Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Druhotná licence Office – je legální?
Obsah
Asi se shodneme na tom, že v dnešní digitální době většinu softwaru nakupujeme na internetu. To se týká nejen nejrůznějších programů a her, ale také kancelářských balíků, jako je MS Office. Vzhledem k vysoké ceně předplatného Microsoft 365 i nových trvalých licencí se tak mnozí uživatelé obrací na tzv. druhotné licence. Nabízí se však samozřejmě otázka, zda je jejich nákup a prodej vůbec legální. V tomto článku se proto podíváme na to, co je to druhotná licence Office a zda je takový nákup v souladu se zákony.
Co je druhotná licence?
Začněme krátkou definicí toho, co druhotná licence vlastně je. Druhotná licence je licence, která byla již jednou prodána a používána, ale nyní je nabízena k prodeji nebo k redistribuci. Tyto licence jsou také někdy označovány jako „použité licence“ nebo „odpojené licence“.
Hlavní lákadlo druhotných licencí je nepřekvapivě jejich cena. Prodejci druhotných licencí je často nabízejí za výrazně nižší cenu než nové licence, což může být pro některé zákazníky velmi lákavé. Nicméně otázka, zda je druhotná licence legální, může být složitá a závisí na mnoha faktorech, včetně země, kde se nacházíte, a konkrétních podmínkách, které platí pro licenci, kterou chcete koupit.
Pokud si chcete pořídit vlastní licenci MS Office, ale máte omezený rozpočet, můžete využít různé akce a výhodné nabídky, kterým jsme se věnovali v článku Jak získat legální licenci Microsoft Office levně nebo zdarma.
Je druhotná licence legální?
Jak je to tedy s legalitou druhotné licence? V zásadě je prodej již použité licence v souladu se zákonem, musí však být splněno několik základních podmínek:
- Identifikace původního nabyvatele a důkaz o zakoupení licence z oficiální distribuce.
- Úplná identifikace řetězce vlastníků v případě, že licence vlastnilo více firem nebo zákazníků.
- Licence musí být poprvé uvedena na trh v EU (EHS) nebo ve Švýcarsku a smlouva nesmí být uzavřená na americkou firmu nebo psaná v čínštině (to může indikovat nelegální druhotnou licenci).
- Na licenci se nevážou práva třetích stran.
- Původní majitel musí v okamžiku prodeje učinit svou kopii nepoužitelnou.
Na co si dát pozor při nákupu druhotné licence?
Pokud se nechcete dostat do křížku se zákonem, rozhodně nekupujte první druhotnou licenci, která vás zaujme extrémně nízkou cenou. Pokud pomineme otázku legality, snadno se můžete stát obětí podvodníků, kteří zneužívají vaší neznalosti této problematiky. Příkladem může být prodání téhož aktivačního klíče více zákazníkům, falešný (nefunkční) aktivační klíč, ukradený aktivační klíč, či jiná edice licence, než je deklarováno prodejcem.
Je proto důležité získat co nejvíce informací o původu licence a v případě jakýchkoliv pochybností o prodejci si nákup druhotné licence rozmyslet. Při nákupu druhotné licence je nutné důkladně zkontrolovat všechny informace o nabízené licenci a případně požádat o další doklady, jako jsou faktury, účtenky nebo potvrzení o původu licence. V ideálním případě se obraťte na ověřeného prodejce nebo resellera a obloukem se vyhněte nákupu od neznámých osob nebo firem, které nemají ověřenou reputaci.
Kde získat druhotnou licenci?
Tím se dostáváme k posledním důležitému bodu dnešního článku: Kde pořizovat druhotné licence, abychom se vyhnuli případným podvodům či nevědomky neporušili zákon? Jak již bylo řečeno, příliš dobrou volbou nebudou aukční portály a nejrůznější bazarové weby, kde lze nalézt druhotné licence k různým produktům za cenu v řádu stovek korun. Mnohem spolehlivější alternativou jsou specializované online obchody, které se zaměřují na prodej druhotných licencí a nabízejí je za zlevněné ceny – Office za stovku či dvě na nich však nepořídíte.
Servis-repas.cz
Details
Sleva 10% na software licence na e-shopu servis-repas.cz. Kód lze uplatnit např. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práce s PDF, CAD software a mnoho dalších.
PremiumCDkeys.com
Details
Sleva 10% na licence softwaru od známych značek jako Microsoft, Avast, Kaspersky a jiných.
Sečteno a podtrženo
Hlavním lákadlem druhotných licencí je bezpochyby cena. Jak však vyplývá z dnešního článku, unáhlený nákup zdánlivě výhodně druhotné licence se nemusí ani zdaleka vyplatit – nejen, že můžete nevědomky porušit zákon, ale také omylem pořídit nefunkční aktivační klíč, a vyhodit tak peníze oknem. Nakupujte proto výhradně na u ověřených prodejců, kteří jsou schopni vám doložit veškerou potřebnou dokumentaci.
Zároveň připomínáme, že druhotné licence rozhodně nejsou jediným způsobem, jak ušetřit. Zejména v případě kancelářských balíků Office se vyplatí nákup starších trvalých licencí, jako je Office 2016 a 2019. Přestože nenabídnou naprosto totožné funkce jako nejnovější trvalá licence či předplatné Microsoft 365, pro drtivou většinu uživatelů jsou naprosto dostačující.