Vít Michálek (SEMOR, SEOwebmaster) rozhovor

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Rozhovor: Vít Michálek (SEMOR, SEOwebmaster)

Programátor, SEO specialista, milovník sudoku a stříbrný přeborník v přerážení desek. To je Vít Michálek ve zkratce. Je to však také autor několika SEO nástrojů. A nejen o nich si budeme povídat v tomto rozhovoru.

Můžeš se nám na začátek trochu představit?

Určitě. Jsem IT, začínající taekwondista, manžel, otec a žiju ve Frýdku – Místku. Programování, SEO, datům se věnuji od roku 2006, takže bych už nějaké zkušenosti měl mít. Kdykoliv mi může kdokoliv napsat a zeptat se, nechat si poradit.

Naši pozorní čitatelé si mohli z recenzí SEMORu a Seowebmasteru všimnout, že se věnuješ tvorbě SEO nástrojů. Co tě k tomu vedlo?

SEMOR jsem původně tvořil pro vlastní potřebu to až později z něj začal vznikat nástroj i pro ostatní. Ono to tak vypadá, že dělám jen SEO nástroje, ale projektů mám více a různého zaměření.

Nedávno jsem si všiml, že SEMOR poměrně zrychlil. Je to jen subjektivní pocit nebo vážně proběhly nějaké úpravy, aby byl nástroj rychlejší? Pokud ano, je do budoucna v plánu další zrychlování?

Jsem rád, že si někdo všiml. Snažím se nástroj zrychlovat jak při získávání dat (hledanosti slov, měření pozic) tak při jejich následném zobrazení v připravených reportech a přehledech. Nebudu říkat, že zítra zrychlíme ten a ten report, ale ano nějaké další změny se letos určitě dočkáte.

Je SEMOR čistě Tvé dítě nebo je za ním tým spolupracovníků?

Je to jen můj projekt – vše si sám programuju. Před lety jsem měl první projekt datatu.cz (personalizace webu), kde jsem byl s kolegou. Ale bohužel přišlo GDPR a nebyla v tu chvíli energie na řešení právních věcí atd. A tak to leží v “šuplíku”.

Prozradíš nám, proč jsi vytvořil SEO nástroje dva? Jeden nestačí?

Je to jednoduché. SEMOR je docela složitý a komplexní nástroj. Chtěl jsem nabídnout jednoduchý nástroj, který má jednoznačně dané své funkce. SEOwebmaster vychází z funkcí samotného SEMORu. Je jasné co umí a kam se bude maximálně vyvíjet.

Je český trh dost velký, aby Tě nástroji uživil? Máš globální ambice? Čemu všemu se vlastně věnuješ?

Myslím si, že trh je na to dost velký. Každopádně mám ještě další projekty copywriteri.cz, sudokuliga.cz nově ještě globální seoserpapi.com a přitom chodím ještě do práce ;). Sem tam řeším i práci pro klienty, ale to je spíše z důvodů abych nebyl tak zkostnatělý. Vidím jaké problémy musí klienti řešit a to mi pomáhá i při vývoji mých nástrojů.

Zaujalo mě, že při vývoji všech zmíněných projektů stíháš ještě chodit do práce. To znamená, že projekty nejsou ve stavu, že by tě dostatečně uživily a nebo máš práci, která tě vyloženě baví, a nechceš ji opustit? Kde pracuješ?

Moje projekty jsou dostatečně ziskové. Snažím se je dělat tak ať do nich nemusím kromě vývoje nijak zasahovat. Od registrace po fakturaci co nejvíce automatizace. Ano svoji práci mám rád. Letos to bude 15 let co pracuji pro server TipCars.com, je tam super parta lidí tak není důvod odcházet.

SEO nástrojů existuje spousta. V čem jsou podle Tebe Tvé nástroje lepší? Čím dokážeš konkurovat nástrojům s obrovskými rozpočty?

Z mého pohledu nemohu říct lepší, ale jiné. Nástroje jsou různorodé a postaveny tak ať vyhovují jiné skupině klientů. Já se snažím konkurovat 100% supportem a cenou. Jsem jediný nástroj u nás, kde si můžete koupit kredit za 10Kč a využívat jej třeba 10 měsíců (změření pozic 10 slov 1x měsíčně). Na začátku února jsem zrušil měsíční paušál a nyní se registruje jen na kreditní systém. Samozřejmě kdyby někdo chtěl, tak paušál stále není problém.

Můžeš nám prozradit, jaký je tvůj dev stack? Jaké technologie pohání služby jako SEMOR, SEOwebmaster a SEOserpapi? Kde služby hostuješ?

Tak na tom není nic tajného PHP, MySQL, JS a hostuju u OVH. Nejsou tam žádné dnes moderní frameworky na straně serveru.

Je něco, čeho ve svém podnikání lituješ nebo co by jsi býval udělal lépe, pokud by to šlo?

Prosinec 2017, kdy jsem ohlásil konec SEMORu. To nástroji hodně uškodilo. Přitom stačilo vydržet a dotovat nástroj ¾ roku, kdy jsem přišel na řešení, díky kterému SEMOR funguje doteď.

Můžeš mi říct, co tě vedlo k takovému zásadnímu rozhodnutí? Co tě nakonec přesvědčilo pokračovat dál?

Bylo to před Vánoci a nebyl jsem schopný z technologických důvodů dodávat data (měření pozic) pro většinu klientů. Ani po týdnu jsem nepřišel na řešení, tak padlo rozhodnutí systém raději ukončit. Pro pár klientů systém musel fungovat, ti co měli zaplaceno na delší období. Ale nerad se vzdávám a tohle byla výzva. 

Na co jsi hrdý?

No to nedokážu říct, já mám velký problém, svou práci často zveličuji.

Hehe. Dobře jinak. Co (nebo kdo) tě motivuje a inspiruje k další práci?

To je jednoduché, moje žena a syn. 

Sám vím, že podnikat a pracovat jako programátor je náročné časově i po psychické stránce. Jak řešíš work-life balance? Jak si kompenzuješ stres z práce a nedostatek pohybu?

Ano to máš pravdu, v roce 2019 jsem byl už na kapačkách v nemocnici. Už jsem jel dlouho na 200% a když jsem začal snižovat pracovní nasazení v podnikání tak si tělo prostě řeklo svoje (jak s autem. dokud nezastavíš tak to pořád jede). Nyní už to je v pořádku, díky manželce jsem začal chodit na Taekwondo a loni jsem byl dokonce stříbrný v silovém přerážení desek na MČR 🙂 .

Vít Michálek taekwondo

Online podnikání většinou koronakrize prospívá. Samozřejmě záleží na oboru. Jak tvé podnikání ovlivnila situace kolem Covid-19?

Naštěstí mě ovlivnila v tom dobrém. Samozřejmě uvidíme co přinese tento a příští rok, kdy se teprve začnou dopady více projevovat. Jen letošní Leden kdy bylo přerušeno přes 20k živností něčemu napovídá.

Je něco, co bys doporučil začínajícím podnikatelům? Například vyvarování se nějakých chyb, kterými jsi si sám prošel, a nebo i chyby patří k úspěšnému podnikání? Máš za sebou projekty, o kterých jsi si myslel, že budou mít úspěch a nakonec to dopadlo naopak?

Tak ono záleží jak definuješ úspěch. Podle mě chyby určitě patří k podnikání, životu. Měl jsem kdysi projekty na inzerci práce, slevový agregátor nic z toho už nyní neexistuje, obojí fungovalo něco kolem 1 roku. Pokud bych měl někomu poradit, tak určitě ať dělá něco co ho baví, něco o čem ví jak funguje. Je to pak mnohem jednodušší.

Připravuješ nějaké nové služby, funkce nebo vylepšení pro vaše nástroje, které by si chtěl našim čtenářům prozradit?

V půlce ledna jsem spustil seoserpapi.com, který je určený spíše mimo Evropu. Mezi první klienty, ale i tak patří Češi a Slováci. Novinky do SEMORu taky nějaké přidám. Rád bych konečně dokončil průzkum SERPu podobně jako surferseo.com (teoreticky je to připraveno 2 roky), scénáře – automatické úkony při získávání dat a jejich prezentaci (jednoduchá klíčovka na pár kliknutí). No a nakonec bych rád něco provedl ohledně zpětných odkazů, ke kterým mám přístup, tady jsem ale zatím na začátku vymýšlení. 

Pokud by si, ale našel mezi čtenáři někdo s nápadem, jak data prezentovat, jak je dát do souvislosti, ať se mi ozve.

Víte děkujeme, že sis našel čas na rozhovor. Ať se Ti i nadále daří.

5/5 - (8 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..