server hosting

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

K čemu slouží webhosting?

Hodláte představit své webové stránky světu? Kromě toho, že je musíte vytvořit, je třeba je čtenářům zpřístupnit. Je třeba je tedy nahrát na počítač, který je neustále připojený k internetu, na tzv. server. Jak to udělat a z čeho můžete vybírat?

Webhosting nabízí místo pro vaše stránky

Pokud jde o stránky nějaké větší firmy, pak ta bude s největší pravděpodobností takový server a také dostatečně rychlé připojení do internetu vlastnit sama. Ačkoliv ceny serverů, tedy dostatečně výkonných počítačů, značně klesly, pořád je pro mnoho firem a jedinců výhodnější pronajmout si prostor na serveru někoho jiného. Je to už z toho důvodu, že o server je třeba se neustále starat – asi byste nechtěli, aby vaše stránky měly najednou výpadek a návštěvníci se k jejich obsahu nemohli dostat. Profesionální webhosting, jak se tato služba nazývá, totiž nabízí i neustálou podporu a okamžité řešení jakýchkoliv problémů. Server je navíc velmi výkonný počítač, o který je třeba se dobře starat a dbát na jeho správné umístění, po celý rok musí být v klimatizovaném prostředí, aby se nepřehříval. Řešit musíte jakoukoliv poruchu serveru, ať už hardwareovou, nebo softwareovou, a to v kteroukoliv denní a noční hodinu. A v neposlední řadě je třeba využívat dostatečně rychlého připojení do internetu, které zvládne obsloužit všechny případné návštěvníky naráz, aniž by připojení a server spadl.

Hostingová centra nabízejí neustálý dohled

Pro menší firmy a určitě pro jedince je tak mnohem výhodnější si místo na serveru, nebo třeba celý server pronajmout u odborníků, tedy u webhostingových firem. To jsou specialisté, kteří provozují hostingová centra. Ta si můžete představit jako sály plné výkonných, neustále běžících počítačů. Tato centra mají neustálý čtyřiadvacetihodinový profesionální dohled, jakékoliv problémy se řeší okamžitě. Pochopitelně i tato centra mohou zažít nějakou kalamitu, jako je například povodeň, či požár, v zásadě by se jich až na naprosté výjimky neměla žádná událost dotknout. Jde totiž o vaše data, která zde musí být v naprostém bezpečí. Jejich ztráta by mohla mnohé firmy fatálně ohrozit, proto každé centrum počítače zabezpečí, jak je to jenom možné.

Nabízejí i domény

Webhosting nabízí celá řada specializovaných firem. Tyto firmy se na svých internetových stránkách chlubí tím, jaký hardware a technologie právě jejich centrum umožňuje, běžnému uživateli ale tato data příliš nenapoví. Coby webhosting si od firem většinou objednáváte celý balíček služeb. Není to jen pronájem prostoru na serveru, či pronájem serveru, dále pak obsluha databází, e-mailová schránka, ale také pronájem domény, zjednodušeně názvu adresy vaší stránky. Webhostingové firmy nabízejí buď tzv. doménu druhého řádu, která je složená z domény webhostingu, ke které se přidá ještě vaše doména, tedy jménovašístránky.jménowebhostingu.cz. Jako tzv. národní doména pochopitelně mohou sloužit i jiné koncovky než CZ. Pokud ale máte s vašimi stránkami jiné plány, můžete si nechat pronajmout tzv. doménu prvního řádu, tedy jménovašístránky.cz, pokud bude tato doména pochopitelně volná.

Pronájem serveru, nebo i služeb?

Firmy nabízejí různé služby pronájmu, které se liší podle toho, zda si zakazník pronajímá celý stroj, či jen určité místo, nebo podle toho, kolik domén si od poskytovatele pronajme, či také podle toho, zda bude server obsluhovat sám, nebo zda nechá obsluhu na odbornících. Podle toho můžeme rozdělit určité typy hostingů. V nabídkách firem narazíte na pronájem tzv. managed serveru, v takovém případě si pronajmete server poskytovatele, který vám zároveň server obsluhuje a poskytuje veškerou podporu. Tato služba je pochopitelně finančně nejnáročnější, neboť zahrnuje i služby školených odborníků. Pokud ovšem máte sami dostatečně vzdělané odborníky, můžete si pronajmout tzv. dedikovaný server. Celý server je v takovém případě k dispozici zákazníkovi, který se o něj nemusí dělit s jinými firmami, či jedinci. Server disponuje také vlastní IP adresou.

Místo pro váš server

Pokud si firma, nebo jedinec pořídí server sami a přitom nemají adekvátní prostor, kam by ho umístili, je možné využít tzv. server housingu, kdy se server umístí do serverovny poskytovatele webhostingu. Poskytovatel webhostingu zajišťuje vždy připojení serveru do internetu a také nejběžnější provoz serveru, tedy přijatelné prostředí a elektrickou energii. Další služby jsou volitelné. Webhostingová firma může zcela přejmout správu serveru, tedy včetně aktualizací systému v počítači, správy internetových stránek, nebo poruch hardwaru. Případně je možné nechat server v serverovně pouze běžet a vše ostatní si zajistit sám. Tato varianta je pochopitelně levnější, ale vyžaduje školený personál.

Zdroje:
Použité obrázky – Vectors by Vecteezy

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..