp Rocket Funkce Pluginu
Takhle vypadá nástěnka pluginu WP Rocket.

Cache a minifikace

Ukládání do cache (mezipaměti) je základní funkce, kterou můžete zrychlit načítání webových stránek. Správně ukládat do mezipaměti neumí každý plugin.  

5 Wp Rocket Caching

Když někdo navštíví webovou stránku, tak WordPress musí znovu a znovu generovat její náhled. To je výpočetně náročné, takže to zabere nějaký čas. V momentě, kdy se do mezipaměti uloži statické soubory načtené stránky, tak tato stránka se potom načte mnohem rychleji, protože už je přednačtená. WordPress ji nemusí znovu generovat.

Minifikace CSS a JS souborů dokáže zmenšit datovou velikost souborů, které se potom rychleji stáhnou do zařízení. Musíte pamatovat na to, že tento zásah může web poškodit, takže po každém kroku je důležité udělat test webu, jestli na něm nedochází k nějakým problémům.

6 Wp Rocket Minifikace Css Js
Nastavení optimalizace CSS souborů.

Na většině webů se problémy s CSS odhalí velice rychle, ale je k tomu potřeba mít techničtější znalosti. Zasažené problémy (soubory CSS) je potom možné v nastavení WP Rocket vyloučit, takže pro konkrétní soubor nebude minifikace platit. Takto to funguje i s JS soubory. U těch ostatně dochází k největším konfliktům, které mohou rozbít některé funkce webu.

Další funkce

Ve WP Rocket nechybí optimalizace obrázků. S tímto cache pluginem můžete na svém webu snadno nastavit LazyLoad (opožděné načítání obrázků). Tato funkce vylepšuje rychlost načítání webu, protože se nejprve načtou menší soubory a teprve později média, která se načítají až v momentě, když na ně uživatel dojce při scrollování stránky.

7 Wp Rocket Lazyload
LazyLoad a další funkce pro optimalizaci obrázků.

U obsahových webů jako jsou blogy, magazíny se do databáze ukládají starší verze článků. Pokud potom máte více článků (podstránek), tak přirozeně roste velikost databáze. Čím větší databáze, tím déle v ní trvá něco najít. To je zase věc, která může zpomalovat web. 

8 Wp Rocket Optimalizace Databaze
WP Rocket optimalizace databáze.

Kombinace všech těchto funkcí dokáže citelně zvýšit rychlost načítání webových stránek. Některým funkcím musíte dát trochu více času a vychytat všechny problémy, které jejich zapnutí může způsobit. Pokud tomu ten čas dáte, tak vás za to budou mít vaši návštěvníci a také Google rádi. Vyhledávací robot vám za to dá malé plus a možná vás občas posune před konkurenci ve výsledcích vyhledávání.

Cena WP Rocket

WP Rocket není zadarmo, ale je to placený plugin. Jeho licenci můžete pořídit nejlevněji pro jeden web, ale pokud máte více webů, tak vyjde výhodněji zakoupit hromadnou licenci pro 3 webové stránky nebo s licencí Infinite pro neomezený počet webů.

9 Wp Rocket Cena

Tarif Infinite vychází asi nejvýhodněji. Za WP Rocket se platí roční předplatné, které je potřeba každý rok obnovovat. S tím musíte u placeného pluginu počítat. Cena licence pro jeden web mi přijde přiměřená. Tento cache plugin rozhodně není předražený. Kromě toho přicházejí s každou aktualizací další funkce, které vám pomohou s lepší optimalizací. 

Klady a zápory 

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduché nastavení (pro rychlé výsledky stačí pouze aktivovat plugin)
- Placený plugin (konkurence je skoro zdarma, ale má složité nastavení)
+ Vhodné i pro začátečníky
+ Možnost pokročilého nastavení
+ Efektivní rychlé výsledky
+ Optimalizace databáze
+ Funkce LazyLoad pro obrázky

Hodnocení a závěr

WP Rocket je kvalitní cachovací plugin pro WordPress. Řada profesionálních vývojářů vám ho s klidným srdcem doporučí, protože s ním dosahují dobrých výsledků při optimalizaci webů. 

V záporech kritizuju hlavně cenu pluginu. Jde o placený plugin. WP Rocket má své alternativy, které jsou většinou zadarmo. Tedy základní funkce mají zdarma, ale za lepší funkce si zaplatíte i u konkurence. U bezplatného pluginu nemáte zákaznickou podporu. Protože je WP Rocket placený plugin, tak tady máte technickou podporu v ceně pluginu. Když se vyskytne problém, tak vám ho pomůže vyřešit. Nebudete si muset řešení googlovat na internetu.

Doporučil bych WP Rocket? Jednoznačně ano. Už jen z toho důvodu, že plugin používáme na WebhostingCentrum. Z toho důvodu vím moc dobře, jak plugin funguje a jakých výsledků s ním lze dosáhnout téměř bez práce. Zkuste si ho. Je to plugin se 100% garancí vrácení peněz, když s ním nebudete spokojení.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..