Hosting základní pojmy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Co je to hosting a jaké jsou jeho typy

Chcete si nechat vytvořit webovou stránku nebo e-shop? Ztrácíte se ale v základní terminologii a pojmy jako webhosting, dedikovaný server nebo cloud jsou pro vás jako z jiného světa? Potom se možná s chutí začtete do následujících řádků, na nichž se pokusíme základní terminologii vysvětlit.

Co je to hosting a jaké typy hostingu existují? #server #cloud #hosting @hostingcentrum

Co je to hosting?

V prvé řadě je důležité ujasnit si, co vlastně znamená samotný pojem hosting. Slovo host v anglickém jazyce označuje hostitele, tedy jedince, který se stará o své návštěvníky. Hosting v prostředí počítačových technologií funguje na velmi podobném principu. Jeho poskytovatelé nabízejí za určitý poplatek prostor ať už na svých serverech, nebo ve svých datacentrech, kam může zákazník pohodlně umístit, co potřebuje. Takovýto obchod je samozřejmě výhodný pro obě strany. 

Datacentrum v plném provozu
Datacentrum v plném provozu.

Webhosting

Nejstarší, nejlevnější a stále ještě nejoblíbenější formu představuje webhosting. V jeho rámci platíte za pronájem místa a adresy pro umístění webových stránek. Poskytovatel webhostingu vám za úplatu přidělí patřičný výkon, místo na disku, databáze a další nezbytnosti. Součástí běžně dostupných webhostingů bývá i nákup domény – adresy, podle níž budou vaše stránky dohledatelné – a e-mailový klient.

Specifickou součástí webhostingu je i tzv. multihosting. Jedná se o hosting několika domén 2. řádu v rámci jednoho účtu. Pořízení této služby obvykle představuje náklady navíc. Vychází však výrazně levněji, než pokud byste provozovali každý web na samostatném hostingu. Jakousi třešničku na dortu potom představuje snadnější správa webů z jednoho místa. Poskytovatele ovšem vybírejte s opatrností, protože stačí jediný výpadek a postiženy budou všechny stránky současně.

Základem jsou fyzické servery umístěné v datových centrech. Výkon sdílíte s ostatními klienty, proto občas může dojít ke zpomalení načítání. K dispozici je zákaznická podpora a majitel serverů udržuje webové stránky funkční. Poslední výhoda klasického webového hostingu spočívá v jednoduchosti – zkrátka jen naklikáte požadované položky a je hotovo. 

Vzhledem k omezení zdrojů se jedná o variantu vhodnou především pro osobní stránky, případně pro nenáročné podnikatele. Počítat totiž musíte i s malým rozsahem funkcí, omezenými možnostmi individualizace i vyššími bezpečnostními riziky. Platí totiž, že server stojí a padá s obezřetností všech jeho uživatelů.

Virtuální servery (VPS a VMS)

Pokrok v oblasti IT umožňuje vytvářet mnohá zajímavá řešení. Jedno z nich spočívá ve dvojici VPS (Virtual Private Server) a VMS (Virtual Managed Server). 

Výhoda VPS oproti klasickému webhostingu spočívá v tom, že za své peníze dostáváte dedikovaný výkon a místo na disku, které patří jen vám. Virtuální server se chová jako samostatná jednotka a při své práci se nemusíte ohlížet na ostatní uživatele, a to ani z hlediska zabezpečení. S velkou svobodou však přichází i značná zodpovědnost. Zakoupením VPS hostingu získáváte pouze výkon. Softwarové vybavení pro jeho efektivní využití si musíte zajistit a spravovat sami. Někteří poskytovatelé ještě nabízejí zdarma instalaci balíčků nejpoužívanějších aplikací. 

Zaujala vás možnost pořízení virtuálního serveru, ale nechce se vám trávit čas jeho nastavováním? Sáhněte po službě VMS, tedy Virtual Managed Server. Pravidla jsou stejná jako u jejího levnějšího protějšku – dedikovaný výkon, lepší zabezpečení atd. Jediný rozdíl spočívá v tom, že u VMS vám poskytovatel nastaví a dále spravuje všechny ovládací prvky. Nemusíte tak dlouze studovat, jak se daná služba ovládá a raději můžete věnovat čas tomu, co skutečně umíte.

Virtuální servery se obecně hodí pro náročnější zákazníky, kteří vyžadují konstantní výkon a nechtějí se s nikým dělit o své zdroje. Taktéž se vyplatí při tvorbě většího množství internetových stránek, jelikož limitováni jste pouze výkonem. V případě služby VPS je ovšem nutné vyzbrojit se potřebnými znalostmi, zejména z oblasti linuxu, databází a zabezpečení.

Datacentrum severové racky
Racky plné serverů.

Cloud hosting

Cloudové služby jsou fenoménem současnosti a chybět mezi nimi nemůže ani cloud hosting. Mnozí mají tendenci jej ztotožňovat s výše představenou službou VPS. Skutečnost je však o mnoho složitější. Zatímco v podobě VPS kupujete jediný virtuální stroj (Virtual Machine, zkráceně VM), po zakoupení prostoru na cloudu získáte celé prostředí, které můžete rozparcelovat podle libosti. Můžete si v něm vytvořit tolik VM, kolik potřebujete, nebo chcete.

Veřejný cloud

Veřejný cloud funguje podobným způsobem jako sdílený webhosting. Výpočetní výkon a paměť jsou sdíleny mezi více zákazníků současně, zvýšená zátěž vede k poměrnému snížení rychlosti a dostupnosti. Navýšit výkon lze bez problémů, stačí souhlasit s vyšší pravidelnou platbou. 

Hlavní výhoda veřejných cloudových služeb spočívá v tom, že veškerá infrastruktura včetně zabezpečení je plně v režii poskytovatele. Nemusíte vynakládat žádné finanční prostředky na její zřízení či platit odborníky, kteří by pečovali o hardwarové vybavení (správu samotných VM si řídí každý zákazník sám). Pořízení veřejného cloudu se vyplatí zejména tehdy, pokud si chcete celou strukturu svého webu navrhnout sami, ale zároveň zatím nepotřebujete zbytečná kvanta výkonu. A přitom budete mít jistotu, že v případě úspěchu vašich služeb budete moci lehce navýšit výkon.

Privátní cloud

Vlastníte e-shop s tisícovkami unikátních zákazníků denně? Chystáte se pro ně vytvořit rozsáhlé stránky a rozhodli jste se investovat do cloudového řešení? Žádný problém, stačí zaplatit adekvátní finanční obnos a máte ho mít. Ještě předtím si ale spočtěte, zda se vám to vyplatí, protože budete muset zadotovat kompletní infrastrukturu. K nákladům též neopomeňte připočíst školeného pracovníka, který se bude o správu cloudu starat. 

Na oplátku získáte tolik potřebný výkon a rychlost přístupu ke všem součástem serveru. Řešení bude šito na míru přesně vašim potřebám a nebudete postrádat žádné funkce. Buďte však obezřetní při plánování. Další výkon nelze dokoupit podobně jednoduše jako v případě veřejného cloudu, hardwarové vybavení kupujete za vlastní. Proto vždy pečlivě vybírejte, jak výkonný server zvolíte. Privátní cloud nejvíce poptávají stabilní společnosti s velkým kapitálem, které potřebují řešení zcela odpovídající jejich potřebám a požadavkům zákazníků.

Kontejnery

Poslední výstřelek moderních technologií spočívá v technologii tzv. kontejnerizace. Jak již název napovídá, jedná se o řešení snižující náklady a usnadňující portabilitu (schopnost přenesení na jinou platformu) programového vybavení. 

Princip je poměrně jednoduchý. U plné virtualizace (VPS, cloud) dochází k tomu, že na fyzický server je nainstalováno softwarové vybavení – hypervisor. Ten umožňuje následně vytvářet VPS servery, v případě cloudu potom Virtual Machines. Každý vzniknuvší virtuální stroj se chová jako samostatný server s vlastním operačním systémem. Takováto plná virtualizace ovšem spotřebovává značné množství výkonu a energií, které ovšem padnou pouze na vyživování hypervisoru. 

Naproti tomu kontejnery pomáhají tento problém efektivně odbourávat tím, že k virtualizaci dochází pouze v rovině operačního systému. Všechny kontejnery běží pod jedním operačním systémem, sdílejí paměť, knihovny a další klíčové vybavení. Poskytují tak výraznou úsporu a umožňují snadno a rychle provádět důležité aktualizace a další změny. Spuštění kontejneru lze provést několika kliknutími, navíc jej lze bez větších problémů přesouvat podle potřeby.

Serverhosting

Webhosting představuje první volbu všech, kteří s provozováním webových stránek teprve začínají. Co ale dělat, pokud dojde k masivnímu nárůstu klientů a je zapotřebí vymyslet jiné řešení, které zabezpečí naplnění potřeb všech stran? V takovém případě mnoho provozovatelů začíná přemýšlet nad variantami, které spočívají v pořízení vlastního fyzického vybavení. Tak totiž získáte výkon, který se nedělí mezi další majitele, a s nímž můžete nakládat podle vlastních potřeb.

Dedikovaný server

Nevystačíte si se sdíleným výkonem a ani virtuální jednotky vás příliš nezaujaly? V tom případě sáhněte po serveru dedikovaném. Za výrazně vyšší měsíční poplatek si veškerý výkon a prostor serveru zarezervujete pouze pro sebe a svůj projekt. Díky tomu budou i ty nejkomplexnější webové stránky s mnohatisícovou návštěvností fungovat svižně a bez větších technických obtíží.

U dedikovaných serverů poskytovatelé velmi často nabízejí také speciální servisové služby. Garantují rychlou opravu závady, neboť jsou si vědomi toho, že každá sekunda nefunkčnosti webu může klientům způsobit propady tržeb. Pro dedikované servery se někdy využívá termín serverhosting. Stále však platí, že server je ve vlastnictví provozovatele hostingu a po ukončení pronájmu jej nabízí dalšímu zájemci. Z tohoto důvodu vám nezbude než počítat s určitými omezeními, jimiž si provozovatel chrání své vybavení.

Serverhousing

Jestliže jste hrdými vlastníky moderního serveru za desítky, ba až stovky tisíc korun, asi se vám nebude chtít platit za pronájem cizího vybavení. Jenže co dělat, pokud vaše provozovna není vybavena odpovídajícím zázemím pro jeho umístění? Využijte služeb serverhousingu a zabijete dvě mouchy jednou ranou. 

Služba serverhousing spočívá v tom, že si pronajmete místo v datacentru provozovatele hsotingových služeb, kam své vybavení umístíte. Získáte připojení k internetu, zálohové napájení a fyzický přístup k serveru. Jakoukoliv další obsluhu ovšem musíte realizovat na vlastní náklady. Provozovateli platíte výhradně za to, že máte kam svůj server umístit a připojit do sítě. Na druhé straně vám nikdo nebude mluvit do toho, co se svými servery děláte. Tedy za předpokladu, že tím neohrožujete bezpečnost celého datacentra.

Severhousing
I takhle může vypadat Severhousing.

Rackhousing

Majitelé exponovaných webů vyžadují mnohem více než jeden server. I na tento fakt naštěstí provozovatelé hostingových služeb pamatují a nabízejí nákladné řešení pro náročné – rackhousing. 

Za patřičnou úplatu si můžete pronajmout celý rack – skříň pro umístění až 40 serverů najednou. Ostatní pravidla zůstávají shodná jako u serverhousingu. Provozovatel za vaše servery ručí jen v omezené míře a stará se o nejzákladnější úkony. Zbytek je na vás a vašich zaměstnancích.

Aplikační hosting

Nechce se vám zdlouhavě řešit nastavování serveru a instalaci potřebných aplikací? Poohlédněte se po službách aplikačního hostingu. Jedná se o velice oblíbené řešení e-shopů a stránek, na nichž bývá často publikován obsah. Jeho fungování je blízké klasickému webhostingu, protože si platíte výkon, paměť a prostor na serverech. Zároveň však okamžitě dostáváte do rukou programové řešení navržené přesně s ohledem na činnosti, které plánujete na svých webových stránkách realizovat. 

V případě aplikačních hostingů se o všechno potřebné stará provozovatel. Úkol klienta spočívá ve volbě odpovídajících šablon, pluginů a dalších doplňků, které bude při práci potřebovat. Příkladem aplikačního hostingu je kupříkladu WordPress.com pro redakční systém WordPress.

Cluster hosting

Majitelé hojně navštěvovaných webovek se vždy děsí okamžiku, kdy se jejich stránky stanou nepřístupnými. Výsledkem může být jak propad popularity, tak výrazné snížení zisku, které může v extrémních případech dosahovat i desítek tisíc korun. I proto často sázejí na bezpečnější řešení, než je klasický webhosting. Postupně se i k nám dostává tzv. Cluster hosting.

Princip cluster computingu spočívá v tom, že jednu aplikaci počítá vzájemně větší množství počítačů. Díky tomu je zajištěna vyšší rychlost a stabilita připojení a úměrně klesá riziko nefunkčnosti služeb. Zapojení většího množství strojů také zajišťuje, že při selhání budou alespoň některé funkce fungovat bez problémů, zatímco je možné plynule pracovat na znovuzprovoznění těch, které selhaly.

Dedikovaný server
Strukturovaná kabeláž v rack skříni.
Co je to hosting a jaké typy hostingu existují? #server #cloud #hosting @hostingcentrum
5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..