Umela Inteligence A Dite

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Splněný sen malého PC maniaka: Dětský tábor nebo kroužek plný AI zábavy!

Boom AI nástrojů generujících texty přinesl strach a obavy mezi učitele: Mohou věřit svým žákům či studentům? Předávají originální práce, nebo jim s úkoly pomohla umělá inteligence? Někdy stačí změna postoje a ze strašidla se stane kladný hrdina.

Smutný obraz našeho školství

Mám dceru sedmačku, hodiny informatiky jsou promarněné hodiny. Učí se používat myš, MS Word, už několik let to samé dokola. Škola zakoupila programovatelné mikročipy, zařídila počítačovou místnost, vyškolila učitele. Tak proč jsou hodiny nudné a nevyužité? 

Hodina informatiky je dělená. V jeden rok se stalo, že každou polovinu třídy učil jiný učitel. Jedna polovina měla Scratch a druhá polovina nic. S přimhouřeným okem ředitelky skupina často skončila na chodbě před informatickou místností, neboť škola během rekonstrukce bojovala s prostory a předběhla je třída, která měla angličtinu. Hm. Další školní rok učitel, co jako jediný na škole učil Scratch, ze školství utekl. Hm. Jak je na tom vaše škola?

Krouzek Ai Tabor Ai Pro Deti
Zdroj: Obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence Midjoureny

Chtěli byste, aby se informatika vyučovala jinak?

Aby školní nuda zcela nezabila kreativitu dětí, můžete spolu s nimi strávit zábavné chvíle s umělou inteligencí. Navštivte českou stránku AI dětem, najdete na ní spoustu užitečných informací a materiálů o umělé inteligenci pro děti i dospělé zdarma. A také odkazy na tištěné knihy pro děti, které vznikly díky této iniciativě.

Pilotní vzdělávací program „Umělá inteligence do základních škol 2022/23“ realizuje Pražský inovační institut v rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání.

Ai Detem Cz
Zdroj: aidetem.cz

V kategorii „Vzdělávací materiály“ najdete odkazy na podstránky:

  • Obecný úvod do AI pro dospělé – 10 čláků, které vám pomohou pochopit základy a které mohou být chápány také jako základní materiály pro vzdělání se v oblasti umělé inteligence pro učitele na školách. 
  • William & Meriwether – Interaktivní příběh pro děti pro pochopení umělé inteligence. Jsou k němu připraveny i dvě tištěné knihy Neočekávaný robotí exodus a Podivuhodná robotí expedice.
  • Metodiky – AI v kontextech – během školního roku 2022/23 budou v této sekci postupně přibývat kompletní plány vyučovacích bloků (včetně pracovních listů) pro žáky 2. stupně základních škol na seznámení s umělou inteligencí – nejen na hodinách informatiky, ale ve všech předmětech.
  • Strojové učení pro děti – Učebnice obsahuje 13 příkladů, pro postupné seznámení se s umělou inteligencí. Autorem je Dale Lane, vývojář ve společnosti IBM. Učebnice byla přeložena již do 12 jazyků a používají ji tisíce škol po celém světě.
  • Vzdělávací blog – v této sekci naleznete články s novinkami a zajímavostmi, znovu velmi dobrý podklad pro aktivity s dětmi.

Výzva pro odvážné táty a mámy s organizačnými, pedagogickými či IT vlohami

Pomozte odstranit nudu ze škol!

  1. Prohlédněte si volně dostupné materiály z AI dětem. Zprostředkujte informace dětem, případně jim zakupte zmiňované knihy.
  2. Informujte zanícené učitele ve vaší škole o možnosti zapojit se do této iniciativy a získat učební materiály. Zapojit se mohou i slovenské školy, bohužel jsem nenašla podobnou iniciativu na Slovensku.
  3. Zorganizujte dětský tábor nebo kroužek ve vašem okolí pro malé počítačové maniaky s tématikou AI, využijte materiály z této stránky. Znáte někoho, kdo dělá počítačové tábory pro děti? Nasměrujte ho na stránku, kde může získat podkladové materiály pro výuku umělé inteligence pro děti.

Využívání AI technologie při práci s textem a obrázky postupuje velmi rychle. Nepochybně se AI rozšíří i do dalších odvětví. Dnes neumíme předpovědět, které pracovní pozice AI v budoucnu nahradí, ani jaké nové pracovní pozice v důsledku jejího využívání vzniknou. Připravte své děti na budoucnost. Nezakazujte jim používat mobily, tablety, počítače, nasměrujte je, aby je používaly i při učení.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..