Privadovpn Recenze Cover

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

PrivadoVPN: soukromý průvodce bezpečným surfováním po internetu ze Švýcarska

Internet už není tak anonymní jako kdysi. Dnes už většina webstránek ukládá a sdílí vaše preference, vyhledávání a navštívené stránky. Nejznámější případ známe pod názvem Cambridge Analytica. Ano, obchodování a vydělávání na tvz. cookies je dnes obrovský byznys. Dnes navštívím stránku k prodeji aut, a později mi už automaticky vyskakují reklamy na automobily na většině navštívených stránek. Někdo jiný může mít strach z vlastní vlády nebo dokonce zaměstnavatele, že sleduje jeho činnost na internetu. Nebo že by soused s potřebnými znalostmi? Nebo jen někdo chce skrýt svoji aktivitu. Pro ty, kteří si cení své anonymity, soukromí a bezpečí, je i na našem webu série recenzí poskytovatelů VPN služeb. Dnes k ní přidáme poskytovatele ze Švýcarska, země lyžařských středisek, čokolád a bank. Bude tak dobrá jako místní čokoláda a vyplatí se za nějaký ten poplatek?

PrivadoVPN zahájila svou činnost v roce 2019 ve své pobočce ve Švýcarsku a na začátku poskytovala služby pro Windows a Android zařízení. Teprve později rozšířila svoji podporu na iOS, Mac, FireTV stick a Android TV. Zajímavá je podpora domácích směrovačů, kterou můžete ochránit celou svoji domácnost jediným nastavením.

Nutnou součástí ochrany uživatele musí být politika bez ukládání záznamů (Zero log policy). Samozřejmě toto nelze otestovat a musíme se spoléhat na poskytovatele.

Při pohledu na ceník služeb je zarážející, že je někdo ochoten poskytovat své služby zdarma. Přesně tak, ceník začíná na částce 0 eur na měsíc. Samozřejmě nabídka je omezena počtem přenesených dat, není zahrnuta podpora kontroly dat. Threat prevention a ani blokování reklam. Nicméně podpora zařízení se nemění a zdarma můžete využívat službu na mobilním telefonu, počítači nebo přímo na svém domácím směrovači. Za 5 eur na měsíc při 12měsíčním závazku si můžete užívat plný balík služeb, který je obohacený o blokování reklam, podporu peer-to-peer sítí, prevenci proti hrozbám a blokování sociálních sítí.

Privadovpn Cena
Ceník PrivadoVPN služeb

Zní to zajímavě, okleštěný balíček služeb zdarma nebo plný balíček bezpečnosti za cenu pěti plnotučných mlék na měsíc? Stojí mi to soukromí za ztrátu rychlosti a vlastně o kolik je moje internetová rychlost nižší, když používám služby PrivadoVPN? A skutečně VPN ochrání mě i moji rodinu tak, jak prezentují? I na tyto funkce jsme se podívali blíže z pohledu rodiny a zvážili, zda není vhodnější sáhnout po jiných produktech (např. ExpressVPN, Cyberghost VPN apod.).

Rychlost

Lidé si vybírají připojení do domácnosti zejména z pohledu rychlosti stahování (download) a odesílání (upload) dat. Porovnání rychlostí během zapnuté a během vypnuté VPN je základní ukazatel, který odhalí, zda VPN připojení od daného poskytovatele má dostatečnou síť serverů s rychlým připojením. Podle marketingových zpráv, společnost nabízí 318 serverů ve 45 zemích světa. Reálně je v aplikaci dostupných 44 zemí, avšak jak je u podobných služeb zvykem, počty se často mění. Důležitější je, že jsou zastoupeny všechny kontinenty a tak vás nepřekvapí ani připojení během dovolené či služební cesty. Nutno podotknout, že všechna měření proběhla ve stejných podmínkách a nijak jsem nezasahoval do měření samotného.

Privadovpn Test Rychlosti Bez Vpn
Rychlost připojení bez zapnuté PrivadoVPN

Aplikace si sama umí vybrat nejvhodnější server, na který se připojí. V mém případě mi dala na výběr Vídeň. Změna serveru je jednoduchá a aplikace Vám doporučuje server podle latence.

Privadovpn Test Rychlosti S Vpn
Rychlost internetu během používání PrivadoVPN

V této chvíli je třeba říci, že během všech měření jsem měl zapnutou funkci rodičovský zámek (Family security), prevenci hrozeb (Threat prevention) a blokování reklam (AdBlock). Z výsledků je vidět, že služba PrivadoVPN nemá velký vliv na rychlost připojení, což je velký bonus.

PrivadoVPN – test rychlosti připojení

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)30,1221,56103
EU (Frankfurt)39,7642,2313
Austrálie (Sydney, Melbourne)20,199,77285
Nový Zéland (Auckland, Wellington)23,571,29314
Brazílie (Sao Paulo)2016,32224
celosvětově (průměr)26,718,2187,8

Aplikace

Aplikace pro Windows je velmi jednoduchá a intuitivní. Při spuštění sama vyhodnotí a zvolí nejlepší server pro připojení. Pokud je pro vás zvolený server nevyhovující, jedním kliknutím si vyberete pro vás vhodnější server a daný server si můžete přidat mezi oblíbené pro usnadnění připojení v budoucnosti. Při výběru vám aplikace pomůže s výběrem serveru díky měření latence, a tím doporučí vhodný server. Aplikace pro telefon s operačním systémem Android je stejná. Tím, že aplikace na různé platformy jsou stejné, jen podporuje snadný přechod z počítačů na mobilní zařízení a zpět.

Privadovpn Windows Aplikace
PrivadoVPN: aplikace pro Windows.

Aplikace podporuje různé protokoly pro VPN. Vývojáři to uživatelům usnadnili funkcí automatický výběr protokolu. V aplikaci lze nastavit, které aplikace a programy mají používat VPN a které ne, tzv. split-tunneling. Dostupná je také funkce Kill switch. Tato funkce kontroluje vaše připojení a pokud náhodou padne VPN připojení během stahování, aplikace zabrání dalšímu stahování dat, dokud se VPN tunel opět nepřipojí.

Samotné připojení trvalo zhruba 8 vteřin. Odpojení bylo ukončeno za poloviční čas.

Privadovpn Android Aplikace
PrivadoVPN: Aplikace pro Android.

Aplikace pro Android je k nerozeznání od Windows verze. Je krásně vidět také kvalitu připojení na vybraný server.

Použití v domácnosti a kanceláři

V domácnosti mám různá zařízení, od televizoru, přes počítače, mobilní telefony až po chytrá zařízení. Pokud bych chtěl zajistit všechna zařízení najednou, ideální je nastavit router pro využívání PrivadoVPN. V podstatě celou svou síť schováte do VPN, kterou jste si nastavili na svém zařízení, ať už na směrovači nebo firewallu. Bohužel poskytovatel omezil službu na 10 připojení i v placené verzi a můžete narazit na technické limity. Nastavení je jednoduché a dokonce samotný dodavatel poskytuje přehledné návody k nastavení VPN na směrovači Asus. Po krátkém hledání na internetu uživatel najde návody i na jiné typy routrů nebo operační systémy těchto zařízení jako například OpenWRT. Za podporu při konfiguraci je třeba dát PrivadoVPN velkou pochvalu. Samozřejmě konečný design a kde nastavíte PrivadoVPN záleží pouze na vaší síti. Nastavení netrvalo déle než 10 minut a opravdu ho zvládne skoro každý se základními znalostmi. 

Rozšířené funkce a podpora PrivadoVPN

PrivadoVPN podporuje také stahování a odesílání torrentů. Nastavení je opět velmi dobře zdokumentováno a uživatel se může cítit bezpečně i na oblíbených stránkách pro stahování různých souborů. Ve web rozhraní pro nastavení PrivadoVPN, v sekci Control tower, si můžete zapnout rodičovskou kontrolu a kontrolu hrozeb.

Privadovpn Threat Control
PrivadoVPN: nastavení kontroly hrozeb (threat prevention).
Privadovpn Nastaveni Blokovani Socialnich Siti
PrivadoVPN: Blokování sociálních sítí.

Je třeba říci, že toto jsou funkce, které dokáží ochránit vaše blízké. Ale jen ve velmi omezené podobě. Ano, kontrola sociálních sítí jako Facebook, YouTube, Twitter a TikTok je fajn, a stejně tak možnost je zakázat jednotlivě. Se správným a náročnějším nastavením domácího firewallu nebo směrovačem bych uměl rozlišovat přístup na www stránky na základě uživatele. Stejně tak funkce rodičovský zámek je ve své podstatě důležitá, ale vždy záleží na indexování jednotlivých stránek.

Privadovpn Parental Control
PrivadoVPN: rodičovská kontrola (parental control).

Proto by možná bylo fajn, kdyby PrivadoVPN blokoval i nezaindexované stránky, aby se děti nedostaly na stránky, kam by neměly mít přístup. A zároveň by mohla existovat možnost obejít toto nastavení pro rodiče například pomocí hesla. Problém je, že i se zapnutou rodičovskou ochranou se umím dostat na stránky, kde lze koupit alkohol, na stránky s násilným obsahem a stránky výrobců zbraní. Stejně tak rodičovský zámek nemá žádnou kontrolu nad stahovaným obsahem i například z oblíbených peer-to-peer stránek. Tím aplikace dovolí každému stáhnout cokoli. Za zmínku stojí také kontrola hrozeb, která kontroluje obsah a blokuje Malware, Ransomware, Phishing atp. Zajímavostí a velkým vykřičníkem je, že se zapnutou ochranou proti hrozbám jsem s naprostou lehkostí stáhl soubor, kterým se testuje ochrana proti Malwaru ze stránky eicar.org. Je jasné, že tyto služby jsou pouze doplňkové, ale osobně bych sw na ně nespoléhal a sahal po jiných řešeních. 

Součástí balíku PrivadoVPN je i zabezpečená DNS služba. DNS služba překládá doménová jména na IP adresy, abyste se mohli připojit na váš oblíbený web. Pokud chce uživatel bezpečně se pohybovat po internetu, musí využívat zabezpečené DNS. Takovou službu poskytuje i PrivadoVPN. Výborná funkce ve web rozhraní je, že samotná web stránka vám řekne, zda používáte zabezpečené DNS služby a zda můžete využívat PrivadoVPN aplikaci.

Privadovpn Dns
PrivadoVPN: nastavení DNS serverů přímo z web rozhraní (control Tower).

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Rychlost připojení.- Family control a Threat prevention neposkytují dostatečnou ochranu.
+ Podpora sítí peer-to-peer.
- Průměrný počet serverů po celém světě.
+ Podpora routerů.

+ Přehledná dokumentace.
+ Kill switch.
+ K dispozici je také bezplatná verze.
+ Stejně vypadající aplikace ve všech operačních systémech.
+ Split tunneling.

Závěr

PrivadoVPN je služba, která stojí za pozornost a vyniká v tom, co má opravdu dělat. Poskytovat VPN službu, která je dostupná ve více zemích světa, s rychlým připojením a intuitivní aplikací. Je třeba vyzvednout podporu více zařízení a podporu i peer-to-peer služeb. Na druhou stranu, na doplňkové služby jako blokování reklam, sociálních sítí a prevencí proti hrozbám bych se nespoléhal na 100 % a tyto služby bych raději řešil jiným způsobem, který je však náročnější na nastavení. Testy ukázaly, že blokování stránek má své nedostatky a vývojáři mají ještě na čem pracovat, ale základ mají výborný a PravidoVPN bych rozhodně doporučil.

Poďte si přečíst naše pravidelně aktualizované porovnání rychlých VPN.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..