Mozello recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN

Mozello Recenze: jak jednoduše vytvoříte vlastní web

Mozello je nástroj pro tvorbu webových stránek, který nabízí jednoduchost a efektivitu. V tomto článku se podívám na jeho hlavní funkce, výhody a nevýhody. Zjistíte, zda je Mozello pro vás tou správnou volbou.

Mozello se zaměřuje na jednoduchost a efektivitu. Jako uživatel můžete snadno vytvářet a upravovat své webové stránky pomocí intuitivního a uživatelsky přívětivého editoru, aniž byste museli mít znalosti programování. Jde o druh WYSIWYG editoru s mnoha užitečnými funkcemi. Ty slouží pro snadnou tvorbu a editaci webu. Díky tomu můžete tento nástroj používat i bez předchozích zkušeností s tvorbou stránek a stejně dokážete vytvořit funkční web nebo elektronický obchod.

Jaká je uživatelská přívětivost a jednoduchost

Od Mozello čekejte jednoduchost používání. Představte si, že čtete tento článek, a když kliknete na nějaký odstavec, tak ho můžete přepsat, přidat do něj obrázek nebo úplně změnit jeho rozvržení, barvu, velikost písma a tak dále. 

1 Editor Mozello
Potřebujete na webu něco změnit? Klikněte do textu a přepište ho.

Úplně stejně jednoduše dokážete změnit rozvržení a vzhled celé webové stránky v Mozello. Změnit logo, písmo, barvu pozadí stránky nebo přepsat jednotlivé položky v menu. Stačí vám k tomu pouze myš, klávesnice a šikovný editor stránek Mozello. Nejlepší na tom je, že k tvorbě stránek nepotřebujete znalost programovacích jazyků.

Nástroj Mozello cílí na uživatele, kteří potřebují svépomocí vytvořit rychle a jednoduše pěkný web. A to nejlépe bez zbytečného rozptylování funkcemi. A to je tady splněno. Je to minimalistický editor, kde nechybí nic důležitého, ale zároveň zde nepřekáží zbytečné funkce nebo složitá nastavení.

Vyzkoušel jsem pro WebhostingCentrum už různé editory webových stránek a jsem si jistý, že s tímto editorem dokáže webové stránky vytvořit opravdu každý počítačově gramotný uživatel. Editor je natolik jednoduchý, že už to asi ani víc nejde.

Mezi výhody Mozello patří například

  • Intuitivní, minimalistický a velice jednoduchý editor
  • Možnost vkládat vlastní kód (HTML, CSS, JavaScript)
  • Skládání stránek pomocí předpřipravených obsahových bloků
  • Podpora a snadné vytvoření multijazyčných webových stránek
  • Tvorba e-shopu

Moje zkušenost s Mozello

Mozello si zakládá na minimalismu. V editoru nenajdete velké množství prvků, které byste do stránky mohli vložit. Z mého pohledu je to dobře, protože to nenutí začátečníky vkládat do stránek zbytečné efekty a funkce, které pak znepříjemňují uživatelům použitelnost webu. Tohle je podle mě oproti Wix lepší, protože se díky tomu budou vaše stránky načítat rychleji. Na rychlosti načítání webu dnes záleží nejvíc a je dobře, že na Mozello postavíte jedině rychlý web.

2 Editor Mozello
V editoru se skládají stránky pomocí obsahových bloků.

Jednou z hlavních nevýhod, které jsem zaznamenal, je omezená možnost přizpůsobení designu. I když Mozello nabízí mnoho šablon, možnosti přizpůsobení jsou omezené ve srovnání s konkurenty jako je právě Wix. Jenže o to lépe se vám bude celá webová stránka stavit. 

Živím se převážně jako webdesigner, což znamená, že trávím většinu svého času vytvářením a úpravou webových stránek pro různé klienty. Vím tedy, jak při návrhu stránky postupovat rychle a jak ji celou postavit. Přesto mě u Mozello zaujalo, jak rychle jsem schopný naklikat celou jednu stránku webu. Pokud bych měl připravené texty a obrázky, tak si troufnu říct, že s editorem Mozello naklikám celý web do 1 hodiny. Tohle je věc, kterou například na WordPress jen tak neuděláte. Asi proto je Mozello jednou z dobrých náhrad za WordPress.

Editor Mozello je prostě intuitivní. Jak můžete vidět na obrázku výše, tak neobsahuje mnoho ovládacích prvků. Jednoduchost editoru je velkým překvapením. Už jsem viděl řadu jednoduchých nástrojů, a nikdy by mě nenapadlo, že by šlo jejich ovládání vyřešit ještě krapet lépe. 

Když například ve Wix kliknete na nějaký prvek, tak na vás vyskočí tolik zbytečných možností nastavení, až vám z toho jde hlava kolem. Tady ne. Samozřejmě velice kreativní lidé zde mohou postrádat určité prvky a funkce. Ty se podle mě pro minimalistický design prostě nehodí. 

Ukážu vám to na jednoduchém příkladu.

Potřeboval jsem na svůj nový web přidat akordeon, ve kterém se skrývají další textové pasáže. Akordeony jsou dneska velmi oblíbeným prvkem, jak zaujmout uživatele webu. Hned na dalším obrázku se můžete podívat, jak jednoduché je upravit vzhled takového akordeonu. Nepřekáží zde nějaká složitá nastavení. S Mozello se jde rovnou na věc.

3 Editor Mozello
Minimalistické nastavení obsahového bloku Akordeon.

Nicméně, pokud jste zkušený designér nebo pokročilý uživatel, který potřebuje pokročilé funkce a vysokou úroveň přizpůsobení, může se vám Mozello zdát omezené. Některé pokročilé funkce a možnosti úprav vám tady budou jednoznačně chybět. Každopádně vás určitě potěší, že v editoru můžete pracovat s vlastními HTML, CSS, JS a jQuery kódy. S jejich pomocí si můžete vytvořit složitější obsahové elementy a tvořit vizuálně zajímavější weby.

Snadno přidáte do jakéhokoliv obsahového elementu vlastní kód, abyste přidali nějakou funkci navíc. Já jsem takto obešel absenci tabů, které v editoru zatím nejsou. Napsal jsem si vlastní kód a mám tady na webu. 

4 Editor Mozello
Vlastní taby na Mozello webu díky vlastnímu HTML a JS.

Abych to tedy zatím shrnul. Mozello je dobré pro začátečníky i pokročilé uživatele. Ideální je pro malé firemní weby, osob weby a malé e-shopy. Jako začátečník oceníte možnost vytvořit si stránky bez cizí pomoci. Pro zkušené uživatele nebo developery je dobrou zprávou, že v Mozello mohou do stránek vkládat zdrojové kódy (HTML, CSS, JavaScript), ale také je volat přes hlavičku. Díky tomu můžete nejen výrazně měnit vzhled šablon, ale také vytvářet složité funkce na stránkách.

Ceny Mozello

Cenovou nabídku Mozello tvoří celkem 3 plány – Free, Premium a Premium Plus. S používáním bezplatného plánu musíte počítat s tím, že můžete používat pouze doménu třetího řádu (například http://adresa.mozellosite.com).

Placené plány se od sebe liší velikostí prostoru pro stránky a pro soubory, které nahrajete do služby (fotografie, dokumenty atd.), nebo maximálním možným množstvím položek v internetovém obchodě.

5 Editor Mozello Cena

U všech plánů můžete pro platby využívat svůj PayPal účet, který se svým e-shopem lehce spojit přes administraci internetového obchodu. 

S plánem Premium máte k dispozici 50 GB prostoru a možnost vytvořit e-shop s 15 položkami. Třešničkou na dortu je zřízení nového doménového jména zdarma.

Premium Plus je neomezený plán, kde nejste limitováni prostorem ani maximálním množstvím položek v internetovém obchodu, ve kterém si můžete vybrat pro platby jednu ze 7 platebních bran, kde nechybí Stripe nebo Pays.cz.

Šablony v Mozello

V Mozello je připraveno celkem 30 šablon k okamžitému použití na vašich stránkách. Šablony jsou samozřejmě plně přizpůsobitelné, takže je můžete upravovat dle libosti a měnit jejich vzhled a barvy podle potřeby. A jak už to u vizuálních builderů stránek bývá, tak ani u Mozello není problém změnit šablonu s účetní tématikou na vzhled vhodný například pro servisní středisko automobilů Tesla. Oboru ani zaměření stránek se meze nekladou. Na Mozellu vytvoříte pěkné webové stránky pro malého živnostníka, řemeslníka, právníka, blogera, freelancera, doktora, ale i pro velkou globální firmu.

6 Editor Mozello Sablony
Ukázka několika Mozello šablon.

Šablony splňují moderní požadavky na design stránek. Dokáží se zobrazovat správně na veškerých zařízeních, protože jsou plně responzivní. Návštěvníci vašich stránek nebudou mít problém stránky číst na mobilním telefonu, ale ani na notebooku nebo třeba tabletu.

U Mozello musím pochválit rychlost načítání šablon. Tu ocení zejména návštěvníci stránek. Šablony se načítají a reagují rychle. A to i s neoptimalizovanými obrázky (s obrázky v plném rozlišení). Takže například v testu rychlosti Google PageSpeed Insights jsem dosáhl na skvělé hodnoty výsledků.

Vlastní šablony na Mozello

U většiny připravených šablon můžete výrazně ovlivňovat jejich původní vzhled. Do stránek totiž můžete vkládat vlastní HTML, CSS, ale i JavaScriptové kódy. Také můžete volat scripty z externích zdrojů. Kódy můžete vkládat nejen mezi tagy <head></head>, ale také do <body> nebo přímo do obsahové části webu, jak jsem vám ukazoval o pár odstavců výš. Vývojáři vědí, že jim toto nabízí takřka neomezené možnosti při vytváření originálních vzhledů webových stránek.

7 Editor Mozello
Vložení vlastního kódu do obsahové části webu.

Jak propojit Mozello s dalšími aplikacemi a službami třetích stran

Pro výkon stránek nebo e-shopu může být občas nezbytné spojení s nějakou službou nebo nástrojem, který nepochází přímo z dílny poskytovatele služby. V našem případě z dílny Mozello. V takovém případě vzniká potřeba spojit svůj web s cizím nástrojem, který se postará například o měření návštěvnosti, sběr e-mailů, prodej nebo fakturaci.

I v této části očekávejte minimalismus. Přímo v nástroji příliš připravených napojení nenaleznete. Jsou tam vlastně připravené formuláře pro vložení ID od Google Analytics nebo Facebook Pixel. U e-shopu pak napojení na PayPal a v případě nejvyššího cenového plánu napojení na platební brány Stripe, Pays.cz.

Ve službě je také připravené rychlé propojení se službou Engaga. To je vlastně nástroj pro vytváření efektivních webových formulářů a pop-up oken, které vám pomohou se sběrem e-mailů například pro rozesílání newsletterů. Formuláře a pop-up okna můžete ve službě vytvářet pomocí vizuálního editoru a pak je nechat zobrazovat na svém webu Mozello. 

Díky vkládání externích scriptů a kódů můžete svůj web Mozello propojit s asi jakýmkoliv nástrojem a službou, na které si jen vzpomenete. 

Na Mozello můžete využívat například:

Jak se pracuje v editoru stránek

S Mozello vytvoříte minimalistické stránky se skvělou UX (uživatelskou přívětivostí). Slovíčko minimalistické, ale neznamená nic špatného. Webové stránky budou poutavé a třeba i s pěknými efekty jako jsou například slidery, ale nebudou plné prvků, které nemají na profesionálním webu co dělat. Za mě je toto velké plus. Nezkušený uživatel díky tomu vytvoří pěkný a rychlý web. A to je důležité, protože dnes se klade velký důraz právě na rychlý a použitelný web, což vám vlastně může zařídit i malé plusové body u vyhledávačů a třeba zlepšit pozice stránek ve vyhledávání.

8 Editor Mozello
Přidání dalšího obsahového prvku.

Asi se budu opakovat, ale hlavní vlastností editoru stránek Mozello je jednoduchost. V editoru nepřekáží žádné funkce navíc, které byste nevyužili. Tento editor prostě nejde cestou tisíců prvků, co se dají jednoduše vložit do stránek. Naopak se soustředí na podstatné věci jako obsahové části. Protože obsah je nakonec to, co návštěvníky webu zajímá ze všeho nejvíce. Stránky skládáte pomocí naformátovaných obsahových bloků. Jejich konečný vzhled, velikost, barvy prvků nebo velikost odsazení můžete ještě lehce upravit po vložení do stránek. 

9 Editor Mozello
Vložení naformátovaného obsahového bloku do stránky.

V editoru tedy není příliš tlačítek a funkcí, které by vám znepříjemňovali práci při tvorbě webu. To nejlepší na editoru asi je, že všechno, na co kliknete, přenese vás do dalšího intuitivního prostředí, kde rychle pochopíte, co dané nastavení nebo funkce dělají. 

Například tlačítkem + přidáte další obsahovou část do stránky. A ozubeným kolečkem, zase upravíte rozvržení obsahového prvku, který už ve stránce je. Křížek obsahový prvek smaže.

Novou stránku vytvoříte přes položku s názvem Stránky v levém menu. Blogový příspěvek vytvoříte přes položku Blog/zprávy a do správy e-shopu se dostanete přes položku Katalog. Pokud nebudete elektronický obchod vytvářet, tak v menu vlastně ani položku katalog neuvidíte, takže vám tam nebude překážet. 

10 Editor Mozello
Přidání nové stránky webových stránek.

Na jedno kliknutí můžete na svém webu zapnout oznámení o využívání souborů cookie. K tomuto oznámení pak můžete také přiřadit stránku se zásadami o ochraně osobních údajů známé také jako GDPR.

Myslím si tedy, že bez nutnosti pročítání složitého manuálu rozvrhnete, vytvoříte a spustíte stránku za velice krátkou dobu.

SEO a marketing s Mozello

V nastavení jednotlivých stránek můžete měnit URL a přidávat meta popisky, které mohou zvýšit CTR (míru prokliku) z vyhledávání na váš web.  Nechybí ani tlačítka pro rychlé sdílení na sociálních sítích a možnost napojit externí nástroje pro e-mail marketing. To už jsem psal výš. Statistiky si změříte díky integraci s Google Analytics a retargeting vám umožní Facebook Pixel, který je možné do stránek také snadno vložit.

Klady a zápory Mozello

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý a intuitivní editor stránek- Někomu mohou chybět některé prvky vzhledu
+ Možnost vytvářet jazykové mutace stránek- U tarifu zdarma reklamní proužek ve stránkách
+ SEO nastavení
+ E-shop i u tarifu zdarma
+ Možnost vkládat zdrojové kódy do stránek
+ Profesionální minimalistický design stránek

Komu bych tedy doporučil Mozello

Určitě to jsou začátečníci v tvorbě webových stránek, malé firmy a živnostníci, lidé, kteří potřebují jednoduché multijazyčné webové stránky a především lidé, kteří si chtějí rychle vytvořit web nebo malý e-shop. Je Mozello pro každého? To nejspíš ne. V editoru se nevzhlédnou vysoce kreativní uživatelé, kteří potřebují na stránkách hromadu vizuálních efektů. Naopak se zde najdou uživatelé zaměření na rychlost, jednoduchost a lehkost designu stránek.

S nadsázkou lze tvrdit, že zde zvládne vytvořit profesionálně vypadající webové stránky i firemní recepční, která nemá s tvorbou absolutně žádnou zkušenost.

Výhodou Mozello je možnost vkládání vlastního kódu (HTML, CSS, JavaScript), což umožňuje pokročilejším uživatelům a webovým designérům vytvářet komplexnější a vizuálně atraktivnější weby. Možnost vytváření multijazyčných stránek a snadná tvorba e-shopu také přidávají na hodnotě tohoto nástroje.

Na druhou stranu, pokud hledáte pokročilé funkce a vysokou míru přizpůsobení, může se Mozello zdát omezené. Navíc, pokud plánujete vytvořit rozsáhlejší webové stránky nebo e-shop, budete pravděpodobně potřebovat přejít na placenou verzi.

Celkově vzato, Mozello je dobrým nástrojem pro tvorbu webových stránek, který je ideální pro začátečníky a pokročilé uživatele, kteří hledají jednoduché, ale efektivní řešení.

5/5 - (4 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Dobrý den,

    moc se líbí Vaše komplexní recenze Mozello. Uvažuji o využití služeb této společnosti. Jen jsem se nedočetla, zda je přes jejich eshop možné prodávat virtuální produkty, resp. eBooky. Není Vám tato informace známa? Moc by mi to pomohlo při rozhodování.
    Děkuji předem za odpověď.

    S pozdravem a přáním příjemného dne,
    Kateřina Palounková

    1. Dobrý deň,

      teší nás, že naša recenzia sa Vám páči. Čo sa týka služby Mozello, áno môžete cez ich e-shop predávať aj digitálne produkty (eBooky, fotky a pod.). Stačí si do stránky pridať produktový katalóg, následne pridať produkt do katalógu a v konfigurácii produktu je možné nastaviť, že ide o digitálny produkt. Tu prikladám postup ako to nastaviť.

      Ale ak plánujete predávať vyslovene digitálne produkty a hlavne v ČR tak sa určite pozrite aj na SimpleShop.cz alebo MioWeb. Majú vyriešené EET a všetko potrebné pre predaj takýchto produktov a aj napojenie s marketingovými nástrojmi, ktoré sa Vám určite hodia pri propagácii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..