Jak vybrat vhodnou doménu?

cz domény

Jak nejlépe vybrat doménu? Jaká by měla vybraná doména splňovat kritéria? Přinášíme vám návod, jak správně vybrat doménu pro svůj byznys v ČR, tedy pro firemní prezentace, e-shopy a další služby poskytované v České republice.

Doménu vybírejte pro klienty

Rozhodně novou doménu nevybírejte kvůli SEO a vyhledávačům. Při výběru domény je potřeba nepřehlížet důležité faktory, které ovlivní to, jak je vyhledávaná.

3 věci, na které se při výběru domény zaměřte

1. Musí být jedinečná a nezaměnitelná

Pro svůj web hledejte doménu s jedinečným názvem. Ideální je, pokud se vztahuje k danému tématu. Také by měla vynikat, aby nezapadla mezi jiné domény.

Nebojte se proto zvláštností. Jako unikátní doménové jméno nemusíte použít jen často používané slovo nebo název související s doménou. Typickým příkladem je například úspěšná Alza. Ideální jsou slova z reálného života, která si lidé jednoduše pamatují.

2. Vyvolává asociace

Ideální pro snadné zapamatování jsou jednoslovné domény, které mají max. 8 písmen. Rovněž je lepší doména bez pomlčky. (např. Ebola.cz, Blueboard.cz, Savana.cz,..). Jakmile zákazník někde název domény vidí, snadno si ji vybaví a utkví mu v paměti. Jednodušší je pokud si ji představí ve spojení s předmětem zaměření webu.

3. Snadno ji použijete i v offline prostředí

Název domény provází podnikatele po celou dobu jeho podnikatelské činnosti. Často je tisknuto na letáky a vizitky, některé firmy jej propagují i v rádiu či televizi. Proto zvolte doménu, která je dobře čitelná, snadno zapamatovatelná a srozumitelně ji nadiktujete. Ne každý zákazník je plně jazykově vybaven, proto volte český název, který se dobře pamatuje.

Pro české zákazníky volte raději .cz doménu

Vzhledem k tomu, že vybíráte doménu pro české zákazníky, volte raději koncovku .cz. Méně zkušení uživatelé internetu tuto koncovku vyhledávají nejvíce. Často se tak stává, že hledají určitou stránku špatně. Například místo urcityweb.com zadají automaticky urcityweb.cz. V tom lepším případě se jim objeví hláška, že hledaná stránka neexistuje, v horším případě se dostanou na stránky konkurence.

Doména z hlediska SEO

Při výběru domény není potřeba sledovat SEO. Umístění klíčového slova do domény vám žádný užitek navíc nepřinese. Doména s vhodně zvoleným klíčovým slovem, například Banan.cz, Webzdarma.cz, je snadno zapamatovatelná.

Zdroje:
Použité obrázky – Vectors by Vecteezy

(0 hlasů)
Loading...

3 comments

  1. Pingback: K čemu slouží webhosting? - Webhostingcentrum.cz

  2. Pingback: Chci webstránku, kde začít? - Webhostingcentrum.cz

  3. Pingback: Jde si založit eshop rychle a levně? - Webhostingcentrum.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.