NordVPN recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Je NordVPN dobrý jen proti špehování?

Přemýšlíte o pořízení NordVPN, ale nejste dosud rozhodnutí, zda se vám vyplatí? Pojďte si přečíst tuto recenzi, ve které najdete i naší videorecenzi a test NordVPN, ale také návod, jak získat levnou a nejrychlejší VPN. Co tato virtuální privátní síť umí? To se dozvíte v tomto článku.

Pokud preferujete video, tak můžete shlédnout i video recenzi na našem YouTube kanálu Webhostingcentrum.

Představení NordVPN

NordVPN je poskytovatel virtuální privátní sítě (VPN). Tato společnost vznikla v roce 2012 jako projekt kamarádů, kteří chtěli společně bojovat za svobodu internetu. Primárními cíli bylo obejití cenzury v různých zemích světa a zabránění kontroly konzumovaného obsahu vládními institucemi. A tak vznikl první VPN server, který sloužil pouze pro pár přátel. O 4 roky později však vznikla první aplikace pro Android a společně s ní začala vzrůstat popularita této značky a tohoto poskytovatele VPN.

Co je NordVPN dnes?

Tak především je to velký poskytovatel VPN, který má k dispozici přes 5400 serverů po celém světě. Počet serverů se neustále mění, proto jednou mají k dispozici 5400 serverů a pak třeba 5300+. O něco více důležitější je počet zemí (lokací), ve kterých tyto servery jsou. NordVPN má servery v 60 zemích světa a pokrývá všechny kontinenty. Kvůli různým vládním nařízením zde však chybí třeba Rusko a Čína. Například Rusko chtělo od NordVPN, aby cenzuroval státem zakázané weby. To se společnosti samozřejmě nelíbilo, takže se z toho důvodu z Ruska stáhla. Nicméně uživatelé tam NordVPN používají stále, ale bez možnosti využití ruských serverů. NordVPN je k dispozici pro Windows, Linux, Android, iOS a MacOS, ale také pro Xbox, PlayStation a další zařízení.

NordVPN nabízí řadu bezpečnostních funkcí, které od VPN aplikace očekáváte. Tyto funkce si rozebereme později v této recenzi.

Proč používat VPN?

tunelové připojení vpn
Soukromí a ochrana uživatelských dat je jedním z důvodů používání VPN.

1. Soukromí, ochrana před Velkým bratrem a obejití cenzury

VPN se používá zejména kvůli zvýšení internetového soukromí. V momentě, kdy se připojíte na VPN, tak vás na internetu nerozpoznají reklamní služby, Google, Facebook a další špioni, ale nedokáže vás dokonce sledovat ani váš poskytovatel internetu a nebo vláda. Vlastně se stanete anonymním uživatelem internetu. Po připojení k VPN můžete prohlížet jakýkoliv web, ale nikdo to nedokáže vysledovat.

Pokud jste tedy například v Rusku a chcete sledovat cenzurovaný web, tak se připojíte do VPN a tím cenzuru obejdete. Ale pozor! Pokud se přihlásíte třeba do svého účtu na Facebooku, tak v tu chvíli bude Facebook přesně vědět, kdo jste. A stejně tak ostatní služby, kde máte účty a přihlásíte se do nich.

2. Obejití geoblokace na streamovacích službách

Nebudeme si nic nalhávat, ale toto je v dnešní době asi jeden z největších důvodu, proč si lidé VPN pořizují. S přihlášením do VPN si můžete vybrat, na který server z dostupných lokalit se připojíte. Po připojení na server se pro internetové služby stanete návštěvníkem z dané země, kde se server nachází. Pokud se tedy připojíte na server v USA, tak jste pro všechny weby a služby na světě návštěvníkem z Ameriky. Streamovací služby jako Netflix, Amazon Prime, YouTube, BBC a další blokují kvůli autorským právům vysílání pro cizí země. VPN je možnost, jak toto blokování obejít a sledovat pořady, které máte rádi.

3. Stahování z internetu

nordvpn ukázka serverů pro p2p
V aplikaci jsou speciální servery pro P2P.

Stahování čehokoliv z internetu, co podléhá nějakým způsobem autorskému právu, není nikdy úplně bezpečné, protože vládní instituce a ochránci autorských práv mají oči všude. Především používání torrentů a P2P sítí má velká rizika, protože obsah stahujete a rovnou sdílíte ostatním. A to se nesmí. Jestliže používáte běžné internetové připojení, tak vás kdejaký úřad snadno vypátrá a třeba předvolá. Po připojení do VPN jste anonymní a tím pádem neodhalitelní. Za to však neručím.

Možností využití virtuální privátní sítě je více. Někdy se s nimi dá ušetřit za letenky a rezervaci hotelů, také se používají pro bezpečnou komunikaci s firemním intranetem.

TIP: Jak funguje VPN se dozvíte v našem článku Nejlepší VPN, kde vám také ukážeme alternativní VPN poskytovatele.

Jaké funkce má NordVPN?

Nejdůležitější funkcí NordVPN, ale vlastně jakékoliv virtuální privátní sítě, je bezpečné a soukromé prohlížení internetu bez toho, aby vás kdokoliv online sledoval a zaznamenával, co prohlížíte. V lepším případě to dělají pouze reklamní služby a jíní špioni, ale i poskytovatelé internetového připojení. Bohužel v některých zemích toto dělá i tamní vláda. To znamená, že od VPN očekávejte změnu a skrytí vaší skutečné IP adresy. Většina lidí, kteří hodně cestují po světě, tak má vlastní VPN, aby se s její pomocí dostali na necenzurovaný internet.

1. Jednoduchost

nordvpn aplikace pro windows
Aplikace jsou intuitivní a jednoduché na ovládání (tato je pro Windows).

U NordVPN musím mezi nejdůležitější funkce vyzdvihnout jednoduchost. Oproti třeba CyberGhost VPN je NordVPN o dost jednodušší na používání. CyberGhost má poměrně jednoduché a intuitivní aplikace, ale NordVPN mi přijde o mnoho jednodušší, ale se zachováním všech funkcí. Takže tady palec nahoru.

2. Používání na více zařízeních

NordVPN má aplikace pro různé operační systémy a zařízení. Jak už jsem psal v úvodu, tak aplikace jsou k dispozici pro Windows, Linux, Android, iOS a MacOS, ale také pro Xbox, PlayStation, Android TV a další zařízení.

3. Rychlá VPN

Test rychlosti a stability po připojení na server v Albánii. Testováno na Speedtest.net

AV-TEST (nezávislá organizace, která testuje a hodnotí antivirový a bezpečnostní software) provedla různá měření a testování VPN. Z tohoto testu vyplynulo, že NordVPN je nejrychlejší VPN. Více informací na Technadu. Za NordVPN skončily PrivateVPN i PureVPN. Oblíbené ExpressVPN je až na 4. místě. Já osobně jsem měřil některá připojení v horších oblastech, jako Turecko a Albánie, kdy jsem očekával, že bude připojení pomalé. Jak to dopadlo? Bylo rychlé a s perfektní latencí (ping).

NordVPN – test rychlosti připojení

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)34,0823,8989
EU (Frankfurt)29,3938,325
Austrálie (Sydney, Melbourne)32,6310,22256
Nový Zéland (Auckland, Wellington)31,519,36283
Brazílie (Sao Paulo)31,834,88221
Spojené Arabské Emiráty (Dubaj)27,0412,35138
celosvětově (průměr)31,116,5168,7

Kolik stojí NordVPN?

VPN jsou poměrně levné služby. Samozřejmě to každý bere jinak. Poskytovatelé virtuálních privátních sítí se snaží uživatele přesvědčit k platbě na delší časový úsek. NordVPN není výjimkou, takže pokud hledáte levnou VPN, tak jste na správném místě. 

Nordvpn Cena 2023
Cena NordVPN

Je však nutno podotknout, že nejlevněji vás vyjde pořízení VPN v případě, kdy si službu přeplatíte na rok nebo dva. Při platbě na dva roky vás NordVPN vyjde na nějakých 2400 Kč za oba dva roky, ale při předplatném na 1 rok vás vyjde tato VPN na 1700 Kč (když počítám kurz 24 Kč za EUR). Tady je hned viditelné, co se víc vyplatí. V případě nespokojenosti se nemusíte obávat o peníze, protože tato společnost garantuje 30denní lhůtu pro vrácení peněz.

Bez ohledu na délku předplatného máte k dispozici všechny funkce, které NordVPN má. Pokud vám hlavou pořád vrtá cena, tak nezapomeňte, že v ceně NordVPN je možnost používat tuto VPN na 6 zařízeních najednou. Když cenu rozpočítáte mezi rodinu nebo si vezmete VPN napůl s kolegou nebo s více kolegy, tak máte nejlevnější VPN na světě.

Aplikace VPN pro počítač i pro mobilní telefon

Výše v recenzi jsem zmínil, že NordVPN můžete používat na 6 zařízeních. Jaká to jsou zařízení a operační systémy? 

seznam operačních systémů, pro které jsou dostupné aplikace
Seznam operačních systémů, pro které jsou dostupné aplikace.

Aplikaci NordVPN můžete nainstalovat do svého Android zařízení jako mobilní telefon a tablet, ale také ho můžete nainstalovat na Android TV. Pro zákazníky Apple mám dobrou zprávu. NordVPN jde používat i na zařízeních se systémy iOS a MacOS.

Co desktop? Aplikace pro Windows i Linux jsou samozřejmostí. U Linuxu je to složitější kvůli distribucím, ale všude tady jde tato VPN bez problému: Debian, Ubuntu, Elementary OS, Linux Mint, OpenSuse, Fedora, CentOS.

Je pravda, co se o NordVPN říká?

Ano je. NordVPN má za sebou jednu obrovskou bezpečnostní chybu. V roce 2018 byl jeden ze serverů ve Finsku narušen a kvůli tomu se útočník dostal k datům se záznamy webových stránek, které uživatelé navštívili. To samozřejmě vyděsilo uživatele po celém světě. Někteří v panice měnili VPN poskytovatele a začali v internetových diskuzích hanit NordVPN, že to není bezpečná VPNka.

Jak to bylo doopravdy? 

K únikům dat skutečně došlo. Společnost o tom dost dlouhou dobu mlžila. A to nebylo správné. Nicméně nakonec vyšlo najevo, že útočník získal záznamy navštívených stránek, ale nedostal se k žádným uživatelských jménům a heslům. V podstatě to znamená, že hacker měl velký seznam webových stránek, ale nedokázal je spojit s žádným z uživatelů NordVPN. Navíc byly tyto záznamy stránek pouze z omezeného časového úseku, protože NordVPN neuchovává záznamy o aktivitě.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduché ovládání
- Tlak na zakoupení tarifu na delší dobu
+ Funkce Kill switch
+ Aplikace dostupné pro všechny známé operační systémy
+ Odblokuje streamovací servery (Netflix, Disney +, Hulu a další)

Závěr

NordVPN je další poskytovatel virtuální privátní sítě. Vyčnívá něčím? Nejspíš nabídkou počtu serverů a lokalit. Podle rychlostního testu vyčnívá i rychlostí. Provedené testy pasovaly NordVPN na nejrychlejší VPN. To jsou fajn užitečné věci.

Já oceňuji, že se aplikace používají opravdu jednoduše. Mapa v aplikaci s lokalitami serverů mi přijde trošičku neohrabaná, ale to není něco, co by mohlo rozhodnout výběr VPNky. 

NordVPN má všechno podstatné, co bych čekal: kill switch, nevede záznamy, má speciální servery pro P2P, má spoustu serverů po celém světě, obchází geoblokaci, mění IP, blokuje reklamy i malware a další. 

Jo a ten bezpečnostní problém z minula. No jo, to je věc, která by se neměla stát. Je to věc, která když se stane, tak by kolem toho neměla společnost mlžit. Na druhou stranu je to také věc, která prověřila bezpečnost této služby – NordVPN. A na co se přišlo? Že opravdu nevede záznamy o aktivitách, že se útočník nemohl dostat k datům uživatelů. Což v konečném důsledku službě pomohlo, protože je vidět, že je bezpečná, takže používám NordVPN dál.

Pojďte si přečíst naše pravidelně aktualizované srovnání nejlepších VPN.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..