Recenze: Wix je kreativní online nástroj pro tvorbu prosperujícího webu

Webový editor Wix.com recenze a návod

Wix je platforma, která pro své uživatele připravila dokonalé zázemí pro tvorbu malých webových stránek, ale i velkého prosperujícího byznysu. Jak je to možné se dozvíte v této recenzi. Tak proč si Wix oblíbilo už tolik uživatelů?

Ještě než se do toho pustíme, jen malá poznámka. Pokud vás zajímá hlavně návod a preferujete učit se z videa, tak shlédněte následující Wix tutoriál z naší dílny.


Naši partneři

UpGates.cz moderní e-shopy na míru

Co je Wix

Wix je pravděpodobně nejpoužívanějším nástrojem pro tvorbu webových stránek na světě. S jeho pomocí si mohou webové stránky vytvořit naprostí začátečníci, kteří nemají s tvorbou ani pramalou zkušenost, i pokročilí webdesignéři, co už mají nějaký ten web za sebou.

Wix je WYSIWYG editor (What You See Is What You Get), který urychluje práci s vytvářením webových stránek. Výhodou WYSIWYG editorů, a tedy i platformy Wix, je možnost tvořit webové stránky bez znalosti programovacích jazyků.

Tvorba stránek se službou Wix vypadá asi tak, jako když si prohlížíte svoji webovou stránku, ale kromě samotného prohlížení můžete upravovat její rozvržení, měnit texty, nadpisy, obrázky a další věci tak, aby se vám stránka líbila. Tedy, jak stránku vidíte při jejím upravování, tak bude vypadat i po jejím zveřejnění. V tom je kouzlo všech WYSIWYG editorů, včetně Wixu.

Smyslem této platformy je zjednodušit tvorbu webů, e-shopů, blogů, a co nejvíce usnadnit práci s jejich spuštěním. Snad i díky tomu nabízí Wix, kromě klasického WYSIWYG editoru, ještě dokonalejší vymoženost. Tou je Wix ADI (Artificial Design Intelligence). Jde o první umělou inteligenci, která pro vás sama navrhne vytoužené webové stránky. K tvorbě webu s Wix ADI stačí zodpovědět několik otázek, které se týkají vaší činnosti, jaké funkce na webu potřebujete, a jak by měl vypadat. Během pár minut za vás ADI vytvoří nový web.

Pro koho je služba určena

Wix je nástroj pro tvorbu webových stránek, který i v základu nabízí mnoho funkcí, které můžete k jejich provozu potřebovat. Svůj blog nebo online byznys může na Wixu rozjet téměř každý.

Mezi spokojené uživatele Wixu patří různé obchody, řemeslníci, volnonožci, živnostníci, muzikanti, herci, doktoři, grafici, ale také restaurace nebo wellness studia. Wix používá přes 150 milionů uživatelů po celém světě, takže si je nebudeme vyjmenovávat všechny, ale samotné číslo počtu uživatelů si myslím mluví za vše.

Wix je vhodný pro všechny firmy, služby, blogery, malé e-shopy nebo freelancery, kteří potřebují jednoduše vytvořit profesionálně vypadající webové stránky. Nicméně, Wix je také dobrý pro všechny lidi, co chtějí vytvořit web podle svých nejtajnějších představ, bez nutnosti přesvědčovat o svém nápadu nějakého programátora nebo webdesignéra.

S nástrojem můžete vytvářet jednoduché prezentační weby, blogy, ale také e-shopy nebo weby s robustním rezervačním systémem (například pro kurzy).

[RECENZE] #Wix je kreativní online nástroj pro tvorbu prosperujícího webu @hostingcentrum

Kdo stojí za Wix.com

Wix založili v roce 2006 tři vývojáři – Avishai Abrahami, Nadav Abrahami a Giora Kaplan v izraelském Tel Avivu. Krátce na to získali finanční podporu od několika investičních skupin, které tím projevily důvěru ve vznik tohoto nástroje. 

První fáze veřejného beta testování proběhla už v roce 2007. O tři roky později už měla tato platforma pro tvorbu webových stránek přes 3,5 milionu uživatelů. Díky ohromnému nárůstu uživatelů získal Wix další finanční podporu ve výši skoro 200 milionů korun.

V roce 2011 vzrostla uživatelská základna na 8,5 milionu uživatelů, a tak přirozeně proběhla další kola investic, které se v konečném součtu vyšplhaly přes jednu miliardu korun. Od té doby rostl počet uživatelů raketovým tempem. 

Rok 2013 byl pro Wix přelomový. Jednak měl na kontě 34 milionů uživatelů, ale daleko významnější událostí byl vstup společnosti na americkou burzu NASDAQ.

Do současné doby si Wix oblíbilo už přes 150 milionů uživatelů po celém světě a toto číslo dál roste.

Hlavní vlastnosti služby

Na Wixu se tvoří stránky klasickým způsobem drag&drop (chyť a pusť). To je pochopitelné, protože jde o nejjednodušší možný způsob tvorby stránek. Do přednastavené šablony, kterých nabízí Wix přes 500, můžete vkládat další předpřipravené prvky, formuláře, obrázky, nadpisy a tak dále. Všechny vložené prvky pak můžete ještě různě stylizovat a nastavovat.

Wix recenze editor Wix
Představení editoru stránek Wix.com.

Pokud už jste nějaký drag&drop editor webových stránek vyzkoušeli, tak víte, že oblasti, do kterých je možné vkládat další prvky a různě je rozmisťovat, jsou omezené. Ze všech služeb, které jsem kdy vyzkoušel, umožňuje jedině Wix vložit prvek na jakoukoliv pozici ve stránce. Na obrázku níže demonstruji svobodu tohoto nástroje, hloupým, ale výrazným nápadem, kterou v jiných editorech neuděláte.

Wix recenze svoboda editoru Wix
Svoboda rozkládání prvků na platformě Wix.

V podstatě jsem přes sebe položil tři formuláře. Je to sice hloupost, jakou v praxi nikdy nevyužijete, ale dokazuje to svobodu, se kterou můžete platformu Wix používat. Tento způsob volnosti pohybu prvků vám umožní vytvářet skutečně originální weby. Místo formulářů, které takto překrývat nedoporučuji, může být jakýkoliv prvek. A tady už se nějaké praktické použití, které poslouží k lepšímu vizuálnímu dojmu ze stránek, určitě najde.

Mezi hlavní vlastnosti služby patří:

 • Svobodný drag&drop editor
 • Rychlost spuštění nových stránek
 • Propojenost se sociálními sítěmi
 • Přes 500 předpřipravených šablon vzhledu
 • Spousta možností nastavení
 • Možnost zdarma používat prémiové služby jako e-shop, členské sekce nebo rezervace

Za vyloženě vychytanou vlastnost považuji propojení Wixu se sociálními sítěmi jako Instagram nebo Facebook. Díky tomuto propojení můžete do stránek rychle vkládat vlastní média publikované na těchto sítích.

Svůj Wix web můžete spravovat i prostřednictvím mobilní aplikace. Ta vám usnadní publikování nových článků, komunikaci s uživateli nebo třeba sledování uskutečněných rezervací a prodejů.

Cenové balíčky

Wix nabízí celkem 8 cenových balíčků, z toho je jeden úplně zdarma, ale s podmínkou, že se na webu zobrazuje reklama Wix a používáte doménu třetího řádu ve tvaru https://vasejmeno.wixsite.com/vasefirma. Jednotlivé cenové balíčky se od sebe liší povoleným objemem přenesených dat, místem na disku, možností nahrání videa přímo na server Wix. U vyšších cenových variant nabízí Wix prémiové služby v podobě marketingových balíčků nebo poukazů na inzerci.

Wix recenze cenové balíčky Wix webové stránky
Cenové balíčky pro webové stránky.
Wix recenze cenové balíčky Wix e-commerce
Cenové balíčky pro podnikání a e-Commerce.

U nejvyšších tarifů nabízí Wix navíc možnost tvorby profesionálního loga s potřebnými právy pro komerční použití nebo přednostní VIP podporu, která je dostupná v angličtině, a to od pondělí do čtvrtka.

Pro používání vlastní domény pro projekt běžící na Wixu si musíte zaplatit alespoň nejnižší placený balíček služeb. S tím se vám také navýší množství přenesených dat a velikost místa na disku.

S balíčky pro podnikání a e‑Commerce získáte možnost přijímat platby online, a to bez povinných poplatků, které si účtují jiné platební brány.

Placené varianty služby Wix se platí na jeden rok dopředu. Před samotnou platbou se vám ke konečné ceně připočítá DPH dle země, ze které platbu provedete. Wix zaručuje vrátit platbu během 14 dní, pokud nebudete se službou spokojeni. To je dostatečný čas na plné otestování této platformy.

Šablony: Přes 500 předpřipravených variant vzhledu

Wix recenze šablony Wix
Ukázka výběru z 500 šablon v nástroji Wix.

Wix má ohromnou uživatelskou základnu. Díky tomu se dokáže rychle učit z jejích potřeb, a tak pro své uživatele připravil přes 500 šablon vzhledu, které je možné okamžitě použít u jakékoliv varianty služby. Tedy i u té zdarma.

S předpřipravenými šablonami se razantně urychluje průběh spuštění webových stránek. Po vybrání šablony se před vámi otevírá v podstatě hotový web, ve kterém stačí jen přepsat původní texty. Upravené stránky pak můžete ihned vypustit do velkého internetového světa.

Jak už to u podobných služeb bývá, tak i zde je možnost vybrat si jakoukoliv oborovou šablonu a tu přetvořit do úplně jiného odvětví. Například ze šablony pro hotely můžete vytvořit rezervační systém pro autopůjčovnu.

Wix vytvořil úctyhodné množství variant vzhledů šablon, ale určitě vás zajímá, zda se dokáží přizpůsobit mobilním zařízením. Dobrou zprávou je, že to dokáží. Šablony Wixu se perfektně přizpůsobí všem zařízením, ze kterých je jen mohou chtít uživatelé navštívit.

Vlastní šablona na Wix

Pokud si nevyberete ani jednu z více jak 500 dostupných šablon, máte možnost si ji vytvořit vlastními silami. Wix vám pro tyto účely otevře editor s úplně prázdnou stránkou. Rozvržení prázdné stránky je podobné rozvržení dokumentu například v MS Word. Ve Wix editoru tak můžete začít stavět svoji šablonu úplně od nuly. Vaší fantazii zde nebude nic bránit.

Wix recenze vlastní šablona
Rozvržení prázdné stránky v editoru Wix.

Hlavní vlastnosti editoru

Co se mi na Wixu líbí, je určitě jeho uživatelská přívětivost. Na to, kolik nabízí služeb, funkcí a nastavení, je až s podivem, že je uživatelské rozhraní editoru, tak jednoduché a přehledné.

Wix recenze jak vypadá editor Wix
Editor stránek Wix.

Vyjmenovat všechny vlastnosti editoru Wix by vydalo na silnější knihu, takže je zde nebudu vypisovat, ale zmíním jen ty opravdu zajímavé nebo užitečné.

V nástrojích editoru máte například možnost zapnout si pravítko, čáry a mřížky. Obojí usnadňuje umisťování a zarovnávání prvků na stránce. 

Pohyb některých vkládaných prvků je skutečně neomezený, takže jimi lze pohybovat, dle vlastní fantazie a potřeb, ve všech směrech. Tato funkce se bude jistě hodit při vytváření kreativních landing pages, kde je důležitý prvotní “wow” efekt.

Mezi hlavní ovládací prvky, které využijete při tvorbě stránek nejvíce, patří 7 tlačítek na levé straně monitoru. 

Wix recenze ovládací prvky editoru
Ovládací prvky editoru Wix.
 • Nabídka a stránky – otevře další nastavení a možnosti stránky. Zde můžete nastavovat SEO, rozvržení stránky nebo zamknout stránku jen pro uživatele s heslem nebo členy.
 • Pozadí stránky – dělá to co slibuje. Mění hlavní pozadí stránky.
 • Přidat – tímto tlačítkem se do stránky přidávají další prvky jako jsou textové bloky, nadpisy, videa, zvukové soubory a jiné. Prvků je opravdu mnoho.
 • Přidat aplikace – ve Wixu máte možnost přidat na stránky další aplikace. To je například online chat, komentářový systém, fórum nebo efektivní Facebook pop-up okno.
 • Média – slouží pro vkládání mediální souborů na stránky. Pokud propojíte Wix se svými sociálními účty, tak máte možnost rychlého vkládání i z nich.
 • Začít blogovat – zde můžete vytvořit vlastní blog a psát na něj příspěvky.
 • Rezervace – je správce rezervací.

SEO nastavení na Wix

Dobrou zprávou je, že editor Wixu zvládá upravovat některé důležité SEO prvky stránek. V editoru si můžete například nastavit pěknou URL, titulek stránky nebo meta description (popisek, který je vidět ve vyhledávání).

Wix recenze nastavení SEO na Wix
Nastavení SEO na Wix.

Wix má také možnost nastavení pokročilého SEO. Díky ní můžete na stránky vložit strukturované značky Schema.org, ale také máte možnost vkládat vlastní meta tagy nebo nastavit kanonickou URL.

Propojení Wix s dalšími aplikacemi a službami třetích stran

Wix je celosvětovou službou, kterou používá přes 150 milionů uživatelů. Proto se není čemu divit, že umožňuje propojení s téměř 200 aplikacemi a službami třetích stran. To jsou pouze oficiálně podporované aplikace, jejichž seznam naleznete v nápovědě Wixu nebo je můžete vyhledat přímo ve Wix App Marketu.

Na popularitu Wixu reagují i ostatní oblíbené služby a aplikace, které tam lze používat, ale nenaleznete je v oficiálním marketu. Jejich provozovatelé připravili na svých stránkách návody, jak je s Wixem propojit. V ČR můžeme zmínit třeba prodejní formulář SimpleShop nebo platební bránu Pays.

Ve Wix App Market zřejmě nechybí nic, co byste mohli při svém online podnikání postrádat. Najdete v něm aplikace pro online platby, fakturace, emailing, propojení na sociální sítě nebo různé analytické nástroje. Jsme však v České republice a rádi používáme své oblíbené aplikace a služby, u kterých si můžeme jednoduše ověřit jejich transparentnost.

U placených variant služby získáte možnost vkládat do stránky vlastní trackovací a analytické kódy, které vám pomohou propojit Wix s oblíbenými službami.

[VIDEO] Představení editoru Wix.

Návod, jak vytvořit webovou stránku s Wixem

Registrace na Wix už nemůže být jednodušší. Buď vyplníte registrační údaje, nebo se přihlásíte pomocí svého Facebook a Google účtu. Ve všech třech případech se okamžitě dostanete na stránku s tlačítkem vyzývajícím k vytvoření nového webu.

Wix recenze registrace
Registrace do Wix.
 • Výběr druhu webových stránek. Typ stránek, které chcete vytvořit. Se zvoleným typem stránek budete přesměrováni na výběr šablon, kde upřesníte svoji volbu, a pak na výběr editoru.
Wix recenze výběr typu stránek
Výběr typu stránek na Wix.
 • Výběr způsobu, jakým budete nové stránky tvořit. Na výběr máte klasický WYSIWYG editor nebo umělou inteligenci Wix ADI (Artificial Design Intelligence). Ta se vám pokusí sama navrhnout nový web na základě několika zodpovězených otázek.
Wix recenze výběr editoru Wix ADI
Výběr způsobu tvorby webové stránky.

Tvorba stránek s Wix ADI

 • V první kroku vyberete typ nebo obor webových stránek.
Wix recenze tvorba Wix ADI
Wix ADI výběr druhu webových stránek.
 • Na další obrazovce si můžete vybrat aplikace, které chcete na webu používat. Pokud žádnou nevyberete, tak ji můžete přidat později pomocí Wix Market App.
Wix recenze tvorba Wix ADI aplikace
Výběr z užitečných aplikací.
 • V dalších krocích po vás bude chtít Wix ADI jméno společnosti a v případě, že to chcete, tak můžete svůj web rychle propojit s Google Places. Odtud je Wix schopný naimportovat publikované obrázky a kontakty do stránek.
 • Po schválení importovaných informací a fotografií přejdete na obrazovku s výběrem motivů, kde si vyberete ten, který preferujete.
Wix recenze výběr motivu ADI
Wix ADI výběr motivu.
 • V posledním kroku si vyberete vzhled domovské stránky. Wix ADI vám dá vybrat ze tří variant stránek.
Wix recenze vzhled stránky
Wix ADI nabízí k výběru varianty rozvržení domovské stránky.
 • Nakonec se ocitnete v klasickém WYSIWYG editoru, kde můžete upravovat vzhled stránek dle libosti. Ovládání je intuitivní, takže se v něm dokážete rychle zorientovat.
Wix recenze Wix ADI úprava stránky
Finální úprava vytvořených stránek.

Tvorba stránek s editorem Wix

Při tvorbě stránek s editorem Wix je prvním krokem výběr šablony. Wix nabízí přes 500 šablon vzhledu, takže je skutečně z čeho vybírat. Jakoukoliv šablonu si nakonec můžete upravovat podle své fantazie.

Po výběru šablony se dostanete do editoru stránek, kde můžete začít s úpravami.

Wix recenze práce v editoru
Práce v editoru Wix.

Práce s editorem stránek Wix je intuitivní záležitost. Můžete si měnit cokoliv a jakkoliv chcete. Abych znovu zdůraznil svobodu, s jakou můžete v editoru pohybovat různými prvky, tak jsem pootočil hlavní nadpis stránky. Toto vám jen tak nějaký WYSIWYG editor neumožní.

Wix recenze práce v editoru rotace elementů
Otočení nadpisu o několik stupňů.

Praktická tvorba stránek s nástrojem Wix

Na upravování předpřipravených šablon není nic moc co vysvětlovat, takže si vytvořím vlastní stránku z prázdné šablony.

 • Při výběru šablony zvolte prázdnou šablonu. Začít můžete s prázdnou stránkou, nebo se stránkou, která bude klasicky rozvržena. V této stránce pak jednoduše vyměníte původní prvky za své. Já však začnu s úplně prázdnou stránkou.
Wix recenze tvorba webu výběr šablony
Výběr webové šablony Wix.
 • První věc, kterou si vytvoříme, jsou podstránky webu, které budou v hlavní navigaci. Klikněte na první tlačítko editoru Nabídka a stránky. Zde pokračujte podle intuitivní navigace.
Wix recenze tvorba webu přidání stránky
Přidání nové stránky na Wix.
 • Vytvoření menu stránky. Klikněte na tlačítko + Přidat a z výběru vyberte položku Nabídka. Vyberte si tu, která se vám líbí a přetáhněte na místo, kam patří navigace webu. V navigaci se automaticky objeví podstránky webu, které jsme vytvořili v předchozím kroku.
 • Logo stránky. Protože nemám žádné logo, tak jsem si jedno vytvořil pomocí automatického tvaru a nadpisu. Klikněte na tlačítko + Přidat a z výběru vyberte položku Tvar a pak Text. Pokud máte obrázkové logo, tak ho vložte přes položku Obrázek.
Wix recenze tvorba webu editace loga
Hlavička webové stránky.
 • Vytvoříme hlavní část (nadpis) stránky. Pro urychlení stavby webu jsou zde předpřipravené pásy. Klikněte na tlačítko + Přidat. Najeďte na položku Pás a vyberte pás Vítejte. Po vložení pásu upravte text podle svého.
Wix recenze tvorba webu pŕidání bloků
Výběr předpřipravených pásů.
 • Jako další vložíme pás Služby, protože ty nesmí chybět na žádném firemním webu.
 • Nakonec vložíme pás Kontakt.

Tím jsme v pár jednoduchých krocích postavili celou vstupní stránku webové prezentace naší fiktivní firmy. Díky předpřipraveným pásům to nezabralo víc než 10 minut.

Wix recenze tvorba webu vytvořené webové stránky
Finální web.

Tvorba stránek s Wixem je intuitivní díky přehlednému editoru. Wix si je vědom toho, že nabízí mnoho funkcí, ve kterých se nemusí začátečníci okamžitě zorientovat, a proto má připravenou velice obsáhlou nápovědu. Nápověda Wixu je v současné době pouze v angličtině, ale na YouTube naleznete nespočet tutoriálů, které vám poradí se stavbou nového webu.

Wix recenze nápověda
Nápověda Wix.

Klady a zápory Wixu

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý editor stránek- Při používání zdarma složitá URL
+ Rychlost vytvoření webu- Nápověda a podpora pouze v angličtině
+ Dostatek variabilní cenových balíčků- Reklama v hlavičce stránek při používání zdarma nebo u nejlevnějšího placeného balíčku
+ Přes 500 šablon vzhledu
+ Skoro 200 aplikací třetích stran k přímému napojení
+ Pokročilé SEO

Hodnocení a závěr

Wix není jen obyčejnou platformu pro tvorbu webových stránek, ale je to i robustní systém pro provoz efektivního online byznysu. 

U neplacené služby mě zklamal tvar URL adresy, která by se uživatelům stránek opravdu složitě pamatovala. Ze strany Wixu je to pochopitelný krok, protože při takovém množství registrovaných uživatelů by jim URL adresy brzy došly. Bez vlastní domény bych k Wixu nejspíš nešel. 

U Wixu jsem se obával zdlouhavé odezvy editoru při tvorbě stránek. Musím uznat, že je systém dobře odladěný, takže rozhraní editoru reaguje svižně. Při tvorbě stránek mě nic nezdržovalo. A to jsem mu dával opravdu pořádně zabrat.

Nejvíc jsem se u neplacené verze obával rychlosti načítání finálního webu. Tato obava se z části potvrdila. Musíme však vzít v úvahu polohu serverů, na kterých jsou stránky umístěné. Tyto servery se nachází v USA, takže to dost výrazně ovlivňuje samotné výsledky měření. Údaje v PageSpeed Insights jsou jen základním ukazatelem pro rychlost stránek, ale hlavním ukazatelem pak bývá samotné použití v nelaboratorních podmínkách. Když jsem stránky otevřel na svém mobilním telefonu, tak se dokázaly bleskově načíst. A to je to hlavní.

Wix recenze test rychlosti webových stránek
Test rychlosti v Google Page Insights.

Několikrát jsem si v článku pochvaloval svobodu tvorby stránek s WYSIWYG editorem Wix a musím to udělat i v závěrečném hodnocení. Vážně se mi líbí jednoduchost a způsob flexibilního pohybu a nastavení všech prvků na stránce. Připodobnil bych to k práci v grafickém programu, ale s tím rozdílem, že z grafického programu vám vyleze jen statický obrázek, ale z Wixu pěkný a 100% funkční web, co se zobrazí správně na všech chytrých zařízeních.

Potěšilo mě nastavení SEO a to konkrétně pokročilého SEO, kdy jdou do stránek vkládat strukturované data. Tyto drobnosti dělají finální stránky více přívětivější k vyhledávacím robotům. Díky tomu je pak dokáží vaši uživatelé nebo zákazníci snáze najít.

Na Wix se můžete spolehnout, protože je to ohromný nástroj, který pomůže k růstu vašeho projektu. Začít na něm můžete s malou webovou prezentací a jednou tam z ní třeba vytvoříte velký prosperující e-shop. Wix vám k tomu připravil perfektní zázemí s dostatkem podpůrných aplikací.

[RECENZE] #Wix je kreativní online nástroj pro tvorbu prosperujícího webu @hostingcentrum

Nejlepší vzdělávací online platformy 2020

Máte zatím pouze základní znalosti o programovacím jazyce a chcete zvýšit svou odbornost? Poohlížíte nové pracovní nabídky z oblasti IT a od vysněné firmy vás dělí pouze požadavek na jinou…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..