Microsoft Windows 11

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Jak získat legální licenci Microsoft Windows levně nebo zdarma

Sháníte pro svůj nový počítač nebo notebook licenci Microsoft Windows levně nebo zdarma? Poradíme, kde stáhnout a jak instalovat licenci od oficiálních distributorů. 

Druhotná licence Windows

Velkou diskusí mezi kupujícími licenčních klíčů Windows jsou druhotné licence, které nabízejí aukční portály. Tématika druhotného software je stále doprovázena fámy a mýty. Hlavním důvodem, proč jim lidé nevěří, je domněnka, že je druhotný software horší nebo nelegální. Ve skutečnosti však žádný rozdíl mezi těmito dvěma variantami není. Druhotné licence jsou originální licence, které už měl registrovaný původní vlastník, ale rozhodl se pro koupi jiného softwaru, a tak svou původní verzi nabídl k prodeji. 

Kupující také zaráží nižší cena za druhotnou licenci Windows. Software jako takový neztrácí na hodnotě. Nelze ho opotřebit ani „osekat“ o stávající funkce. Nový majitel může software používat 100% stejně, jako jeho předchozí majitel. V České republice nesmí být použitý software diskriminován. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže veřejné instituce nemohou použitý software vyloučit z výběrového řízení. Při koupi sekundární licence se kupuje licenční klíč, který vám po nákupu automaticky přijde do vašeho e-mailu. Tento klíč se použije pro aktivaci softwaru. Instalační soubory stahujte pouze z oficiálních stránek Microsoftu. Zde si totiž můžete být naprosto jisti, že jsou z hlediska bezpečnosti zcela v pořádku.

Další prověřené stránky, kde můžete stáhnout druhotné licence:

Servis Repas Cz Logo

Servis-repas.cz

WHC10

Details


Sleva 10% na software licence na e-shopu servis-repas.cz. Kód lze uplatnit např. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práce s PDF, CAD software a mnoho dalších.
Premiumcdkeys Logo

PremiumCDkeys.com

websiteradar

Details


Sleva 10% na licence softwaru od známych značek jako Microsoft, Avast, Kaspersky a jiných.
Servis Repas Cz Logo Sleva 10%
Servis-repas.cz
Slevový kód
Sleva 10% na software licence na e-shopu servis-repas.cz. Kód lze uplatnit např. na nákup licencií Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows Server, Microsoft Office, Project, Visio, Visual Studio, Práce s PDF, CAD software a mnoho dalších.
Premiumcdkeys Logo Sleva 10%
PremiumCDkeys.com
Slevový kód
Sleva 10% na licence softwaru od známych značek jako Microsoft, Avast, Kaspersky a jiných.

Originální licence Windows od oficiálních distributorů

K čemu by nám byl počítač bez plnohodnotného operačního systému? Jenže, platit několika tisícové částky za licenci, už je věc druhá. Někteří uživatelé hledají originální licence Windows zdarma, ale v takovém případě jde o stáhnutí nelegálního software. Pirátství není zrovna nejlepší řešení z hlediska funkčnosti počítače a vaší bezpečnosti. Ukážeme vám proto způsoby, jak a kde získat nejlevnější licence Windows s platným licenčním kódem nebo jak aktivovat Windows digitálně.  

Alza Prodej Windows

Windows 10 nebo Windows 11 můžete zakoupit přímo v obchodě Microsoft, nebo u jeho partnerů. Například na internetovém obchodě Alza se dají pořídit v akci až s 25% slevou. Podobné akční nabídky nabízí také internetový obchod T.S.Bohemia. Nákup v autorizovaných obchodech je asi nejjednodušší cesta, jak licenci získat, a navíc si můžete být jisti, že máte originální produkt. 

Originální licence Windows zdarma prostřednictvím programu Azure Dev Tools for Teaching

Windows Aktualizace
Zdroj: Depositphotos.com

Azure Dev Tools for Teaching poskytuje neomezené možnosti licencí vybraných produktů pro výzkumné nebo výukové účely. Jde o licenční program společnosti Microsoft, který je určen pro členskou katedru nebo fakultu. 

Program zahrnuje: 

  • Operační systémy Windows, DDK a SDK 
  • Vývojové nástroje Visual Studio, a to včetně SDK, Robotics Developer Studio a další 
  • Serverové produkty Windows Server, Exchange Server, ISA Server, SQL Server, Systems Center produkty či BizTalk Server
  • Aplikace: Visio, Virtual PC, Project, Access
  • Azure: 100$ kredit

V tomto balíčku ale nejsou zahrnuty součásti Microsoft Office, které běžně používáme pro práci, jako je například Word, Excel, Outlook, Powerpoint nebo aplikace pro domácí uživatele v podobě vzdělávacího software či her. 

Azure Dev Tools for Teaching mohou využívat studenti na svém domácím počítači, pokud studují alespoň jeden informační předmět. Student musí být studentem FI a po ukončení studia může software i nadále používat, ale nesmí jej nově instalovat, například při přeinstalaci počítače. Navíc už nebude dostávat od FI žádné aktualizace. 

Azure Dev Tools for Teaching mohou používat také učitelé na svých počítačích v kanceláři, pokud jsou zaměstnanci FI a současně vyučují alespoň jeden informaticky orientovaný předmět. Dále jej mohou používat doktorští studenti FI pro své kancelářské počítače. Software lze nainstalovat rovněž v počítačových učebnách i výzkumných laboratořích FI. Software je možné používat za určitých podmínek, a to pro účely a podporu výuky grantového výzkumu nebo neziskového výzkumu v oboru informatika.

Instalace Azure Dev Tools for Teaching je jednoduchá. Pokud máte přístup k tomuto programu, na titulní stránku se dostanete kliknutím na odkaz Azure Dev Tools for Teaching v autentizované části fakultní administrativy. Pro autentizaci použijte svůj účet Office 365. Stažení software provedete najetím na odkaz Software přímo na úvodní stránce. Vyhledejte si konkrétní software a použijte odkazy stáhnout a zobrazit klíč. 

Přechod ze starší originální verze Windows

Další možností pro získání Windows zdarma, je použití kódu Product Key z předešlé (starší) verze Windows. Tento kód stačí zaslat přímo pro instalaci Windows 10, nebo v již nainstalovaném systému. 

Pozor! Od roku 2018 už není možné přejít zdarma na Windows 10, pokud jste uživateli starších verzí, například Windows 7 nebo 8. Možné to je pouze v případě, že jste již jednou přešli na vyšší verzi a poté se zpět vrátili k původnímu operačnímu systému. Jestliže se rozhodnete pro přechod na novější verzi, přechod je nutné zaplatit. 

Nové verze Windows 11 jsou dodávány i s počítači, kde je systém již nainstalován a je třeba jej pouze nastavit při prvním zapnutí. Toto doladění je velmi snadné a spíše jde o drobnosti a odkliknutí různých podmínek. Je ale potřeba mít účet u Microsoftu, který budete používat pro přihlašování. Pokud účet zatím nemáte, systém vás pro registraci sám jednoduše a intuitivně navede.

Přechod z Windows 10 na Windows 11 je pro běžné uživatele následující. Pokud je váš počítač s Windows 11 kompatibilní, objeví se vám možnost upgradu přímo skrze Windows Update. Pokud má systém potíže s ovladači nebo aplikacemi, které máte v počítači nainstalovány, může se stát, že se vám okno pro automatický přechod neobjeví. V takovém případě se vytvoří se tzv. safeguard hold. To znamená, že se pozastaví nabídka upgrade, dokud se nevyřeší všechny nalezené potíže.  

Pomocí nástroje „Kontrola stavu osobního počítače“ se vám zobrazí veškeré informace a výsledek možného přechodu na Windows 11. Pokud vám dá nástroj „zelenou“, můžete si Windows 11 nainstalovat tím, že počkáte na nabídku v rámci Windows Update. Jinak je potřeba stažení pomocníka pro instalaci systému Windows 11 a následně pomocí kroků můžete plynule přejít na vyšší verzi. Podmínkou je nainstalovaná licence Windows 10 alespoň 2004 a 9 GB volného místa na disku. Další možností pro stáhnutí Windows 11 je Vytvoření instalačního média pro Windows 11 nebo stažení čistého ISO souboru, a to přímo na stránce Microsoftu, kam stačí do vyhledávacího pole zadat „Stažení systému Windows 11“. 

Často kladené dotazy

Co je druhotná licence u Windows?

Druhotná licence Windows je software, který už byl v minulosti zakoupený a registrovaný. Z původního zařízení, kde byl software instalován, byl následně odstraněn a poté odkoupen za účelem dalšího prodeje. Často takto postupují velké firmy, které používají pro své firemní počítače neustále nové verze software a starší verze prodávají za zlomek ceny.

Je prodej druhotných licencí legální?

‌Prodej druhotných licencí je zcela legální. Prodej tohoto software je přímo upraven vyhláškou Soudního dvora Evropské Unie SDEU z roku 2012. V České republice navíc platí, že použitý software nesmí být diskriminován. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže veřejné instituce nesmí použitý software předem vyloučit z výběrového řízení. 

Je možné používat Windows bez licence?

Ano, Windows je možné používat i bez licence. Nejde o žádnou „zkušební dobu“, jak se mnoho uživatelů mylně domnívá. Pravdou však zůstává, že i neaktivovaný Windows je plnohodnotný a funkční operační systém. 
Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, budete se muset smířit s nepříjemným vodoznakem v pravém dolním rohu a také s určitým omezením přizpůsobení vzhledu. Časem se mohou začít objevovat pravidelná upozornění o aktivaci. 

Jak aktivovat licenci Windows?

Nejdříve se ujistěte, že je váš současný systém Windows aktivovaný a je propojený s vaším účtem Microsoft na vašem zařízení. Pokud propojíte účet Microsoft s vaší digitální licencí, můžete znovu aktivovat Windows pomocí „Poradce při potížích s aktivací“ a to kdykoliv provedete jakoukoliv změnu hardware. 

Při aktivaci záleží na tom, jakou kopii Windows jste získali. Buď budete potřebovat digitální licenci nebo 25místný kód Product Key. Pokud ani jednu z výše uvedených možností nemáte, nebudete moci své zařízení aktivovat. 

Product Key je 25 místné číslo, které vypadá takto: 

PRODUCT KEY: XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX

Během instalace vašeho Windows budete vyzváni, zadat tento kód. Nebo jej můžete zadat tak, že vyberete tlačítko „Start“ a pak Nastavení – Aktualizace a zabezpečení – Aktivace – Aktualizovat kód Product Key – Změnit kód Product Key.

Jestliže potřebujete svůj Product Key vyhledat, podívejte se na tabulku týkající se kódů Product Key v části „Metody aktivace“ – jakou metodu aktivace používám? Digitální licenci nebo kód Product Key? 

Aktivace licence přes internet

Licence MS Windows je přidružená k vašemu počítači a propojená s vaším účtem Microsoft, takže nemusíte na svém počítači nic hledat. Až bude počítač připojený k internetu, přihlaste se ke svému Microsoft účtu a máte všechno, co potřebujete. 

Aktivace prostřednictvím Microsoft účtu

Pokud propojíte svou digitální licenci s účtem Microsoft, můžete aktivovat Windows i po významné změně hardware, například při výměně základní desky. 

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..