Nástroje pro vedení videokonference

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Jak na videokonference? Zdarma můžete spojit i 100 účastníků.

Jak pracovat na dálku, a přitom neztratit kontakt s týmem? Jaké aplikace vám pomohou s řízením zaměstnanců pracujících z domova? Jaké jsou jejich výhody, ale i nevýhody? Máme žhavé kandidáty, které můžete začít okamžitě používat.

Videokonference jsou způsobem, jak se spojit s kolegy, zaměstnanci nebo partnery na dálku bez nutnosti osobního styku. V současnosti je to nejspíš nejdiskutovanější téma díky koronavirové krizi COVID-19. Firmy si začínají uvědomovat, že mohou vlastně dost dobře fungovat i na dálku, ale zatím pořádně nevědí, jaké řešení použít nebo jaké se nabízejí možnosti.

U zaměstnanců je benefit práce z domova často vítaným bonusem, protože nemusí například ztrácet čas cestami do práce. Introvertní typy se nemusí denně vídat s kolegy, ale hlavně, všichni pracují z prostředí, kde se zrovna cítí nejlépe. To působí dobře nejen na jejich psychiku, ale také na produktivitu.

Remote working neboli práce na dálku je způsob práce, kdy zaměstnanci dochází do sídla společnosti jen částečně nebo vůbec. Výhody jsou především v tom, že zaměstnanci mohou pracovat odkudkoliv na světě a společnost pro ně vlastně nemusí držet židli a stůl. 

Videokonferenční aplikace jsou pak takové virtuální konferenční místnosti, ve kterých se schází kolegové z týmu, aby probrali další postup práce na projektu.

Přehled platforem pro videokonference, online školení a webináře

Pořadí platforem jsem se snažil sestavit především podle uživatelské oblíbenosti jednotlivých služeb. U mnohých služeb je znát silný tlak na profesionalitu, kterou si zákazníci musí prostě zaplatit. Mnohdy to však znamená lepší kvalitu zvuku, obrazu, ale také přenosu konference.

Zoom.us

Zoom.us je videokonferenční software, který patří mezi světové lídry. Mají ho v oblibě nejen korporátní zákazníci, ale také různí freelanceři a pořadatelé webinářů. Měsíčně je na Zoomu přes 10 milionů aktivních uživatelů

Zoom.us byl založen v roce 2011 Ericem Yuanem v americkém San José, aby pomohl firmám s propojením členů týmu, kteří mohou být v různých částech světa. V současné době se Zoom snaží o to, aby byl použitelný napříč různými zařízeními a systémy. 

Pro používání Zoom.us si musíte do počítače, mobilního telefonu nebo do webového prohlížeče nainstalovat softwarového klienta, který vám umožní službu využívat.   

Zoom jde s různými omezeními používat zdarma až do 100 připojených účastníků konference, kterým na ni musí stačit maximálně 40 minut. Jakákoliv omezení se zmenšují s vyššími placenými balíčky – Pro, Business a nejvyšším Enterprise, který vám umožní připojit až 500 účastníků konference.

Klady a zápory Zoom.us

Klady (+)Zápory (-)
+ Použitelné na většině zařízení- Nutnost instalovat Zoom klienta (software) - neplatí pro pasivní účastníky (diváky)
+ Sdílení obrazovky a vzdálené ovládání- Časový limit u varianty zdarma
Výborná kvalita obrazu a zvuku- Pouze v angličtině
+ Audiokonference
+ Použití zdarma do 50 účastníků s délkou konference maximálně 40 minut
+ U placených variant nahrávání konference
+ Zabezpečeno SSL a šifrováním AES 256 bitů

Google Hangouts Meet

Google Hangouts Meet je placená varianta bezplatné služby Hangouts od společnosti Google. Hangouts Meet je součástí placeného balíčku G Suite. Ten je nabízen ve třech cenových variantách – Basic, Business a Enterprise. Placenou verzi služby musí mít hlavně moderátor konferencí, ale její účastníci si vystačí s účtem zdarma. Je dobré zmínit, že k účasti na videokonferenci není nutné mít účet Google, ale lze se přihlásit i anonymně.

Hangouts Meet jako placená služba umožňuje připojit do konference až 250 účastníků. Aplikace funguje plnohodnotně v internetovém prohlížeči, takže odpadá povinnost instalovat si do počítače nějaký software. Do konference se lze připojit i bez internetového připojení. Služba vám vygeneruje telefonní číslo, na které může účastník zavolat, aby mu setkání neuteklo. Hovor je pak účtován dle tarifu operátora.

Klady a zápory Google Hangouts Meet

Klady (+)Zápory (-)
+ Sdílení obrazovky- Chybí vzdálené ovládání
+ Nemusí se instalovat software. Stačí internetový prohlížeč- Nahrávání schůzek jen u tarifu Enterprise
+ Součást služby G Suite
+ Není nutné zakládat účet Google
+ Možnost zúčastnit se bez internetového připojení
+ Videokonference běží na serverech prověřené společnosti
+ Přenos je šifrovaný

WebEx.com

WebEx je platforma pro pořádání webových konferencí a videokonferencí, kterou v současné době provozuje nadnárodní společnost Cisco. Podle neoficiálních informací používá tuto platformu celosvětově přes 23 000 společností, ale toto číslo může být samozřejmě o něco vyšší, protože zejména pro korporátní klientelu je Cisco jistou zárukou kvality.

Platforma WebEx nabízí celkem 4 cenové tarify – Free, Starter, Plus, Business. Ty se od sebe liší maximálním počtem účastníků konference, velikostí cloudového úložiště, ale také možností nahrávat konference nebo spravovat uživatele. Pro použití WebEx si musíte nainstalovat softwarového klienta.

Tarif free umožňuje uspořádat konference o maximální délce 40 minut, a to až se 100 účastníky. Nejen tato nabídka, ale i konfigurace cenových tarifů, velice připomíná nabídku služby Zoom.us.

Klady a zápory WebEx.com

Klady (+)Zápory (-)
+ Použitelné na většině chytrých zařízení- Nutnost instalovat software do zařízení. Neplatí pro pasivní účastníky (diváky)
+ Sdílení obrazovky a vzdálené ovládání- Časový limit u varianty zdarma
+ Výborná kvalita obrazu a zvuku- Pouze v angličtině
+ Integrace do Outlook a Google kalendáře
+ Použití zdarma do 100 účastníků s délkou konference maximálně 40 minut
+ U placených variant nahrávání konference
+ Zabezpečeno TLS 1.2 a šifrováním AES 256 bitů

Meet vpsFree

VpsFree.cz je spolek, který byl v roce 2008 založen za účelem hostování virtuálních serverů (VPS) pro jeho členy. Spolek byl založen jako neziskový a je určitou reakcí na přemrštěné ceny komerčních hostingů v České republice. Meet vpsFree je platforma pro pořádání videohovorů, porad, výuky nebo virtuálních setkání. Tato platforma je zdarma a je dostupná veřejnosti. Pohání ji open source řešení Jitsi Meet. K jejímu spuštění vám stačí pouze internetový prohlížeč nebo aplikace pro Android případně iOS.

Klady a zápory Meet vpsFree

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Nejistá budoucnost
+ Jednoduché spuštění a vytvoření videohovoru- Podle ohlasů kvalita videa pokulhává
+ Nevyžaduje registraci

Jitsi Meet

Jitsi je vlastně open source platforma pro provozování videokonferencí. Jejím zakladatelem je Emil Ivov. Ten založil Jitsi v roce 2003 jako SIP komunikátora, ze kterého se vyvinula multiplatforma pro provozování hovorů. 

Protože jde o open source řešení, tak si Jitsi můžete vlastně nainstalovat i na vlastní server. Stejně to udělal i spolek vpsFree, který teď umožňuje používat aplikaci Jitsi široké veřejnosti se službou Meet vpsFree. Jitsi provozuje bezplatný nástroj pro pořádání videokonferencí na doméně https://meet.jit.si/ . Nicméně, je důležité poznamenat, že se stále potýká s občasnými nedostatky jako je nekvalitní obraz a zvuk. Pro její spuštění vám stačí internetový prohlížeč nebo aplikace pro Android případně iOS.

Klady a zápory Jitsi Meet

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Nejistá budoucnost
+ Jednoduché spuštění a vytvoření videohovoru- Podle ohlasů kvalita videa pokulhává
+ Nevyžaduje registraci

Videofon Blueboard

Videofon Blueboard je další varianta videokonferenční služby, kterou pohání výše zmíněný open source software Jitsi. Videofon provozuje webhostingová společnost Blueboard, která má pro provozování podobné platformy skvělé zázemí.

Videofon je bezplatná služba pro provozování videokonferencí. Nemusíte se nikam registrovat, nic platit ani nic instalovat. Videokonferenci spustíte z webového prohlížeče nebo přes mobilní aplikaci Jitsi.

Klady a zápory Videofon Blueboard

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Nejistá budoucnost
+ Jednoduché spuštění a vytvoření videohovoru- Podle ohlasů kvalita videa pokulhává
+ Nevyžaduje registraci

Jitsi Meet by WebSupport

Trendu pořádání videokonferencí se zúčastnila i známá webhostingová společnost WebSupport. Ta na své servery nainstalovala nám již velice dobře známou aplikaci Jitsi. WebSupport tak chtěl svým zákazníkům poskytnout zázemí pro práci na dálku.

I přes Meet od WebSupportu můžete využívat jednoduchosti, kterou Jitsi svým uživatelům nabízí. K videohovoru vám tedy stačí pouze internetové připojení, počítač s webovým prohlížečem nebo chytrý telefon s nainstalovanou aplikací Jitsi Meet.

Klady a zápory Jitsi Meet by WebSupport

Klady (+)Zápory (-)
+ Zdarma- Nejistá budoucnost
+ Jednoduché spuštění a vytvoření videohovoru- Podle ohlasů kvalita videa pokulhává
+ Nevyžaduje registraci

BlueJeans

BlueJeans Network je společnost, kterou založili v roce 2011 Krish Ramakrishnan, Alagu Periyannan v americkém San José. BlueJeans se na trhu cloudového řešení videokonferencí stala brzy jedním ze světových lídrů tohoto odvětví.

Platforma pro pořádání online konferencí nabízí celkem tři cenové tarify – Standard, Pro, Enterprise. Bezplatnou variantu služby nenabízí. Tarify se od sebe liší maximálním počtem účastníků (maximálně 100 u tarifu Enteprise) nebo například maximální délkou nahrávání konference. 

BlueJeans je platforma pro profesionální videokonference. Svým zákazníkům nabízí opravdu kvalitní zvuk Dolby® Voice audio a obraz v HD kvalitě. K tomu samozřejmě nechybí tradiční služby jako sdílení obrazovky, vzdálené ovládání nebo šifrování přenosu AES 256 bitů.

Klady a zápory BlueJeans

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoká kvalita zvuku a obrazu- Chybí balíček zdarma
+ Služby na špičkové úrovni- Nutnost instalovat softwarového klienta
+ Integrace do Outlook a Google kalendáře
+ Připojení do konference pouze s telefonem (bez připojení k internetu)
+ Podpora 24/7 přes telefon nebo live chat
+ Použitelné na mnoha zařízeních

CyberLink U Meeting

CyberLink je taiwanská softwarová společnost, která se specializuje na vývoj multimediálního software. Své zkušenosti se snaží zužitkovat také při vývoji aplikace pro pořádání videokonferencí. 

U Meeting se snaží svým zákazníkům poskytovat služby vysoké kvality. Jednou z hlavních vlastností, na kterých si služba zakládá, je poskytování kvalitního obrazu a zvuku. To ocení nejen korporátní klientela.

CyberLink U Meeting je nabízen ve 4 cenových variantách – Free, Pro 50, Pro 100 a Enterprise Features. Tarif free vám umožní setkat se až s 25 účastníky hovoru, ale musíte si při tom vystačit s maximálně 30 minutami času. Ostatní tarify jsou omezené pouze počtem účastníků konference. Zajímavostí služby je plugin PerfectCam – Virtual Makeup Plugin, který vylepší nejen vaši pleť, ale také s ním můžete rozostřit pozadí videa nebo místo něho vložit obrázkovou tapetu.

Klady a zápory CyberLink U Meeting

Klady (+)Zápory (-)
+ Možnost používat zdarma- Tarif zdarma omezen maximální dobou konference 30 minut
+ Virtual Makeup plugin
+ Vysoká kvalita obrazu i zvuku

GoToMeeting

GoToMeeting je software pro online online meetingy, sdílení obrazovky a pro pořádání videokonferencí. Tento software vytvořila a provozuje společnost LogMeIn z amerického Bostonu. Ta vytvořila už řadu úspěšných aplikací, mezi které patří například správce hesel LastPass.

Tato služba nabízí celkem tři cenové tarify – Professional, Business a Call. GoToMeeting se zaměřuje především na profesionály, kteří potřebují kvalitní služby bez kompromisů. Těm nabízí kvalitní přenos HD videa, možnost připojit se do konference bez internetu pomocí telefonu a u vyšších tarifů další speciální služby a funkce. Například doplněk SlidePDF, který dokáže ze snímků prezentace vytvořit PDF s chronologickým řazením snímků, jak byly prezentovány.

Klady a zápory GoToMeeting

Klady (+)Zápory (-)
+ Vysoká kvalita obrazu- Není tarif zdarma
+ Nejlevnější tarif Pro umožňuje připojit až 150 účastníků- Nutnost instalovat software
+ Připojení do konference i bez internetového připojení zavoláním na speciální telefonní číslo
+ U vyšších cenových tarifů užitečné funkce a doplňky (SlidePDF, NoteTaking atd.)

MyDreams Virtuální kancelář

Službu Virtuální kancelář pro práci z domova provozuje česká hostingová společnost MyDreams, která má mnohaletou praxi v poskytování webhostingových a serverových služeb pro nejnáročnější projekty.  

Ačkoliv služba vypadá, že je připravena během velice krátké chvíle, aby využila zvýšené poptávky po videokonferencích při koronavirové epidemii, určitě by i tak neměla uniknout vaší pozornosti.

Provoz Virtuální kanceláře nepatří mezi nejlevnější nabídky na trhu. Svým zákazníkům služba nabízí tradiční věci jako neomezený počet online meetingů (video, hlas, sdílení plochy atd.), neomezený čas trvání online meetingu a tak dále. Pro kvalitní přenos má vaše služba vyhrazenou datovou linku a k dispozici máte firemní datové úložiště NextCloud.

Klady a zápory MyDreams Virtuální kancelář

Klady (+)Zápory (-)
+ Česká služba- Vyšší cena
+ Vyhrazená datová linka- Jediný tarif v nabídce
+ Firemní úložiště NextCloud
+ Online meeting aplikace

Shrnutí a závěr

Tak toto je seznam nejspíš nejznámějších služeb pro pořádání audio a video konferencí. Určitě to nejsou všechny služby, které jsou na současném trhu k dispozici. A díky krizi v důsledku koronaviru COVID-19 se určitě další služby brzy objeví.

Služby mají většinou totožné funkce a nástroje, takže výběr služby a společnosti bude dost záležet na vašem subjektivním rozhodnutí a také na tom, jak vám je která služba sympatická. 

Jako první zde byl zmíněn Zoom.us. Určitě to nemá znamenat, že jde o nejlepší službu ze seznamu zmíněných platforem, ale určitě jej lze nazvat jako v současné době nejoblíbenějším videokonferenčním software. O Zoom slyším téměř na každém kroku. Myslím si, že i tarif zdarma je použitelný a časový limit 40 minut lze vnímat jako určitou výhodu, která vám pomůže vést efektivní videoporady bez zbytečného ztrácení času a dlouhých proslovů.

V Google Hangouts Meet vidím výhodu zejména v tom, že patří mezi služby společnosti Google. Díky tomu se dá očekávat kvalitní přenos videa i zvuku. Firemní klientela pak ocení, že ve službě mají možnost využít další nástroje jako je Gmail nebo Google Drive a tak dále.

MyDreams Virtuální kancelář pro práci z domova je služba, která určitě stojí za zvážení. Je to nejen česká společnost, ale dá se zde očekávat i kvalitní přenos konference bez nějakého sekání videa nebo zvuku, jako tomu je o bezplatných služeb, které pohání aplikace Jitsi.

Znáte nějaké další služby pro pořádání webinářů a videokonferencí? Podělte se o ně v komentářích s námi i s ostatními čtenáři.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..