Google AMP - Accelerated Mobile Pages

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Google AMP: Rychlé mobilní stránky

K webovým stránkám přistupuje stále více z nás prostřednictvím mobilního telefonu. Díky technologii AMP, kterou vyvinul Google, jejich zobrazení netrvá příliš dlouho, navíc Google tyto stránky podporuje a ve vyhledávání je řadí na první příčky.

Polovina přístupů na web je z mobilu

Je to už déle jak deset let, co se na trhu objevil první iPhone a co začala éra chytrých telefonů. Ty zcela změnily chování svých uživatelů, ti s návštěvou webové stránky rozhodně nečekali na to, až budou u počítače, ale stále častěji se dívali na webové stránky prostřednictvím mobilu. Dnes se odhaduje, že více jak polovina přístupů k internetovým stránkám je prostřednictvím mobilního telefonu, nebo tabletu, velmi významná část internetových uživatelů prostřednictvím mobilu také nakupuje. Pokud si ale budete chtít zobrazit některé webové stránky na displeji mobilního telefonu, pak vás čeká několika sekundové čekání, a to zejména tehdy, pokud se nacházíte v místě s pomalejším internetovým připojením. A asi dobře tušíte, že dlouhé čekání může návštěvníky stránek dost odradit od jejich zobrazení. A co byste řekli tomu, aby se vaše stránky zobrazily rychlostí blesku, vlastně okamžitě poté, co uživatel klikne na odkaz na ně ve výsledcích vyhledávání? Právě to je totiž kouzlo stránek, které jejich autoři vytvořili za pomoci technologie AMP, stránky se načtou během jedné sekundy.

<strong>TIP REDAKCE</strong>
Chcete si změřit rychlost načítání Vašich webových stránek? Připravili jsme pro Vás seznam nástrojů pro měření rychlosti.

Frčí hlavně na obsahových webech

Ještě než začneme jásat, řekněme si, že stránky založené na AMP, tedy Accelerated Mobile Pages, nemají jen výhody a nehodí se pro všechny typy stránek. Technologii nejlépe uplatníte typicky u obsahových webů, které nabízejí hlavně informace, méně už různé „vychytávky“ a služby. Obsahový web lze do této technologie překlopit bez problémů, u složitějších typů webů musíte počítat s tím, že ne vše na webu bude fungovat. Nefungují zde také všechny běžně dostupné formáty reklamy. To, zda jsou stránky vytvořena i coby AMP, lze otestovat zde. Do formuláře se jednodušše vloží URL adresa, poté proběhne analýza. Následně se zobrazí výsledky, zda se jedná, nebo nejedná o stránku AMP, nebo zda se na stránce na AMP verzi alespoň odkazuje.

Google AMP carousel
Příklad: AMP karusel s výsledky vyhledávaní pro zpravodajské stránky NY Times.

AMP stránky podporuje Google

Accelerated Mobile Pages je open source iniciativa Google, jde vlastně o službu zákazníkům Google. Je tedy jasné, že AMP stránky bude Google podporovat ve vyhledávání. U stránek, které jsou vytvořeny na bázi AMP zobrazí Google ikonu blesku, dále podporuje zpravodajské weby, které AMP využívají, a to tím, že jejich výsledky zobrazuje v tzv. karuselu, tedy nabídce odkazů, které se pravidelně mění. To ocení právě ti, kteří si stránky prohlížejí z mobilního telefonu, je jasné, že těmto stránkám dají přednost. Google také oznámil, že tyto stránky hodlá podporovat dlouhodobě. Je tedy jasné, že investice do stránek vybudovaných na této platformě, se jistě vyplatí.

Google AMP podpora
Podpora AMP je vy výsledcích vyhledávaní znázorněna ikonkou blesku.

Nejde o jedinou cestu pro mobily

Je třeba připomenout, že AMP nerovná se jediná optimalizace pro mobilní telefony. Snaha vytvářet stránky, které bude možné v mobilu dobře zobrazit jednak s ohledem na rychlost načítání a také na specifika displeje mobilního zařízení, je již delší dobu. Jako stránky, které jsou vhodné pro zobrazení v mobilním telefonu, můžeme označit i ty které mají tzv. responzivní design, který se umí přizpůsobit jakékoliv šířce displeje. Dále pak stránky, které mají adresu m.adresastránky.com. Jde o speciální stránky, které se kódovaly s ohledem na zobrazení v různých mobilních prohlížečích. Univerzální recept na tyto stránky neexistuje, je na každém kódérovi, jak se s zadáním popral a jak se snažil stránky pro uživatele chytrých telefonů optimalizovat.

Nový standard pro mobily

S AMP přinesl Google novou platformu a nový standard, která snahy o mobilní web sjednotila a která je navíc samotným Googlem prosazována a podporována. Stránky se zobrazí okamžitě díky tomu, že se načtou do mezipaměti Google AMP Cache, dále díky používání speciální knihovny javascriptu AMP JS a také používáním speciálních příkazů jazyka HTML AMP, ve kterém jsou stránky zobrazeny. Pokud chcete tyto stránky vytvořit, je třeba vybudovat kromě vašich stávajících stránek ještě druhé, jejichž adresa bude obsahovat znaky AMP, např. www.mojestranky.cz/amp/prvnistranka.html. Kód stránky je třeba psát se speciálními výrazy, které obsahuje jazyk HTML AMP.

<strong>TIP REDAKCE</strong>
Velikost obrázkových souborů výrazně ovlivňuje rychlost načítání stránek. Použitím WordPress pluginů pro kompresi obrázků můžete docílit výrazné zrychlení načítání stránek.

AMP Plugin pro WordPress

Pokud jste vybudovali vaše webové stránky na platformě WordPress, pak si můžete stáhnout  plugin AMP for WordPress, díky kterému můžete vytvořit AMP stránky snadno a rychle. Plugin je zdarma, má velmi přívětivé rozhraní. Díky němu můžete vybírat z nejrůznějších prvků, jako jsou například nejrůznější tlačítka, oddělovače, seznamy, galerie apod. Prvky snadno přetáhnete na pracovní plochu a poté zaplníte obsahem. Můžete vybírat ze třech různých layoutů, včetně toho „byznys“. Podporovány jsou také komentáře z Facebooku, boxíky Call to action, nebo třeba e-shop WooCommerce. Stránky také automaticky detekují prohlížeč a zařízení, ze kterého návštěvník přichází, v případě, že se jedná o mobilní zařízení, pak se zobrazí právě AMP stránky. Dále si lze instalovat plugin Glue for Yoast SEO & AMP, díky kterému je možné převzít titulky a metadata důležitá pro optimalizaci pro vyhledávače z nemobilní verze webu.

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..