WordPress šablona Astra recenze a návod

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Astra je jednoduchá a rychlá šablona pro WordPress

Co je nejdůležitější pro start nového projektu na CMS WordPress? Samozřejmě odladěná a rychlá šablona. Pokud je navíc kompatibilní s page buildery stránek, tak už nemusíte hledat jinde, protože víc asi potřebovat nebudete. Proč je Astra u nás i ve světě tak populární a co vám může nabídnout? To se dozvíte v této recenzi.

Představení šablony Astra

Astra je multifunkční šablona pro WordPress, kterou můžete bez obav využívat pro jakýkoliv webový projekt. Mezi hlavní přednosti této šablony paří její jednoduchost, rychlost a zejména kompatibilita s oblíbenými page buildery stránek jako je například Elementor nebo nativní editor Gutenberg.

WordPress šablona Astra recenze představení
Představení šablony Astra.

Šablonu Astra můžete používat i v její bezplatné verzi, ale je nutné podotknout, že vám bude chybět řada užitečných funkcí jako jsou různé layouty (rozvržení) pro výpis blogových příspěvků, rychlé náhledy produktů pro WooCommerce e-shop nebo například vlastní rozvržení záhlaví stránek, chybových 404 stránek a mnoho dalších užitečných fičur. To jsou věci, které vám v Pro verzi této wordpressové šablony usnadní přizpůsobení a nastavení propracovanějšího vzhledu webových stránek. Na porovnání obou verzí se můžete podívat zde: Porovnání bezplatné a Pro verze. Šablonu Astra jsem také porovnal s ostatními šablonami pro WordPress v mém srovnání WordPress šablon, kde vám pomohu vybrat tu nejlepší z nich.

Astra vznikla v roce 2017 a okamžitě si získala velkou uživatelskou základnu, protože byla a je snadno přizpůsobitelná díky mnoha vestavěným funkcím. V současné době používá tuto šablonu přes 900 000 uživatelů po celém světě. V Čechách a na Slovensku ji dohromady používá téměř 3000 uživatelů. Podle serveru BuiltWith patří Astra mezi 5 nejpoužívanějších šablon pro WordPress v České republice.

Kdo stojí za šablonou Astra?

Za šablonou Astra stojí vývojáři z indické společnosti Brainstorm Force, kterou založil vývojář a marketér Sujay Pawar. Ten Brainstorm Force založil v roce 2009. Původně však šlo o společnost, která se naplno věnovala digitálnímu marketingu s řadou podpůrných služeb, které se v té době vůbec nezabývaly redakčním systémem WordPress. Tomuto redakčnímu systému se začala společnost věnovat až o několik let později.

V současné době nalezneme v jejím portfoliu přes 50 šablon a pluginů pro WordPress, které používá přes 1 milion uživatelů po celém světě.

Proč používat šablonu Astra?

Nebudeme se zde pouštět do nějakého polemizování, která šablona pro WordPress je nejlepší nebo nejrychlejší. Takové diskuze nebo testy nakonec končí ve slepých uličkách. Naopak bych zde chtěl zmínit, proč Astru používám na svých i klientských projektech a proč ji pak budete chtít patrně používat i vy sami.

V první řadě jde u webových projektů o rychlost. Na rychlost a optimalizaci webů se tlačí čím dál tím více, takže potřebujete buď vlastní napsanou šablonu, která neobsahuje příliš balastu, nebo potřebujete lehkou, ale výkonnou hotovou šablonu. 

Napsat šablonu od píky je asi nejlepší varianta. Ale je to také ta nejdražší možnost, kterou můžete na startu nového projektu zvolit. Šablona Astra vám tedy ušetří dost peněz, protože je lehká a profesionálně odladěná. Díky tomu se uživatelům při načítání vašich webových stránek nestahuje spousta zbytečného balastu. 

V Pro verzi této šablony pak naleznete řadu užitečných funkcí, které vám pomohou s vytvářením a nastavováním rychlých, pěkných a funkčních webů s minimální námahou. Pokud nakonec skombinujete tuto šablonu s nějakým odladěným page builderem pro WordPress, tak jste v podstatě schopni vytvořit jakýkoliv vzhled webových stránek nebo e-shopu bez použití kódování v HTML nebo CSS. Takže zase ušetříte spoustu práce a času.

Hlavní vlastnosti a funkce šablony

Astra je moderní šablona pro WordPress, takže od ní můžete v první řadě očekávat, že se zaměřuje na výkon.

Výkon

V samotném základu vyžaduje tato šablona stáhnout méně než 50 KB zdrojů, které jsou důležité pro funkci a vykreslení šablony. Čím méně zdrojů šablona používá, tím rychleji se může načíst uživatelům.

Tato šablona také nepoužívá žádné jQuery, ale používá moderní Vanilla JavaScript. To je čistý JavaScript bez dalších knihoven, které by mohly zpomalovat načítání a vykreslování stránek. Astra je tak výrazně výkonnější a rychlejší než zastaralé šablony.

A na výkonu šablony se také podílí dobře optimalizovaný kód. A ten tato šablona má, protože používá výchozí data CMS WordPress a dodržuje standardy kódování. Není to tedy žádná narychlo spíchnutá šablona.

Na dalších řádcích si povíme něco o dalších funkcích, které tato šablona nabízí.

Vlastní rozvržení

Vlastní záhlaví, zápatí nebo vlastní stránka s chybovým kódem 404. To není s Astrou Pro žádný problém.

WordPress šablona Astra recenze custom layouts
Vlastní rozvržení (custom layouts) v šabloně.

V editoru si můžete vytvořit vlastní rozvržení výše zmíněných prvků. Pomocí jednoduchých pravidel jim pak můžete nastavit, zda se mají zobrazovat například na konkrétní stránce. Dobrou funkcí je také možnost nastavit vlastní rozvržení podle uživatelských rolí. Takže například můžete přihlášeným uživatelům zobrazovat jiné záhlaví než těm nepřihlášeným.

Rozložení blogu (výpisu příspěvků)

V bezplatné verzi Astry nemáte absolutně žádnou možnost ovlivnit výpisy příspěvků na blogu. Vlastně to můžete udělat složitě přes nějaký plugin nebo si to natvrdo překódovat v šabloně. S verzí Pro toto odpadá a můžete nastavovat různé verze mřížek (grid layout) pro výpis příspěvků a také můžete například nechat zvýraznit první článek, aby byl nepřehlédnutelný.

WordPress šablona Astra recenze grid layout
Nastavení grid layoutu pro blog.

Záhlaví

U záhlaví máte daleko více možností, které určitě oceníte. Znovu vám totiž odpadne nutnost něco natvrdo kódovat v child šabloně, ale jednoduše přes customizer šablony si můžete vytvořit různé návrhy záhlaví.

WordPress šablona Astra recenze záhlaví
Návrhy záhlaví šablony.

Nad klasický (primární) pruh s logem a menu můžete přidat další lištu, kde budou například kontaktní údaje. A to samé můžete udělat i pod ním.

Flexibilní možnosti zápatí

Při nastavování zápatí můžete nastavit až 5 sloupců pro widgety. Na výběr máte různé možnosti rozvržení podle jejich šířek. To je jedna z efektivních funkcí customizeru, se kterou můžete do patičky stránky dostat takřka cokoliv, na co si vzpomenete. Tím můžete vytvářet propracovaná zápatí stránek, a ne pouze mdlé nic neříkající bloky odkazů webu.

WordPress šablona Astra recenze rozvržení zápatí
Nastavování rozvržení widgetů v zápatí stránek.

Integrace WooCommerce

Řadu vývojářů, a nejen je, určitě potěší, že v této šabloně najdou integrované funkce a rozšíření, které jim pomohou s nastavováním vzhledu WooCommerce e-shopů. Přímo z customizeru šablony můžete jednoduše měnit strukturu rozvržení stránky produktu a také vzhled výpisu produktů v katalogu. V katalogu produktů pak můžete snadno nastavovat počet sloupců výpisu nebo například nastavovat zarovnávání obrázků a textu.

WordPress šablona Astra recenze integrace WooCommerce
Úprava struktury stránky pro jednotlivé produkty.

Další zajímavou funkcí pro e-shopy je například rychlý náhled produktů, kdy uživatelé na produkt najednou kurzorem myši, tak se jim zobrazí podrobnější informace, aniž by museli produkt rozkliknout.

Barvy a typografie

Nakonec zmíním tuto zdánlivě nenápadnou funkci, kterou v customizeru můžete nalézt. Tato funkce vám také ušetří nutné zásahy do stylů CSS. Přes možnosti přizpůsobení šablony jednoduše nastavíte barvy pro různé prvky stránek jako jsou nadpisy, tlačítka nebo odkazy, a také můžete jednoduše měnit písma (fonty) těchto prvků a nastavovat jim různé velikosti pro zobrazování na různých zařízeních.

Předpřipravené šablony vzhledu (Starter templates)

Astra Starter Templates jsou vlastně předpřipravené šablony vzhledu pro webové stránky. K čemu jsou dobré? Tato šablona vypadá v základu jako „nedodělek“. Jednoduše se počítá s tím, že uživatel, který ji koupí, tak ji bude chtít dále upravovat pomocí vlastního kódování nebo page builderů.

WordPress šablona Astra recenze starter templates
Ukázka předpřipravených vzhledů stránek pro šablonu Astra.

My tedy víme, že Astra je lepší a odladěnější než navrch nablýskané šablony z nějakého online marketu šablon. Astra vypadá na první pohled příliš obyčejně. Hlavně pro méně zkušené uživatele. Vzhled prostě prodává a nic na tom nezmění fakt, že pod povrchem této šablony se skrývají velké možnosti a užitečné funkce. 

Uživatelé, kteří nechtějí dělat s grafikou a UX webu by si kvůli zdánlivé obyčejnosti Astru nevybrali. Ať je sebelepší než pěkné, ale neoptimalizované a hloupé šablony za pár dolarů.

Astra Starter Templates jsou tu tedy od toho, aby vám pomohly s rychlejší tvorbou graficky pěkných a pro konverze optimalizovaných webových stránek. 

Podle page builderu nebo editoru stránek si vyberete některý z desítek předpřipravených vzhledů pro web. Ten pak jednoduše importujete do svého WordPressu. Přes page builder už jen změníte texty, fotografie a další prvky a máte hotovou perfektní webovou stránku, u které jste nemuseli sáhnout do zdrojového kódu, a jejíž vzhled navrhli profesionální webdesignéři.

Ceny šablony Astra

Astra je k mání v několika cenových tarifech. Můžete používat její dost osekanou bezplatnou verzi nebo máte možnost zaplatit si jeden ze tří placených tarifů – Pro, Essential Bundle a Growth Bundle.

WordPress šablona Astra PRO recenze ceny přejmenovaných tarifů
Cenové tarify šablony Astra.

Astra jako jedna z mála nabízí i doživotní licence těchto tarifů. Ty jsou sice o dost dražší, ale zase nemusíte platit každý rok za obnovení licence. A to se často vyplatí.

Jednotlivé tarify se od sebe liší množstvím dostupných předpřipravených vzhledů Starter Templates a dalšími přídavnými doplňky a pluginy.

V agenturních tarifech získáte navíc oproti verzi Pro ještě WP Portfolio Plugin, který stojí samostatně 39 dolarů. U tarifu Essential Bundle si pak můžete vybrat oblíbený page builder, pro který má Astra připravené prémiové addony.

U nejvyššího tarifu Growth Bundle získáte všechny výhody a pluginy, které tato šablona nabízí. Za zmínku určitě stojí plugin Schema Pro, se kterým snadno označíte data na webu jako strukturovaná, nebo konverzní nástroj Convert Pro. Oba tyto nástroje stojí samostatně další desítky dolarů. Bezvadné je, že Brainstorm Force slibuje u tohoto tarifu, že budete mít automaticky dostupné i jejich budoucí pluginy.

Kompatibilita s page buildery stránek a pluginy

WordPressová šablona Astra byla navržena pro page buildery stránek. To tedy znamená, že je kompatibilní asi s každým moderním stavitelem stránek pro WordPress. Jedinou výjimkou je šablona Divi se svým vestavěným page builderem. Ten sice s Astrou spolupracovat umí, ale podle mě není šťastné řešení je spolu propojovat. Divi si totiž přidává do kódu stránek dost “nesmyslů”, které pak brzdí Astru a tím ji připravuje o její výhody. Mimochodem, Divi jsme na portálu WebhostingCentrum také důkladně otestovali (recenze Divi).

Šablona Astra je plně kompatibilní s page buildery Elementor, Beaver Builder, Brizy a také s vestavěným editorem stránek Gutenberg. Pro tyto page buildery má Astra i předpřipravené vzhledy Starter Templates. 

Astra si však také rozumí i s dalšími page buildery stránek, které si uživatelé redakčního systému WordPress oblíbili. Například Thrive Architect, WPBakery a Visual Composer.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Odladěný zdrojový kód
- Verze zdarma je velice „osekaná“
+ Nepotřebuje načítat zbytečné soubory
+ Možnost zaplatit doživotní licenci
+ Kompatibilní s populárními page buildery
+ Desítky Starter Templates, díky kterým je šablona vhodná i pro méně zkušené a graficky nenadané uživatele
+ Nastavování složitých funkcí šablony bez znalosti kódování
+ Integrované funkce pro WooCommerce

Hodnocení a závěr

Astra je v současné době jednou z nejoblíbenějších šablon pro WordPress. Snad to nebude působit příliš zaujatě, ale sám ji rád využívám.

Jedním z důvodů je její rychlost. Na rychlost načítání webových stránek se dnes opravdu hodně tlačí. Komu se nenačítá web rychle, tak ten může v budoucnu přijít o značnou část návštěvníků, protože se Google třeba rozhodne nabízet uživatelům ve výsledcích vyhledávání rychlejší konkurenční weby.

S rychlostí je úzce spjatý přehledný a optimalizovaný zdrojový kód šablony. Ta si nepotřebuje stahovat spoustu zdrojů pro vykreslování a tak dále. Údajně se Astra dokáže načíst za půl sekundy. Ale to samozřejmě mluvíme o jejím základu. Pokud začnete společně s Astra používat například Elementor, tak už to tak slavné nebude. Ale bude to pořád o mnoho lepší, než když budete používat Elementor s nějakou neodladěnou šablonou.

Já u této šablony oceňuji také možnost spoustu věcí, ohledně designu webu, nastavit přes její customizer. Bez zásahu do kódu nebo psaní CSS můžu nastavovat rozložení stránek, měnit písma a jejich barvy, ale také mohu nastavovat výpisy příspěvků nebo produktů v e-shopu. Tam mohu například změnit pořadí náhledů, nadpisů meta dat článku a tak dále, ale hlavně mohu vytvářet efektivnější výpisy. Třeba do mřížkového layoutu, který je pro uživatele přehlednější.

Podstata Astry tkví v tom, že si ji můžete dále jednoduše upravovat a přizpůsobovat podle svého. A tady je důležité, že je kompatibilní s různými page buildery stránek. Dneska už se u většiny webových projektů do kódu příliš nezasahuje, protože je to zdlouhavé a finančně náročnější. Takže Astra v Pro verzi, ve spojení s nějakým page builderem, je prostě ideální volba pro tvorbu téměř jakéhokoliv webového projektu. A nezáleží na tom, zda jde o blog, magazín nebo velký e-shop.

4/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

11 Komentářů

      1. Díky za info. Ano, myslel jsem lokalizaci, včetně dokumentace. Ještě tento týden chci zahájit svůj první affil web (takže vlastně blog) a rozhoduji se mezi Astrou a Divi, o které vím (ostatně, od Tebe), že lokalizovaná je kompletně. Nejprve si asi koupím roční členství a po roce doživotní. Zbývá se rozhodnout… 🙂

        1. Divi je spíš page builder Astra je šablona, která potřebuje page builder :-). Astře bohatě stačí například Gutenberg s nějakými doplňujícími pluginy pro bloky. Na Divi jede spousta affiliate projektů v zahraničí. Jediná nevýhoda Divi je, že když se stránka blbě rozvrhne, zanořují se bloky a jiné prvky, tak se takový stránka pak pomalu načítá.

          1. Aha, tak to je důležité. Protože vím od Tebe, že Astra je naopak faken rychlá. Nedělám si iluze, že jako laik bych si stránku rozvrhl ideálně na první dobrou. 😀
            A určitě nechci, aby se mi stránka znatelně zpomalila kvůli nějaké ptákovině. Takže pokud je lokalizovaná, včetně dokumentace, tak asi změním úmysl a pudu do Astry. Jsem sice bývalý pgmátor, ale to je už fakt mnoho let. A v html jsem bigínr. Nebudu si nic nalhávat a vsadím na rychlost. Uvažuji správně? Dík.

          2. Ono v Gutenbergu nebo v těch builderech obecně není programování potřeba. Nejlepší je si někde nainstalovat WordPress s Astrou a do toho nainstalovat třeba plugin Gutenberg Blocks by Kadence Blocks. Ten přidá do Gutenbergu (editor WordPressu) další bloky. Tím z toho vznikne takový menší page builder.

  1. Ještě jedna důležitá drobnost. Astra by měla mít i členskou sekci, je to tak? Díky za info.

  2. Dobrý den, prosím jak se nastaví mobilní zobrazení v šabloně astra? Rozlišení na deskop je ok, ale v mobilu se veškerý text i fotky rozhodí. Jsem nováček, díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..