Proton Vpn Recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Recenze: Proton VPN se zaměřením na soukromí a svobodu

Proton VPN má za svým vznikem moc pěkný příběh, který začal v evropském CERNu. Když služba vzejde z takového prostředí, tak prostě nemůže být špatná, mít bezpečnostní rizika a snad ani nemůže být pomalá. Sice se nedokáže vyrovnat velkým značkám, ale rozhodně má co nabídnout. Proč si vybrat, nebo nevybrat Proton VPN? Na to se podívám v této recenzi.

Jak jsem psal, příběh Proton VPN začal v evropském CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum), kde se setkal zakladatelský tým složený z několika vědců. Cílem projektu bylo ochránit soukromí a svobodu uživatelů internetu prostřednictvím VPN služby.

Proton VPN nemá ambice konkurovat velkým značkám. Tato služba neoslní zákazníky číselným ukazatelem o počtu serverů, který je u mnoha konkurentů spíše marketingovým lákadlem než výhodou pro samotné uživatele. V porovnání s nejlepšími VPN, které jsem testoval, patří Proton VPN mezi dražší VPN služby. Jako jedna z mála nabízí omezenou VPN zdarma, což z ní dělá tak trochu jednorožce mezi důvěryhodnými VPN službami.

Co by vás mělo na VPN zajímat nejvíce, je bezpečnost vašeho soukromí. Proton VPN má sídlo ve švýcarské Ženevě, což je země s nejpřísnějšími zákony na ochranu soukromí. Kromě toho je docela dobře zmapovatelná vlastnická a investorská struktura společnosti. Tím chci vlastně jen říct, že z tohoto pohledu je Proton VPN důvěryhodnější v porovnání s ostatními službami. Má za sebou řadu nezávislých auditů.

1 Proton Vpn Ukazka Aplikace

Bezpečnost je to hlavní, co může Proton VPN nabídnout. Jestliže patříte mezi uživatel, kteří by mohli být nějakým způsobem kompromitování při používání internetu, tak je pro vás tahle VPN služba jako dělaná. Právě kvůli tomu, že Švýcarsko nepatří mezi země se 14 očima a nepodléhá díky tomu úřadům EU ani USA.

Přehledně

Počet serverů2733 (to se často mění)
Počet geolokací (zemí)67
Počet najednou připojených zařízení10
AplikaceWindows, Mac, Android, iOS, Linux, Chrome, Firefox
Kill SwitchAno
Split tunnelingAno
Odblokuje streamovaný obsahAno

Jak je Proton VPN rychlá

V mém testu rychlosti patří Proton VPN k rychlejším VPN službám. To vám ukážu na průměrné rychlosti naměřené při více rychlostních testech. 

Průměrná rychlost je srovnatelná s velkými značkami. Nesmíte naměřené údaje brát jako dogma, protože s každým měřením je možné získat jiné hodnoty. Tabulka pouze názorně dokazuje, že rychlostně jsou si porovnávané služby rovné.

Express VPNNordVPNProton VPN
Download (Mbps)36,429,131,1
Upload (Mbps)28,815,016,5
Ping (ms)182177168

Ukazatel rychlosti připojení je pro vás důležitý, protože ukazuje, jakou rychlostí můžete stahovat. Naměřené hodnoty se mohou lišit oproti jiným testům, protože se zkrátka nacházím v jiné lokalitě než vy.

Nesmím zapomenout zmínit VPN akcelerátor, který údajně dokáže zvýšit rychlost připojení o více jak 400 %. To je zajímavý údaj, jak to tedy funguje? 

2 Proton Vpn Akcelerator Vpn

Akcelerátor pracuje na upraveném OpenVPN. Tato upravená verze správně rozkládá zátěž CPU mezi více procesů, což snižuje přetížení jednoho vlákna. K tomu umí Proton VPN se svým akcelerátorem rozdělit cestu mezi VPN a cílovým serverem na kratší cesty. To má za následek kombinovaný a rychlejší výkon po celé trase. Je to celé samozřejmě komplikovanější, takže nám jako uživatelům stačí vědět, že tím získáme nejvyšší možnou rychlost připojení.

ProtonVPN – test rychlosti připojení

LokalitaDownload [Mbps]Upload [Mbps]Ping [ms]
USA (New York)3210,87104
EU (Frankfurt)32,2435,6622
Austrálie (Sydney, Melbourne)28,589,91281
Nový Zéland (Auckland, Wellington)28,625,11285
Brazílie (Sao Paulo)28,8716,33236
Spojené Arabské Emiráty (Dubaj)24,3911,95138
celosvětově (průměr)29,115,0177,7

Jaké důležité funkce Proton VPN má

Proton VPN má všechny důležité funkce, které nesmí v bezpečné a dobré VPN aplikaci chybět. Při návštěvě oficiálního webu služby, ale budete mírně zmatení, protože webové stránky nejsou přehledně uspořádané. Zkrátka tam veškeré funkce nenajdete, nebo je najdete poměrně složitě. Tím chci říct, že funkce, které najdete v aplikaci, nejspíš nenajdete popsané na oficiálních webových stránkách.

V Proton VPN najdete důležité bezpečnostní prvky, jako je například funkce Kill switch, která vás automaticky odpojí od internetu, pokud dojde k výpadku VPN připojení. V praxi je to důležité k tomu, aby náhodou nedošlo k odhalení vašeho soukromí nebo ohrožení přenášených dat. Tady je Kill switch podpořená funkcí Always-On, která se postará o znovu připojení k VPN serveru.

3 Proton Vpn Kill Switch
Kill switch musíte aktivovat.

Osobně využívám funkci Split tunneling, se kterou mohu nastavit, které aplikace budou/nebudou využívat VPN připojení. V počítači/telefonu mohu využívat VPN připojení například v jednom internetovém prohlížeči a ve druhém budu mít “nezabezpečené” připojení k internetu.

4 Proton Vpn Split Tunneling
Split tunneling se nastavuje jednoduše.

Proton VPN má jedinečný protokol Stealth, jehož smyslem je vyhnout se detekci firewallů a jiných metod blokování VPN. Tady se můžeme bavit o protokolu, který vám pomůže odblokovat cenzurovaný nebo streamovaný obsah blokovaný pro uživatele z jiných zemí kvůli autorským právům. Samotný protokol vznikl kvůli prosazování svobody a potlačování celosvětové cenzury. Stealth bojuje proti cenzuře tím, že VPN připojení vypadá jako běžný provoz. To, že používáte VPN, je tedy téměř neodhalitelné.

K bezpečnosti používání VPN služeb podle mého patří také šifrování dat. Síťový provoz je šifrováný pomocí AES-256, výměna klíčů se provádí pomocí 4096bitového RSA a HMAC s SHA384 se používá k ověřování zpráv. Pokaždé, když se připojím k VPN, vygeneruji jedinečnou sadu šifrovacích klíčů. Vlastně to znamená, že kdyby náhodou byla budoucí relace v ohrožení, tak ty minulé zůstanou v bezpečí. Vše běží na silných protokolech – OpenVPN, IKEv2 a WireGuard. Někoho možná zklame, že Proton VPN nepodporuje PPTP a L2TP/IPSec.

Cena

Jak už jsem v recenzi psal, tak Proton VPN má vlastní bezplatnou verzi. Tu je možné využívat bezpečně a zdarma. Nicméně musíte počítat s omezením. Bezplatná VPN vám umožní připojit se ke 100+ serverům v pouhých 3 zemích. Pokud vám to stačí, tak není důvod váhat. Je to lepší než aplikace z marketu, o které absolutně nic nevíte a už vůbec nevíte, jak bude nakládat s vašimi daty.

5 Proton Vpn Cena

Placená verze už je samozřejmě o dost zajímavější a můžete využívat naplno všech serverů ve všech dostupných zemích. Placený tarif má navíc některé bezpečnostní funkce, blokovače reklam a malware, podporu rychlého streamování nebo stahování z P2P/torrentů. Tohle jsou věci, které vám bezplatná verze prostě nenabídne.

Pokud si vyberete placenou verzi, tak můžete Proton VPN používat současně na 10 zařízeních. 

Na obrázku jsou 2 cenové tarify. Ten nejdražší má v sobě zahrnuté další služby – Proton Mail, Proton Calendar, Proton Drive a samozřejmě VPN. To vše za jednu cenu o něco vyšší oproti samostatné VPN. Ke službám Proton Mail, Proton Calendar, Proton Drive dostanete sdílený prostor 500 GB pro data.

Odblokování streamovacích služeb

Nesmím zapomenout udělat test, zda umí Proton VPN odblokovat streamovaný obsah. Já to klasicky testuju na stránkách BBC a jejich iPlayeru, který je zárukou, že bude blokovaný pro uživatele z cizích zemí.

Pro názornost vám ukážu, jak to vypadá, když chci spustit seriál na BBC z mého internetového připojení. Pořad je pro mě zablokovaný.

6 Proton Vpn Blokovany Bbc Iplayer

Přes Proton VPN se jednoduše připojíte na jeden ze serverů ve Velké Británii, obnovíte okno prohlížeče a můžete sledovat oblíbený pořad. Protože si web myslí, že jste uživatel z Velké Británie.

7 Proton Vpn Odblokovany Bbc Iplayer
Odblokovaný BBC iPlayer.

Aplikace pro Windows a Android

Proton VPN má aplikace pro Windows, Mac, Linux, Android, iOS, také doplňky pro prohlížeče Chrome a Firefox nebo pro Chromebook a Android TV. Já testuji aplikace pro Windows a Android. 

Android aplikace

Začínám aplikací Proton VPN pro Android, protože mě zaujalo její vysoké hodnocení. Na to, že jde o méně známou službu je hodnocení 4,5 hvězdičky skvělé. Když je v recenzích nějaké špatné hodnocení, tak kvůli tomu, že si uživatel stěžuje na nefunkčnost odblokování streamovaného obsahu. To si uživatelé stěžují pouze u bezplatné verze VPN. Placená verze umí odblokovat streamovaný obsah.

8 Proton Vpn Android Aplikace
Takhle vypadá aplikace pro Android.

Aplikace je jednoduchá na používání. Trošku mě překvapila rychlost připojení k VPN. Kliknu na tlačítko připojit a okamžitě jsem připojený. Asi u všech VPN aplikací, které jsem dosud testoval, trvá připojení vteřinu a déle. Ne, že by o něco šlo, ale okamžité připojení je lepší, než čekat vteřinu. Takhle rychlá umí být nejspíš jen Proton VPN.

Důležité funkce se nacházejí na 1-2 kliknutí. Samozřejmě pokročilejší nastavení je potřeba hledat hlouběji v aplikaci a jejím nastavení. To je ale běžné u každé mobilní aplikace.

Windows aplikace

Nedávno jsem se rozčiloval u Ivacy VPN při stahování jejich aplikace, že jsem musel psát na podporu, aby mi poslali odkaz na aplikaci, která nebude ve Windowsech hlásit vir. U Proton VPN mi žádný vir nehlásí. Musím si postěžovat na tmavý motiv aplikace. Ten mi nevyhovuje, ale to je subjektivní pocit. Nepřišel jsem na to, zda se dá změnit tmavý motiv za světlý.

9 Proton Vpn Windows Aplikace
Tmavý motiv mi nevyhovuje, ale to je můj problém.

Ve Windows aplikaci se mi líbí, že hlavní bezpečnostní funkce můžete zapínat na úvodní obrazovce. Nemusíte je hledat v nastavení. Tam najdete pokročilejší nastavení. Myslím si, že tam nikomu nebude nic chybět.

10 Proton Vpn Windows Aplikace
Nejdůležitější bezpečnostní funkce můžete zapnout na hlavní obrazovce.

Výhody a nevýhody

Klady (+)Zápory (-)
+ Používání na 10 zařízeních současně- Menší počet serverů oproti konkurenci
+ Aplikace pro různé OS
+ Protokol zabraňující detekování VPN

Závěr

Proton VPN je tak trochu další běžná VPN služba. V dobrém slova smyslu. Proton VPN se snaží funkce VPN vylepšovat a posouvat na jinou úroveň. Tady zmíní například protokol Stealth, který se snaží zmást firewally a jiné detektory VPN. Navštívený web nebo služba jednoduše nepozná, že používáte VPN. To je dobré nejen pro odblokování streamů. Hodně se mi líbí akcelerátor VPN, který má zrychlit VPN připojení. Minimálně v Aplikaci pro Android je to znát, ale ve Windows to nedokážu posoudit, zda má akcelerátor nějaký přínos. 

Vás ale zajímá, jestli si Proton VPN pořídit. Já myslím, že se nemáte čeho obávat. Sám tuhle VPN testuji několik měsíců a za tu dobu nedošlo k nějakému problému. Aplikace se mi používá moc dobře a musím pochválit rychlost připojení na Androidu. Ta je opravdu ohromující.

Pojďte si přečíst naše pravidelně aktualizované srovnání rychlých VPN.

5/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. V Egyptě na hotelové wifi se Proton zprvu na notebooku pripojil na Finsko, fugovalo to a později už na nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..