Váš Hosting VPS Centrum recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Spravovat VPS Váš Hosting je snadné jako nastavit webhosting

Myslíte si, že spravovat vlastní VPS je složité a budete k tomu potřebovat najmout zkušeného administrátora? VPS Váš Hosting vás možná vyvede z omylu. Nastavit zde složitější funkce a operace zvládnete sami. Díky jejich jednoduché administraci. A to i přes mobilní telefon. Jak je to možné? Pojďte si přečíst tuto recenzi.

Pokud preferujete video, tak můžete shlédnout i video recenzi na našem YouTube kanálu Webhostingcentrum.

Představení společnosti Váš Hosting

Váš Hosting je česká hostingová společnost, která se specializuje na klienty z malých a středních firem. Těm dokáže poskytnout kvalitní služby za rozumné peníze. Společnost vznikla v říjnu 2010. Jejím zakladatelem je internetový podnikatel a konzultant Karel Dytrych, který stojí za úspěšnými projekty jako je aplikace pro řízení projektů Freelo nebo monitoring serverů Hlídám to.

Váš Hosting recenze hlavní strana VPS
Představení služeb hostingové společnosti Váš Hosting.

Ačkoliv byla společnost založena v roce 2010, tak její historie sahá až do roku 2005. V té době také fungovala pod značkou Váš Hosting, ale její služby byly daleko roztříštěnější. Jak se na tehdejší dobu slušelo. V té době nabízela, kromě hostingu, také webdesign nebo tvorbu corporate identity (firemního stylu).

Doba šla dál, služby se krystalizovaly a zužovaly, až se nabídka společnosti smrštila na poskytování nejpodstatnějších služeb. Hosting pro servery, registrace domén a webhosting.

V současné době provozuje Váš Hosting více než 500 virtuálních serverů, na kterých hostuje přes 4500 domén.

Služby Váš Hosting

Nabídka hostingové společnosti se zaměřuje především na serverová řešení, ale vedle toho se věnuje také registraci domén nebo poskytování spolehlivého webhostingu. Mezi webhostingovými tarify naleznete také jeden speciálně zaměřený na CMS WordPress.

Váš Hosting recenze služby
Co už běží na Váš Hosting.

Přes jednoduché administrační rozhraní si můžete registrovat tradiční domény jako .CZ, .SK, .AT, .PL, .COM, ale také .JP, .GL nebo domény s novými koncovkami. Například domény s koncovkami .AGENCY, .COOL nebo .GURU. Nových koncovek je na výběr více než 200.

Váš Hosting nabízí hned několik webhostingových tarifů. Mezi hlavní taháky webhostingu patří umístění dat na rychlých SSD discích, 256 MB PHP memory limit (vyšší dohodou), jednoduchá administrace nebo SSL certifikát zdarma (HTTPS).

Hlavní službou jsou však serverová řešení. Těm se budeme v tomto článku dále věnovat. Zejména pak virtuálním privátním serverům (VPS).

Co je VPS?

Virtuální privátní server (zkráceně VPS) je server, který využívá virtualizační technologii k rozdělení výkonu fyzického serveru, na kterém se nachází virtuální servery ostatních klientů hostingové společnosti. 

Představte si, že máte jeden výkonný počítač, jehož výkon rozdělíte na několik celků pomocí virtualizace hardware. Jediný počítač nakonec může využívat více lidí najednou. Díky tomu se rozdělí náklady na pořízení a používání “nadupaného” počítače mezi několik klientů. Každá virtualizovaná část počítače se chová jako jeden samostatný počítač. Při virtualizaci hardware lze vyhradit jednotlivým uživatelům výkon, se kterým mohou vždy počítat, a nebudou jim ho ubírat ostatní uživatelé virtualizovaného serveru (počítače). Tím vám takové VPS dokáže nabídnout více výkonu a stability, protože zdroje virtuálního serveru nesdílíte s nikým jiným.

Jak zrychlit web?

Praktický e-mailový seriál ZDARMA od Váš-hosting.cz s podrobnými postupy jak zrychlit vaše webové stránky.

Váš Hosting VPS

O VPS od Váš Hosting je v poslední době slyšet na každém online kroku. Kdo někdy o VPS přemýšlel, toho okamžitě napadlo: Zda dokáže server nastavit, zda bude umět nastavit doménu, vytvořit FTP nebo e-mailovou schránku? Dobrá zpráva je, že lidi z Váš Hosting napadly podobné otázky. Díky nim vznikla aplikace s názvem VPS Centrum, se kterou je správa a nastavování VPS podobná správě webhostingu. Tedy v zásadě jednoduchá. S VPS Centrem můžete server spravovat například prostřednictvím mobilního telefonu.

Váš Hosting recenze VPS centrum
Představení aplikace VPS Centrum.

Zkušené serverové administrátory a ostřílené matadory nejspíš nějaké VPS Centrum nenadchne, protože si třeba chtějí nastavit prostředí sami a s jinou správcovskou nadstavbou – Plesk, ISP Config nebo cPanel. A další dobrá zpráva je, že je to samozřejmě možné.

Váš Hosting recenze VPS instalace
Instalace serveru s vybranou linuxovou distribucí.

Hned ve 3. kroku instalace serveru si můžete vybrat jednu z oblíbených linuxových distribucí, která se nainstaluje na váš VPS server. Na výběr máte z distribucí – Debian, Ubuntu nebo CentOS. Ty mají velkou uživatelskou komunitu, takže pro ně na internetu najdete mnoho návodů a postupů.

Parametry jednotlivých VPS

Váš Hosting nabízí 4 varianty VPS tarifů – Mini, Lite, Basic a Profi. Jak už jistě tušíte, tak jednotlivé tarify se od sebe liší různě vysokými parametry serveru.

Mini VPSLite VPSBasic VPSProfi VPS
RAM1 GB2 GB4 GB6 GB
CPU1 GHz3,5 GHz2x3,5 GHz3x3,5 GHz
Diskový prostor10 GB20 GB40 GB60 GB
SSDAnoAnoAnoAno
Počet doménNeomezeněNeomezeněNeomezeněNeomezeně
SSL zdarmaAnoAnoAnoAno
HTTP/2AnoAnoAnoAno
FirewallAnoAnoAnoAno
Přístup – rootAnoAnoAnoAno

Dalšími důležitými parametry a vlastnostmi serverů od Váš Hosting jsou například:

 • Redundantně uložená data v RAID poli (výpadek disku vás neohrozí).
 • Kvalitní virtualizace, která zaručí vyhrazený výkon. Zde je to virtualizace XEN.
 • Nejste limitovaní počtem domén, databází, počtem e-mailů nebo jejich velikostí.
 • Monitoring dostupnosti serveru.
 • DDoS ochrana.
 • Možnost si vše nastavit podle svého.
 • Apache, Nginx, PHP, MySQL, PostgreSQL.

Jaký tarif VPS vybrat?

Vždy si u každého VPS hostingu, který chci používat, proklepnu uživatelskou podporu začátečnickým dotazem: Co se s jednotlivými VPS tarify dá dělat? 

Chtěl jsem dostat odpověď ve stylu: Mini VPS utáhne 10 WordPress webů o denní návštěvnosti XXX nebo 2 WordPress weby s návštěvností XX atd.

Tady už balancujeme na tenkém ledě. Ono to totiž není tak jednoduché říct, jak se na první pohled zdá. Každý projekt je jinak náročný. Tabulky porovnávající výkon se sice zdají být efektivní, ale většina méně zkušených uživatelů z nich stejně nepozná, jaký tarif je pro ně vhodný. Zkušení uživatelé vědí, po čem sáhnout, ale méně zkušení provozovatelé projektů se raději dále trápí na sdíleném webhostingu.

Zkusil jsem tedy vytáhnout něco ze zástupců Váš Hosting. Karel Dytrych, což je mimochodem majitel, mi odpověděl: 

Nedá se to garantovat, může to rozbít jeden jediný plugin, špička v návštěvnosti, crawlující robot atp.

Obecně:

 • Mini bych doporučil pro 5-10 webů, základních WP s návštěvností v řádu desítek až stovek za den.
 • Lite bych doporučil pro 10-20 webů, základních WP s návštěvností v řádu desítek až stovek za den.
 • Basic bych doporučil pro 20-40 webů, základních WP s návštěvností v řádu desítek až stovek za den, či lehce vyšší.
 • Profi bych doporučil pro 40+ webů, základních WP s návštěvností v řádu desítek až stovek za den. Nebo složitější e-shopy atp.

Hlavně máme na serveru monitoring Munin, takže víme, co a jak vytěžuje nebo kolik čeho chybí. Hostujeme servery, kde je na jednom mega silném VPS 1 projekt nebo jeho část. Ale i Mini/Lite, kde jsou stovky microsites.“

Ceny VPS od Váš Hosting

Váš Hosting nabízí tedy 4 výše zmíněné tarify VPS – Mini, Lite, Basic a Profi. Ty jsou vyladěné k co největší dokonalosti. Tedy alespoň podle papírových parametrů. Pokud vám žádný z tarifů nestačí, tak si můžete nechat nastavit vlastní na míru.

Váš Hosting recenze VPS ceny
Ceník tarifů VPS Váš Hosting.

Ukázka administrace VPS Centrum

Grafická administrace správy VPS serveru VPS Centrum je velice povedená a intuitivní. Pokud bych ji srovnal například s cPanelem, tak mi přijde méně přehlednější. Ale to je pouze můj subjektivní dojem.

Důležitější je, že ji nejspíš pochopí i úplný nováček ve správě serverů. A dost možná i nováček, který nemá zkušenosti ani se správou webhostingu. Ostatně, po prvním přihlášení do administrace čeká na uživatele přivítací video, které slibuje udělat z nich administrátora serveru za 9 minut.

Váš Hosting recenze VPS centrum administrace
Administrace služeb VPS Centrum.

Už z obrázku je patrné, že přidání domény, vytvoření FTP nebo e-mailu nebude nic složitého. Stejně jednoduché je vytvoření databáze nebo další e-mailové schránky. 

Také určitě budete chtít přenastavit direktivy PHP nebo nastavení webserveru. To zde také není žádná velká věda. Tedy za předpokladu, že víte, co děláte.

Váš Hosting recenze VPS nastavení PHP
Nastavení direktiv PHP.

U každého projektu je také důležité zálohovat data. Ani nastavení zálohování není s aplikací VPS Centrum nikterak složité. Prostě jen kliknete na nastavení domény a můžete se pustit do nastavování.

Váš Hosting recenze VPS zálohování
Nastavení pravidelného zálohování s VPS Centrum.

Nastavovat můžete samozřejmě spoustu dalších parametrů a vlastností. Můžete měnit verze PHP. Od verze 5.6 až po současnou. A také můžete zadávat příkazy do konzole.

Váš Hosting recenze VPS konzole
Okno pro zadávání příkazů na konzoli.

Instalace na jedno kliknutí

Toto asi není to nejdůležitější, co od VPS očekávat, ale stejně je to dobrá „fičura“. Servery Váš Hosting si rozumí asi se všemi oblíbenými open souce systémy a nástroji, na které si jen vzpomenete. Ty úplně nejoblíbenější můžete na svém serveru nainstalovat jedním kliknutím.

Váš Hosting recenze VPS instalace WordPress
Instalace WordPress nebo Prestashop na jedno kliknutí.

Proč přejít na VPS?

Na virtuální servery přechází většinou uživatelé, kteří nejsou spokojeni s klasickými sdílenými webhostingy. 

U běžných sdílených webhostingů se dělí výkon serverů nevyváženě mezi všechny klienty (hostované projekty). Jedním z problémů u sdílených webhostingů pak bývá, že některý z klientů server přetíží, ať špatným nastavením, špatným pluginem nebo mimořádnou návštěvní špičkou, a tím ovlivní výkon a stabilitu ostatních klientů webhostingu. To většinou znamená výpadek služeb. Na VPS vás nikdo neomezuje. Pokud dojde k přetížení serveru, tak pouze vaší vinou.

Virtuální privátní server je také řešení, pokud provozujete více projektů, které tak můžete mít pod palcem v jedné službě nebo, když některému projektu nestačí výkon sdíleného webhostingu. Například proto, že projektu roste popularita, vzrůstá jeho návštěvnost a nároky na výkon serveru.

Na VPS najdete své místo také pokud si potřebujete nastavovat konfiguraci serverů a přizpůsobovat si ji podle svého.

Klady a zápory

Klady (+)Zápory (-)
+ Administrace VPS Centrum
- Vyšší cena
+ Root přístup
+ Možnost zvolit čistou linuxovou distribuci
+ SSD disky
+ Monitoring dostupnosti
+ Bez limitu počtu domén, databází nebo e-mailů
+ Zkušební doba 7 dní zdarma

Sleva 10 % na VPS nebo webhosting

Naši čtenáři mohou VPS nebo webhosting od Váš-hosting.cz pořídit se slevou 10 % a více. Stačí navštívit náš projekt slevynahosting.cz, kde najdete vždy aktuální slevové kupóny.

Závěr a hodnocení

Váš Hosting mě překvapil tím, že poskytuje 7 denní testování zdarma. Bez nějakého vyptávání nebo vyplňování složitých dotazníků. Vyplníte jen nezbytné údaje a během chvilky vám přijdou přihlašovací údaje. 

Popravdě mě moc nezajímá čistá instalace Linuxu, protože mě prostě nebaví to různé nastavování a zadávání příkazů přes konzoli na server. Naopak jsem velice přivítal aplikaci VPS Centrum. Jak jsem v recenzi zmínil, tak ta se mi zdá o něco méně přehledná, než je například cPanel. Ale asi je to spíš silou zvyku. 

Až si na VPS Centrum zvyknete, tak určitě u této administrace oceníte její vizuální jednoduchost. Já oceňuji, že nejsou ve VPS Centru grafické ikonky, které by rozptylovaly mojí orientaci.

Cena VPS Váš Hosting je o něco vyšší než u konkurenčních hostingů. Já si třeba cením toho, že jsou zde admini, kteří svůj systém skutečně znají. To znamená, že když dojde k nějakému problému, tak vám dokáží pohotově odpovědět a pomoci vám vyřešit tento problém.

Stabilitu serverů nebo jejich rychlost nebudu hodnotit, protože na to bych potřeboval testovat VPSko delší dobu. Třeba rok, a ještě si nechat jednotlivá naměřená data zapisovat. Konečně u rychlosti načítání webu záleží také v první řadě na jeho dobré optimalizaci, takže zde bychom asi narazili, protože samotné měření rychlosti nám o výkonu serverů nic nepoví.

Takže jestli přemýšlíte o VPS, tak určitě vyzkoušejte to od Váš Hosting. Zaprvé budete překvapení jednoduchostí jejich aplikace pro administraci serverů a služeb. Zadruhé vám zde nebude nejspíš nic chybět. A zatřetí je testování zdarma. Takže proč to nevyzkoušet?

4/5 - (4 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..