Mozello recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: Vytvořte si bleskově rychlý web s Mozello

Zkusili jste už všelijaké editory webových stránek a myslíte si, že tvorba webu už nemůže být jednodušší? Tak to jste asi ještě nezkusili minimalistické Mozello. V tom zvládnete snadno vytvořit stránky, co boří rychlostní hranice Google PageSpeed Insights, i když se o to nebudete snažit. A co dalšího vám tento editor nabídne?

Co je Mozello?

Mozello je služba, se kterou si jednoduše vytvoříte webové stránky, blog nebo třeba e-shop. Vlastně jde o druh WYSIWYG editoru s mnoha užitečnými funkcemi. Ty slouží pro snadnou tvorbu a editaci webu. Díky tomu můžete tento nástroj používat i bez předchozích zkušeností s tvorbou stránek a stejně dokážete vytvořit funkční web nebo elektronický obchod skoro jako profesionál.

Tvorba stránek s WYSIWYG editorem (What You See Is What You Get) je vlastně velice jednoduchá. Před sebou vidíte funkční webovou stránku, ve které můžete upravovat texty, měnit fotografie nebo do ní například přidávat formuláře. 

Představte si, že čtete tento článek, a když kliknete na nějaký odstavec, tak ho můžete přepsat, přidat do něho obrázek nebo úplně změnit jeho rozvržení, barvu i velikost písma a tak dále. 

Úplně stejně jednoduše dokážete měnit rozvržení a vzhled celé webové stránky. Změnit logo, písmo, barvu pozadí stránky nebo přepsat jednotlivé položky v menu. Stačí vám k tomu pouze myš, klávesnice a šikovný editor stránek Mozello. Nejlepší na tom je, že k tvorbě stránek nepotřebujete znalost programovacích jazyků.

Pro koho je služba určena?

Cílem služby Mozello bylo vytvoření co nejjednoduššího editoru, který svým uživatelům usnadní vytvoření a stylování webových stránek, blogů a elektronických obchodů. A hlavně, aby se uživatelé dokázali v editoru obejít bez odborných technických znalostí.

Vyzkoušel jsem pro WebhostingCentrum už mnoho editorů stránek, takže jsem si jistý, že s tímto editorem dokáže webové stránky vytvořit opravdu každý počítačově gramotný uživatel. Editor je natolik jednoduchý, že už to asi ani víc nejde.

Oboru ani zaměření stránek se meze nekladou. Na Mozellu vytvoříte pěkné webové stránky pro malého živnostníka, řemeslníka, právníka, blogera, freelancera, doktora, ale i pro velkou globální firmu. Stránkám totiž můžete vytvářet jazykové mutace.

Pro zkušené uživatele nebo developery je dobrou zprávou, že v Mozello mohou do stránek vkládat zdrojové kódy (HTML, CSS, JavaScript), ale také je volat přes hlavičku. Díky tomu můžete nejen výrazně měnit vzhled šablon, ale také vytvářet složité funkce na stránkách.

Co však nejspíš oceníte jako začátečníci nejvíce, je možnost vytvořit si stránky úplně sami a bez cizí pomoci.

Kdo stojí za Mozello?

Za službou Mozello stojí softwarová společnost Blumentals Solutions SIA z Lotyšska, která se specializuje na vývoj webových aplikací a počítačového software. Mezi její nejznámější software patří editor HTMLPad nebo Easy GIF Animator. 

Služba vznikla koncem roku 2013. Od samého počátku měla velké globální ambice. Prosadit se mezi známou konkurencí chtělo velkou dávku odvahy, a hlavně mít vymyšlený způsob, jak dělat věci jinak než ostatní.

Mozello nešlo ve šlépějích ostatních velkých editorů stránek a nesnažilo se s nimi soutěžit v počtu funkcí, šablon a dalších vychytávek, které mohou uživatelé na stránky vkládat. Společnost šla úplně jiným směrem. A to směrem k jednoduchosti a rychlosti, aby byli uživatelé schopní spustit vlastní web co nejrychleji. Bez rozptylování mnoha funkcemi, které by tříštily jejich pozornost. Skoro by se nabízelo tvrdit, že je to takový iPhone mezi editory webových stránek.

Hlavní vlastnosti služby

Mozello si zakládá na minimalismu. V editoru nenajdete velké množství prvků, které byste do stránky mohli vložit. Z mého pohledu je to dobře, protože to nenutí začátečníky vkládat do stránek zbytečné efekty a funkce, které pak znepříjemňují uživatelům použitelnost webu. Díky tomu se budou stránky načítat rychleji, což návštěvníci určitě ocení více než loadingové kolečko při načítání webu. Ale o tom později.

Mozello recenze hlavní vlastnosti služby
Ukázka editoru stránek Mozello.

Hlavní výhodu Mozello vidím právě v té všudypřítomné jednoduchosti. Díky té dokáže stránky vytvořit asi vážně každý. 

Editor je vskutku intuitivní. Jak můžete vidět na obrázku výše, tak neobsahuje mnoho ovládacích prvků. Jednoduchost editoru je velkým překvapením. Už jsem viděl řadu jednoduchých nástrojů, a nikdy by mě nenapadlo, že by šlo jejich ovládání vyřešit ještě krapet lépe. 

Když například ve Wix kliknete na nějaký prvek, tak na vás vyskočí tolik zbytečných možností nastavení, až vám z toho jde hlava kolem. Tady ne. Samozřejmě velice kreativní lidé zde mohou postrádat určité prvky a funkce. Ty se však pro minimalistický design prostě nehodí. Proto zde nejsou.

Pokud by vám nějaké prvky přeci jen chyběly, tak je můžete přidat vložením HTML, CSS nebo JavaScript kódu. S jejich pomocí si můžete vytvořit složitější elementy jako akordeony, taby, slideshow a další. Nicméně, to jsou prvky, které nejsou pro webové stránky nezbytně nutné.

Jednou z výhod, které u Mozello najdete, je vytváření jazykových mutací stránek. Tato funkce je dostupná i ve verzi zdarma. Podobnou funkcí se nemůže pochlubit jen tak kdejaký editor stránek. Na pár kliknutí můžete vytvořit multijazyčný web. Jediná nevýhoda je asi v tom, že vzhled stránek nejde naklonovat. To znamená, že při vytváření jiné jazykové verze musíte vytvořit i celý design stránky.

Mezi hlavní vlastnosti služby patří:

 • Minimalismus
 • Intuitivní a velice jednoduchý editor
 • Možnost vkládat vlastní kód (HTML, CSS, JavaScript)
 • Vytváření multijazyčných webových stránek

Celému editoru dominuje hlavní levé menu. Přes jednotlivé jeho položky se můžete dostat na další možnosti nastavování stránky nebo celého webu. Zřejmě nikdy se ale nedostanete do situace, kdy si nebudete vědět s něčím rady. Nástroj je jednak počeštěný i poslovenštěný, ale také velice dobře navržený a uživatelsky přívětivý.

Pro představu sem dávám obrázek asi té nejsložitější věci, na kterou ve službě narazíte. Je to nastavení webu a uživatelského účtu. Nic složitějšího jsem v Mozello vlastně nenašel. Takže i toto dobře ilustruje a podkládá moje tvrzení, že jde o uživatelsky jednoduchý a přívětivý nástroj.

Mozello recenze hlavní vlastnosti služby nastavení
Nastavení webu a uživatelského účtu.

Cenové balíčky

Cenovou nabídku Mozello tvoří celkem 3 plány – Free, Premium a Premium Plus. S používáním bezplatného plánu musíte počítat s tím, že můžete používat pouze doménu 3. řádu (například http://adresa.mozello.cz) a na stránkách budete mít reklamní proužek Mozella. V případě URL si můžete vybrat ze 23 domén 2. řádu. Vaše adresa pak může být http://adresa.mozello.de, http://adresa.mozello.ru a tak dále. To je na free tarif celkem slušné.

Mozello recenze cenové balíčky
Cenové plány Mozello.

Cenový plán Free je dobrý nejen k tomu si Mozello pořádně vyzkoušet, ale můžete v něm vytvořit i plnohodnotný elektronický obchod, do kterého se vejde 5 položek.

Placené plány se od sebe liší velkostí prostoru pro stránky a pro soubory, které nahrajete do služby (fotografie, dokumenty atd.), nebo maximálním možným množstvím položek v internetovém obchodě.

U všech plánů můžete pro platby využívat svůj PayPal účet, který se svým e-shopem lehce spojíte přes administraci internetového obchodu. 

S plánem Premium máte k dispozici 50 GB prostoru a možnost vytvořit e-shop s 15 položkami. Třešničkou na dortu je zřízení nového doménového jména zdarma.

Premium Plus je neomezený plán, kde nejste limitováni prostorem ani maximálním množstvím položek v internetovém obchodu, ve kterém si můžete vybrat pro platby jednu ze 7 platebních bran. V tomto plánu získáte také doménu zdarma.

Šablony

V Mozello je připraveno celkem 45 šablon k okamžitému použití na vašich stránkách. Služba ve svém ceníku vtipně uvádí miliony možných designů. Je pravda, že s možnostmi nastavování šablon, barev, písma a změnou fotografií, můžete vlastně vytvořit neomezené množství vzhledů webových stránek. Milion variant designů asi vytvoříte, ale dost záleží na vaší představivosti.

Mozello recenze ukázky šablon
Ukázky šablon ve službě Mozello.

Šablony jsou samozřejmě plně přizpůsobitelné, takže je můžete upravovat dle libosti a měnit jejich vzhled a barvy podle potřeby. A jak už to u vizuálních builderů stránek bývá, tak ani u Mozello není problém změnit šablonu s účetní tématikou na vzhled vhodný například pro servisní středisko automobilů Tesla.

Šablony splňují moderní požadavky na design stránek. Dokáží se zobrazovat správně na veškerých zařízeních, protože jsou plně responzivní. Návštěvníci vašich stránek nebudou mít problém stránky číst na mobilním telefonu, ale ani na notebooku nebo třeba tabletu.

U Mozello musím pochválit rychlost načítání šablon. Tu ocení zejména návštěvníci stránek. Šablony se načítají a reagují rychle. A to i s neoptimalizovanými obrázky (s obrázky v plném rozlišení). Takže například v testu rychlosti Google PageSpeed Insights jsem dosáhl na skvělé hodnoty výsledků. Ale o tom až v závěru.

Vlastní šablony na Mozello

Mozello nabízí tvorbu individuálního designu na míru. Tato služba je však za nemalý poplatek (Vlastní design na Mozello). Nicméně, u většiny připravených šablon můžete výrazně ovlivňovat jejich původní vzhled. Do stránek totiž můžete vkládat vlastní HTML, CSS, ale i JavaScriptové kódy. Také můžete volat scripty z externích zdrojů. Kódy můžete vkládat nejen mezi tagy <head></head>, ale také do <body> nebo přímo do obsahové části webu. Vývojáři vědí, že jim toto nabízí takřka neomezené možnosti při vytváření originálních vzhledů webových stránek. Více se dozvíte v části pro vývojáře: Create custom website.

Mozello recenze vkládaní vlastního HTML
Vkládání vlastního HTML kódu do obsahové části webu.

Hlavní vlastnosti editoru

Asi se budu opakovat, ale hlavní vlastností editoru stránek Mozello je jednoduchost. V editoru nepřekáží žádné funkce navíc, které byste nevyužili. Tento editor prostě nejde cestou tisíců prvků, co se dají jednoduše vložit do stránek. Naopak se soustředí na podstatné věci jako obsahové části. Protože obsah je nakonec to, co návštěvníky webu zajímá ze všeho nejvíce.

Mozello recenze změna obsahového bloku v editoru
Změna rozvržení obsahu stránky.

S Mozello vytvoříte minimalistické stránky se skvělou UX (uživatelskou přívětivostí). Slovíčko minimalistické, ale neznamená nic špatného. Webové stránky budou poutavé a třeba i s pěknými efekty jako jsou například slidery, ale nebudou plné prvků, které nemají na profesionálním webu co dělat. Za mě je toto velké plus. Nezkušený uživatel díky tomu vytvoří pěkný a rychlý web. A to je důležité, protože dnes se klade velký důraz právě na rychlý a použitelný web, což vám vlastně může zařídit i malé plusové body u vyhledávačů a třeba zlepšit pozice stránek ve vyhledávání.

Mozello recenze ukázka editoru
Ukázka jednoduchého editoru.

V editoru tedy není příliš tlačítek a funkcí, které by vám znepříjemňovali práci při tvorbě webu. To nejlepší na editoru asi je, že všechno, na co kliknete, vás přenese do dalšího intuitivního prostředí, kde rychle pochopíte, co dané nastavení nebo funkce dělají. 

Například tlačítkem + přidáte další obsahovou část do stránky. A ozubeným kolečkem, zase upravíte rozvržení obsahového prvku, který už ve stránce je. Křížek obsahový prvek smaže.

Novou stránku vytvoříte přes položku v levém menu s názvem Stránky. Blogový příspěvek vytvoříte přes položku Blog/zprávy a do správy e-shopu se dostanete přes položku Katalog. Pokud nebudete elektronický obchod vytvářet, tak v menu vlastně ani položku katalog neuvidíte. Takže vám tam nebude překážet. 

Na jedno kliknutí můžete na svém webu zapnout oznámení o využívání souborů cookie. K tomuto oznámení pak můžete také přiřadit stránku se zásadami o ochraně osobních údajů známé také jako GDPR.

Myslím si tedy, že bez nutnosti pročítání složitého manuálu rozvrhnete, vytvoříte a spustíte stránku za velice krátkou dobu.

SEO nastavení Mozello

Moderní webové stránky už se dnes neobejdou bez možnosti optimalizace pro vyhledávače. Díky SEO dokáží vyhledávače lépe nalézt a porozumět webovým stránkám. Pro vás to znamená, že stránky budou lépe nalezitelné ve vyhledávačích, což má za následek větší přísun návštěvníků.

Mozello recenze SEO nastavení
Možnosti SEO nastavení.

Přímo v obsahu stránek můžete měnit například úrovně nadpisů nebo třeba přidávat strukturované značky Schema.org. V nastavení jednotlivých stránek můžete měnit URL a přidávat meta popisky, které mohou zvýšit CTR (míru prokliku) z vyhledávání na váš web.

Propojení Mozello s dalšími aplikacemi a službami třetích stran

Pro výkon stránek nebo e-shopu může být občas nezbytné spojení s nějakou službou nebo nástrojem, který nepochází přímo z dílny poskytovatele služby. V našem případě z dílny Mozello. V takovém případě vzniká potřeba spojit svůj web s cizím nástrojem, který se postará například o měření návštěvnosti, sběr e-mailů, prodej nebo fakturaci.

I v této části očekávejte minimalismus. Přímo v nástroji příliš připravených napojení nenaleznete. Jsou tam vlastně připravené formuláře pro vložení ID od Google Analytics nebo Facebook Pixel. U e-shopu pak napojení na PayPal a v případě nejvyššího cenového plánu napojení na platební brány.

Ve službě je také připravené rychlé propojení se službou Engaga. To je vlastně nástroj pro vytváření efektivních webových formulářů a pop-up oken, které vám pomohou se sběrem e-mailů například pro rozesílání newsletterů. Formuláře a pop-up okna můžete ve službě vytvářet pomocí vizuálního editoru a pak je nechat zobrazovat na svém webu Mozello. 

Díky vkládání externích scriptů a kódů můžete svůj web Mozello propojit s asi jakýmkoliv nástrojem a službou, na které si jen vzpomenete. 

Na Mozello můžete využívat například:

Návod, jak vytvořit webovou stránku s Mozello

Tvorba webu je jednoduchá. Stejně jako celá služba. S jednoduchou registrací vlastně už začínáte tvořit vlastní webové stránky.

TIP: Jak vytvořit webové stránky

Registrace a vytvoření nového projektu

V prvním kroku se vás služba zeptá na e-mailovou adresu a heslo, které budete používat k přihlášení. A také se vás zeptá na to, o čem web bude. Bude to blog, e-shop nebo třeba firemní web? Vlastně ani nezáleží na tom, co vyberete, protože to můžete později jednoduše změnit a obohatit firemní web například o obchod.

Mozello recenze návod tvorba webu
Registrace Mozello.

Výběr šablony pro nový web

V dalším kroku si vyberete design pro stránky. Na výběr máte tedy ze 45 šablon vzhledu, které můžete libovolně upravovat pro své potřeby. Ze šablony pro kadeřníka můžete vytvořit například stránky pro osobního coache.

Mozello recenze návod výběr šablony
Výběr designu stránek.

Úprava šablony

Kliknutím na prvek se vám ukáží jeho další možnosti. U loga můžete přepsat text nebo nahrát své obrázkové logo. U sliderů vyměnit a přidávat obrázky a u textových částí se vám ukáží další možnosti pro stylování textu. Do stránky můžete vkládat další obsahové části a pak s nimi různě pracovat, aby splňovaly vaše potřeby.

Mozello recenze návod editování textu
Úprava textu.

Praktická tvorba stránek s nástrojem Mozello

Po výběru šablony se dostanete přímo do editoru, kde můžete upravovat její rozvržení a vzhled. Já jsem předtím napsal, že šablonu pro kadeřníka můžeme změnit na šablonu pro osobního coache. Tak si to tedy ukážeme.

Změna loga

Jako první věc změníme původní logo za své. Já nemám obrázkové logo, takže budu pracovat s textem. Ten se dá různě zvětšovat a zmenšovat.

Mozello recenze návod změna loga
Změna loga.

Změna hlavního obrázku webu

Pro změnu hlavního obrázku klikněte na ikonu tužky. Tím se dostanete na výběr obrázků, které máte na disku v počítači.

Mozello recenze návod změna slideru
Změna hlavního obrázku.

Změna hlavního nadpisu

Hlavní nadpis se mění podobně jako logo nebo ostatní texty na stránce. Prostě jen kliknete na text a můžete ho přepsat nebo změnit jeho velikost. Ozubeným kolečkem vpravo mohu pod nadpis přidat tlačítka nebo změnit jeho pozici (například zleva doprava).

Mozello recenze návod změna nadpisu
Změna hlavního nadpisu stránky.

Změna barev designu

Když kliknete v levém menu na položku Design-Změna barvy. Máte možnost změnit barvy vzhledu předpřipravenými schématy. Pokud vám to nestačí, tak zvolte možnost pokročilého upravování. V té můžete upravovat barvy jednotlivých položek jako nadpisy, text, tlačítka nebo pozadí stránek.

Mozello recenze návod změna barev
Změna barev designu.

Přes různé úpravy nebo přidávání prvků do stránek jsem se dopracoval k jednoduchému webu, který je responzivní, funkční, a mohou ho okamžitě začít navštěvovat potenciální klienti.

Mozello recenze návod finální web
Finální web.

Klady a zápory Mozello

Klady (+)Zápory (-)
+ Jednoduchý a intuitivní editor stránek- Někomu mohou chybět některé prvky vzhledu
+ Možnost vytvářet jazykové mutace stránek- U tarifu zdarma reklamní proužek ve stránkách
+ SEO nastavení
+ E-shop i u tarifu zdarma
+ Možnost vkládat zdrojové kódy do stránek
+ Profesionální minimalistický design stránek

Závěr

Mozello si jde vlastní cestou minimalismu. Já si myslím, že je to dobrá volba. Ono totiž nedojde k tomu, že by si zde začátečník předplatil služby, ale stránky pak budou nepoužitelné, protože by na ně použil veškeré efekty, co služba nabízí. A že jsem takových webů už viděl.

Tato služba se zaměřuje na potřeby zákazníků, kteří chtějí rychle a jednoduše vytvořit plnohodnotné webové stránky nebo e-shop. K tomu jim Mozello nabízí řadu užitečných funkcí a nastavení.

S nadsázkou lze tvrdit, že zde zvládne vytvořit profesionálně vypadající webové stránky i firemní recepční, která s tvorbou nemá absolutně žádnou zkušenost.

Na službě se mi líbí ten všudypřítomný minimalismus. Za celou dobu testování editoru jsem se nedostal do nějakého nastavení, o kterém bych si myslel, že ho nezvládne začátečník pochopit. Vše je jednoduché, a hlavně v češtině, ale také v mnoha dalších jazycích. Těch je na výběr 17.

Jsem překvapený nejen rychlostí editoru, ale také finálních webových stránek. Naschvál jsem do nich nahrál neoptimalizované obrázky ve vysokém rozlišení a bez komprese. Výsledek z Google PageSpeed Insights je vážně výborný.

Mozello recenze test rychlosti webové stránky
Test rychlosti vytvořených stránek.

Je Mozello pro každého? To nejspíš ne. V editoru se nevzhlédnou vysoce kreativní uživatelé, kteří potřebují na stránkách hromadu vizuálních efektů. Naopak se zde najdou uživatelé zaměření na rychlost, jednoduchost a lehkost designu stránek, které se budou jejich návštěvníkům s radostí používat.

5/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

2 Komentáře

 1. Dobrý den,

  moc se líbí Vaše komplexní recenze Mozello. Uvažuji o využití služeb této společnosti. Jen jsem se nedočetla, zda je přes jejich eshop možné prodávat virtuální produkty, resp. eBooky. Není Vám tato informace známa? Moc by mi to pomohlo při rozhodování.
  Děkuji předem za odpověď.

  S pozdravem a přáním příjemného dne,
  Kateřina Palounková

  1. Dobrý deň,

   teší nás, že naša recenzia sa Vám páči. Čo sa týka služby Mozello, áno môžete cez ich e-shop predávať aj digitálne produkty (eBooky, fotky a pod.). Stačí si do stránky pridať produktový katalóg, následne pridať produkt do katalógu a v konfigurácii produktu je možné nastaviť, že ide o digitálny produkt. Tu prikladám postup ako to nastaviť.

   Ale ak plánujete predávať vyslovene digitálne produkty a hlavne v ČR tak sa určite pozrite aj na SimpleShop.cz alebo MioWeb. Majú vyriešené EET a všetko potrebné pre predaj takýchto produktov a aj napojenie s marketingovými nástrojmi, ktoré sa Vám určite hodia pri propagácii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..