Doména 2. řádu

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Jak zřídit doménu 2. řádu?

Každý nápad, každá idea či představa o skvělém a prosperujícím projektu začíná vlastní doménou nejlépe 2. řádu. Získáte tak pevné zázemí s lukrativní adresou bez odstrašujících přípon jak je tomu zvykem u neplacené verze o řád níže. Jakmile se rozhodnete mít stránky na pevně stanoveném místě, tak máte dvě možnosti jak toho docílit:

  1. Využijte služeb poskytovatelů, kteří mají server s pevnou IP adresou
  2. Zkuste to u registrátora na vlastní pěst
TIP REDAKCE
K doméně budete zcela jistě potřebovat webhosting nebo můžete využít nějaký z programů pro tvorbu www stránek nebo krabicových řešení pro e-shopy, kde si vytvoříte projekt. Co to je se dovíte v článcích po kliknutí na příslušné odkazy.

Pokud nejste v tomto ohledu příliš zběhlý, tak raději využijte první možnosti, která v sobě neskrývá tolik nových pojmů, s nimiž by si laik nemusel poradit. Mimo jiné se nebudete muset potýkat s přílišnou administrativou.

Koncovky domén 2. řádu

Volíme snadnou cestu – poskytovatel

Zde musíme doporučit nákup domény se slevovým kupónem nebo v akci, nebo od spolehlivého hostingu, který prodává domény za nákupní ceny, jakým je třeba Wedos. Nebo, pokud plánujete globální projekt, využil bych služeb nějakého spolehlivého zahraničního webhostingu.

Ze všeho nejdříve si musíte ověřit, zdali je požadovaná doména volná, v případě že ano, tak neváhejte a za poplatek několika sto korun si ji zakupte. Pro úplného laika ani jiné cesty není. Objednat si doménu bez hostingu nemá vůbec cenu, jelikož by nefungoval, proto neberte první nabídku, která se vám líbí z hlediska pořizovací ceny. Ta by se měla u české domény v průměru pohybovat kolem 175 – 300Kč. Pokud ji někdo nabízí za nižší sazbu, tak se určitě zahojí na dražším hostingu.

Snadnější cesta: registrace domény přes poskytovatele webhostingu
Snadnější cesta: registrace domény přes poskytovatele webhostingu

Volíme složitější cestu – registrátor

V případě, že si svou doménu necháte zřídit u svého hostingu, tak se nemusíte dalším čtením zabývat, jelikož následující řádky jsou pro pokročilejší uživatele. Po finanční stránce si příliš nepolepšíte, jelikož hostingy mají velkoobchodní slevy. A jaký postup tedy zvolíme?

  • založte si u registrátora účet
  • zaregistrujte se jako majitel včetně vyplnění osobních údajů
  • zadejte požadovanou doménu, která musí samozřejmě být volná
  • následně musíte zaregistrovat technického správce
  • taktéž zaregistrovat plátce
  • vložte do registrátorova DNS serveru (pouze v případě, že ho má) IP adresu vlastního hostingového serveru
  • v případě, že máte v plánu provozovat i subdomény, tak raději pozměňte A záznam a naměřte jej na svůj vlastní DNS server
  • jestliže nastavujete DNS záznamy, tak nezapomeňte na konfiguraci Apache na straně hostingu, jinak nebude danou doménu provozovat (nastavení se občas u registrátorů skrývá pod pojmem Editace zónového souboru)
  • u většiny registrátoru se využívá podpůrného online rozhraní, takže je nutné si dobře poznamenat přihlašovací jméno a heslo.

Největším úskalím pro laiky se stává zadávání IP adresy serveru. Toto je lepší ponechat na majiteli hostingu, který tuto položku zvládne bez sebemenších problémů. Hlavně neopomeňte na důležitost si ověřit skutečného vlastníka domény, kterým musíte být vy. IP adresa serveru se zadává do DNS záznamu. DNS je z anglické zkratky domain name server a jde o software běžícím na síťovém stroji. Jak již bylo řečeno, pokud tomu opravdu nerozumíte, tak se vydejte po vyšlapaných stopách v první variantě.

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..