Jak vytvořit webové stránky ve WordPressu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Jak jednoduše vytvořit web ve WordPressu

Kdo se dnes neprezentuje na internetu, jako by nežil. Není tedy nic neobvyklého, pokud máte větší touhy po internetové realizaci než přes sociální sítě. Důvodů můžete mít několik – baví vás psát? Chcete vlastní blog? Nebo byste rádi vlastní www stránku, která se bude vyjímat na vizitce a otevře vám dveře do světa internetového marketingu? Ve WordPressu vytvoříte i líbivý e-shop.

Tvorba webu na zakázku vás může vyjít i na několik tisíc korun. Ale také si můžete stránky vytvořit zdarma sami, během pár minut. A to i přes to, že jste nepolíbení kódováním a programováním. Zprovoznit internetové stránky přes WordPress zvládne i naprostý laik. Pojďme se podrobně podívat, jak na to.

Proč právě redakční systém WordPress?

Pokud si vystačíte s free šablonami vzhledu, kterých jsou stovky, ne-li tisíce, nebude vás WordPress nic stát (tedy kromě zaregistrování domény a zaplacení webhostingu, ale tomu se nevyhnete tak či tak, chcete-li vlastní www stránku). WordPress je opravdu hojně využívaný open source redakční systém, určený pro osobní i komerční účely.

tvorba webu na wordpress
Editace obsahu webových stránek je s WordPress jednoduchá.

Jeho instalace je opravdu jednoduchá a získáte tím kvalitní webové stránky, s ohledem na SEO (optimalizace pro vyhledávače) a responzivní design (stránky budou správně zobrazovány jak na PC, tak v mobilech a tabletech). WordPress je také velice variabilní, a tak výsledný vzhled webu snadno změníte pomocí několika kliknutí. Dále pak máte možnost rozšíření o spoustu různých funkcí formou tzv. pluginů, ať už placených nebo těch zdarma. Jedná se třeba o záznamy návštěv, možnosti moderních diskuzí, anket, formulářů, ale i také o taková rozšíření, která by vás ani nenapadla.

Zkrátka a jednoduše – kromě přidávání vlastních článků si můžete s webem hrát a tím ho postupně dopilovat k dokonalosti. Jelikož WordPress je snadný na instalaci i správu, je hojně používaný i profesionály. S WordPressem není problém vytvořit i několik desítek webů za den, takže ten jeden jediný zvládnete hravě i vy.

TIP: Jak vytvořit webové stránky

Doména a hosting – tím to začíná

Ještě před samotnou instalací WordPressu na server je třeba zaregistrovat doménu. Doména je unikátní adresa na internetu. Před úplným začátkem si tedy dobře promyslete jedno, dvě, tři slova, která vystihnou hlavní myšlenku a záměr vašich stránek.

Registrace domény

Následně navštivte stránky registrátora domén. V ČR je nejpoužívanější Wedos, přes který si snadno doménu zaregistrujete i včetně hostingu. Registrace domény u Wedosu je intuitivní a sami vás navedou. Pokud váš nápad na doménu zabral někdo před vámi, můžete zkusit jinou koncovku. Nejdražší je .com, o něco levnější .cz, a nejvíce ušetříte na nově vzniklých koncovkách jako .online či .pro. Doména se kupuje většinou na rok (můžete samozřejmě zvolit i delší časové období) a vyjde cenově na pár desítek korun. Pokud s webem budete pokračovat i do budoucna, nezapomeňte si pak doménu prodloužit! Stránky by po nezaplacení nadobro zmizely včetně vaší webové prezentace.

Zakoupení hostingu

Hosting slouží jako fyzické úložiště vašich stránek. Zakoupením WordPress hostingu si kupujete vyhrazený prostor na harddisku někde v serverovně. Roční hosting stojí v desítek až stovek korun. Pro WordPress je nutné, aby váš hosting uměl PHP a MySQL. To už dnes ale zvládne snad každý webhosting.

Pokud jste si k doméně rovnou koupili i hosting, měli byste mít vše připravené. Jestliže jste se rozhodli hosting koupit jinde (a to nedoporučujeme, pokud nemáte zkušenosti v oblasti sítí) nebo jste hosting pořídili až dodatečně, budete muset nastavit DNS záznamy či přiradit k hostingu danou doménu. DNS zajištuje komunikaci mezi hostingem a doménou. Pokud jste tedy náhodou hosting dokoupili dodatečně, DNS záznamy upravíte v administraci domény. Pokud ale máte doménu a hosting od stejného „dodavatele“, pak zpravidla nic neřešíte.

Připojení na hosting přes FTP

Někteří poskytovatelé hostingu nabízejí zdarma možnost instalace WordPressu skrze jejich zákaznickou administraci (jedná se zejména o zahraniční poskytovatele Bluehost, DreamHost, SiteGround). U nás tuto možnost nabízí například Váš-hosting, Blueboard nebo WEDOS. Než se pustíte do následujících kroků, zkuste se podívat i u svého poskytovatele. Případně si tím ušetříte dost práce a můžete přeskočit hned několik kroků. Pravděpodobně tam ale tuto možnost neuvidíte, tak si to pojďme vzít pěkně postaru.

FileZilla je oblíbeným FTP klientem.

Instalační soubory WordPressu bude třeba nakopírovat na váš hosting. Je tedy nutné se k hostingu nějak připojit. K tomuto účelu nejlépe poslouží program FileZilla, který je k dispozici i ve free verzi. Pokud ho nemáte, stáhněte si ho.

V FTP programu zvolte Protokol FTP – připojit k serveru. Je to ta malá ikonka s nápisem FTP hned pod textovou nabídkou.

Dále pak dejte Nové připojení a vyplňte formulář dle údajů potřených k připojení FTP od poskytovatele hostingu. Tyto údaje naleznete buď ve webové administraci poskytovatele, ale pravděpodobně vám přišly i do e-mailu. Po vyplnění dejte OK a spojení by mělo fungovat. Pokud ne, zkoušejte dál, ono se to nakonec povede.

V tuto chvíli máte doménu, hosting a můžete se k němu i připojit. Total Commander si zapamatujte, za malou chvíli se k němu vrátíme. Ještě doplníme, že Total Commander je pouze jedna z možností, jak WordPress nainstalovat. FTP klientů je celá řada.

Instalace WordPress krok po kroku

Z celkového zprovoznění je instalace WordPressu tím nejsložitějším krokem. Ale nebojte se, zas tak složité to není a ukážeme si přesně, jak na to.

Stažení instalačního balíčku WordPressu

Nejnovější verzi WordPress naleznete přímo na oficiálním stránkách. Českou variantu přímo konkrétně na adrese cs.wordpress.org/download/. Balíček tedy stáhněte do vaše PC a zkomprimovaný soubor rozbalte („dekomprimujte“, „odzipujte“).

Zkopírování instalačního balíčků na hosting přes FTP

A vracíme se k FileZilla. Opět klikněte na kolonku FTP a zde na seznamu máte uložené vaše předem nastavené FTP připojení. Připojte se.

Na řadě je samotné kopírování, ale pozor – je třeba složky nakopírovat správně. Na vašem hostingu pravděpodobně vidíte složky jako session, tmp a www. Pokud tomu tak je, vždy kopírujte do složky www! A nekopírujete sem celou složku WordPress, ale jen její podsložky. Tedy všechny složky jako například wp-admin, wp-content, wp-includes, …

Ještě jednou pro pořádek: Složky a soubory WordPressu jako wp-admin, wp-content, wp-includes nakopírujte do složky www na vašem hostingu.

Po dokončení kopírování můžete přejít na vaši doménu v prohlížeči. Voila! Pokud jste vše provedli správně, zobrazí se vám úvodní stránka instalace WordPress. Od teď už bude nastavení probíhat jen a pouze přes váš prohlížeč.

Samotná instalace WordPress v prohlížeči

instalace wordpress
První krok při instalování systému WordPress.

Zrovna na vás zírá úvodní obrazovka instalace, která vás vyzývá, abyste si připravili základní údaje o databázi. Jedná se o tyto: název, uživatelské jméno, heslo, databázový server a předpona tabulek. Takže si je připravte. To poslední zmíněné není nutné, to jen když byste chtěli provozovat více databází na vašem hostingu. Jinak jde o údaje přímo k MySQL databázi, najdete je v zákaznické administraci poskytovatele hostingu (či vám možná také dorazily mailem). Někdy je třeba databázi nejprve vytvořit. Pátrejte po slovech jako „databáze, SQL, MySQL“. Až budete údaje mít, můžete Pokračovat.

instalace wordpress 2. krok
Druhý krok instalace s nastavení databáze.

Údaje vyplňte. U předpony tabulek klidně nechte wp_. Stiskněte Odeslat.

Pokud jste vše vyplnili správně, zobrazí se vám obrazovka o úspěchu (Výborně!). Můžete kliknout na Instalovat.

V následující obrazovce vyplňte základní údaje o stránkách jako název webu, jméno, heslo apod.

První přihlášení, nastavení vzhledu, publikování

Po dokončení instalace a nastavení vás sám WordPress hodí na přihlášení. Pokud budete chtít do WP administrace vstoupit v budoucnu, uděláte to přes adresu www.vasedomena.cz/wp_admin/.

Po přihlášení jste v administrační části WordPressu, ale pokud do prohlížeče zadáte vaši doménu, uvidíte prvotní jednoduchou webovou stránku – gratulujeme – máte HOTOVO! Teď už si s vašimi stránkami můžete hrát. Vše je moc pěkně a intuitivně řešeno skrze levé postranní menu.

Prostředí WordPress

administrace wordpress
WordPress je intuitivní, ale začátečník se v něm stejně lehce ztratí, ale brzy se jej naučí ovládat.

V sekci Vzhled upravíte vzhled webu. K dispozici máte hned několik šablon, které zde snadno stáhnete a nainstalujete. Mezi vzhledy pak můžete jednoduše přepínat, než si vyberete ten správný.

Sekce Příspěvky vám umožní publikovat jednotlivé články. Jedná se o plnohodnotný textový editor, s možností vkládání obrázků, HTML úprav a výsledné příspěvky můžete k publikaci naplánovat klidně na později. Podobně můžete publikovat i skrze Stránky, ty však slouží především k „one-page“ příspěvkům, takže je využijte třeba k základním informacím o webu a o vás. Často se jedná o stránky, na které se odkazuje z hlavního panelu.

WP administrace nabízí i spoustu jiných možností, ale pro začátek si vystačíte s těmito dvěma.

Vaše stránky jsou online!

Gratulujeme, právě jste stvořili svůj vlastní web. Už vidíte tu krásu v jednoduchosti redakčního systému WordPress? To, na čem by zkušený programátor strávil desítky hodin práce, jste zprovoznili během chvilky. Administrativní menu WordPressu nabízí spoustu možností, ale vše je jasné a jednoduché.

Instalace šablony – rychlá změna vzhledu

WordPressových šablon existuje opravdu velké množství. Můžete sehnat dostatek šablon zdarma a pokud hledáte vysokou kvalitu, vyplatí se koupit šablony prémiové. Dokonce i ty prémiové máte možnost vyzkoušet zdarma, bohužel s osekanými funkcemi, např. bez unikátních textových fontů, propracovaných grafik či speciálních funkcí, které jinak prémiová šablona nabízí.

Instalace šablon z repozitáře přímo v administraci webových stránek.

Šablony jsou k dostání různě v databázích na internetu, ale i přímo na stránkách konkrétních tvůrců. Nejjednodušší způsob, jak stáhnout a nainstalovat šablonu však máte přímo ve WordPress administraci. Stačí kliknout na Vzhled, kde máte již své stažené šablony, a tady naleznete také možnost Instalovat šablony. Zde je další podstatná funkce a tou je Požadované vlastnosti. Naklikejte přesně to, co potřebujete – jedná se o blog, e-shop, stránku s fotografiemi nebo vaše portfolio? Jaké potřebujete funkce? A jaké by mělo být grafické rozvržení?

Stačí si vybrat a vyjedou vám veškeré možné šablony, které splňují vaše požadavky. Šablony je před stažením možné otestovat za pomocí Náhledu. Pokud se vám líbí, stačí jen Instalovat a šablonu Aktivovat.

Instalace pluginů aneb funkce navíc

Podobně jako šablony se instalují i pluginy. V levém postranním menu vyberete Pluginy a následně dáte Instalace pluginů. Hned se vám objeví ty nejpoužívanější WordPress pluginy. To, že jejich počet aktivních instalací je v řádech milionů má své důvody, a tak se vyplatí tyhle nejstahovanější pluginy prostudovat.

Pluginy lehce vyhledáte a nainstalujete přímo z administrace vašeho webu.

Nejvíce však využijete okénko Vyhledávače vpravo nahoře. Potřebujete znát klíčové slovo, které plugin vystihuje, nejlépe v angličtině. Pojďme si to ukázat na příkladu. V úvodu jsme si řekli, že WordPress je SEO optimalizovaný, to znamená, tento redakční systém automaticky a správně doplňuje title a meta description do HTML kódu a tvoří líbivé URL adresy. Pokud však chcete jít nad rámec těchto funkcí, musíte si táhnout nějaký SEO plugin.

Když tedy do vyhledávače pluginů napíšete SEO, vyjede vám spoustu SEO pluginů. Za zmínku stojí třeba hojně používaný Yoast SEO, případně All in One SEO plugin. Tyto pluginy vám pomůžou především při psaní příspěvků. Ukáží vám, jak zlepšit svůj text, na jaké klíčové slovo se soustředit v textu i nadpisech, doporučí vám přidat obrázky, odkazy a sami si můžete upravit title a description. Je to opravdu šikovný nástroj pro lepší rankování ve vyhledávačích.

Pluginů je opravdu nepřeberné množství a dalo by se říct, že cokoliv ve WordPressu potřebujete, na to najdete plugin.

WordPress jako e-shop – plugin WooCommerce

Představení rozšíření WooCommerce.

WordPress nemusí být jen o publikaci článků. Za pomoci pluginu WooCommerce můžete vytvořit i parádní e-shop. Kromě pluginu WooCommerce pak potřebujete šablonu, která tento plugin podporuje. Dají se nalézt pěkné e-shopové šablony zdarma, ale všeobecně se v tomto ohledu doporučuje si něco připlatit. Pokud chcete prodávat produkty, výsledný e-shop musí zapůsobit.

Zprovoznění e-shopu přes WordPress už chce trochu pokročilé znalosti, ale i tak se to dá zvládnout během pár hodin od nuly. Odměna je pak slastná – kvalitní e-shop za nejlevnější možnou cenu.

Tip: Tvorba webových stránek může být i o dost jednodušší. Návod, jak vytvořit webové stránky se dozvíte v našem velkém návodu.

WordPress – tvorba webu na vlastní pěst

Dalo by se říct, že přes WordPress dokážete udělat jakékoliv webové stránky. Chce to jen obětovat trochu času a píle. Základní zprovoznění webu se vám snad za pomoci tohoto článku povedlo, zbytek už je na vás. Nic vám nebrání zkoušet různé šablony a pluginy a testovat výsledný efekt. A to je také nejlepší cestou, jak se ve WordPressu naučit.

Přejeme vám hodně štěstí v online světě!

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..