Avast Ultimate Recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Avast Ultimate. Vyplatí se placený antivirus?

Avast Antivirus není potřeba dlouho představovat. Všichni víme, že má verzi zdarma a placenou verzi Avast Ultimate. Na tu se v této recenzi zaměřím a popíšu vám své zkušenosti. Určitě vás zajímá, zda má smysl za Avast platit? I na tuto otázku vám v tomto testu odpovím. Ukážu vám také více funkcí, které antivirus má a jaké vám ušetří dost práce při práci s počítačem. Tak pojďte číst.

Avast antivirus jsem měl na svém počítači naposledy někdy před rokem 2008. Tenkrát šlo o těžkopádný software, který brzdil počítač a který po mě neustále něco chtěl. V té době jsme všichni měli počítačového výkonu hrozně málo, takže z toho důvodu šel Avast z počítače. Vyměnil jsem ho tenkrát za NOD32, který byl méně náročný na výkon. Doba se změnila a Avast je zase použitelný.

V této recenzi testuji Avast znovu po nějakých 14 letech. Opravdu se nestačím divit, jak tenhle balík ochrany počítače a soukromí vyspěl. Dnes už nejde jen o ochranu počítače před hrozbami zvenčí. Je to také nenahraditelný pomocník při aktualizaci ovladačů a aplikací v zařízení. Tady mě Avast překvapil nejvíce. Vás nejspíš překvapí také. V tomto testu popíšu zkušenosti s nástroji, které má Ultimate verze Avast antiviru.

Co je Avast Antivirus?

Avast je antivirus, který pochází z Česka. To je o něm notoricky známé. Už to ale není jen antivirus. Je to komplexní balík ochrany, ve kterém najdete nástroj pro čištění souborů počítače, ochranu pro internetové prohlížeče, VPN, nástroj pro skrývání online identity, nástroje pro zvýšení výkonu počítače i pro úsporu baterie. Je toho opravdu mnoho, co dnešní antivirus umí.

Avast nabízí bezplatný i prémiový antivirus. Ten druhý je samozřejmě placený a dá se očekávat, že toho nabídne mnohem více oproti variantě zdarma. Nejdůležitější je, že Avast prošel mnoha testy, ve kterých získal řadu certifikátů kvality. Namátkou mohu zmínit například VB100 od Virus Bulletin, kde získal Avast plných 100 bodů. Co se ochrany před nebezpečnými soubory a útoky týče, je na Avast spoleh. V této recenzi se podíváme na uživatelskou přívětivost antiviru Avast.

Jaké funkce Avast antivirus má?

Avast Antivirus Ochrana Zarizeni

Má všechny funkce, které zajistí bezpečnost zařízení, dat, vaší identity. To znamená, že chrání před viry, malware, podvodnými e-maily a tak podobně. Tohle všechno od antiviru očekávám a tady to dostávám. Na tom není nic převratného. Avast vaše zařízení ochrání i v jeho verzi zdarma.

V mém soukromém testu, kdy jsem si do počítače schválně stáhnul vir, reagoval Avast pohotověji v porovnání s Windows Defender (Zabezpečení Windows). 

Teď se ale dostáváme k otázce: proč za Avast antivirus platit? Protože toho nabídne mnohem více, než bezplatná verze Avast Free.

Při instalaci Avast antiviru Ultimate mě překvapilo, že bude instalovat další prémiové nástroje. Nainstalovat je zvládl sám. Počítač ta instalace vůbec nebrzdila, a probíhala v pozadí. To překvapení bylo hlavně v tom, že jsem neměl ani ponětí, že jsou tyto prémiové nástroje součástí mojí licence.

Avast Po Aktivaci
Instalace dalších prémiových nástrojů Avast.

Pojďme se tedy podívat na to, co mi to ten Avast nakonec nainstaloval za nástroje a k čemu jsou dobré.

Avast Cleanup Premium

Avast Cleanup Premium je nástroj pro čištění počítače a pro zvyšování jeho potenciálního výkonu. Cleanup jednoduše odstraní ze zařízení nepotřebná data. Tím uvolní místo v úložišti a teoreticky zrychlí chod počítače. Cleanup Premium je součástí Avast Ultimate, ale je možné Cleanup Premium objednat i samostatně bez antiviru.

Jako uživatel pouze musíte kliknout na jedno tlačítko a okamžitě proběhne test počítače. Test najde problémy, které si můžete do detailu prohlédnout. V mém počítači našel Avast Cleanup Premium 2147 problémů k opravě.

Avast Cleanup Test Pocitace

Podobný “čistič” počítače možná znáte. Avast Cleanup Premium můžeme srovnávat s další známou aplikací CCleaner. Když budete mít Avast Ultimate, tak CCleaner nepotřebujete. Čištění zařízení probíhá stejně účinně a rychle. V seznamu problémů si vyberete výjimky, kterým se Avast nemá věnovat (soubory, jaké nechcete smazat) a kliknete na tlačítko Opravit a vyčistit.

Avast Cleanup Premium Ladeni Vykonu
Výsledek čištění počítače s Avast Cleanup Premium.

Avast Cleanup Premium mi navrhnul další možnosti ladění výkonu a zrychlení počítače. Nutno podotknout, že ladění a zvyšování výkonu zařízení se věnuje zejména spuštěným aplikacím, které vám Avast nabídne uspat. Tady buďte opatrní, aby nešlo o aplikace, jaké používáte. Mě například nabídl uspat Google Disk, Spotify, OneDrive, Dropbox. To je ale nesmysl, protože potřebuji mezi těmito aplikacemi synchronizovat soubory a Spotify mi zase hraje při práci. Nicméně ostatní aplikace uspat můžu. Tím získám další výkon. Navíc to ušetří spotřebu baterie, protože nepoužívané aplikace budou vypnuté a nebudou ubírat energii. To je u notebooku nebo mobilního telefonu velice dobré.

Avast Cleanup Premium Zrychleni Pocitace
Uspání aplikací.

Aktualizace aplikací v Avast Ultimate

Aktualizace aplikací hlídá, jestli instalované aplikace v zařízení nemají novější verze, které by bylo dobré nainstalovat. Ať už z důvodu bezpečnosti nebo z důvodu nových funkcí. Tenhle nástroj mě dost překvapil. Každou chvíli po mě chce nějaký program aktualizaci. Je to otravné, protože musím aktualizační balík stáhnout, nainstalovat a při tom odklikat spoustu upozornění. Prostě jsem se o to musel do teď starat sám a ztráce s tím čas. 

Avast mě na potřebu aktualizovat aplikace upozornil. Normálně bych to ignoroval, ale tady mě zajímalo, co se stane, když je dám aktualizovat. Budou na mě vyskakovat okna pro stažení aktualizačních balíčků? Budu ty balíčky muset stáhnout z webu aplikace? Budu muset každou aktualizaci odsouhlasit ručně? Ne, ne, ne. O všechno se postará Avast. Aplikace prostě sám na pozadí aktualizuje. Zatímco Avast aktualizuje staré aplikace, vy se můžete nerušeně věnovat práci.

Avast Aktualizace Aplikaci
Upozornění na nutnost aktualizovat aplikace.

Během aktualizace po mě nic nechtěl. Prostě ten software aktualizoval. Nakonec mi nabídl možnost prokliknout se na web aplikace a zjistit, co je nového v její poslední verzi.

Avast Aktualizace Aplikaci 2
Aktualizované aplikace.

Aktualizace software vychazejí snad každý týden. Kdo ví, jestli né častěji. Je to z důvodu oprav bezpečnostních a funkčních chyb. Jenže mě to nebaví aktualizovat je ručně, takže na ty aktualizace často (schválně) zapomínám. Teď se o to stará Avast a mě to neskutečně uvolnilo ruce.

Avast VPN

Avast SecureLine VPN je služba, která chrání vaše soukromí v online světě. VPN je součástí Avast Ultimate. Jinak ji musíte přiobjednat. Problematice VPN se u nás věnujeme podrobněji ve více článcích. Pokud vás to zajímá, tak zde se dozvíte, co je VPN?

Avast Vpn
Avast SecureLine VPN

Vlastně jsem ani nevěděl, že součástí Avast Ultimate je VPN. Toto oceňuji, protože VPN je dnes neodmyslitelnou součástí bezpečného surfování po internetu. Ale VPN se nepoužívají pouze kvůli bezpečnosti. 

Avast Vpn Vyuziti
Proč používat Avast VPN.

Avast VPN nabízí 36 serverových geolokalit. Ve větších zemích je možné vybrat si z více měst, ve kterých jsou umístěny servery. Pro běžné použití VPN je ale toto jen taková třešnička na dortu. 

Avast Vpn Serverove Lokality
Seznam lokace serverů.

Oproti nejlepší VPN však Avast VPN nenabízí tolik funkcí. Nicméně, když už za jeho verzi Ultimate zaplatíte, tak je dobré, že nemusíte kupovat jinou VPN službu. Pro běžné surfování a sledování filmů je Avast VPN plně dostačující.

Avast Vpn Pripojeni K Serveru
Aplikace Avast VPN

Aplikace Avast VPN je intuitivní a jednoduchá na ovládání. Pokud se v této problematice dost dobře nevyznáte, tak přímo v aplikaci je průvodce VPN, který vám poradí, jak a kdy VPN používat. Recenze pouhé Avast VPN by dopadla více méně neutrálně. Je dobrá, ale samostatně bych ji neobjednal. S antivirem však smysl dává.

Test zařízení na přítomnost hrozeb

Avast antivirus je tu hlavně od toho, aby hlídal zařízení před možnými hrozbami. Také, aby to zařízení zvládl bleskurychle otestovat a nabídnout možné řešení, jak hrozbu zneškodnit. I tady udělal antivirus velký pokrok. Test je rozdělený do několika fází, ale všechny proběhnou samostatně na pozadí bez mojí asistence. Nakonec dostanu výsledek testu.

Avast Premium Test Pocitace
Jedna nalezená hrozba v mém počítači.

V mém počítači s Windows 11 šlo o nějakoou chybu se soubory v mezipaměti mailového klienta. Nebo něco takového. Vůbec by mě nenapadlo, že by to mohlo být nebezpečné. A už vůbec bych to nechtěl řešit manuálním způsobem. Naštěstí to není potřeba, protože to je práce pro Avast.

Avast Premium Test Pocitace Vyreseni Problemu
Problém je vyřešený a počítač chráněný.

Avast testuje počítač také na pozadí, když například stahujete soubory z internetu, z mailu, tak Avast tohle všechno pozoruje a včas zasáhne. 

Avast Firewall

Avast Firewall je možnost, jak jednoduše blokovat aplikace. Firewall sleduje veškerou síťovou komunikaci mezi počítačem a vnějším světem a chrání vás před neoprávněnými připojeními a narušeními. Firewall stačí nechat aktivovaný a dělá svoji práci sám. Někdy je však potřeba upravit práva některých aplikací ručně. To jde v Avast jednoduše. 

Avast Firewall

Ano, Windows má také firewall, který funguje docela dobře. Jeho problém je špatná uživatelská přívětivost. Zejména při blokování nechtěných aplikací. Tady Avast Firewall jasně vyhrává nad Windows firewall.

Kolik stojí Avast Ultimate

Avast stojí 1190 Kč za rok pro jeden počítač nebo 1490 Kč ročně pro 10 zařízení. Mezi ta zařízení patří mobilní zařízení, počítač. Aplikace jsou dostupné pro Windows, MacOS, Android, iOS.

Avast Premium Cena

Avast Zdarma není možné porovnávat s placenou verzí Avast Premium Security. Placená verze má v sobě další užitečné funkce. A to nejen ty bezpečnostní. Podle mého názoru se za antivir vyplatí zaplatit. Jednak vám to ušetří další trápení s hledáním jiných aplikací, které řeší to, co už v Avast Ultimate umí, a pak je bezpečnější na všechno používat jednu prověřenou aplikaci. Tuhle prověřili nejen certifikační autority, ale také miliony uživatelů po celém světě.

Jak nainstalovat Avast?

Instalace Avast je dalším překvapením vývoje antivirů. Instalace je jednoduchá, nevytěžuje výkon zařízení a v podstatě probíhá v pozadí. Aplikaci si stáhnete ze stránek Avast, kde dostanete další instrukci, jak v instalaci pokračovat. Jednoduše pouze kliknete na stažený soubor.

Avast Instalace 1
Stažení instalačního balíčku je první krok.
Avast Prubeh Instalace
Průběh instalace na pozadí. Můžete ho skrýt a dál pracovat.

Po nainstalování vás přivítá průvodce, který vás provede počátečním jednoduchým nastavením aplikace.

Avast Pruvodce Instalaci
Avast Premium Dalsi Funkce
Instalace dalších prémiových nástrojů Avast.

Pak už můžete Avast používat včetně jeho všech funkcí, které ve verzi Ultimate jsou.

Jak Avast odinstalovat?

Tohle je častá otázka uživatelů. Já osobně nemám důvod Avast odinstalovat, ale ze zkušeností s ostatními antiviry vím, že je odstranit z počítače není vůbec jednoduché. Jak je to u Avast? Ten odinstalujete snadno přes správce aplikací ve Windows.

Avast Odinstalovani
Správce aplikací – Programy a funkce ve Windows.

V další kroku odinstalace Avast na vás vyskočí průvodce. Tam stačí pokračovat podle jednoduchých instrukcí. Ten průvodce se z vás snaží dostat informace o tom, proč antivirus mažete.

Avast Odinstalovani 2
Průvodce odebráním Avast z počítače.

Nakonec je potřeba počítač restartovat. Tím je Avast odinstalovaný. Nemusíte stahovat nějaký odinstalační balík a podobně.

Avast Odinstalovani 3

Klady a zápory Avast antivirus

Obsahuje (+)Neobsahuje (-)
+ Více bezpečnostních nástrojů v jedné aplikaci- Některé zmíněné funkce jsou až v balíku Premium Ultimate
+ Ušetří práci s aktualizací aplikací a ovladačů- Skenování občas ukazuje nesmyslné hrozby
+ Avast VPN a Avast Cleanup Premium
+ Tarif pro více zařízení

Časté otázky okolo Avast antivirus

Avast je prověřený antivirus, který prošel mnoha různými testy kvality. Je to důvěryhodný antivir, který je účinný v boji s viry, malware a dalšími hrozbami. Jeho bezpečnostní databáze má stálé a pravidelné aktualizace, takže v případě, že se objeví nová hrozba, Avast na ni rychle reaguje.

Avast antivirus má řadu funkcionalit, které testují nejzranitelnější místa zařízení jako jsou webkamery, prohlížeče internetu, hesla, zastaralé aplikace, staré soubory a podobně. Těmito testy odhaluje bezpečnostní hrozby, které následně vyřeší nebo vám navrhne možné řešení, aby vás nemohly dále ohrožovat. Tyto testy se dají naplánovat automaticky, takže je zařízení pod neustálým bezpečnostním dohledem.

Závěr recenze

Placená verze Avast Ultimate je určitě dobrá volba pro uživatele, kteří chtějí ochranu zařízení, chtějí další funkce jako čištění zařízení nebo VPN, ale nejsou nároční na pokročilá nastavení. Avast zkrátka vytvořil bezpečnostní balík (antivirus), který ocení uživatelé, kteří se nechtějí o nic starat. Chtějí prostě, aby se o ty bezpečnostní věci staral hlavně Avast. Je to pro lidi, jako jsem já. Obtěžuje mě stále řešit nějaké aktualizace, čištění, hlídání toho, co stahuju. Z toho důvodu Avast Ultimate oceňuji a doporučuji všem uživatelům, kteří se nechtějí o nic starat. 

Pokud vás Avast nezaujal, tak se podívejte na naše aktualizované srovnání nejlepších antivirů.

3.6/5 - (5 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..