Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Recenze: Elementor Cloud je hosting, WordPress a page builder v jednom
Obsah
Chcete používat WordPress a s ním page builder Elementor PRO? Tak pak si nenechte ujít Elementor Cloud. To je služba, která vám při tvorbě webu ušetří pár starostí a možná také peníze. Na druhou stranu vám může nějaké ty starosti přinést. Pro koho tedy Elementor Cloud je? To se dozvíte v této recenzi.
Co je Elementor Cloud?
Elementor Cloud je WordPress hosting s page builderem Elementor PRO. Je to taková služba vše v jednom, která kombinuje hostingové služby v cloudu, WordPress a tvůrce webových stránek Elementor. Teoreticky se dá Elementor Cloud přirovnat službám jako je Wix, Webnode, Zyro, Mioweb. To jsou všechno nástroje, které kombinují editor pro tvorbu stránek, hosting a další služby v jednom řešení.
V porovnání s ostatními je zde mírnou výhodou použití redakčního systému WordPress, pro který je dostupných mnoho pluginů a je možné ho určitým způsobem upravit pro své potřeby. Navíc se zde tvoří stránky pomocí editoru Elementor, který máte v rámci Elementor Cloud ve verzi PRO. Tedy je se všemi placenými funkcemi, ze kterých bych nejvíce vyzdvihnul větší počet widgetů pomocí nichž se staví stránky.
Videorecenze Elementor Cloud
Pro koho je Elementor Cloud?
Elementor Cloud je vhodný pro malé a střední weby, pro e-shopy, pro blogy a tak podobně. Záměrně jsem napsal malé a střední, protože tento hosting “vše v jednom” je omezený množstvím přenesených dat a počtem návštěv za měsíc.
Pro firemní web, blog, menší e-shop na WooCommerce je Elementor Cloud dobrý, protože jeho limitů jen tak nedosáhnete. Větší a více navštěvované weby už by mohly mít problém. Pro většinu webů je však 100 000 návštěv za měsíc více než dostatečný limit, protože podle jednoho průzkumu má většina firemních stránek do 500 návštěv měsíčně.
Od počtu návštěv se dá odvodit i předpokládaný přenos dat. V Elementor Cloud je šířka pásma (přenos dat) 100 GB/měsíc. Pokud bude mít jedna stránka webu průměrnou velikost 2 MB a na webu bude například 10 takových stránek, tak při denní návštěvnosti 500 uživatelů dojde k zobrazení takové stránky 15000x za měsíc (to je tedy 15000 návštěv měsíčně). Potřebná šířka pásma je 30 GB měsíčně. Více vám ukáže následující tabulka výpočtů.
Velikost jedné stránky | Počet stránek na webu | Potřebné místo na disku | Počet zobrazení stránek za den | Počet zobrazení stránek za měsíc | Potřebná šířka pásma |
2 MB | 100 | 200 MB | 500 | 15000 | 30 GB |
2 MB | 10 | 20 MB | 100 | 15000 | 6 GB |
4 MB | 50 | 200 MB | 300 | 9000 | 36 GB |
Tabulka je pouze hrubý ilustrativní příklad, protože potřebné místo na disku se může lišit podle použitých pluginů, množství obrázků a tak dále. Přenos dat (šířka pásma) se zase může lišit podle toho, zda stránky cachujete, protože s dobrým nastavením cache se datová velikost stránky snižuje.
Na Elementor Cloud najdou své místo zejména začátečníci a uživatelé bez technických znalostí. Zde nepotřebujete znát výrazy jako FTP, instalace WordPress, PHPMyAdmin, SQL. Prostě nic. Elementor vám zde umožní naplno využít sílu WordPress a page builderu Elementor.
Hlavní funkce Elementor Cloud Website
Hlavní funkcí Elementor Cloud je to, že máte vše na jednom místě. Tedy vše, co můžete potřebovat pro tvorbu webu. To je hosting, redakční systém a editor pro stavění stránek. Tady ale přeci jen najdete o trochu víc.
Vše pro tvorbu webu
Když chcete začít tvořit web, tak musíte řešit hosting, technologie, instalaci webu, napojení na cloud. Tady je vše v jednom. Elementor Cloud je v podstatě lepší WordPress hosting, ve kterém máte předplacený Elementor PRO.
Lepší WordPress hosting je to kvůli tomu, že Elementor Cloud řeší rychlost webu a napojení na CDN Cloudflare. Cloudflare se stará o to, aby se váš web načítal rychleji všem uživatelům po celém světě. Rychlý web je dneska nutným standardem, takže je dobré mít napojení na CDN (Content Delivery Network). Web na klasickém hostingu můžete také napojit na Cloudflare a tak ho zrychlit, ale je to komplikovaný proces, o který se ale při používání Elementor Cloud nemusíte starat.
V rámci Elementor Cloud máte v jedné službě předplacený hosting, nainstalovaný WordPress, předplacený Elementor PRO, napojení na CDN, 20 GB prostor pro web a perfektní uživatelskou podporu na chatu. Tu jsem osobně testoval a reaguje rychle.
WordPress a Elementor PRO
WordPress je silný redakční systém, na kterém běží podle různých odhadů 42-64 % webů po celém světě. Podle dalších odhadů na 17 % těchto WordPress webů je použitý page builder Elementor. V řeči čísel to je přes 10 milionů webů na celém světě, které používají Elementor. Víte proč používají Elementor? Protože je to jednoduchý stavitel stránek a celých webů. Tady najdete mojí recenzi Elementor.
WordPress můžete, na rozdíl od jiných pagebuilderů jako je Wix a podobně, upravovat pro své potřeby. Většinou to znamená přidat nějakou funkci na web, upravit vzhled košíku, produktových stránek, nastavit SEO stránek, nastavit cache (zrychlit web) a další věci. Elementor Cloud a WordPress vám to umožní. U Wix toto prostě chybí. Tím nechci říct, že je Wix špatný.
Výhodou zde je, že když se vám nebude v Elementor Cloud líbit a budete chtít migrovat na jiný webhosting, tak to jde jednoduše. Wix nikam migrovat nemůžete. Web na Wix se musí celý předělat od základu.
To jsou tedy jen ty základní výhody WordPress, Elementor a Elementor Cloud Website.
Cena Elementor Cloud Website
Cena za službu Elementor Cloud Website je 99 USD ročně. V této ceně máte hosting, Elementor PRO, napojení na CDN, a hlavně máte vše bez starostí. Po objednání a zaplacení služby přijdete k nainstalovanému WordPress s aktivovaným Elementor PRO, šablonou Hello. Okamžitě se můžete pustit do tvorby webu.
Když cenu rozpočítáte na cenu pořízení webhostingu a přičtete k tomu cenu za pořízení licence pro Elementor PRO 49 $ ročně, tak přijdete na to, že Elementor Cloud se ve většině případů vyplatí.
Na co dát pozor
Cena za službu Elementor Cloud platí pro jednu webovou stránku. Respektive máte v ceně 1 licenci Elementor PRO. Na hostingu sice máte dostatek místa na disku, ale pokud byste chtěli mít jeden web na hlavní doméně a druhý web na subdoméně, tak pro subdoménu musíte zaplatit další licenci page builderu Elementor PRO.
Co Elementor Cloud nemá a jaké jsou jeho největší nevýhody?
Elementor Cloud Website neposkytuje emailovou schránku. To vlastně nedělá většina podobných služeb. Musíte počítat s tím, že pro e-maily si budete muset zajistit jiný hosting nebo doménu napojit například na Google mail (Workspaces), Seznam E-mail Profi nebo Office 365.
Další problém je instalace některých pluginů. Elementor Cloud blokuje instalaci některých pluginů, které by mohly vytěžovat službu. Nebudete si moct například nainstalovat některé cache nebo migrační pluginy. Žádné obavy. Kvalitní cache pluginy instalovat jdou a migrovat web z Elementor Cloud můžete, ale trochu jinak. To vám ukážu později.
Nemůžete instalovat ani konkurenční page buildery stránek, ale to je pochopitelné. Proč byste to dělali?
Jak vytvořit web s Elementor Cloud?
Vytvořit web v Elementor Cloud je jednoduché. Stačí objednat a zaplatit službu. Při objednání se vám pokusí umělá inteligence vybrat šablonu přesně na míru pro vaše potřeby. No pojďme se na tu tvorbu webu podívat blíž.
1. Objednání Elementor Cloud
Na stránkách Elementor kliknete na tlačítko Get Started. Tím se dostanete na objednávací formulář. Jeho vyplnění je snadné a zabere ani ne jednu minutu.
2. Průvodce nastavení webu
Jako první si nastavíte název webu a doménu, na které budete tvořit web. Web můžete totiž tvořit na subdoméně neco.elementor.cloud. Název a i doménu si můžete zvolit jakou chcete. Název je důležitý pouze pro orientaci v administraci Elementor Cloud a pro konečnou verzi webu není název důležitý. Název subdomény také není pro konečnou verzi webu důležitý, protože si později připojíte vlastní doménu.
V dalších krocích budete zaškrtávat odpovědi na otázky. Těmi otázkami se vám snaží umělá inteligence pomoci nastavit web. Celý proces nastavení můžete přeskočit. Záleží na vás. Já si myslím, že tato funkce zatím moc užitečná není.
3. Administrace Elementor Cloud
Nakonec se dostanete do administrace Elementor Cloud. Odtud budete spravovat nastavení služeb, ale také to slouží jako rozcestník pro práci s webem. Na obrázku vidíte možnosti, jak s webem začít – otevřít administraci WordPress, editovat web s Elementor, spravovat web.
4. Administrace WordPress
Kliknutím na tlačítko open WP Dashboard se dostanete do klasické administrace WordPress. Zde vidíte na přivítanou videotutoriál, kde máte vysvětleno, jak se s Elementor pracuje. V administraci WP nic nechybí.
Ale pozor. Pokud jste ze státu, kde se nemluví anglicky, tak jako první musíte změnit jazyk WordPress a také webu. V původní instalaci je totiž administrace i web nastavený pro anglický jazyk.
Jazyk WordPress administrace a webu změníte jednoduše v Settings – General – Site Language. Tam si ze seznamu vyberete preferovaný jazyk. Pak můžete mít web například v češtině, slovenštině, polštině, maďarštině, ruštině a tak dále.
Ve WordPress se pracuje stejně. Nejste ničím omezení. Tedy až na nemožnost instalovat některé pluginy. Nicméně ty nejdůležitější pluginy instalovat můžete. Takže asi jako první si nainstalujte některý SEO plugin. Yoast, Rank Math. Záleží na vašich preferencích.
5. Tvorba první stránky
Pokud se ve WordPress trochu orientujete, tak toto asi nečtěte. První stránku vytvoříte tak, že v administraci WordPress přejdete na Stránky – Vytvořit stránku.
Pak zadáte název stránky a kliknete na tlačítko Upravit s Elementorem. Tím se dostanete do editoru Elementor. Když název stránky nezadáte, tak se vám vygeneruje automaticky. To nevadí, protože ho můžete později změnit.
Na obrázku níž jsme vytvořili svoji první stránku v Elementor Cloud. Její vzhled už je na vás. Tady můžete naplno využít své fantazie, a hlavně využít potenciálu Elementor PRO.
6. Napojení vlastní domény
Po celou dobu, kdy tvoříte web, nemusíte mít napojenou vlastní doménu. Tu můžete napojit teprve, když chcete web spustit do provozu. Napojení vlastní domény je jednoduché. V administraci Elementor Cloud klikněte na Manage this website a najděte tlačítko Connect My Domain.
Vyskočí na vás okno s údaji, které musíte zadat do DNS záznamů domény u svého registrátora. Tady se postup liší podle jednotlivých registrátorů. Jejich uživatelská podpora vám ráda pomůže.
Zálohy a obnovení webu
Elementor Cloud dělá automatické zálohy 1x denně. Tyto zálohy můžete sami obnovovat z administrace. V Elementor Cloud klikněte na Manage this website a najděte tlačítko Connect My Domain.
Zálohy můžete provádět i manuálním způsobem. Když se například chystáte na nějakou rozsáhlou úpravu webu a funkcí, tak kliknete na tlačítko Create New Backup. Tím si vytvoříte bod, do kterého se můžete v případě potíží vrátit. Pokud se vám změny na webu nepovedou, tak kliknete na tlačítko Restore a systém se postará o obnovení zálohy webu. Nemusíte se obávat o to, že by web přestal fungovat.
Migrace webu z Elementor Cloud
Nemyslím si, že by to byla funkce, kterou budete chtít využít. Je však skvělé, že ta funkce tady je. Je to neskutečná svoboda mít možnost přenést si funkční web na jiný hosting. Ať už kvůli nespokojenosti nebo kvůli tomu, že narazíte na limity jako je přenos dat, místo na disku a počet návštěv za měsíc.
V Elementor Cloud nemůžete nainstalovat migrační pluginy, protože Elementor sám v sobě má funkci pro Import/Export. K té se dostanete v administraci WordPress.
Na hostingu, kam budete migrovat, musíte nainstalovat WordPress s Elementor a přes tento Elementor importujete vytvořený export.
Klady a zápory
Klady (+) | Zápory (-) |
---|---|
+ Vše v jednom (hosting, CDN, WordPress, Elementor PRO) | - Zákaz instalace některých pluginů |
+ Slušná cena | - Chybějící e-mailové služby |
+ Ideální pro netechnické uživatele | |
+ Automatické denní zálohy | |
+ Snadná migrace webu | |
+ 30 denní garance vrácení peněz |
Shrnutí a závěr
Doporučil bych Elementor Cloud někomu? Ano, doporučuji, ale ne všem. Elementor Cloud je skvělá služba a vyplatí se, nebo alespoň vyjde cenově stejně jako zaplacený kvalitní hosting a Elementor PRO. Pokud budete tvořit méně až středně náročný web, firemní web, blog nebo e-shop, tak pak tady neuděláte chybu. Máte tady vše v jednom a nemusíte se starat o nastavení. Jednoduše objednáte službu a máte nainstalovaný WordPress s Elementor. Okamžitě můžete začít tvořit web, napojit doménu a web spustit.
Technicky založeným uživatelům Elementor Cloud nedoporučuji. Trápili byste se tady, protože byste nemohli do všeho vrtat a nastavovat si to podle svého. Abyste rozumněli. Elementor Cloud funguje skvěle, ale nemáte tady přístup na FTP, nemáte přístup k databázi, nemůžete si upravovat verzi PHP nebo memory limit. To tady nejde a trápili byste se kvůli tomu.
Elementor Cloud je dobře nastavená služba, kde výše zmíněné věci nastavovat nepotřebujete. Služba běží v Google Cloud Platform, kde jsou data, web a infrastruktura chráněny stejnými technologiemi jako samotný Google, což zaručuje spolehlivost, bezpečnost a dostupnost webu. Jestli hledáte moderní a pohodlný hosting, tak Elementor Cloud vám ho nabízí.