Nástroje pro měření rychlosti webu

Merění rychlosti načítaní webu

Rychlé internetové připojení dnes využívá skoro každý. Časy, kdy se využívalo vytáčeného připojení přes pevnou linku a kdy jsme na zobrazení stránky čekali dlouhé sekundy, ba dokonce desítky sekund, jsou pryč. Dnes chceme, aby se stránky zobrazily pěkně svižně, jinak odcházíme pryč. Čekat se nám prostě nechce. Jak můžete zjistit právě vy, zda nemají vaše webové stránky na návštěvníky právě takový efekt? Jak zjistíte, jak rychle se vaše stránky návštěvníkům zobrazují?

Pomalý web neláká k návštěvě

Pochopitelně, to, zda bude uživatel přistupovat k internetu pomocí pomalého připojení, neovlivníte. Pokud bude využívat běžně rychlé připojení a z mnoha stránek právě ta vaše se bude načítat neúměrně dlouho, pak s velkou pravděpodobností už v návštěvě pokračovat nebude. Rychlost načítání webu tedy velmi výrazně ovlivňuje návštěvnost vašeho webu, a to hned z několika důvodů. Rychlost webu přímo ovlivňuje pořadí webu ve vyhledávačích, čím svižněji se bude web zobrazovat, tím výše se ve výsledcích vyhledávání zobrazí. A to nejenom tehdy, pokud uživatel vyhledává z počítače, ale od července letošního roku má rychlost webu přímo ovlivnit pořadí vyhledaných stránek i při hledání z mobilního telefonu.

Jaká rychlost je tedy považovaná za žádoucí? Pochopitelně ta nejvyšší, všeobecně se za žádoucí považuje dodržet maximální čas tří sekund, které uplynou od doby, kdy uživatel po vepsání internetové adresy zmáčkne enter. Jak tedy zjistit, jak na tom právě váš web s rychlostí zobrazení na různých platformách je? Pomohou vám nástroje, které najdete na internetu. Ty vám nejenom změří rychlost načítání, ale provedou celkovou analýzu a navrhnou řešení.

GTmetrix

Gtmetrix.com

Na stránkách najdete jednoduchý formulář, do kterého vložíte URL adresu stránky, jejíž rychlost načítání chcete zjistit. Poté stačí kliknout na Analyze, abyste získali analýzu rychlosti načítání. Zjistíte odkud se rychlost měří (region, kde je server umístěn), dále pak velikost stránky, čas, který trvalo ji celou načíst. Pod souhrnem základních údajů najdete dlouhý seznam, ve kterém jsou uváděny nejrůznější prvky stránky, jako například obrázky, JavaScript, HTML, které jsou zanalyzované a je u nich uvedeno, zda je třeba je optimalizovat, nebo ne.

Přejít na GTmetrix

 


Reklama

UpGates.cz moderní e-shopy na míru

Pingdom

Pingdom.com

Tato webová služba umožňuje vybrat si z několik míst, odkud se bude zobrazení vašeho webu testovat, třeba ze Stockholmu, nebo z Austrálie, či Kalifornie. Po chvilce se zobrazí důkladná analýza, ve které nechybí rychlost načtení stránky, ale také to, kolik analyzovaných stránek bylo pomalejších. Kromě analýzy rychlosti načítání jednotlivých prvků stránky zjistíte například informace o tom, z jakých částí se stránkya skládá, tedy kolik je na ní obrázků, kolik skriptů, HMTL kódu a dalších.

Přejít na Pingdom Více informací

 

WebPagetest

Webpagetest.org

Stránky nabízejí možnost testovat určitou stránku nejenom z různých lokalit, ale dokonce i na nejrůznějších zařízeních. Předně si lze vybrat jeden z browserů, nabízejí se ty nejznámější, tedy Firefox, Chrome, či Edge, dále si lze vybrat z nejrůznějších mobilních telefonů.

Přejít na Web Page Test

 

Dareboost

Dareboost.com

Na těchto stránkách si můžete zvolit, že test má běžet na nejrůznějších zařízení a z různých lokací. Výsledky testu si  lze stáhnout jako dokument, včetně části Věci ke zlepšení, kde jsou vám navrhovány konkrétní kroky, jak vylepšit načítání vašich stránek.

Přejít na Dareboost

 

SEO Chat Page Speed

Seochat.com

Chcete porovnat rychlost načítání a další prvky u dvou různých stránek? Jejich adresy stačí vepsat do prázdných kolonek a během chvíle se dozvíte, která z nich je rychlejší. Lze si ale zobrazit i informace pouze o jedné stránce. Výsledkem vám bude třeba analýza toho, za jak dlouho se stránka zobrazí při různých rychlostech internetového připojení.

Přejít na SEO Chat Page Speed

 

Dotcom Tools

Dotcom-tools.com

Zde si můžete vybírat z opravdu úctyhodného množství různých míst, odkud test rychlosti zobrazení proběhne. Navíc si lze nechat udělat tyto testy simultánně. Zvolit si můžete dále typ prohlížeče. Poté získáte přehled o tom, jaká byla rychlost připojení při první návštěvě a při opakované. Zjistíte také, v kterých zemích se budou zobrazovat chybové hlášení, průměrnou dobu zobrazení stránky a její celkovou velikost.

Přejít na Dotcom Tools

 

Yellow Lab Tools

YellowLabs.tools

Čeká vás zde jednoduché rozhraní. Stačí  zadat URL stránky, dále si vybrat, zda má test proběhnout na počítači, tabletu, nebo mobilu. Ve výsledcích analýzy je uvedeno položka po položce, které části webu jsou v pořádku, případně, co byste měli zlepšit.

Přejít na Yellow Lab Tools

 

Sucuri Loadtime Tester

Performance.sucuri.net

Stránky nabízejí možnost otestovat rychlost načítání webu na mnoha serverech po celé zeměkouli. Kromě klasických hodnot dokáže také zjistit hodnotu položky Time to first byte, což označuje čas, který uplynul od momentu, kdy byl zadán požadavek na zobrazení stránky až do momentu, kdy stáhl prohlížeč první bajt z HTML kódu vaší stránky.

Přejít na Sucuri Loadtime Tester

 

Pagelocity

Pagelocity.com

Pokud vložíte URL adresu do formuláře na těchto stránkách, dostane se vám analýzy, která bude hodnotit nejenom výkon webu s ohledem na jeho rychlost, ale také podle toho, zda je web optimalizovaný pro vyhledávače. Díky analýze získáte cenné rady, jak výkon webu zlepšit, stejně jako se dozvíte, co vše jste učinili správně.

Přejít na Pagelocity

 

PageSpeed Insights

PageSpeed Tools

Užitečný nástroj poskytuje také Google. Uživateli umožňuje získat analýzu obsahu stránky vzhledem k jejímu načítání a také rady, co optimalizovat a zlepšit. U navržených oprav je zároveň k dispozici také přesný návod, jak to učinit.

Přejít na PageSpeed Insights Více informací

 

Zdroje:
Použité obrázky – Vectors by Vecteezy

Newsletter

Získej novinky jako první!

Přihlášení bylo úspěšné.

Něco se pokazilo. Zkuste se přihlásit znovu.