Zalozeni Sro

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Založení s.r.o.

Víme, jaká je nejčastější otázka, když se rozhodne podnikat jednotlivec: Vyplatí se více živnost, nebo s.r.o.? V článku jmenujeme nejznámější rozdíly mezi těmito formami podnikání, můžete zvážit výhody a nevýhody živnosti či s.r.o. konkrétně pro váš obor podnikání.

Zároveň je důležité, abyste se rozhodli dobře již na začátku a vyhnuli se administrativním průtahům a administrativním poplatkům při změně typu podnikání.

Pokud se rozhodnete pro založení s.r.o., v článku naleznete doporučení, jak si vše zjednodušit prostřednictvím online služeb Firmáreň (pro SR) nebo Sídlomat (pro ČR). Nemusíte si všechny zákony studovat sami, urychlíte proces se zkušenými odborníky v této oblasti.

Zalozeni Sro Namisto Vas
Zdroj: Pixabay.com

Živnost vs. s.r.o. – hlavní rozdíly

  • Založení živnosti je zpravidla rychlejší než založení s.r.o.: Lhůta pro zápis do obchodního rejstříku podle zákona je dva pracovní dny, soudy si tuto lhůtu mohou prodloužit a obvykle to dělají.
  • Ručení za podnikatelské závazky: Živnostník ručí celým svým obchodním i osobním majetkem (i majetkem manželů v bezpodílovém spoluvlastnictví). Společnost s ručením omezeným ručí celým svým majetkem. Avšak společník ručí za závazky s.r.o. svým osobním majetkem jen do výše nesplaceného vkladu do základního jmění zapsaného v obchodním rejstříku.
  • Velikost podnikání: Chcete mít partnera v podnikání? Potom je jasná volba s.r.o, živnost je určena pro jednotlivce.
  • Účetnictví: Účetnictví při živnosti je jednodušší, živnostník je povinen vést pouze daňovou evidenci, může uplatnit paušální výdaje. Společnost s ručením omezeným musí používat podvojné účetnictví.
  • Daně: Sazby daně pro živnostníka závisí na jeho ročním příjmu. Liší se nejen procento, jakým se příjem daní pro živnostníka a s.r.o, ale také výpočet základu daně. Živnostník může uplatnit paušální výdaje a různé daňové výhody, které mají pouze fyzické osoby.
  • Odvody na sociální a zdravotní pojištění: Živnostník je povinen ode dne vzniku živnosti platit zálohy na zdravotní pojištění ve stanovené minimální výši. V ročním zúčtování zdravotní pojišťovny se pak přepočte jejich výše podle základu daně. Odvody sociální pojišťovně živnostník platí až od července následujícího roku po založení živnosti, také jsou odvozeny od příjmu, pokud roční příjem překročí zákonem stanovenou částku. S.r.o. platí odvody jen za zaměstnance. (Zaměstnancem může být i společník.)
  • Okamžitá dostupnost peněz z podnikání: Živnostník si může vyplácet vydělané peníze neomezeně a kdykoli. Společník sro nemůže s firemními penězi zacházet jako se svými soukromými. Jednou ročně po skončení účetního období si může vyplatit dividendu – podíl na zisku. Nebo, je-li zaměstnancem, vyplácí si mzdu či odměnu. Jsou i další možnosti, ale vždy to závisí na konkrétní podnikatelské oblasti, aby tyto výběry peněz z s.r.o. byly právně a účetní korektní.
  • Finstat: Na Slovensku jsou finanční výsledky s.r.o. veřejně dostupné na portálu Finstat. Vaše finanční poměry si tedy snadno ověří váš zákazník, ale také konkurence. Finanční výsledky živnostníků nejsou veřejně dostupné.
  • Ukončení podnikání: Pokud živnostník nemá dluhy, ukončení podnikání je jednoduché, žádost na Živnostenském úřadě je zpracována do pár dní. Pokud má dluhy, bohužel za ně ručí živnostník celým svým majetkem, jak jsme již zmínili výše. Naproti tomu zrušit s.r.o. není jednoduché – je možný její odprodej, sloučení, likvidace nebo konkurz.
Kancelar 01
Zdroj: Pixabay.com

Postup při založení s.r.o. na Slovensku

Pro slovenské občany je velmi podrobně a přehledně zpracován postup na Ústředním portálu veřejné správy, s prolinkováním na všechny instituce. Na stránce naleznete také seznam zákonů, které se zakládání a působení s.r.o. týkají. Posloupnost kroků pro založení s.r.o. na Slovensku:

  1. Výběr obchodního jména.
  2. Výběr sídla.
  3. Výběr předmětu podnikání, určení jednatelů a správce vkladu.
  4. Příprava zakladatelských dokumentů. Dokumenty musí být úředně ověřeny. Pro vyřízení online bude proto zapotřebí elektronický občanský průkaz, nebo osobní návštěva notáře.
  5. Založení bankovního účtu. Splacení základního kapitálu a vkladů může proběhnout i v hotovosti. V současnosti se tato skutečnost prokazuje pouhým prohlášením, ještě před podáním návrhu na zápis s.r.o. do obchodního rejstříku. (Prohlédněte si více odpovědí v FAQ Firmárny.)
  6. Ohlášení živnosti na Živnostenském úřadě, registrace společnosti v Obchodním rejstříku. Toto lze provést online nebo na JKM (Jednotném kontaktním místě).
  7. Povinnosti po registraci společnosti.

Máte různé možnosti, jak všechny potřebné náležitosti vyřídit: 

  • Osobně na příslušných úřadech.
  • Online přes ústřední portál Slovensko.sk, pokud máte elektronický občanský průkaz.
  • Další možnost je vybrat si k vyřizování firmu, která vyřídí všechno za vás: Pokud máte elektronický občanský průkaz, celý proces může proběhnout online. Pokud nemáte elektronický občanský průkaz, zakládací listiny budete muset ověřit u notáře nebo na matrice, ostatní úkony za vás vyřídí zvolená firma online.

K založení s.r.o. na Slovensku využijte Firmáreň

Podívejte se na návod:

Založení s.r.o. online poskytuje Firmáreň za poplatek 181 EUR. V ceně je zahrnuto i zabezpečení vzorů dokumentů pro návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku, pro daňový úřad a živnostenský úřad, poplatek na obchodní rejstřík, libovolný počet volných živností, náklady na založení společnosti a profesionální vyřízení administrativy.

O postupu vyřizování vás firma informuje mailem a SMS zprávami, abyste věděli, v jakém stavu je vaše žádost.

Než Firmáreň oslovíte, přečtěte si jejich nejčastěji kladené dotazy. Odpovědi na ně jsou dobrým odrazovým můstkem, abyste věděli, co všechno umí zajistit za vás. Naleznete zde seznam dokumentů, které pro vás Firmáreň zajistí, včetně zakladatelské listiny a společenské smlouvy; seznam poplatků, které byste zaplatili při osobním vyřizování srovnaný s poplatky zaplacenými při vyřizování přes Firmáreň; různé informace o sídle společnosti; informace o tom, v kolika s.r.o. můžete být najednou společníkem; zda je třeba základní jmění složit v bance a podobně.

Firmáreň poskytuje také zapsání změn ve s.r.o., změnu konečného uživatele výhod, zapsání RČ do Obchodního rejstříku, ready made společnosti nebo prodej společnosti. Aktuální ceny za tyto služby zjistíte v ceníku Firmárny, přesnější popis služeb je na jejich webu, často vysvětlený pomocí názorných videí. Máte podrobný přehled, co všechno si jako službu objednáváte.

Shrneme-li hlavní výhody vybavení přes Firmáreň: Odlehčení od vyřizování, dodání vzorů potřebných listin, online poplatky jsou nižší (stát takto motivuje lidi, aby využívali elektronické podání).

Jak dlouho trvá založení s.r.o. v SR přes Firmáreň? 

Založení s.r.o. trvá přibližně 8 až 10 pracovních dnů:

  • 1 – 3 dny zabere získání osvědčení o živnostenském oprávnění (pokud jste si vybrali jen volné živnosti, pro vázané a řemeslné živnosti to může trvat déle).
  • 5 – 6 dny zabere zápis do Obchodního rejstříku.

Pokud se úřadům cokoliv nezamlouvá a požadují dodatečné doklady, vyřizování se prodlužuje.

Postup při založení s.r.o. v ČR

Postup je velmi pěkně zpracován na stránce Notářské komory. Informují vás nejen o posloupnosti kroků, které je pro založení s.r.o. třeba provést, ale také o dokumentech a dokladech, které k tomu budou potřebné:

  1. Výběr obchodního jména.
  2. Výběr sídla.
  3. Výběr předmětu podnikání.
  4. Příprava zakladatelských dokumentů. Dokumenty musí být úředně ověřeny. Pro vyřízení online bude proto zapotřebí elektronický občanský průkaz, nebo osobní návštěva notáře.
  5. Založení bankovního účtu pro vložení základního jmění.
  6. Ohlášení na Živnostenském úřadě, registrace společnosti v Obchodním rejstříku.
  7. Povinnosti po registraci společnosti.

Máte různé možnosti, jak všechny potřebné náležitosti vyřídit, na rozdíl od Slovenska v Česku lze vše vyřídit v notářské kanceláři:

  • Osobně v notářské kanceláři ve vašem okolí.
  • Online přes notářskou kancelář nebo pokud se přihlásíte přes Portál občana.
  • Další možnost je vybrat si k vyřizování firmu, která vyřídí všechno za vás: Pokud máte elektronický občanský průkaz, celý proces může proběhnout online. Pokud nemáte elektronický občanský průkaz, zakládací listiny budete muset ověřit u notáře nebo na matrice, ostatní úkony za vás vyřídí zvolená firma online.

K založení s.r.o. v ČR využite Sídlomat

V Sídlomatu vám poskytnou bezplatnou vstupní konzultaci a následně si můžete vybrat různý rozsah služeb. Zkušení odborníci rychle a diskrétně založí vaši společnost s ručením omezeným. Prohlédněte si video, jak celý proces probíhá:

Založenie s.r.o. online poskytuje Sídlomat v dvoch cenových balíkochzákladní balík za 7 990 Kč nebo standardní balík za 12 490 Kč. (Ceny jsou platné ke dni zveřejnění článku, aktuální ceny naleznete vždy v registračním formuláři Sídlomatu na webu.) Hlavním rozdílem mezi balíky služeb je určení pro jednoho a více společníků: Základní balík obsahuje vzorovou zakladatelskou listinu a 20 minut bezplatné právní konzultace. Standardní obsahuje vzorovou společenskou smlouvu a hodinu bezplatné právní konzultace. Součástí balíku je i složení základního kapitálu do 20 000 Kč z prostředků Sídlomatu a zaplacení různých poplatků u notáře a u soudu. Jako doplňkové služby za příplatek si můžete objednat pomoc s registrací na daně (daň z příjmu, silniční daň, DPH).

Na stránce Sídlomatu naleznete vždy aktuální informace a rozsáhlé odpovědi na nejčastěji kladené dotazy ohledně založení s.r.o. Pomohou vám s představou, jak založení s.r.o. probíhá, jaké úkony jsou zapotřebí, jaké doklady a dokumenty si máte připravit.

Sídlomat kromě toho poskytuje i založení ready made s.r.o. a odkup s.r.o. společnosti.

Shrneme-li hlavní výhody vybavení přes Sídlomat: Odlehčení od vyřizování, dodání vzorů listin potřebných pro vybavení s.r.o., diskrétní a rychlé vybavení.

Jak dlouho trvá založení s.r.o. v ČR přes Sídlomat?

Založení s.r.o. trvá průměrně 3 pracovní dny, díky spolupráci Sídlomatu s notářskou kanceláří, se kterou mají dohodu na přednostním zpracování.

Fakturování a účetnictví

Společnost s ručením omezeným je povinna vést podvojné účetnictví. Je tedy velmi pravděpodobné, že budete potřebovat účetní. Zda se stane zaměstnancem vaší firmy, nebo s nějakou budete spolupracovat externě, to závisí hlavně asi na velikosti firmy.

Účetní vám vypracuje nejen mzdy, daňové přiznání na DPH (pokud jste plátcem DPH), daňové přiznání firmy a zaměstnanců, ale také poradí, jak optimalizovat daně. Vysvětlí vám různé úřední postupy, upozorní vás na různé úřední lhůty a mnohé úřední věci může s vaším zmocněním vyřídit za vás. Zeptejte se vašich podnikajících kamarádů a známých, možná vám doporučí dobrou účetní, která vede účetnictví i jim. Sídlomat poskytuje také účetní služby, můžete se dohodnout na vedení účetnictví i s nimi.

Kromě toho určitě potřebujete potřebujete fakturační systém, abyste svým zákazníkům mohli vydávat faktury. Faktury a různé doklady nákupů pro firmu můžete předat účetní v tištěné nebo elektronické podobě.

Přečtěte si náš článek s porovnáním různých fakturačních nástrojů, zjistěte, jakou funkcionalitu můžete od fakturačních systémů očekávat. Od jednoduchého generování faktur ve free verzích po složitější systémy schopné exportovat podklady pro účetní v elektronické formě nebo s možností nastavit připomínky na zaplacení pro neplatiče faktur.

Legito pro správu právních dokumentů

Pokud vaše oblast podnikání vyžaduje vytváření mnohočetné dokumentace, možná vás zaujme služba Legito. Poskytuje workspace pro chytré dokumenty. To znamená, že uživatel může vytvářet různé právní dokumenty, automatizovat pracovní toky dokumentů od draftu po schválenou finální verzi, součástí je také elektronický podpis. Uchovává se stopa dokumentů, systém je schopen kontrolovat nastavené termíny zpracování a podobně. Není třeba žádné programování, dokumenty se skládají s pomocí AI na základě vzorů dokumentů ze spolupracujících lokálních právních kanceláří.

Legito

Aktuálně je dostupných 17 oblastí, v každé kategorii je dostupných několik právních vzorů dokumentů a smluv.

Kromě dostupných hotových vzorů dokumentů můžete si sestavit i vlastní dokumenty. Služba Legito je dostupná ve slovenském i českém jazyce, stačí si v horním menu vybrat vlajku příslušné země.

Shrnutí a závěr

Netrapte se studováním zákonů, svěřte se do rukou zkušeným odborníkům. Firmáreň i Sídlomat poskytují online asistenci při zakládání společnosti s ručením omezeným. Provedou vás procesem vyřizování, a dokonce poskytnou vzory listin potřebných pro založení s.r.o. V každém kroku vás informují o stavu vyřizování. Poplatky za jejich služby nejsou vysoké. Online podání podporuje i stát slevou na poplatcích. S tvorbou listin vám může pomoci i nástroj Legito, kde se nachází mnoho vzorů právních dokumentů.

Přejeme vám mnoho úspěchů ve vašem s.r.o. podnikání!

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..