Mergado Pack - šikovný modul pro open source e-shop platformy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

S Mergado Packem nastavíte přehledně inzerci pro důležité nákupní platformy

Stavíte e-shop od základu nebo ladíte jeho formu? Seznamte se s modulem Mergado Pack pro platformy PrestaShop, OpenCart a WordPress s pluginem WooCommerce. Jeho pomocí si implementujete do vašeho obchodu množství marketingových funkcí, které jinak musíte řešit přes samostatné moduly nebo je na e-shop přidat vlastními silami. V tomto článku se zaměříme na jeho rozhraní a možnosti napojení.

Co je Mergado Pack

Mergado Pack je bezplatný soubor modulů pro e-shopové platformy. Pomůže vám exportovat produktové feedy, kategorické feedy a další ve specifikaci Mergado XML. Přestože je tento formát XML primárně určen pro nástroj Mergado, využijete ho na jakýkoliv účel. Získaná data například převedete pomocí Mergada na stovky dalších formátů, mezi které patří cenové srovnávače Heureka, Zboží.cz nebo platformy na online nakupování. 

S moduly zvládnete integrovat marketingové služby jako je Google Analytics, Facebook Pixel, GLAMI piXel a účinně měřit konverze pro Google Ads, Sklik a mnoho dalších.

Pro koho je Mergado Pack určen a co nabízí?

Mergado Pack je vytvořen pro majitele e-shopů, firmy zabývající se jejich tvorbou, pracovníkům marketingových agentur a markeťákům na volné noze. Je určený pro všechny, kteří hledají praktické řešení pro práci s e-shopovými platformami

Na jednom místě si nainstalujete široký balík marketingových funkcí pro váš online obchod. 

Modul uživatelům poskytuje:

 1. Export produktového XML feedu, Heureka dostupnostního feedu, XML feedu kategorií a pro platformu PrestaShop export analytického feedu. 
 2. Import cen z Mergado XML feedu pro WordPress s WooCommerce a PrestaShop. 
 3. Integraci remarketingových kódů a skriptů pro měření konverzí.
 4. Kompatibilitu s Multistore / Multisite e-shopy.
Mergado Pack - administrace
Vstupní stránka Mergado Packu.

Jak funguje funkce exporty?

Hlavní funkcí Mergado Packu je export zboží pro české a zahraniční srovnávače produktů. Modul umí spolehlivě vytvořit produktový XML feed, který vystaví ve specifikaci Mergado XML na trvalé adrese feedu. Po instalaci Packu máte dvě možnosti:

 1. Produktový feed si vygenerujete ručně, ale tím se stane statickým a jeho změny si musíte opakovaně a manuálně generovat. 
 2. V případě, že chcete “živý” a stále aktualizovaný feed, nastavte si cron úlohu. Pomocí tohoto plánovače si zapnete požadované akce na předem stanovený čas a zautomatizujete si tak generování XML feedu. Crony si spustíte jako skript na webhostingu nebo externí službou. Plugin pro WordPress má ve svém balíku i možnost interního WP Cronu, který si nastavíte v rámci administrace Packu. Vyhnete se tím externí službě a zapnete si ho přímo v e-shopu. Všeobecně se ale nedoporučuje využívat WP Cron, který může mít vliv na rychlost WordPress Stránek.

Po nainstalování Packu se do platformy vygeneruje náhodný hash – slouží hlavně k zabezpečení veřejných URL adres. Skládá se z řetězce čísel a znaků, které se připojí na konec názvu exportu nebo cron adresy. Moduly se běžně instalují do stejné struktury složek a URL adresy feedů jsou proto vždy stejné. Hash se tedy postará, aby byla vaše URL feedu hůře odhalitelná.

Mergado Pack propojení s Mergado aplikací
Napojení Mergado Pack a služby Mergado.

Postup pro správné nastavení produktových nebo kategorických feedů v Mergado Packu

 1. V nastavení si zvolte, co se má exportovat –  v PrestaShopu si určete, jaká bude kombinace měny a jazyka. OpenCart automaticky nabízí možnost vygenerovat feedy všech kombinací měn a jazyků. Ve WooCommerce multijazyčnost nenajdete, protože se řeší pomocí doplňkových pluginů. Mergado Pack zatím není kompatibilní s pluginy pro multi-jazyčnost a multi-měnovost. Po každém kroku nezapomeňte uložit nastavení.
 2. Při větším počtu produktů nebo obecně problémech s generováním si zvolíte limit a exporty produktů se budou generovat v dávkách. Na webhostinzích jsou při velkém velkém množství sortimentu omezení a technické problémy. S dávkovým exportem se vygenerují produkty v menších číslech a na závěr se spojí do jednoho XML. V PrestaShopu si můžete zvolit i konkrétní kritéria – nastavení viditelnosti (v katalogu nebo jenom ve vyhledávání v obchodě) a aktivování kategorického, analytického nebo produktového feedu.
Mergado Pack - administrace Prestashop
Nastavení exportu v modulu pro PrestaShop.
 1. V druhé položce menu si nastavíte Cron úlohy. Najdete tady seznam Cron URL adres, které si zkopírujete a vložíte do plánovače úloh. 
Mergado Pack - WordPress (WooCommerce) administrace
Stránka Cron úlohy v pluginu pro WordPress s wooCommerce. 
 1. Následně v záložce XML feedy naleznete seznam minimálně jednou vygenerovaných feedů. Aby se vám tu zobrazil i feed v PrestaShopu, po zvolení kombinace jazyka a měny je třeba přejít na stránku Cron úlohy a vygenerovat feed ručně. URL adresy OpenCart a WordPress feedu uvidíte na stránce ihned a můžete s nimi dále pracovat, smazat je, zkopírovat a použít v jiném procesu, stáhnout nebo sledovat stav generování.
Mergado Pack - OpenCart administrace
Stránka s XML feedy v modulu pro OpenCart.

Exporty a v nich obsažené informace nejsou vždy stejné. E-shopové platformy se odlišují v tom, jaké informace a v jakém formátu je ukládají k jednotlivým produktům nebo kategoriím. Některé elementy mohou dokonce i chybět. Platforma WooCommerce v základu neobsahuje nákladové ceny, výrobce a chybí i často používaný EAN kód. Jedním ze způsobů je pomoc od pluginu České služby, se kterým si EANy k produktům jednoduše doplníte. Pack nainstalovaný plugin rozpozná a vyexportuje ho do feedu jako element <EAN>.

Implementace reklamních systémů

Mergado Pack mimo funkcí exportu nabízí jednoduchou implementaci reklamních systémů. Pokud se snažíte dostat produktovou řadu na srovnávače zboží, klíčovým krokem je získat relevantní data o vašem prodeji. S Packem dokážete podchytit základní úkony jako měření konverzí a sledování publika. Reklamní systémy GLAMI, Heureka nebo Zboží.cz umožňují navíc i sběr recenzí a udělování marketingových odznaků.

Modul ovládá reklamní systémy:

 GOOGLE

Google nabízí širokou možnost propagace e-shopů. Pomocí Mergado Packu:

 • implementujete měření konverzí a remarketingových publik pro službu Google Ads
 • aktivujete globální značku Gtag.js pro implementaci Google Analytics nebo Google Tag Manager

Pro účinnou reklamu na Google Ads je měření konverzí rozhodující. K tomu je v Packu vytvořený jednoduchý způsob implementace.

Jak si ho nastavíte?

 1. V časti reklamní systémy si zvolte Google.
 2. Do příslušných polí vložte: 
  • konverzní kód, který dostanete po vygenerování konverzního zdroje z vašeho Google Ads účtu
  • štítek, který získáte stejným způsobem jako konverzní kód 

Podobným způsobem si spustíte i Google Tag Manager. V platformách PrestaShop a WooCommerce máte možnost zapnout globální značku Gtag.js a připojit tak data do Google Analytics. Oba nástroje od Google využívají připravenou datovou vrstvu s proměnnými ve specifikaci pro měření rozšířeného elektronického obchodu.

Mergado Pack - konfigurace Google Ads v Prestashop
Nastavení služby Google Ads.

Facebook

Prvním krokem při implementování marketingu z Facebooku je vytvoření Facebook Pixelu v rozhraní Business Manager. Ten si následně jednoduše nahrajete a aktivujete v Mergado Packu. Funkce Pixel pomáhá s měřením objednávek a sledujete díky ní unikátní shlédnutí stránek, produktů a kategorií.

Facebook Pixel logo
Logo Facebook Pixel.

Heureka

Přední srovnávač Heureka poskytuje podobné funkce jako další platformy. V Mergado Packu si jednoduše zapnete sledování konverzí a odznak Ověřeno zákazníky. Prostřednictvím vložení kódu a tajného klíče e-shopu si ho aktivujete pro českou nebo slovenskou doménu.

V modulu si dokážete vygenerovat i dostupnostní feed pro Heureku, který je zobrazený v přehledu Cron úloh. Zároveň je to jediný feed, který si aktivujete tímto způsobem, protože není ve specifikaci Mergado.

GLAMI

Pokud plánujete inzerovat na srovnávači GLAMI, pozornost zaměřte dvěma směry. Modul totiž podporuje obě populární služby GLAMI piXel a GLAMI TOP. 

K implementaci GLAMI piXelu musíte vyplnit GLAMI API klíč a povolit tuto funkci v administraci Mergado Packu. Ten umožňuje vícenásobnou implementaci piXelu – na jedné stránce můžete mít aktivních víc sledovacích skriptů pro různé jazykové verze

Zákaznické recenze služby GLAMI TOP aktivujete stejně. V administraci modulu vyplníte GLAMI TOP API klíč a vyberete si potřebnou jazykovou verzi. Rozšiřujícím krokem je však přidání DNS záznamů pro správné zasílání emailů s dotazníky. Mergado Pack vám s tímto úkonem nepomůže, ale v nastavení vás upozorní o nutnosti DNS záznamy přidat.

Seznam

Jedním z nástrojů vyhledávače Seznam je reklamní systém Sklik. Skript na měření konverzí stačí v packu pohodlně zapnout a následně vložit konverzní kód. Stejně postupujte i při přidávání ID pro retargeting. Při měření konverzí v Skliku si umíte nastavit i pevnou hodnotu objednávky. Modul je však určený hlavně pro e-shopy. Tento úkon tak není potřeba a modul odesílá data dle skutečné hodnoty objednávky.

 U vyhledávače Zboží.cz postupujte obdobně a pro jeho aktivaci do nastavení vložte ID provozovny, tajný klíč a zvolte si mezi standardním nebo omezeným měřením.

Kelkoo a Biano

Mezinárodní srovnávač Kelkoo s měřením konverzí pracuje také. Při jeho aktivaci vám stačí vybrat stát, ve kterém působíte a merchant ID. Biano funguje na identickém principu a spustíte ho pohodlně po vložení Biano pixelu.

Mergado Pack TIP

Dejte si pozor – všechny skripty pro měření konverzí odesílají hodnoty objednávek bez DPH a bez ceny za dopravu a platbu. Důvodem je co nejpřesnější zobrazování výsledků měření a finančních statistik. V Mergado Packu však chybí možnost výběru odeslat hodnotu objednávky s nebo bez DPH.

Multistore

Modul funguje i v režimu Multistore. Ulehčíte si s ním správu několika e-shopů a vytvoříte přehledné prostředí pro vaše obchodování. E-shopové platformy PrestaShop a OpenCart nabízí propojení několika obchodů do jedné instalace a administrace. V nastavení si následně vyberete, pro který e-shop chcete spravovat agendu. 

Pro WordPress je možností funkce Multisite, která administraci rozdělí na dvě části, do kterých si následně dokážete přiřadit jiný jazyk. Mergado Pack je multisite kompatibilní a aktivujete ho pro celou síť WordPress webů. Výhodou je, že dokážete generovat i feed pro oddělené instalace.

Mergado Pack - plugin pro WooCommerce, PrestaShop a OpenCart
Podporované platformy PrestaShop, WordPress s WooCommerce a OpenCart.

Závěr

Mergado Pack je všestranný nástroj a dobrý základ při výstavbě e-shopu. V jednom balíku nabízí nejpoužívanější marketingové nástroje – nepotřebujete tak hledat další řešení a pluginy pro každou funkci zvlášť. 

Modul zatím není zatím propracovaný do takové podoby jako například pluginy, které se zaměřují na jednotlivé funkce samostatně. Tým Mergado Packu nástroj neustále zdokonaluje a zapojuje do jeho vývoje i požadavky uživatelů. 

Udělejte si názor na kvality Mergado Packu a vyzkoušejte si prostředí v demo verzi na jeho stránkách.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..