cz domény

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Jak vybrat vhodnou doménu?

Jak nejlépe vybrat doménu? Jaká by měla vybraná doména splňovat kritéria? Přinášíme vám návod, jak správně vybrat doménu pro svůj byznys v ČR, tedy pro firemní prezentace, e-shopy a další služby poskytované v České republice.

Doménu vybírejte pro klienty

Rozhodně novou doménu nevybírejte kvůli SEO a vyhledávačům. Při výběru domény je potřeba nepřehlížet důležité faktory, které ovlivní to, jak je vyhledávaná.

3 věci, na které se při výběru domény zaměřte

1. Musí být jedinečná a nezaměnitelná

Pro svůj web hledejte doménu s jedinečným názvem. Ideální je, pokud se vztahuje k danému tématu. Také by měla vynikat, aby nezapadla mezi jiné domény.

Nebojte se proto zvláštností. Jako unikátní doménové jméno nemusíte použít jen často používané slovo nebo název související s doménou. Typickým příkladem je například úspěšná Alza. Ideální jsou slova z reálného života, která si lidé jednoduše pamatují.

2. Vyvolává asociace

Ideální pro snadné zapamatování jsou jednoslovné domény, které mají max. 8 písmen. Rovněž je lepší doména bez pomlčky. (např. Webglobe.cz, Blueboard.cz, Wedos.cz,..). Jakmile zákazník někde název domény vidí, snadno si ji vybaví a utkví mu v paměti. Jednodušší je pokud si ji představí ve spojení s předmětem zaměření webu.

3. Snadno ji použijete i v offline prostředí

Název domény provází podnikatele po celou dobu jeho podnikatelské činnosti. Často je tisknuto na letáky a vizitky, některé firmy jej propagují i v rádiu či televizi. Proto zvolte doménu, která je dobře čitelná, snadno zapamatovatelná a srozumitelně ji nadiktujete. Ne každý zákazník je plně jazykově vybaven, proto volte český název, který se dobře pamatuje.

Pro české zákazníky volte raději .cz doménu

Vzhledem k tomu, že vybíráte doménu pro české zákazníky, volte raději koncovku .cz. Méně zkušení uživatelé internetu tuto koncovku vyhledávají nejvíce. Často se tak stává, že hledají určitou stránku špatně. Například místo urcityweb.com zadají automaticky urcityweb.cz. V tom lepším případě se jim objeví hláška, že hledaná stránka neexistuje, v horším případě se dostanou na stránky konkurence.

Doména z hlediska SEO

Při výběru domény není potřeba sledovat SEO. Umístění klíčového slova do domény vám žádný užitek navíc nepřinese. Doména s vhodně zvoleným klíčovým slovem, například Endora.cz, Webzdarma.cz, je snadno zapamatovatelná.

Expirované domény

Pokud si chcete výběrem domény v optimalizaci pro vyhledávače skutečně pomoci, jedna ceste přece jenom existuje. Můžete totiž vybírat z expirovaných domén, tedy domén, které již v minulosti byly registrovány, ale jejich majitelé si jejich “nájem” neprodloužili. Pokud se domény i reálně využívaly pro webové stránky, mají za sebou historii a můžou na ně vést zajímavé odkazy z autoritativních webů, co vyhledávače z pohledu SEO berou jako pozitivní faktor. Taková expirovaná doména vám může výrazně pomoci při budování nového projektu a přivést už po spuštění zajímavou organickou návštěvnost.

Pro vyhledání expirovaných generických domén můžete využít třeba službu expireddomains.net. Nebo pokud plánujete český projekt, můžete využít archiv a vyhledávání expirovaných domén dle klíčového slova na monitoruju.net.

Hlavní zásady při registraci domény

  • Držte se kratších a zapamatovatelnějších názvů.
  • Než si jméno vymyslíte, tak se ubezpečte, že je doména volná.
  • Raději se vyhněte doménovým absurditám ve smyslů teček, pomlček a dalších znaků, které znepřehledňují název
  • Jakmile je vaše vysněné doménové jméno volné, tak neváhejte a ihned si ji zaregistrujte, jelikož vám ji může někdo vyfouknout.

Zdroje:
Použité obrázky – Vectors by Vecteezy

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..