Internetové SEO testy a jejich význam

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Internetové SEO testy a jejich význam

Pokud upravujete klíčová slova na vašem webu nebo optimalizujete Javascript pro lepší načítání stránky, vyplatí se vidět výsledek své práce. V mnoha případech se drobné změny dají změřit na rychlosti načítání stránky nebo její datové velikosti, což vás také posune ve vyhledávacím žebříčku Googlu a jiných vyhledávačů. Více komplexní věci jdou pak změřit právě pomocí SEO testů.

V internetovém prostředí existuje řada SEO testů, které vám prozradí váš stav ve vyhledávání nebo ohodnotí vaší SEO úroveň určitým počtem bodů. V některých případech vám SEO testy také poradí úpravy, které by váš web rozhodně uvítal.

SEO testů je mnoho na českém internetu. Můžeme zde najít free nebo placené testy. Můžeme zde najít testy specializující se pouze na jednu část SEO nebo obecné testy, které vám poradí s optimalizací webu ve všech směrech. Můžeme zde ovšem najít i horší nic neříkající testy nebo ty kvalitnější, o kterých si zde něco málo řekneme.

TIP REDAKCE
Hodily by se vám i jiné nástroje kromě testů webstránek? Prohlídněte si náš obsáhlejší seznam dalších SEO nástrojů.

Význam, který vás překvapí

Možná to mnohé z vás překvapí, ale význam SEO testů je takřka nulový. Je to pravda. SEO testy vám v drtivé většině případů řeknou, jaké hodnoty mají jednotlivé SEO ukazatele. Bohužel vám však neřeknou, při kolika přiřazených SEO bodech se dostanete na druhou nebo pátou příčku ve vyhledávání. Nedokážou vám také říci, zda jsou důležitější klíčová slova nebo nadpisy od H1 až H6. Nedokážou vám ani zaručit, že se při sto bodech vůbec zobrazíte ve vyhledávání. To zaručí pouze samotný vyhledávač. Jaký je tedy význam těchto testů?

Smyslem SEO testů je informovat vás o položkách, které vám k umístění na předních příčkách pomohou. Spousta SEO testů zkontroluje vaši hierarchii nadpisů a řekne, jak byste ji měli upravit, aby to k něčemu vůbec bylo. SEO testy vám také řeknou, že titulek není dlouhý 165 písmen, ale 600 pixelů. Řeknou vám, že byste datovou velikost obrázků měli krapet snížit, aby se váš web snadněji načítal a v poslední řadě vám často prozradí i kontakt na firmu vlastnící SEO test, která vám s optimalizací webu velice ráda pomůže.

Pokud tedy optimalizujete web, určitě se vyplatí některý ze SEO testů vyzkoušet. Pomocí něho si snadno určíte ukazatele, které je potřeba upravit. Později jejich úpravu můžete opět pomocí jednotlivých testů zkontrolovat.

Každý SEO test je jiný a každý může vyhodnocovat na vašem webu jiné ukazatele. Níže jsme pro vás připravili seznam a krátký rozbor jednotlivých testů, které nám dávají smysl a mohou vám s úpravou vašeho webu pomoci.

SilaSeo.cz

Síla Seo je prvním z volně používaných SEO testů, který vám dokáže ohodnotit váš web a poradit s příslušnými úpravami.

SEO test SilaSeo.cz
Snímka obrazovky SEO testu SilaSeo.cz

Poradí vám mimo jiné optimální délku titulku, popisku, klíčová slova, zhodnotí robots.txt, alt tagy u obrázků, poměr textu k html nebo odkazy, které vedou na stránky.

Z výsledku testu si můžete udělat snadný obrázek, jak na tom vaše úroveň SEO vlastně je. Test je z našeho pohledu pěkně připraven, je přehledný a doplňuje jednotlivé výsledky odbornými radami. V testu se nachází základní ukazatele, které mohou sloužit začátečníkovi vytvářející web, ale mohou sloužit i profesionálovi, který řeší Javascript, CSS nebo html stránky.

Na webu jsou dostupné také videa, která vám poradí s optimalizací stránky a řeknou trendy v SEO oblasti. Poslední videa jsou bohužel z roku 2016 a z toho důvodu mohou být i některé ukazatele SEO testu špatně vyhodnoceny. Mnohé z ukazatelů se však zatím nezměnily a jsou ze strany Googlu nebo jiných vyhledávačů stále vnímány jako důležité.

Přejít na SilaSeo.cz

 


Seo-Servis.cz

Seo-Servis patří z našeho pohledu spíše k těm horším testům nicméně velice populárním. Po uskutečnění testu na sílu vašeho webu můžete získat ikonu, kterou pokud chcete, je možné umístit na váš web a pochlubit se tak vaší úrovní ukazatelů. Mnoho webů tak již učinilo.

SEO test Seo-Servis.cz
Snímka obrazovky SEO testu Seo-Servis.cz

Na webu seo-servis můžete najít testy zabývající se zdrojovým kódem, klíčovými slovy, vyhledávačem, sílou seo nebo zpětnými odkazy. Test pro Sílu Seo hodnotí podobné parametry jako předchozí test, ale přidává i další parametry, jako je stáří domény, sociální sítě a interakce nebo popularita URL adresy.

Po vyhodnocení testu na Sílu Seo si ovšem projděte jednotlivé ukazatele. Je možné, že jsou totiž vyhodnoceny špatně, jako tomu je na obrázku v našem případě, kdy se má testovací stránka nacházet na Seznamu na páté pozici po zadání prvních čtyř slov titulku. Dle náhledu Seznamu můžeme vidět, že to skutečně tak není a náš web se zobrazuje na první příčce hnedka pod reklamou.

Pozice stránky na Seznam.cz
Skutečná pozice stránky na Seznamu

Z našeho pohledu tedy tento test nedoporučujeme. Test je chaotický, nepřehledný a hodnotí ukazatele, které jsou vhodné spíše pro pokročilého SEO optimalizátora. Výsledky testu jsou v některých případech také nevěrohodné.

Přejít na Seo-Servis.cz

 


Pingdom website speed test

Pingdom je jeden z našich oblíbených testů a hojně je využívaný i ze stran specializovaných firem zabývající se webovou optimalizací. Pingdom byl založen roku 2007 ve Švédsku, ale v dnešní době můžeme najít jeho zkušební servery po celém světě. Od roku 2007 si prošel spoustou změn a dynamickým růstem. Jeho služby využívají miliony společností od Spotify přes Facebook až po MailChimp a počet vyhodnocených testů převyšuje 22 miliard měsíčně.

Pingdom test rychlosti stránky - výsledky
Snímka obrazovky části výsledků Pingdom testu

Pokud tedy hodláte využít Pingdom, začněte s výběrem místa, odkud se test bude vyhodnocovat. Načítání vašeho webu může trvat uživateli z Austrálie déle než z Německa a i výsledné hodnoty testu budou rozdílné. Zaměřte se tedy na nejbližší místo a sice Frankfurt v Německu.

Pingdom je po celém světě velice využívaný, proto se vám může stát, že si pár minut počkáte ve frontě na vyhodnocení svého webu, pokud tedy zrovna nepracujete o víkendu. Když konečně získáte výsledek testu, bude stát určitě za to.

Pingdom je více analytický nástroj, proto se na začátku nevyděste spoustou dat a ukazatelů, který vám test vyplivne. Pro jejich analýzu doporučujeme také mírně pokročilé znalosti v optimalizaci webu i menší trpělivost. Test vám v první řadě prozradí datovou velikost vašeho webu, dobu načítání, přiřadí vám body a zodpoví, jaký je počet žádostí.

Pingdom test rychlosti stránky - další výsledky
Snímka obrazovky další části výsledků Pingdom testu

V druhé řadě vám řekne, kolik procent kapacity vašeho webu zaujímají obrázky, script nebo CSS. Pomocí tohoto máte jasnou představu o svém stavu webu a o tom, co je potřeba ke zlepšení a kde začít s úpravami.

V poslední části testu je vyhodnocení požadavků na soubory. Dlouhý sloupec vám prozradí, co se vám při načtení webu musí všechno zobrazit. Jaká je doba načítání daného požadavků, jaká je datová velikost a jaká je doba blokování některých požadavků.

Pokud jste začátečník, doporučujeme se v tomto testu zaměřit na datovou velikost webu a optimalizaci obrázků. Webová stránka by měla mít průměrnou maximální 3 MB velikost i když jsou i výjimky v podobně webů zaměřených na fotografie nebo videa. Jednoduchým zmenšením obrázků můžete snížit jejich velikost několikanásobně, což se vám promítne do doby načítání stránky. Pro snadnou optimalizaci obrázků můžete využít Optimizillu.

Pokud jste profík, zaměřte se na JavaScript, obrázky i CSS. Ty vám totiž v nejčastějších případech zabírají datovou velikost na vašem webu a zpomalují načítání vaší stránky. V poslední části testu můžete nalézt jednotlivé scripty i CSS. Po jejich otevření pak získáte detailní informace o jejich délce nebo obsahu a můžete si stanovit, které z nich je potřeba upravit nebo zcela vynechat.

Pingdom vidíme jako velice užitečný nástroj, který váš web ohodnotí pouze u některých ukazatelů. Nepovažuje se za standardní SEO test i když hodnotí nástroje, jejichž úprava vám v řebříčku ve vyhledávačích jistě pomůže.

Přejít na Pingdom website speed test

 

TIP REDAKCE
Pingdom by se dal kategorizovat také jako nástroj pro měření rychlosti webu. O tom, jak informace z něho využít pro zrychlení stránky se dočtete v článku 5 nejčastějších brzd, které zpomalují váš WordPress (a jak je odbrzdit).

 


Google PageSpeed Insights

Jak již napovídá název, PageSpeed Insights (PSI) je nástroj společnosti Google pro analýzu webových stránek. PSI vykazuje výkonnost stránky na mobilních i stolních zařízeních a poskytne vám spoustu návrhů, jak tuto výkonnost vylepšit.

PageSpeed Insights test - výsledky
Snímka obrazovky výsledků testu pomocí PageSpeed Insights

Test vám ukáže zvlášť vyhodnocení pro stolní zařízení nebo mobil. Ukáže vám data o vykreslení obsahu, index rychlosti nebo i dobu do interaktivity.
Ve výsledcích testu se ovšem zaměřte na jejich nejdůležitější část, a to Příležitosti a Diagnostika.

Příležitosti vám prozradí položky, které by bylo dobré na vašem webu upravit, abyste získali odhadované úspory načítání stránky. Může se tam objevit úprava velikosti obrázků, kdy vám test přesně vytipuje jednotlivé obrázky, které je potřeba upravit a prozradí, o kolik byste měli datovou velikost obrázku zmenšit. Test vám rovněž prozradí zdroje, které blokují vykreslení. PSI vám také napoví, jak byste mohli JavaScript i CSS poskytnout přímo v kódu a stahování veškerého JavaScriptu a stylů odložit na dobu, až na ně návštěvník scrollováním narazí v obsahu.

PSI je dobrým, kvalitním testem přímo od společnosti Google. Pokud optimalizujete Googlem navržené ukazatele, může vám to extrémně pomoct při vyhledávání. Na jednotlivé položky je ovšem třeba se dívat kritickým pohledem a jejich optimalizaci zvažovat s přihlédnutím k vašemu webovému zaměření. Datovou velikost obrázků také nebudete příliš zmenšovat, když jste svatební fotograf a chcete se na svých stránkách pochlubit kvalitními fotografiemi.

Pokud si nevíte rady s úpravami, pomoct vám v tom může platforma Web.dev, kterou navrhl Google tým. Web.dev otestuje vaši internetovou stránku stejným způsobem, jako to dělá PSI, ale přidá jednu vychytávku navíc. Tou vychytávkou je podrobný návod, jak konkrétní vylepšení udělat. Návod vás seznámí s postupnými kroky k dobře provedené optimalizaci obrázků, k efektivnímu využití sítě nebo minimalizaci JavaScriptu. V příručce vám to vždy vysvětlí jeden z Google specialistů, na kterého máte v textu zároveň i kontakt v případě, že textu nerozumíte.

Test Web.dev
Snímka obrazovky návodu k vylepšení výsledku Web.dev testu
Přejít na PageSpeed Insights Přejít na web.dev

 


SeoTestOnline.cz

Seo Test Online je českým testem, který je velice podobný prvnímu Síla Seo. Oproti němu však zobrazuje krapet více informací, jako je přesměrování domény, sitemaps nebo detaily ohledně Javascriptu.

SEO test SeoTestOnline.cz
Snímka obrazovky výsledků testu Seo-Servis.cz

Test je velice přehledný a v prvé řadě vám po vyhodnocení webu zobrazí přidělené body. Následuje vyhodnocení základních ukazatelů, jako je titulek nebo popisek. V dalších částech vyhodnocení se můžete setkat s informací o responzivitě, HTML5, nadpisech, textu na stránce, obrázcích nebo zabezpečení.

Test z našeho pohledu doporučujeme. Je velice přehledný a užitečný pro začátečníky i pokročilé. Jednotlivé ukazatele jsou dobře vyhodnoceny a téměř u každých je napsán také popis k optimalizaci nebo standardním hodnotám. Na webu si rovněž můžete zdarma stáhnout knihu o SEO optimalizaci, jejíž autorem je Google a vytvořil ji již roku 2010. Aktuálnější verzi (již ne ve formě .pdf knihy) najdete na stránce Google o začátcích se SEO.

Přejít na SeoTestOnline.cz

 


Závěr, který vám vyrazí dech

SEO testy jsou pro váš web jistě důležité, ale nezaručí vám zobrazení u jednotlivých vyhledávačů. Pokud je váš web dobře čitelný, vhodný pro mobilní telefony i počítače, je tam také dost textu, tak se určitě ve vyhledávačích zobrazovat bude i když to třeba nebudou zrovna první příčky. Toho, že vás návštěvníci najdou a začnou na vaše stránky chodit dosáhnete i jiným způsobem. Komunikace přes sociální sítě, dobré zkušenosti s vaším produktem, internetová reklama, a hlavně chuť dělat to, co chcete, je k nezaplacení. Vaši zákazníci to vycítí a budou se na váš web jistě vracet.

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..