Nastroje Na Kontrolu Plagiatorstvi

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Nástroje na kontrolu plagiátorství

Jako majitel webu, online magazínu nebo blogu, který zadává práci copywriterům očekáváte dodání originálních textů. Jak často originalitu dodaných textů kontrolujete?

Existují nástroje pro přezkoumání originality versus plagiátů pro libovolné texty? Na co se při jejich výběru zaměřit, čeho si všímat? S jakými texty je váš text srovnáván?

Odpovědi hledáme v našem článku. Zaměříme se na plagiátorství v článcích, vědeckých pracích ale i textech poskytnutých umělou inteligencí.

Co je originál a co plagiát?

Pokud někdo bez povolení nebo bez uvedení zdroje použije cizí díla, myšlenky nebo i jejich části jako vlastní, mluvíme o plagiátorství. Pod dílem rozumíme i různé náčrty, dokumentaci, zdrojové kódy, texty na webech a jejich překlady do různých jazyků, reklamní texty, učební materiály, vědecké práce…

Plagiaty Obrazek

Plagiát často může vzniknout i volným překladem nebo parafrázováním textu, kombinováním textů z více zdrojů nebo kombinováním textů přeložených z více jazyků.

Nejčastěji bývá kontrolována originalita různých odborných textů (bakalářské, diplomové, disertační práce a podobně). Pokud obsahují převzaté texty, měly by být správně označeny citace a uvedené zdroje. Vysoké školy obvykle mají vypracované metodické příručky jak správně citovat autory ve vědeckých pracích. A mají i databáze prací, se kterými se nové práce porovnávají.

Na co se zaměřit při výběru nástroje na kontrolu plagiátorství?

Při výběru nástroje pro kontrolu plagiátorství se zaměříme na několik otázek:

  • Pro které jazyky je možná kontrola textů?
  • Je nástroj samostatný, nebo součástí nástroje pro kontrolu gramatiky a podobně?
  • Pokud odhalí shody textů, poskytuje návrhy na opravu?
  • Má nástroj kontrolu citací?
  • Na jakém principu funguje kontrola? Jak velká je v nástroji databáze textů pro porovnávání?
  • S jakými aplikacemi je nástroj integrován, jaké typy souborů lze nechat zkontrolovat?
  • Jak se nástroj používá, má jednoduché rozhraní?
  • Jaká je cena za kontrolu textu, lze nástroj vyzkoušet či používat i zdarma?

Když jsem si dělala seznam nástrojů pro tento článek, zaměřila jsem se na to, jak kontrola textu v nástroji probíhá, a dá se říci, že existují tyto typy nástrojů:

  • Nástroje, které ověřují uploadovaný text s texty ve svých obrovských databázích. Databáze jsou často tvořeny vědeckými pracemi, v některých nástrojích jsou však zahrnuty i miliardy webů.
  • Nástroje pro kontrolu textu využívají umělou inteligenci. Například porovnávají zadaný text a výsledky vyhledávání z internetových vyhledávačů.
  • Nástroje, ve kterých můžete zadat dvě URL a porovnat, zda se weby nebo články z nich shodují.

Nástroje na kontrolu plagiátorství

Plagrame Com
Plag Sk

Plag.cz, Plag.sk, Plagramme.com

Samostatný nástroj pro kontrolu plagiátorství pro více než 35 jazyků – včetně češtiny a slovenštiny, na trhu od roku 2011, hlavní sídlo firmy je v Litvě.

První dokument zkontroluje zdarma, další za placené kredity. Bez souhlasu uživatele uploadnuté soubory nejsou přidány do databáze.

Vhodný především pro studenty pro kontrolu prací. Dokáže odhalit i parafráze. Je možná korektura i odstranění plagiátorství, kontrola správných citací.

Jeho databáze obsahuje 14 bilionů webových stránek, knih, periodik, článků, studentských prací.

Turnitin Logo

Turnitin

Turnitin se věnuje kontrole plagiátů od roku 1998, kdy firmu založili 4 studenti z Kalifornie. Dnes má 14 poboček po celém světě.

Je to nejstarší a univerzitami často používaný nástroj pro ověřování originality studentských prací. Obsahuje však také podporu pro kontrolu středoškolských prací.

Je napojený na veřejnou databázi studentských prací z různých univerzit, využívaly jej i některé univerzity v ČR. Obsahuje více než 200 milionů studentských prací, 17 miliard webstránek, 90 tisíc časopisů, knih a periodik.

Scribbr

Scribbr

Hlavní nabídkou firmy Scribbr, která sídlí v Nizozemsku, je korektura a editování odborných anglických textů profesionály.

V nabídce je také samostatný nástroj Scribbr Plagiarism Checker, který byl vytvořen ve spolupráci s Turnitin a který používá podobný algoritmus i databázi veřejných prací.

Scribbr Plagiarism checker je určen především pro studenty a učitele. Report, který obdržíte po kontrole, obsahuje zvýrazněné části textu, které považuje za plagiát, nebo jsou nesprávně citovány.

Na stránce Scribbr je výborná databáze poznatků z oblasti tvorby dokumentů – různá doporučení, jak strukturovat dokumenty, citovat zdroje apod.

Grammarly Logo

Grammarly

Grammarly je nástroj, který poskytuje komplexní pomoc při tvorbě a kontrole anglických textů. Kromě běžné kontroly gramatiky pomáhá také se stylistikou textu, tónem textu a podobně.

V nabídce je free Grammarly Plagiarism Checker. Umělá inteligence v Grammarly porovná váš text se 16 miliardami webů a databází akademických prací ProQuest. V placené verzi jsou označeny části textu, které vyžadují citování a lze vygenerovat seznam zdrojů.

Unicheck Logo

Unicheck

Unicheck je globální služba dostupná v 90 zemích. Určena pro studenty i učitele. Je dostupný Free Plagiarism Checker Unicheck (omezená délka 200 slov) i placené služby pro kontrolu originality textu.

Unicheck porovnává texty s výsledky vyhledávání na internetu a také využívá databáze textů uložených v cloudu. Obsahují více než 91 miliard webů a veřejně dostupných prací.

V roce 2020 výše zmíněný Turnitin odkoupil Unicheck. Unicheck však nadále pokračuje jako samostatná služba.

Quetext Logo

Quetext

Nástroj pro kontrolu plagiátů pro žáky, studenty, učitele i copywritery. Používá technologii DeepSearch, která se zaměřuje na odhalení různých typů plagiátorství – patchworkové, mozaikové, náhodné i plagiátorství vlastních prací.

Ve výstupním reportu jsou v textu rozeznané typy plagiátorství barevně odlišeny. Pozitivní vlastností je, že ani ve free verzi se nezobrazují reklamy a můžete se soustředit na svou práci.

Dostupné jazyky: Nizozemština, angličtina, francouzština, němčina, italština, polština, portugalština, rumunština, španělština a vietnamština.

Copyleaks

Copyleaks

Copyleaks odhaluje plagiáty nebo parafrázovaný obsah ve více než 100 jazycích.

Pomocí umělé inteligence prohledává více než 16 tisíc akademických časopisů, 60 bilionů webstránek, více než milion interních dokumentů a více než 20 úložišť s programovacím kódem.

Nástroj je integrován is několika learning management systémy, čímž umožňuje učitelům kontrolu originality přes ně odevzdaných prací.

Nástroj umožňuje také srovnání dvou webů nebo dvou dokumentů na shodu.

Dupli Checker Logo

Dupli Checker

Nástroj pro kontrolu plagiátorství s online free verzí. Nevýhodou free verze je, že na webu se zobrazuje velké množství reklam. Placená verze vás zbaví reklam a umožní vám kontrolovat delší dokumenty.

Výsledek testu mě mile překvapil – spojila jsem do souvislého textu 3 odstavce z různých českých webů a Dupli Checker je správně všechny označil jako plagiáty, i s odkazy na stránky, ze kterých byly zkopírovány.

Cena Pro verze je určena počtem slov, která chcete měsíčně dohromady v dokumentech překontrolovat.

Plagscan By Turnitin

PlagScan by Turnitin

Jak název napovídá, nástroj PlagScan byl vytvořen pod křídly Turnitin. Je určen nejen pro kontrolu akademických textů, ale také pro firmy.

Dokumenty jsou kontrolovány vůči databázi webů naindexovaných vyhledávačem Bing.

Firemní zákazníci si mohou vytvářet databázi vlastních dokumentů a porovnávat jejich obsah.

K porovnání se použijí také všechny dokumenty, které uživatelé PlagScanu povolili uložit do databáze.

Plagiarismcheck Logo

Plagiarism Check

Nástroj určený pro učitele základních a středních škol i pro studenty, copywritery a novináře.

1 stranu dokumentu lze zkontrolovat zdarma, ale pro získání výsledků je nutná registrace. Potom si můžete dokupovat placené balíky s různým počtem stran.

Nástroj vám označí stažený text i zdroj, ze kterého jste jej zkopírovali. Dokáže detekovat různé typy plagiátorství – zaměněné pořadí slov, slova zaměněná za synonyma nebo změnu slovesného času ve větě.

CRZP.sk – Centrální rejstřík závěrečných prací

Slovenský zákon o vysokých školách ukladá vysokým školám povinnost kontrolovat originalitu prací. Ke kontrole prací slouží CRZP (Centrální rejstřík závěrečných prací). Používá APD (Antiplagiátorský systém), do kterého mají přístup zástupci škol. 

Crzp Zaverecne Prace Register

Práce se v CRZP uchovává 70 let. Uchovává se také jméno a příjmení autora, název vysoké školy, která práci poslala, studijní obor a další metadata. Je umožněno vyhledávání v online katalogu prací, práce je možné si stáhnout ve formátu PDF k prohlížení.

APD systém tedy neslouží studentům k ověření si textů před předáním, ale zástupcům škol, kteří ověří originalitu práce před obhajobami. Podobnou, avšak placenou službu poskytuje studentům Plagoff.sk. Ten používá stejný algoritmus jako APD.

Theses.cz – Vysokoškolské kvalifikační práce

Na kontrolu závěrečných prací je používán systém Theses.cz, který vyvíjí Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně.

Systém umožňuje vkládat různé typy souborů: .pdf, .doc, .xls, .ppt, .tex, .odf, .rtf, .txt. Práce lze vyhledávat v online katalogu, zobrazují se převedené do formátu PDF.

Theses Zaverecne Prace Ceska Republika

Do kontroly originality je přes tento systém zapojeno více než 50 vysokých a vyšších odborných škol v Čechách a na Slovensku. Je určen pro zástupce škol. Na podobném principu a databázích funguje rejstřík Odevzdej.cz, který je určený pro učitele i žáky.

Zamíchají kartami texty generované umělou inteligencí?

Patříte mezi nadšence umělé inteligence? Vyzkoušeli jste již některý nástroj pro generování textu či obrázků pomocí umělé inteligence? Přečtěte si například recenzi Jasper.ai od našeho kolegy, v níž se jednomu z těchto nástrojů podrobně věnuje. Zkusil Jasper.ai využívat například při tvorbě blogových příspěvků.

Umělá inteligence neumí přemýšlet, je to predikční model vytrénovaný na velké množině textů. V této souvislosti vás určitě napadne otázka, zda jsou texty poskytnuty umělou inteligencí plagiátem. Položila jsem tuto otázku GPT-3 chatu (je to nástroj od společnosti OpenAI, který dokáže generovat texty, udržet nit rozhovoru…):

Openai Chat 04

Přemýšlet dnes nad právy umělé inteligence je stejně sci-fi jako bylo kdysi přemýšlet nad tím, že taková umělá inteligence se stane běžnou součástí našeho života. A to hned z několika úhlů pohledu:

  • Autorská práva se mohou vztahovat na algoritmy, které texty pomáhají produkovat.
  • Autorská práva se mohou vztahovat na texty, na kterých se umělá inteligence učí.
  • Autorská práva se mohou vztahovat na texty vytvořené umělou inteligencí.

Znovu jsem odpověď hledala v GPT-3 chatu:

Openai Chat 07

Nejen AI nezná jednoznačnou odpověď, zatím jsou všechny tyto novinky legislativně nevyřešeny. Například nástroj pro generování obrázků Midjourney, který mám osobně přezkoumán nejvíce, si nenárokuje žádná práva na obrázky. Dokonce pokud používáte jeho placenou verzi, umožňuje vám obrázky využívat i pro komerční účely.

Existují nástroje pro detekci, zda byl text napsán člověkem nebo vygenerován pomocí AI? Na takových nástrojích se pracuje stejně intenzivně jako na nástrojích generujících texty. Využívají k analýze textu stejný jazykový model a podobné algoritmy jako generátory textu. Výsledkem je například statistické srovnání, jelikož se slova v textu shodují se slovy, která by predikoval jazykový model. Čím větší shoda, tím větší pravděpodobnost, že text je generován pomocí AI.

Nástroje pro detekci textu vygenerovaného pomocí AI

Gltr Demo

GLTR demo

Na webu GLTR.io je dostupné demo, které umožňuje vizuální kontrolu textu.

Nástroj zatím není schopen dát jednoznačnou odpověď ve tvaru „ano/ne“, zda text byl vygenerován pomocí AI. Barevně označuje slova, která jsou shodná s predikcí slov, jakou by učinil generátor textu. Využívá se stejný jazykový model. Pokud je takto označených slov v kontrolovaném textu hodně, je velká pravděpodobnost, že je generován umělou inteligencí.

Tento nástroj vyvíjí na MIT-IBM Watson AI lab a Harvard NLP.

Writer Ai

Writer

Writer je nástroj, který poskytuje texty generované umělou inteligencí, jejíž strojní učení může probíhat na vašich firemních textech.

Na stránce Writer.com najdete také AI content detector, free nástroj pro odhalování textů generovaných umělou inteligencí.

Do budoucna to všechny majitele webů a marketérů musí zajímat iz pohledu SEO. Jak se staví k textům generovaným umělou inteligencí vyhledávače, penalizují je ve výsledcích vyhledávání? Odpověď z Googlu je například v tomto videu, AI generované texty jsou považovány za spam, zatím však zřejmě není možné všechny texty generované pomocí AI 100% detekovat nebo odlišit od lidmi napsaných textů.

Shrnutí a závěr

Poskytli jsme vám přehled nástrojů pro kontrolu plagiátů. Na trhu je jich mnoho, vybrali jsme takové, které měly dobré hodnocení na stránce Trustpilot, nebo umožňovaly otestování ve free verzi a poskytly dobré výsledky.

Určitě by bylo zajímavé porovnat výsledky kontroly originality/plagiátorství stejného textu poskytnuté z různých nástrojů. Je jasné, že není možné se na jakýkoli nástroj 100% spolehnout, protože množství informací a dat na internetu a v různých databázích prací je dnes již téměř nekonečné. A proto záleží i na tom, co srovnávací databáze obsahují, jak často jsou aktualizovány i na algoritmech srovnání.

V poslední části článku najdete pár podnětů k zamyšlení, zda a jak různé nástroje pro generování textu ovlivní budoucnost marketérů, copywriterů a dalších profesí, které pracují s texty. 

Další samostatnou oblastí, nad kterou se dennodenně musíme zamýšlet, je vyhodnocování pravdivosti textů. I nástroj GPT-3, který vám vygeneruje odpovědi na téměř jakoukoli otázku, má hned na úvodní obrazovce upozornění, že občas se může zmýlit. Není pravdivost dat ještě důležitější než originalita?

Vyzkoušeli jste některý ze zmíněných nástrojů? Jak vnímáte texty vytvořené umělou inteligencí? Napište nám své zkušenosti a názory do komentářů.

3.7/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..