Microsoft Office Alternativy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Jakým softwarem efektivně nahradit MS Office?

Není pochyb o tom, že MS Office je v současné době nejpopulárnějším kancelářským balíkem, a pravděpodobně se to jen tak nezmění. Na druhou stranu nemusí uživatelům zcela vyhovovat, a to z mnoha různých důvodů – primárně však alternativu hledáme především z důvodu snahy ušetřit či se vyhnout nutnosti předplatného MS Office 365. Pokud i vy zvažujete přechod na některou z alternativ, vhodnou náhradu za kancelářský balík MS Office možná objevíte v našem dnešním článku, který zahrnuje jak placené, tak bezplatné alternativy.

Servis Repas Cz Logo

Servis-repas.cz

WHC10

Details


Sleva 10% na software licence na e-shopu servis-repas.cz. Kód lze uplatnit např. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práce s PDF, CAD software a mnoho dalších.
Premiumcdkeys Logo

PremiumCDkeys.com

websiteradar

Details


Sleva 10% na licence softwaru od známych značek jako Microsoft, Avast, Kaspersky a jiných.
Servis Repas Cz Logo Sleva 10%
Servis-repas.cz
Slevový kód
Sleva 10% na software licence na e-shopu servis-repas.cz. Kód lze uplatnit např. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práce s PDF, CAD software a mnoho dalších.
Premiumcdkeys Logo Sleva 10%
PremiumCDkeys.com
Slevový kód
Sleva 10% na licence softwaru od známych značek jako Microsoft, Avast, Kaspersky a jiných.

Co zvážit při výběru alternativy?

Ač se tak nemusí na první pohled zdát, možnosti jsou opravdu široké. Je však třeba říci, že ne všechny splňují požadavky, které na kancelářský software máme. Při výběru vhodné alternativy MS Office tak nezapomeňte zohlednit, co od softwaru vlastně očekáváte. Důležitým kritériem je nejen funkčnost na operačním systému, který používáte (ačkoliv většina alternativu bude bez problému fungovat na Windows, kompatibilita s Linuxem nemusí být samozřejmostí), jaké funkce od softwaru vyžadujete a samozřejmě jaký je váš rozpočet. 

LibreOffice

Bezpochyby nejlepší alternativou pro uživatele MS Office bude celosvětově oblíbený open-source LibreOffice. Jeho hlavní předností však není pouze možnost bezplatného stažení, ale zejména vysoká podobnost s produktem od Microsoftu. Rozhodně se tak nemusíte bát neznámého rozhraní, ve kterém byste se museli dlouze zorientovat. Součástí kancelářského balíku je jak alternativa Wordu a Excelu, tak PowerPointu. Nechybí samozřejmě ani čeština (dostupný je mimochodem v hned 110 jazycích!). LibreOffice navíc rozjedete nejen ve Windows, ale také macOS a Linuxu. Vhod může také přijít aplikace pro Android.

OpenOffice

Alternativou MS Office velice podobnou LibreOffice je kancelářský balík OpenOffice. Podobnost není čistě náhodná – jedná se o „předchůdce“ LibreOffice, který se od něj v roce 2010 oddělil a pokračoval svou vlastní cestou. Bohužel je třeba dodat, že ze srovnání vychází mnohem lépe novější z nich, LibreOffice. Přestože oba softwary lze zcela legálně bezplatně stáhnout, fungují na všech operačních systémech a nabídnout totožné základní funkce, OpenOffice lehce pokulhává v oblasti rozšiřující funkcionality.

WPS Office

V případě, že pro vás není nutností čeština (například pracujete čistě v angličtině), může být zajímavou alternativou MS Office kancelářský balík WPS Office, který v roce 2016 vydal čínský software developer Kingsoft. Balík je kompatibilní se všemi operačními systémy (kromě verze pro Linux a Windows je dostupná verze také pro Android a iOS) a nabídne lokalizaci v několika jazycích, mezi kterými však čeština bohužel chybí. 

Pokud pomineme absenci češtiny, jedná se poměrně kvalitní kancelářský balík, který nabídne vše, na co jste zvyklí u MS Office. Kromě textového editoru, programu pro tvorbu prezentací a tabulek je k dispozici také možnost konverze do PDF či 1 GB bezplatného úložného prostoru na cloudu. Na rozdíl od čistě open-sourcových alternativ uvedených výše nabízí možnost pořízení jak bezplatné, tak placené verze, která nabídne řadu pokročilých funkcí.

Softmaker FreeOffice

Další bezplatnou, avšak plnohodnotnou alternativou MS Office se může stát Softmaker FreeOffice. Ačkoliv se pro jeho bezplatné použití musíte zaregistrovat, nabídne svým uživatelům celou řadu praktických funkcí. Za zmínku stojí také možnost stažení českého slovníku pro kontrolu pravopisu, který například u předchozího kancelářského balíku WPS Office chybí. 

Součástí balíku je standardně textový editor TextMaker, program pro tvorbu tabulek a grafů PlanMaker a program pro tvorbu prezentací Presentations. Za zmínku stojí také poměrně dobrá kompatibilita se soubory MS Office či možnost výběru ze dvou typů uživatelského rozhraní.

Google Workspace

Na závěr musíme zmínit další plnohodnotnou alternativu MS Office pro ty, kteří dávají přednost práci v online prostředí, respektive ve webovém prohlížeči – Google Workspace. Ideální je zejména pro skupinovou práci. Přestože nenabídne natolik bohatou funkcionalitu, jako MS Office 365 a další placené alternativy, pochlubit se může uživatelskou přívětivostí či například automatickým ukládáním na Google Drive. Slabším místem je bohužel poněkud těžkopádné formátování textu a možné problémy s kompatibilitou souborů vytvořených v MS Office.

4.5/5 - (4 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..