Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
SEO nástroje: Kompletní seznam
Obsah
To, jak je důležité optimalizovat webové stránky pro vyhledávače, jsme si již ujasnili. Podívejme se na ty nejlepší nástroje online marketingu, které vám v boji za stránky přitažlivé pro vyhledávače pomohou. Jde o nástroje placené i zdarma, ale vždy efektivní.
Na optimalizaci stránek pro vyhledávače si můžete najmout specializovanou firmu, anebo zkusit přijít na základy optimalizace sami a ladit své stránky až k dokonalosti. Nejde totiž zdaleka o naprosto exaktní disciplínu. Je třeba zkoušet, ladit a hrát si se svým webem, až se jeho optimalizace vybrousí k dokonalosti. Ani v tomto okamžiku ale nesmíte usnout na vavřínech. Vyhledavače totiž své algoritmy pro vyhledávání neustále mění a je na vás, abyste jejich tempu stačili a optimalizaci novému stavu přizpůsobili. K optimalizaci vám dopomohou následující nástroje.
Google Search Console
Chtěli byste vidět, jak vidí vaše stránky sám Google? Chtěli byste vědět, jak je posuzuje mezi vašimi konkurenty? Právě k tomu slouží služba Google Search Console. Nástroj se původně jmenoval Webmaster Tool, Google ale usoudil, že má tento nástroj široké využití a že je vhodný nejenom pro webmastery, ale i pro majitele stránek, nebo marketingové pracovníky. Pro využívání této služby je třeba mít účet na Google. Po přihlášení do služby je třeba přidat svůj web. Služba poté vygeneruje speciální kód, který je třeba přidat do struktury vašeho webu. Poté si už můžete nechat váš web prověřit a zjistit plno důležitých informací.
Google Analytics
Google poskytuje uživatelům celou řadu zajímavých dat a nástrojů. Jedním z nich jsou Google Analytics, ke kterým máte přístup zcela zdarma. Ty poskytují data jak o webových stránkách, tak o mobilních aplikacích. Přístup k nim mají ti, kdo si aktivovali účet u Google.
Po přihlášení do služby získáte měřící kód, který je třeba vložit do struktury vašich stránek a takto analytiky se stránkou propojit. Poté již získáte přístup do aplikace, kde si přehledně zobrazíte celou řadu velmi důležitých údajů. Je to například detailní přehled návštěvnosti vašich stránek, bounce rate, délku session a pod. Údaje je možné si zobrazit v grafu, nebo v tabulce. Díky analytikám získáte také přístup k tzv. publikům, tedy definovanému segmentu návštěvníků na základě demografie a zájmů, jejichž chování lze potom dále zkoumat. Pokud provozujete e-shop, vítaným údajem pro vás bude kvalita návštěvy, díky kterým zjistíte údaje o tom, kolik návštěv webu skončilo transakcí a kolik nikoliv, stejně jako poslední údaje v analytikách o pravděpodobnosti konverze.
Ahrefs.com
Ze stránek Ahrefs.com si můžete stáhnout placený komplexní nástroj, který zahrnuje srovnávací analýzu s podobným webem, vyhledání klíčových slov, průzkum zpětných odkazů, průzkum obsahu, sledování pozice ve vyhledávačích na konkrétní klíčová slova a monitoring webu. Nástroj dokáže porovnat podobné stránky, které jsou ve vyhledávačích výše a poskytne analýzu, proč tomu tak je.
Senuto.com
Senuto je komplexní SEO nástroj, který disponuje největší databází klíčových slov pro český a slovenský trh. Se Senuto je možné analyzovat klíčová slova, monitorovat výsledky vyhledávání (SERP) a pozice klíčových slov na denní bázi nebo například analyzovat viditelnost webu ve výsledcích vyhledávání.
Senuto se skládá z více jak 15 různých nástrojů, se kterými lze poměrně jednoduše zkoumat konkurenci, pomohou vám při plánování obsahu a také samozřejmě s optimalizací SEO u vlastního projektu. Jednou z výsad tohoto nástroje je, že je velice rychlý při předkládání výsledků analýz. Je to prostě plnohodnotný SEO nástroj, který má údajně pro náš region více dat než Ahrefs.
Recenze Senuto.com
Semrush.com
Nástroj internetového marketingu Semrush provede u stanovených stránek audit optimalizace pro vyhledávače, bude sledovat pozici stránek ve vyhledávači, nabídne vám nové nápady na to, jak pozici ve vyhledávačích zlepšit, srovná pozici vaší s pozicí obdobné stránky, která je ve vyhledávání výše a zanalyzuje zpětné odkazy. Dále zlepší nástroj PPC, pomůže s analýzou klíčových slov, přidá nová klíčová slova a ve stejném duchu zanalyzuje konkurenční stránku. Stejnou analýzu nabízí i pro obsah na sociálních médiích. Jde o placený nástroj, ceny začínají na 100 dolarech měsíčně.
Recenze Semrush.com
Mangools.com
Na těchto stránkách najdete celou řadu nástrojů pro optimalizaci stránek pro vyhledávače. Jde o nástroje placené, na výběr jsou tři různé platební režimy a lze platit ročně, nebo měsíčně. Zcela bezplatně je na stránkách přístupný kurz optimalizace pro vyhledávače. Pokud jste zběhlí v angličtině, provede vás problematikou od samotných začátků, přes pojednání o vyhledávačích, o on page faktorech, o obsahu, o klíčových slovech, link buildingu a UX (user experience). Pokud si myslíte, že jste už v této problematice zběhlí, můžete si udělat test a získat certifikát.
Pokud se rozhodnete na stránkách registrovat, získáte přístup ke komplexním nástrojům pro analýzu optimalizace. V případě, že si nevyberete žádný platební režim, máte k dispozici jen omezený počet průzkumů klíčových slov a analýz výsledků vyhledávání.
Ovládání všech nástrojů je v angličtině. Vyhledávač klíčových výrazů je ale k dispozici i v češtině, získáte nabídku mnoha souvisejících klíčových výrazů s celou řadou doplňujících informací, podle kterých se při volbě můžete orientovat, jako je například trend za poslední dobu u vyhledávání těchto výrazů, průměrný počet vyhledávání za měsíc apod. Pokud si určitý výraz zvolíte, zobrazí se celá řada velmi podrobných doplňujících informací.
V nástroji na prohledávání výsledků vyhledávání (SERPchecker) můžete detailně studovat výsledky vyhledávání pro určité klíčové výrazy. V dalším nástroji Linkminer můžete zadat adresu vašich stránek, aby vám nástroj nabídl soupis stránek coby možných relevantních odkazů. A v neposlední řadě zde můžete používat nástoj Siteprofiler, díky kterému získáte velmi podrobnou analýzu návštěvnosti vašich stránek, odkazů na nich, označení toho nejlepšího obsahu, třeba podle toho, zda jej lidé sdílí na Facebooku, dozvíte se také dostupné informace o návštěvnících stránek a o konkurenčních stránkách.
Recenze Mangools.com
Collabim.cz
Služba Collabim.cz je placená, ale její výstupy jsou velmi cenné. Můžete ji nejrpve vyzkoušet na 14 dnů zdarma a poté se rozhodnout, zda jsou její údaje pro vás přínosné. Ve službě se stačí registrovat, poté přidat web, který chcete zkoumat, nastavit si uživatelské údaje a během chvíle jsou vám k dispozici důležitá data. Jsou to například změny pozice vašeho webu při zadání určitých klíčových slov, dále analýza vyhledávání těchto klíčových slov. Klíčová slova jsou důkladně zanalyzována a služba vám představuje pravidelně návrhy na nová klíčová slova, která by pro vás mohla být relevantní.
Lze si také zobrazit obsahovou analýzu webu. Dále lze nechat službu sledovat vaši konkurenci – podobné stránky, které sami do aplikace vložíte, nebo si je necháte od služby Collabim navrhnout. Pokud se rozhodnete, že je služba pro vás vhodná, můžete si vybrat z několika různě drahých programů.
Recenze Collabim.cz
SurferSEO.com
Surfer je SEO nástroj, který dokáže analyzovat přes 500 on-page SEO faktorů a porovnat je s 10 nejlepšími ve výsledcích vyhledávání (SERP). Pomocí 3 nástrojů dokáže Surfer SEO prozkoumat konkurenční weby. U těch dokáže zjistit, co mají navíc oproti vašemu webu. Bez zdlouhavého manuálního procházení konkurenčních webů okamžitě vidíte nejdůležitější pasáže obsahu jako jsou nadpisy, jejich struktura nebo zvýrazněné (tučné) pasáže textu. U zkoumaných webů získáte návrhy na úpravu obsahu, uvidíte hustotu klíčových slov v textu, nebo která slova a fráze byste měli do textu přidat nebo naopak je z něho odstranit. S úpravou obsahu vám pomůže propracovaný Content editor. Ten při psaní napovídá fráze, které je do textu potřeba přidat, nebo jak dlouhý by měl text být. Všechna informace a návrhy jsou založeny na tvrdých datech, které Surfer SEO získává analyzováním konkurence.
Výhodou Surfer SEO je, že nemusíte své strategie a tvorbu obsahu zakládat na pouhé intuici, ale můžete své zkušenosti podpořit skutečnými daty. Tato data nemusíte z konkurenčních webů dolovat manuálním způsobem, ale můžete je získat takřka během okamžiku na několik kliknutí myší. Tím si ušetříte spoustu práce a získáte mnoho dat, která vám pomohou vytvořit nejlepší obsah a porazit s ním konkurenci.
Recenze SurferSEO.com
MarketingMiner.com od Filipa Podstavce
Na adrese MarketingMiner.com se ukrývá nástroj pro pokročilou analýzu webu, který je vhodný pro copywritery, SEO specialisty, webdesignery a webmastery. I tuto službu je možné vyzkoušet zdarma, poté si lze vybrat některý z placených tarifů. Služba nabízí tzv. data mining, tedy hlubokou analýzu všech aspektů, které mohou ovlivňovat a významně podporovat návštěvnost webu. Ve službě si lze vybrat některý z tzv. minerů, tedy konkrétních nástrojů, a to podle vstupních dat, nebo podle toho, kdo je používá. V prvním případě se jedná o miner klíčových slov, dále miner, který zajišťuje správné chování domén, URL miner, nebo zbožový miner. Minery lze vybírat také podle toho, zda mají sloužit pro copywritery, pro SEO specialisty, webdesignery, marketingové pracovníky, linkbuilding, nebo PPC specialisty. Služba zahrnuje také analýzu rychlosti načtení webu, která návštěvnost stránky silně ovlivňuje a jde o nejpoužívanější nástroj v této službě.
Semor.cz od Víta Michalka
Dalším ryze českým nástrojem pro ulehčení SEO aktivit je Semor.cz. Kromě možnosti využít SEO konzultace s některým z týmu SEO specialistů nabízí Semor 3 hlavní funkce:
- měření pozic klíčových slov v Googlu i Seznamu
- evidenci a kontrolu zpětných odkazů na vaše projekty
- kontrolu a analýzu stránek projektu s ohledem na SEO kritéria (technické SEO)
Zajímavou vlastností tohoto nástroje je, že má v nabídce i tarif Freelance, který umožňuje spravovat až 1000 projektů, má mnoho funkcí zdarma a platí se jenom za některé měření a to jen když je třeba. Pokud tedy máte větší počet projektů, kterým se věnujete jen nárazově, můžete si předplatit kredit a využívat vše co potřebujete u spousty projektů a přesto se vyhnout pravidelným měsíčním poplatkům za něco co nevyužíváte.
Recenze SEMOR.cz
Sklik.cz Keywords Suggestion od Seznam.cz
Užitečné aplikace pro analýzu návštěvnosti webu poskytuje uživatelům také Seznam. Jedná se například o nástroj pro vyhledávání a nabízení klíčových slov. Díky tomuto nástroji získáte návrhy pro zadaný termín, spolu s dalšími informacemi o hledanosti těchto klíčových výrazů na Seznamu, o jejich ceně a o konkurenci. V nástroji lze také zadat vylučující slova, která si rozhodně coby klíčové výrazy nepřejete. Lze zadat, že mají být přidány přesné výrazy, volné, nebo frázové.
Google Trends
Pokud máte účet u Google, můžete využívat skvělý bezplatný nástroj Google Trends, díky kterému zjistíte, oč je ve světě zájem. Stačí do volného políčka zadat určitý dotaz, jméno, nebo klíčový výraz. Pro to, aby Google dokázal vyhodnotit celosvětový zájem o toto téma je však třeba, aby šlo přece jenom o obecnější výraz, nebo o známější pojem a jméno. Následně se zobrazí zájem ve vyhledávání o tento výraz, osobu atd.
Zájem lze zacílit také na určitou zemi, období, kategorii, vybrat si, zda se mají zobrazit výsledky z vyhledávání v nákupech na Google, ve zprávách, nebo na Youtube. A v neposlední řadě je možné zadaný výraz, co se zájmu o něj týká, srovnat s jiným. Díky tomu se zobrazí přehledný graf, který vykreslí vedle sebe křivku zájmu o dané dva výrazy.
Google Keyword Planner
Google nabízí svým uživatelům celou řadu nástrojů na vyladění jejich stránek, byť přesný algoritmus jeho vyhledávače je přísně střežený. Nástroj Plánovač klíčových slov doporučí ta nejlepší klíčová slova, která je vhodné použít tvorbu kampaní PPC.
I pro využívání tohoto nástroje je třeba se přihlásit do Google, dále se vyplňuje adresa vaší webové stránky. Dále si volíte rozpočet, tedy to, kolik maximálně chcete za den utratit, pokud někdo na vaši reklamu skutečně klikne. Zvolíte si cílové publikum a následně si zobrazíte nabídku klíčových slov pro vaši stránku. Zjistíte také popularitu dotazu na tento klíčový výraz, tedy jak moc často je prostřednictvím Google kladen.
KWFinder.com
Pro optimalizaci pro vyhledávače je klíčová analýza klíčových slov. Pokud si lámete hlavu, které použít, vyzkoušejte nástroj kwfinder.com. Sem stačí zadat klíčový výraz, vybrat si lokaci, kde se pohybujete a také jazyk. Poté obdržíte dokonalou analýzu toho, zda se jedná o výraz, pro který lze najít další klíčová slova snadno, nebo hůře a také celou zásobu dalších klíčových slov, která by se mohla se zadaným výrazem pojit. Nástroj je zdarma, ale běžně máte na jednu IP adresu k dispozici jen dva výsledky vyhledávání během 24 hodin. Po registraci jich získáte 5.
Buzzsumo.com
Na stránce lze zadat dotaz na určitý výraz, jméno atd. Zakrátko obdržíte analýzu, jak se o výrazu, nebo jménu informovalo a jaký byl o tento výraz zájem, také co se sdílení na sociálních sítích týká. Výsledky vyhledávání lze třídit podle období, to pro bezplatnou verzi programu. Dále si můžete volit řeč, vyjímat z vyhledávání určité domény, či je do něj zahrnout, nastavit povahu příspěvku podle počtu slov a vybírat z nejrůznějšího druhu obsahu – článku, videa, infografiky, návodu atd.
Placená verze umožňuje dále třídit dle lokality.
Majestic.com
Opět jde o službu, kterou si můžete buď předplatit, anebo ji využívat bezplatně, v tom případě je ale její užívání omezené. V tomto případě se používání omezuje jen na některé nástroje z jinak široké nabídky.
Jsou to nástroje Site Explorer Preview, díky kterému si zobrazíte velmi podrobnou analýzu vašich stránek, ohledně jejich obsahu, odkazů apod. Pomocí dalšího nástroje The Majestic Million vyhledáte webové stránce adekvátní podsítě. Při bezplatném používání je k dispozici také plugin do internetového prohlížeče. Díky tomuto pluginu si lze kdykoliv zobrazit analýzu stránky, co do počtu odkazů na stránce, počet odkazů k doméně a subdoménám, počet domén, ze kterých je na web odkazováno, váha odkazů a celá řada grafů. Dále je k dispozici ještě nástroj pro ověřování domén. U placené verze se veškerá vyhledávání a analýzy na stránkách ukládají.
Free Broken Link Checker
Chcete vědět, zda vaše stránky neobsahují tzv. mrtvé odkazy? Tyto nefunkční odkazy totiž mohou vaši pozici ve vyhledávačích pošramotit a snížit. Na stránce zadejte do volného políčka adresu vaší webové stránky a nechte si zobrazit analýzu.
BuzzStream.com
Zde najdete placený nástroj, který pomůže vašim stránkám s PR. Pomůže vám s radou, které influencery oslovit, s kterými bloggery spolupracovat, poskytne vám plno podnětných návrhů, jak váš obsah dostat k více lidem.
SEOmonitor.com
Nástroj SEOmonitor poskytne analýzu jak organickému provozu vašich stránek, tak tomu, který vznikl díky optimalizaci pro vyhledávače. Poskytne přehledné statistiky, nabídne klíčová slova a porovná konkurenty, včetně jejich a vaší pozice ve vyhledávačích, kterou bude sledovat dlouhodobě. Jedná se o placený nástroj, ceny začínají od 200 dolarů měsíčně.
Ubersuggest’s Free Keyword Tool od Neila Patela
Zde získáte další nástroj pro analýzu klíčových slov, stránky slibují zlepšení pozice ve vyhledávačích po pouhých 30 dnech. Díky analýze zjistíte také na jednom místě, o jak drahá klíčová slova se jedná, tedy kolik za jejich prosazování ve vyhledávačích zaplatíte.
Secockpit.com
Tento nástroj poskytuje dokonalou analýzu klíčových slov. Nejen, že navrhne hned několik klíčových slov, které jsou pro vaše stránky to pravé, ale provede také důkladnou analýzu těchto slov s ohledem na cenu za proklik. Vyhledá pro vás skutečný poklad – slova, jejichž cena za proklik není vysoká, ale přesto mohou právě pro vás představovat zajímavý zdroj návštěvnosti.
Nástroj je mezinárodní, vhodný pro všechny nástroje a jazyky. Jde o placený nástroj a na výběr jsou tři různé programy. Ty se liší počtem vyhledání klíčových slov v jednom dni a počtem výsledků vyhledávání na klíčové slovo. Jako bonus obsahuje tato služba také aplikace rank tracker, díky kterému se denně měří a vyhodnocují pozice klíčových výrazů. Služba je dostupná jen prostřednictvím webového prohlížeče, není třeba nic instalovat. Pokud se pro službu rozhodnete, ale pak vám nebude vyhovovat, můžete ji do měsíce odhlásit a peníze vám budou vráceny.
MuckRack.com
Služba na této adrese je vhodná na jedné straně pro PR pracovníky, na straně druhé pro novináře, obě dvě strany totiž dokáže výhodně propojit. Pokud potřebujete zjistit, kde by se o vaší firmě, či stránkách mohli zmínit a dodat jim publicitu, pak právě tento nástroj je tím pravým. Pomocí nástroje si lze vhodné novináře vyhledat a vytvořit si tzv. medialist, tedy seznam novinářů, se kterými je možné v budoucnu pracovat.
Aplikace pracuje také se sociálními sítěmi, které dokáže prohledat a najít toho správného influencera. Jednotlivé kampaně lze v aplikaci přesně kvantifikovat a vzájemně porovnávat. Data lze následně exportovat do různých formátů. V aplikaci vystupují na druhé straně novináři, kteří si zde vytvoří svůj profil a uvedou své portfolio. Aplikace dokáže monitorovat, pokud byl některý z článků sdílen, nebo zmíněn někde na webu. V aplikaci si lze také nastavit upozornění na to, když je konkrétní článek sdílen.
UpCity.com
Touto stránkou bychom se mohli dobře inspirovat i my v České republice. Jde totiž o dokonalý katalog odborníků v oboru internetového marketingu a webdesignu a vývoje internetových stránek a aplikací ve Spojených státech. Na hlavní stránce najdete jednoduchý formulář, ve kterém zvolíte jednak oblast, ve které hledáte odborníky, dále pak oblast, ve které má odborník působit, tedy UX, e-mail, SEO, sociální sítě, web design, video produkce a další. Poté obdržíte seznam firem podle zadaných kritérií s krátkým popiskem, kontakty a také s recenzemi uživatelů. Dále lze prohledávat katalog podle města, nebo podle toho, zda se firma orientuje na větší či menší podniky. Lze si zobrazit také největší poskytovatele služeb v určité oblasti. Firmy se mohou do katalogu přihlašovat sami, je ale na provozovatelích stránek, zda je do katalogu skutečně zahrnou. Mělo by jít tedy pouze o ověřené firmy.
Webceo.com
Stránky nabízejí kompletní prověrku zadané webové stránky z hlediska návštěvnosti. Po registraci, kterou můžete vytvořit i na zkoušku, stačí do aplikace přidat web, který chcete zkoumat. Aplikace sama pozná, z které země stránky pocházejí a nabídne vyhledávače, z jejichž pozice se bude návštěvnost zkoumat. V našem případě to tedy bude také Seznam. Dále je třeba zadat klíčová slova, s ohledem na která se bude zkoumat pozice ve výsledcích vyhledávání. Klíčová slova jsou nabídnuta automaticky, lze přidat svoje, anebo se nechat inspirovat konkurenčními stránkami.
Stránky nabízejí celou řadu velmi užitečných nástrojů, díky kterým se dozvíte komplexní informace o tom, jak velký je o vaši stránku zájem. Zjistíte, zda funguje optimalizace pro vyhledávače, zda máte správně nastavený linkbuilding, dozvíte se důležité marketingové analýzy a v neposlední řadě můžete analyzovat také vaši pozici na sociálních médiích. Data si můžete exportovat do nejrůznějších formátů, pravidelně také obdržíte e-mail, kde bude souhrn vašich analýz.
AuthorityLabs.com
Službu na výše uvedené adrese můžete vyzkoušet po 30 dnů zcela zdarma, není třeba nic platit dopředu. Pokud budete chtít dále pokračovat, můžete se rozhodnout pro jeden ze čtyř programů. Aplikace vás bude denně informovat o tom, jak si stojí vámi vybraná klíčová slova, a to i v geografické oblasti, kterou vymezíte. Aplikace umí také rozdělit výsledky na ty, které jsou z počítače a ty, které uživatelé vyhledávali prostřednictvím mobilního telefonu. Dále je možné sledovat konkurenci, a to na základě stejných klíčových slov, které využíváte i vy.
Aplikace zasílá pravidelní reporty, které je možné také ukládat v různých formátech. Pokud se nerozhodnete pro některý z placených programů, stále můžete využít hned několik bezplatných nástrojů, jako je nástroj pro přehled ve zpětných odkazech, nástroj pro sledování pozice vybraných klíčových slov, nástroj na vytvoření balíku klíčových slov, nebo nástroj, díky kterému zjistíte, jak vaši stránku prohledá robot (crawler) vyhledávače.
AgencyAnalytics.com
I tyto stránky lze nejprve vyzkoušet zcela zdarma. Jedná se o komplexní analýzu webových stránek z hlediska návštěvnosti, která zahrnuje hned několik ukazatelů. V přehledném rozhraní stačí zadat jméno firmy a adresu webových stránek, dále zadat pár vstupních údajů pro audit. Poté získáte vaši první analýzu, která bude zahrnovat analýzu trafiku, tedy to, odkud vaši návštěvníci přicházejí.
Dále si můžete zobrazit analýzu chyb na stránce, které mohou návštěvnost ovlivňovat, například poškozené odkazy, nebo obrázky, či blokování crawlerů vyhledávače. Dozvíte se také výčty podstránek, kterým chybí meta popis, stránek, na kterých je příliš málo textu, stránek, na kterých chybí tag H1 a další varování před tím, co může optimalizaci pro vyhledávače snadno ovlivnit. Služba poskytuje také analýzu návštěvnosti, a to i rozdělenou podle toho, zda návštěvníci přistupují z mobilu, nebo počítače, konverzí a celou řadu velmi důležitých údajů, které si můžete ukládat v různých formátech a posléze porovnávat.
Local Citation Finder od WhiteSpark.ca
Také byste se rádi dozvěděli, kde všude se někdo o vaší firmě, nebo stránce zmínil? Na této adrese najdete placený nástroj, díky kterému vám neunikne ani jedna taková zmínka a budete mít vždy přehled o tom, v jaké souvislosti jméno vaší firmy nebo stránky zaznělo. Budete tak moci adekvátně a včas reagovat.
Ve službě si nastavíte vaši zemi, město a konečně již výraz, či výrazy, které sledujete. Dále si můžete vytvořit několik různých projektů – pro různé hledané výrazy. Hledat můžete například název firmy a telefonní číslo, nebo název firmy a město. Za chvíli obdržíte výsledky, které můžete ještě dále analyzovat a exportovat je do různých formátů. Využít lze také nástroj, díky kterému porovnáte výsledky vaše a vašeho konkurenta. Data můžete generovat vy, případně lze objednat pravidelnou automatickou analýzu. Nástroj lze vyzkoušet zdarma, ale jen co se používání týká, konkrétní data jsou dostupná až po zaplacení.
Detailed.com
Na této stránce se můžete přihlásit k odběru newsletteru, ve kterém získáte nejrůznější tipy a triky na to, kterak vylepšit pozici vašich stránek ve vyhledávačích. K tomuto newsletteru se přihlašujete zcela zdarma, není třeba nic platit, newsletter je navíc bez reklam a odkazů na internetové obchody. Získáte ho dvakrát za měsíc, newsletter je v angličtině.
Na stránkách také naleznete databázi odkazů. Slibují totiž, že vám pomohou vybudovat na vašich stránkách kvalitní odkazy. Naučíte se zde, jak oslovit majitele stránek, jejichž odkazy by vám mohly výrazně vylepšit pozici ve výsledcích vyhledávání a jak s nimi začít plodnou spolupráci. Stáhnout si můžete také nejrůznější případové studie, ve kterých se můžete poučit. Pro studium optimalizace zde tedy najdete velké množství materiálů. Musíte se pouze smířit s angličtinou coby dorozumívacím jazykem.
Website Penalty Indicator od FE International
Google mění algoritmus vyhledávání každý rok 500 až 600krát. Jedná se o přísně tajnou informaci, kterou ví jen několik zasvěcených, kteří ji nesmí nijak šířit. Pro marketéry a webdesignéry jde ale o velmi důležitou informaci, která může výrazně ovlivnit pozici ve výsledcích vyhledávání. O tom, že se něco změnilo, se dozví až posléze, jen tím, že se výrazně změní jejich pozice ve vyhledávání, a to bez nějaké zjevné příčiny. Na těchto stránkách můžete snadno zjistit, zda nezměnil Google tento algoritmus tak, že měla změna právě na vás vliv.
Do formuláře stačí pouze zadat adresu vašeho webu, dále pak vyhledávač, pro který informaci hledáte, protože na výběr jsou různé národní mutace Google. Opíšete bezpečnostní kód a vzápětí se zobrazí graf návštěvnosti. Zároveň zjistíte také vydání nového algoritmu a snadno zjistíte, zda vás nějak ovlivnilo. Tabulku s důležitými údaji si můžete také exportovat do obrázku a ten uložit.
Google Markup Helper
Jistě jste si všimli, že Google ve výsledcích vyhledávání zobrazuje také celou řadu dalších dat, než jen odkaz na stránku. Jde například o hodnocení, o termín události apod. Data nazýváme odborně strukturovaná data a vašim stránkám ve výsledcích vyhledávání výrazně pomohou. Jak Google přinutit, aby vaše stránky do strukturovaných dat zahrnul?
V první řadě je třeba dát vyhledávači najevo, že vaše stránky tato strukturovaná data obsahují. K tomu slouží formulář na uvedené stránce Pomocník pro práci se značkami strukturovaných dat. Nejprve je třeba označit typ dat a webovou adresu stránky. Dále se zobrazí vaše stránka, na které zvýrazněte určité důležité informace. V pravé části stránky se zobrazí formulář, který je třeba pečlivě vyplnit. Nakonec klikněte na tlačítko pro vygenerování HTML kódu. Ten se následně zobrazí a vy ho vložte do hlavičky HTML kódu vašich stránek. Stejně je možné vygenerovat kód pro označení obsahu e-mailu ve formátu HTML. Rozhraní je v češtině, stačí tedy sledovat pokyny.
Keyworddit.com
Jak je těžké vybrat vhodná klíčová slova? O tom by mohl nejeden marketér vyprávět. Naštěstí existuje celá řada nástrojů, která jim tato slova pomáhá vyhledávat.
Jedním z nich je třeba nástroj na uvedené stránce. Zde máte k dispozici vyhledávací políčko, do kterého začnete vpisovat jeden výraz, ten hlavní pro vaše stránky. Stránky vám začnou nabízet nejrůznější podkategorie, vyberte si jednu. Následně se zobrazí nejrůznější kombinace klíčových slov spolu s informací o tom, jak často jsou tyto klíčové výrazy ve Spojených státech zadávány. Pokud kliknete na odkaz context, zobrazí se stránka s výsledky vyhledávání pro tyto klíčové výrazy.
Tato stránka bohužel nenabízí pomoc těm, kdo vytváří stránky v jiných jazycích než v angličtině. Pokud ale budete připravovat například anglickou verzi vašich stránek, určitě nabídku klíčových slov využijete.
ScreamingFrog.co.uk
Ze stránek této agentury si můžete stáhnout speciální nástroj na sledování všech faktorů, které jsou pro optimalizaci důležité. SEO Spider Tool je aplikace, kterou si můžete bezplatně stáhnout do svého počítače. Instalace trvá chvilku, vybrat si můžete mezi defaultní instalací a upravenou podle vás.
Bezplatná verze nabízí vytvoření analýzy pro 500 adres, placená verze nabízí jejich neomezené množství. Po zadání internetové adresy aplikace stránku podrobně prohledá a vy si můžete zobrazit analýzu. Díky ní najdete například rozbité odkazy, které vám mohou ve výsledcích vyhledávání ublížit, dále aplikace zanalyzuje meta data v hlavičce a titulek stránky, díky aplikaci můžete zazálohovat celou řadu dat, která nejsou obsahem, ale pro pozici vašich stránek ve vyhledávači, jsou důležitá, jako například meta tagy. Dále vám aplikace pomůže odhalit obsah, který je na stránce dvakrát a opět by vám mohl ve výsledcích vyhledávání ublížit. Zjistíte, které podstránky blokují přístup robotů a do vašich stránek integrujete Google analytiky. Aplikace má velmi přívětivé rozhraní, nesmí vám ovšem vadit, že je její ovládání v angličtině.
Dalším nástrojem, který si z těchto stránek můžete stáhnout, je nástroj Log File Analyser Guide, bezplatná verze nabízí analýzu 1000 adres. Díky této aplikaci zjistíte, jak vaši stránku vidí spyboti, tedy roboty, které používá vyhledávač, aby indexovali dostupné stránky.
Xenu Link Sleuth
Z této adresy si můžete stáhnout aplikaci Xenu, díky které můžete odhalit nefunkční odkazy na vaší stránce. Jsou-li vaše stránky objemné, velmi snadno se může stát, že některý z odkazů nefunguje. Najít ho „ručně“ je pochopitelně velmi těžké, odkaz může ležet na některé vnořené stránce, navíc to v mnohastránkovém projektu není v lidských silách. Pokud vyhledávač najde na vašich stránkách takové odkazy, může snížit vaší stránce hodnocení a vás to může stát cenné pozice ve výsledcích vyhledávání.
Aplikaci stáhnete za chvilku, během instalace pouze volíte složku, kam se program uloží. Poté, co program prvně spustíte, klikněte na tlačítko Check URL a vložte adresu vašich stránek. Dále můžete určit odkazy, které budou z vyhledávání vyjmuty. Dále lze vyhledávané odkazy ještě velmi přesně specifikovat a určit e-mail, na který se zašle souhrnná analýza. Poté klikněte na OK a aplikace započne vaše stránky analyzovat. To bude trvat různě dlouho, podle toho, jak jsou vaše stránky objemné. Na konci se zobrazí oznámení o tom, že je kontrola u konce, zda má aplikace zaslat e-mailem report.
Ve výsledcích analýzy se dozvíte poškozené odkazy, které mohou být zobrazeny podle toho, kam odkazovaly, nebo ze kterých bylo odkazováno, dále seznam stránek, u kterých proběhlo přesměrování. Zjistíte také mapu vašeho webu. V neposlední řadě se dozvíte podrobné statistiky, jako například o tom, kolik bylo načteno HTML stránek, kolik obrázků a v jakém formátu.
Zapomněli jsme na nějaké SEO nástroje bez kterých se při Vaší práci neobejdete? Podělte se o ně s námi v komentářích 🙂 .
Vytvořili jsme jednoduchý, ale věříme, že i zajímavý nástroj pro analýzu klíčových slov na stránce. Vyzkoušet můžete zde: https://www.write.cz/sluzby/seo/analyza-klicovych-slov
Děkuji za tipy, některé nástroje vůbec neznám a rád se něco nového přiučím 🙂