WordPress šablona Avada recenze a návod

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Proč je šablona Avada jednou z nejprodávanějších?

Avada patří mezi nejprodávanější šablony pro WordPress. Jedním z důvodů může být, že si s ní dokáže vytvořit pěkný web i člověk bez znalosti programování a kódování. Zkušený designér ji však také dokáže ocenit. Součástí této šablony je totiž povedený stavitel stránek Fusion Builder, který výrazně usnadňuje návrh webu. Chcete vědět, co dalšího tato šablona nabízí? Tak si pojďte přečíst tuto recenzi.

Představení šablony Avada

Avada je jednou z nejoblíbenějších multifunkčních prémiových šablon pro WordPress. Některé žebříčky uvádí, že jde o nejprodávanější šablonu vůbec. To však není tak úplně pravda a vždy záleží na tom, jak se vyhodnocování dat zpracuje. V nezaujatém žebříčku TOP 3 nejpoužívanějších placených šablon by skončila na druhém místě za šablonou Divi. V žebříčku internetového marketu se šablonami ThemeForest je Avada nejprodávanější šablonou v celé historii tohoto tržiště.

WordPress šablona Avada recenze představení
Představení šablony Avada.

Hlavní motto Avady je „Navrhni cokoliv, Postav všechno“, a protože jde o multifunkční šablonu, ke které je navíc přibalený solidní stavitel stránek Fusion Builder, tak na Avadě můžete vytvořit opravdu asi jakýkoliv projekt, jaký vás napadne asi proto se dostala mezi nejlepší šablony pro WordPress.

Fusion Builder je zde jako plnohodnotná náhrada za oblíbenější page buildery stránek pro WordPress jako Elementor. Pokud už máte nějaký svůj oblíbený builder, tak si s ním bude šablona Avada rozumět bez sebemenšího problému. Stejně tak si rozumí s vestavěným editorem Gutenberg.

Avada vznikla v roce 2013, takže jde o léty prověřenou šablonu, která za dobu své existence prošla značným vývojem, který ji rozhodně prospívá. Jen do roku 2014 si tuto šablonu oblíbilo téměř 100 000 uživatelů po celém světě. Nicméně, tenkrát ji měli v oblibě pravděpodobně kvůli jiným věcem než dnes, kdy je jednou z jejích oblíbených funkcí například již zmíněný page builder Fusion. Dodnes zakoupilo tuto šablonu přes 600 000 zákazníků pro své weby (Avada ve statistikách na serveru BuiltWith), které fungují napříč celým světem. Jen v České republice a na Slovensku používá Avadu skoro 5 000 uživatelů.

Kdo stojí za šablonou Avada?

Za wordpressovou šablonou Avada stojí společnost ThemeFusion, kterou spolu založili designér Muhammad-Haris a kodér Luke Beck, který je v současné době CEO celé společnosti.

Cílem bylo vytvořit šablonu s dokonalým kódem a skvělým designem, který je zaměřený na uživatelskou přívětivost. Důležité také bylo uživatelům WordPressu zjednodušit co nejvíce jejich práci při vytváření nových webových projektů. Avada byla a je šablona, kterou si koupíte, nainstalujete a dokážete rychle přizpůsobit svým potřebám.

První verze šablony byly přeplněné funkcemi a doplňky, které ji vlastně dost škodily, ale uživatelé na to slyšeli. Najednou si mohli na vlastním webu nastavit slidery a spoustu jiných „hejblátek“. Vůbec jim nevadilo, že když to s těmito prvky přehnali, tak jim pak web pořádně nefungoval. A to je vlastně dobře, protože kdyby na samém počátku nebyla Avada komerčně úspěšná, tak by se její životnost nezachovala až do dnes. V dnešní době jde také o funkcemi přeplněnou šablonu, ale s daleko lepší optimalizací. Funkční a rychlý web s ní dokáží nastavit i úplní začátečníci.

Proč používat šablonu Avada?

Obrovskou výhodou Avady je Fusion Builder, který dostanete společně se šablonou. Potom už totiž nemusíte koukat po jiném page builderu stránek. Tím ušetříte nějaký ten dolar.

Výhoda builderu pak vězí v jednoduchosti vytvoření webu. V podstatě můžeme říct, že to s ním zvládne téměř každý, a to bez znalosti programování nebo kódování.

Tvůrci šablony připravili pro své zákazníky 67 předpřipravených šablon vzhledu, což jsou profesionály vytvořené webové stránky, které můžete jedním kliknutím tlačítka importovat do svého WordPressu a nasadit je na svůj web nebo e-shop.

Takovou předpřipravenou šablonu vzhledu pak jednoduše upravíte pomocí page builderu a přizpůsobíte ji svým potřebám. Jednoduše a rychle vytvoříte designově propracovaný web s povedeným UX (uživatelskou přívětivostí), kde nebudou uživatelé bloudit.

Nechci tvrdit, že je Avada zaměřená zejména na začátečníky, ale právě oni si budou užívat její možnosti a lehkost, s jakou dokáží vytvořit pěkný a funkční web nebo elektronický obchod. Profíci si budou užívat stejných funkcí a možností, které jim pomohou jednoduše upravit například vzhled produktové stránky ve WooCommerce a mnoho dalšího. Bez nutného zásahu do zdrojového kódu.

Hlavní vlastnosti a funkce šablony

Šablona Avada má v sobě ukrytých mnoho funkcí a nastavení, takže je na 100 % jisté, že je zde nebudu vypisovat všechny, ale budu se věnovat těm nejzajímavějším. Tedy alespoň podle mého názoru.

Fusion Builder

Fusion Builder je intuitivní wordpressácký builder stránek a vlastně i celého webu, protože v něm můžete vytvářet různá globální rozvržení, co se prolínají napříč celým webem. S tímto builderem si jednoduše „naklikáte“ asi jakýkoliv design stránek, aniž byste museli napsat jediný řádek kódu.

WordPress šablona Avada recenze Fusion Builder
Fusion Builder při práci v administraci WordPressu.

Jestli už jste někdy nějaký builder stránek používali, tak se ve Fusionu snadno zorientujete a budete si se vším rychle vědět rady. Funguje na stejném principu jako ostatní. Určitě bych zde vyzdvihl, že s ním můžete stavět stránku buď přímo z administrace WordPressu nebo v takzvaném live režimu, kdy se vlastně nacházíte na webové stránce, kterou v realtime zobrazení navrhujete nebo upravujete.

WordPress šablona Avada recenze Fusion Builder Live
Fusion Builder Live.

Fusion Builder funguje na klasickém principu drag&drop editorů (chyť a pusť), kdy se jednotlivé prvky, které na stránku přidáte, přesouvají tahy myši. Pokud například použijete jednu z předpřipravených šablon vzhledu, tak jste schopni ji jen s pomocí myši jednoduše přeskládat podle vlastních představ.

WordPress šablona Avada recenze Fusion Builder úprava
Úprava prvku ve Fusion Builderu pomocí vizuálního nástroje.

Výhodou page builderů je také snadná úprava prvků, kdy můžete pomocí flexibilního nástroje pro stylování upravovat vzhled konkrétního prvku. Snadno změníte například barvy a sílu rámečků, velikosti a barvu nadpisů, ale také různá odsazení nebo změny ikonek. To vše zvládnete bez zásahu do zdrojového kódu.

Fusion Theme Options

Fusion Theme Options je nástroj pro nastavení vzhledu a chování šablony. Z jednoho místa můžete měnit například barvy nadpisů, odkazů, CTA prvků (click to action) nebo upravovat a měnit písma. Také můžete přes Theme Options nastavovat menu webu nebo upravovat hlavičku a patičku. Provedené změny se promítnou globálně a platí pro celý web.

WordPress šablona Avada recenze Fusion Theme nastavení
Jednoduchá kontrola globálního nastavení šablony přes Fusion Theme Options.

Fusion Page Options

Fusion Page Options jsou v Avadě pro snazší úpravu jednotlivých stránek webu. U každé stránky díky tomu můžete snadno nastavit odlišné slidery, postranní panely, ale také například jinou barvu záhlaví a zápatí. A samozřejmě další vlastnosti. Zdánlivě obyčejná funkce, ale dopřeje vám flexibilnější a svobodnější možnosti při navrhování webu. Provedené změny platí vždy jen pro konkrétní stránku.

WordPress šablona Avada recenze Fusion page nastavení
Nástroj Fusion Page Options.

Tvůrce šablon

Avada Theme Builder, jak se tato funkce jmenuje, vám umožní vytvářet dynamický obsah, který se zobrazuje na základě určitých podmínek. Tyto podmínky musíte tomuto obsahu nastavit, ale není to nic složitého. Takové nastavení znázorňuje obrázek níže.

WordPress šablona Avada recenze theme builder
Nastavení podmínek pro dynamický obsah.

Jak to funguje? Představte si, že potřebujete na některých stránkách nebo ve článcích ze specifických kategorií zobrazovat jiné záhlaví, zápatí nebo potřebujete jinak rozvrhnout zobrazení obsahu. Například zvětšit odsazení, změnit pozadí nebo zobrazovat jiné widgety v postranním panelu. Ve tvůrci šablon si tedy vytvoříte vlastní rozvržení stránek, které pak necháte zobrazovat na přesně stanovených místech (stránkách, příspěvcích) pomocí nastavených podmínek.

WordPress šablona Avada recenze theme builder nastavení
Avada Theme Builder – tvorba rozložení stránky.

Začnete tím, že si vytvoříte nové rozložení. To je vlastně rozložení stránky/stránek. To se skládá z oddílů: Hlavička, záhlaví, obsah (například text článku) a zápatí. V novém rozložení můžete pro jednotlivé oddíly vytvářet různé šablony pomocí page builderu Fusion nebo můžete jen upravovat vlastnosti stránek pomocí výše zmíněné funkce Fusion Page Options. Tím vším docílíte například toho, že se jednotlivé části webu budou chovat a vypadat jinak. U prodejních webů, kde chcete například vytvářet různé landing pages, to může být docela užitečné. Co myslíte?

Integrace WooCommerce

Šablona Avada má v sobě integrováno velké množství nastavení designu obchodu, který běží na pluginu WooCommerce. Design obchodu můžete snadno upravovat přes nástroj Fusion Theme Options nebo Fusion Page Options, pokud chcete měnit vlastnosti zobrazení jednotlivých produktů.

Samozřejmě můžete měnit a nastavovat výpisy produktů, měnit nastavení postranních panelů a tak dále.

Součástí integrace je také efektivní náhled produktů, kdy zákazník ve výpisu produktů najede kurzorem myší na produkt a okamžitě se mu zobrazí jeho detailní náhled, aniž by se musel prokliknout na stránku produktu.

WordPress šablona Avada recenze WooCommerce integrace
Rychlý detailní náhled produktu v šabloně Avada.

Předpřipravené šablony vzhledu

K čemu jsou dobré předpřipravené šablony vzhledu? Vytvoříte s nimi rychleji web, který bude mít, díky těmto šablonám, vzhled navržený profesionálními designéry. Takových šablon je v současné době (rok 2020) k dispozici 67.

WordPress šablona Avada recenze předpřipravené šablony
Ukázka předpřipravených šablon vzhledu pro Avadu.

Ve své instalaci WordPressu si v administračním rozhraní vyberete šablonu, která se hodí pro váš projekt. Vybírat můžete podle tematických kategorií, do kterých jsou šablony rozdělené. Pokud chcete například vytvořit e-shop, tak můžete zamířit přímo do kategorie Shop, kde naleznete šablony pro internetové obchody.

Dobré je, že šablony můžete mezi sebou různě mixovat. Takže pro výpis produktů můžete zvolit katalogovou stránku ze šablony Avada Fitness, ale hlavní stranu si můžete vytvořit sami pomocí Fusion Builderu na čisté stránce nebo můžete použít rozvržení hlavní stránky z jiné z nabízených předpřipravených šablon vzhledu.

Všechny šablony, které importujete do svého webu, snadno upravíte pomocí výše zmíněného Fusion Builderu.

Ceny šablony Avada

Avada je nadupaná šablona a tomu odpovídá také její cena. Rozhodně nepatří mezi nejlevnější šablony pro WordPress, ale patří mezi ty nejlépe vybavené. Málokterá šablona je k dostání s vlastním page builderem a spoustou dalších rozšíření, které byste museli jinak kupovat jako samostatné pluginy.

WordPress šablona Avada recenze cena
Cena šablony Avada.

Za základní cenu můžete Avadu používat na jedné webové stránce. K tomu budete dostávat budoucí aktualizace této šablony. Součástí je i 6 měsíční podpora od vývojářů, kterou si můžete za další poplatek prodloužit na 12 měsíců.

Kompatibilita s page buildery stránek a pluginy

Avada je samozřejmě kompatibilní s různými page buildery stránek. Rovněž si na 100 % rozumí s nativním wordpressovým editorem Gutenberg. Jen musíte dát pozor na to, že když s Fusion Builderem rozvrhnete stránku, tak v jiném page builderu uvidíte jen zdrojový kód.

Avada nabízí spoustu funkcí. Až ji začnete používat na svém projektu, tak si dobře rozmyslete, zda ji budete používat s Fusion Builderem nebo například s Divi, Elementorem nebo jiným, protože přechod mezi různými buildery stránek je často dost komplikovaný.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Fusion Builder
- Licence jen pro jeden web
+ Přes 60 předpřipravených šablon vzhledu
- Nemá verzi zdarma
+ Avada je vhodná i pro začátečníky
+ Možnost vytvářet dynamický obsah pomocí Fusion Theme Builder
+ Integrace WooCommerce pro jednoduché designování vzhledu obchodu
+ Budoucí aktualizace v ceně
+ Designování a úprava vzhledu šablony přes vizuální nastavení (nemusíte umět HTML a CSS)

Hodnocení a závěr

Avada není z mnoha další šablon, které jsou na povrchu nablýskané, aby ji kupovali zákazníci, ale vespod by měla špatný a neoptimalizovaný kód. Naopak, společnosti ThemeFusion se podařilo udělat pěknou šablonu, která je poměrně optimalizovaná a rychlá. To je v dnešní době poměrně důležité.

Proč si pořídit Avadu? Najít pro tuto šablonu využití nebude problém, protože je to multifunkční šablona pro WordPress, takže ji můžete použít na různých projektech. Díky jejím mnoha funkcím a nástrojům nebo integraci WooCommerce pravděpodobně nebudete mít potřebu hledat jinou šablonu.

U Avady se mi líbí Fusion Builder. To je plnohodnotný stavitel stránek pro WordPress, který si s touto šablonou výborně rozumí. Aby také ne, když je vyvíjen stejnou společností. V tomto builderu mi nechybělo nic, co je pro designování propracovaného webu potřeba. Pokud vám nesedne, tak můžete používat například Elementor. Pro ten naleznete v současné době asi nejvíce addonů (rozšíření), které by vám mohli ve Fusionu chybět. Ale spíš vám tam nebude chybět nic. To je však můj subjektivní názor.

Je Avada vhodná i pro začátečníky? Tak to rozhodně je. Musíte počítat s tím, že vám bude nějakou dobu trvat se v ní zorientovat. Ale to by trvalo s každou šablonou. 

Díky možnosti importovat si do svého webu předpřipravené šablony vzhledu, které pak můžete snadno přenastavit pomocí intuitivního builderu Fusion, dokáže vlastní web nebo e-shop s profesionálním designem zprovoznit i málo zkušený uživatel WordPressu. Zkušenější vývojáři zase ocení možnosti upravování designu webu nebo například nastavování dynamického obsahu, kvůli kterému nemusí sáhnout do zdrojového kódu šablony.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..