Zranitelnosti Vpn

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Odhalení rizik zranitelností VPN: Co firmy potřebují nutně vědět

V poslední době jsme svědky stále častějších útoků na VPN (virtuální privátní sítě), které mohou vážně ohrozit bezpečnost a data firem. Jak si můžeme zajistit, že naše firemní data zůstanou chráněná? V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou zranitelnosti ve VPN a jaké kroky bychom měli podniknout, abychom se účinně chránili.

Důležitost VPN ve firmách

VPN vytváří šifrovaný tunel pro přenos dat, což umožňuje zaměstnancům bezpečný přístup k firemním informacím, ať pracují odkudkoli. Tento systém se osvědčil pro udržení produktivity a ochrany citlivých informací v době přechodu na hybridní pracovní modely. Remote zaměstnání získalo na popularitě zejména během pandemie COVID-19, kdy firmy musely rychle přejít na práci z domova. Teď se ale zdá, že tento pracovní model bude stále častější a řada firem už umožňuje zaměstnancům pracovat na takzvaný home office. 

jak funguje VPN
Princip fungování VPN

Vzhledem k tomu, že mnoho společností udržuje model kombinující práci z domova a z kanceláře, VPN jsou nezbytným nástrojem pro zabezpečení vzdáleného přístupu. Přitom ale jejich zranitelnosti mohou otevřít dveře kyberútočníkům, kteří je snadno využijí k získání neoprávněného přístupu do firemní sítě.

Jak se počet uživatelů VPN zvyšuje, rostou také výzvy spojené s jejich zabezpečením. Firmy v tomto případě často spoléhají na VPN software, ale ten se v mnoha případech stává bezpečnostním rizikem. Společnost ESET má na toto téma zajímavý článek, kde zdůrazňuje, že slepá důvěra v zabezpečení partnerů a dodavatelů je neudržitelná. Tato situace může vést k řadě bezpečnostních incidentů, od datových úniků po rozsáhlé narušení systémů. 

Jak mohou zranitelnosti ve VPN otevřít dveře kyberútočníkům

  1. Špatné šifrování: VPN s nedostatečným šifrováním nebo zastaralými šifrovacími protokoly mohou umožnit útočníkům dešifrovat data, která jsou přenášena. To může vést k odposlechu citlivých informací.
  2. Dlouhodobé zneužití neaktualizovaného softwaru: Zastaralý software může obsahovat známé bezpečnostní chyby, které nebyly opraveny záplatami. Útočníci mohou tyto chyby využít k dlouhodobému zneužití systému, aniž by byli odhaleni.
  3. Remote code execution (RCE): Některé zranitelnosti mohou útočníkům umožnit spustit škodlivý kód na serverech nebo uživatelských zařízeních připojených k VPN. 
  4. Úniky DNS: VPN by měla veškerý internetový provoz uživatele směrovat skrze šifrovaný tunel. Pokud však dojde k úniku DNS (Domain Name System), může se část provozu dostat mimo šifrovaný tunel, což útočníkům umožňuje sledovat a analyzovat aktivity uživatele na internetu.
  5. Slabé autentizační protokoly: VPN, které používají slabé nebo zastaralé autentizační protokoly, mohou být snadněji prolomeny útočníky, kteří pak mohou získat neautorizovaný přístup k VPN a firemní síti.

Pro firmy je proto klíčové nejen implementovat VPN jako nástroj pro zabezpečení vzdáleného přístupu, ale také zajistit, že veškeré komponenty systému jsou pravidelně aktualizované, bezpečnostní politiky jsou důsledně dodržovány a zaměstnanci jsou vzděláváni o potenciálních hrozbách a správných postupech pro zabezpečení jejich digitálního chování.

Identifikujte zranitelnost VPN dřív, než bude pozdě

VPN sítě jsou navrženy tak, aby zajišťovaly bezpečný přístup k firemním datům a systémům. Přesto mohou obsahovat slabiny, které kyberzločinci využívají. Jednou z hlavních zranitelností ve VPN je nedostatečné šifrování, které může umožnit útočníkům dešifrovat data posílaná skrze VPN. Dalším problémem je špatná konfigurace systémů, což může způsobit nechtěné úniky dat mimo šifrovaný tunel. 

Dalším častým problémem jsou slabá hesla a nedostatečné autentizační metody, které usnadňují neoprávněný přístup.

Především zastaralý software může obsahovat bezpečnostní mezery, které nebyly v novějších verzích opraveny. Kvalitní VPN poskytovatelé pravidelně vydávají záplaty a aktualizace, které řeší nově objevené bezpečnostní hrozby. Ignorování těchto aktualizací může zanechat síť otevřenou pro útoky a mohou infiltrovat a poškodit firemní sítě. Ignorování aktualizací může vést až ke katastrofickým scénářům viz jedna zpráva přímo od NÚKB o hrozbě týkající se VPN klienta FortiClient.

Zranitelna Firemni Sit

Ochranná opatření pro zabezpečení VPN

Základním krokem pro zabezpečení VPN je použití silného šifrování a pravidelné aktualizace software. Firmy by měly implementovat politiku bezpečnosti pro silná hesla a zavést dvoufaktorovou autentizaci pro přístup k VPN, což zvyšuje bezpečnost i v případě, že by heslo bylo kompromitováno.

Dále je důležité provádět pravidelné bezpečnostní audity a penetrační testy, které mohou odhalit potenciální slabá místa před tím, než je zneužijí útočníci, včetně zavedení mechanismu prověřování dodavatelského řetězce podle nového Zákona o kybernetické bezpečnosti.

Tímto způsobem mohou firmy získat lepší přehled o stavu svého VPN řešení a efektivně reagovat na nalezené problémy.

Na co by se nemělo zapomínat je také školení zaměstnanců. Informovanost o tom, jak rozpoznat phishingové útoky a jiné podvodné aktivity, může výrazně snížit pravděpodobnost bezpečnostního incidentu. Zaměstnanci by měli být pravidelně informováni o nejlepších praktikách pro používání VPN, včetně bezpečného přihlašování a opatření na ochranu jejich přístrojů a dat.

Nejznámější bezpečnostní incidenty využívající zranitelnosti ve VPN

V roce 2019 došlo k útoku na VPN řešení od společnosti Pulse Secure. Kybernetičtí útočníci využili kritickou zranitelnost, která jim umožnila získat administrátorský přístup bez potřeby autentizačních údajů. Tato zranitelnost umožnila útočníkům spustit libovolný kód na zasažených zařízeních a získat tak hluboký přístup do interních sítí mnoha velkých korporací a vládních organizací.

Útočníci získali možnost monitorovat a manipulovat s veškerou komunikací, která procházela skrze kompromitovaná VPN zařízení. Tento únik informací měl za následek ztrátu citlivých dat, včetně osobních údajů, firemních tajemství a dalších důležitých informací.

V roce 2020 využili útočníci známou zranitelnost v Pulse Secure VPN, která nebyla včas aktualizována, a nainstalovali ransomware, který zašifroval soubory na síti. Útok zasáhl finanční služby společnosti Travelex. Ransomware se do sítě dostal prostřednictvím neaktualizovaného VPN zařízení. Útok paralyzoval operace společnosti, což mělo za následek významné finanční a reputační škody. Mimoto musel Travelex platit výkupné a strávil několik týdnů v obnově svých systémů.

A ve stejném roce pronikla hackerská skupina Clop do interní sítě německé společnosti Software AG, zašifrovala soubory a požadovala výkupné ve výši 20 milionů USD ve formě kryptoměny za dešifrovací klíč. Software AG odmítla zaplatit výkupné a místo toho spolupracovala s kybernetickými bezpečnostními firmami a orgány činnými v trestním řízení k identifikaci útočníků a obnovení svých systémů. 

Závěr

Přestože poskytují VPN systémy klíčové bezpečnostní funkce pro vzdálený přístup, nejsou imunní vůči zneužití. Proto je důležité, aby firmy nejen implementovaly VPN jako nástroj pro zabezpečení vzdáleného přístupu, ale také aby zajistily, že všechny součásti jejich síťového a bezpečnostního systému jsou pravidelně aktualizovány a důsledně monitorovány. 

Jak ukázaly příklady útoků z minulosti, zranitelnosti ve VPN mohou vést k vážným bezpečnostním incidentům, které mohou ohrozit nejen firemní data, ale také osobní informace zaměstnanců a zákazníků.

Kromě technologických opatření je důležité vzdělávání zaměstnanců o bezpečnostních hrozbách a správných postupech, což může výrazně snížit pravděpodobnost úspěšného útoku. Pouze tak lze efektivně chránit proti vnějším hrozbám a zabezpečit cenná data a infrastrukturu firmy.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..