Ai Umeni

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

AI generované umění: Co odlišuje uměleckého génia od počítačového programu?

Jsem vizuální typ, fascinují mě výtvarná díla, ráda navštěvuji výstavy nebo vyhledávám umělecká díla na internetu. Jsem tvořivý typ, věnovala jsem se různým technikám od šití po malování na hedvábí. Jako samouk jsem se naučila používat Photoshop. Od konce listopadu 2022 používám AI Midjourney ke generování obrázků, vytvořila jsem jich přibližně 3 tisíce. Znalost malířů a jejich stylů a také znalost grafické či fotografické hantýrky mi pomáhají docílit požadovaného výsledku v Midjourney. Stále jsem však jen laický nadšenec.

Barbie Grimes Party
Zdroj: Obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence Midjoureny,
v promptu byla použita klíčová slova 8bit a Barbie,
jedno ze zadání na Creation Party with Grimes

Často mě napadá: Může být AI generovaný obrázek přitažlivější pro koncové uživatele než práce od profesionálního grafika? Co odlišuje laického nadšence od profesionálního grafika? Může laický nadšenec stejným způsobem jako profesionální grafik či umělec zpeněžit svá díla?

Přečtěte si tři příběhy úspěšných děl vytvořených pomocí AI.

AI obraz „Edmond de Belamy“ prodán za 425 tisíc dolarů

V prosinci 2018 byl přes aukční společnost Christie’s prodán první portrét vygenerovaný umělou inteligencí.

Edmond De Belamy
Zdroj: Wikipedie

Dílo s názvem Edmond de Belamy se prodalo za 425 tisíc dolarů. Je z kolekce La Famille De Belamy, kterou vytvořil tým Obvious – Pierre Fautrel (umělec), Hugo Caselles-Dupré (programátor, vlastní titul PhD v oboru Strojní učení na ENSTA Paristech) a Gauthier Vernier (manažer). Dílo je podepsáno formulí, která obsahuje část programovacího kódu, na jehož základě byl obraz vygenerován.

Kolektiv Obvious v roce 2019 úspěšně prodal další díla přes aukční dům Sotheby’s, prodávají také NFT videa přes portál SuperRare.

Domnívám se, že úspěšnému prodeji napomohlo právě spojení tří profesionálů „umělec + programátor + manažer„. V umění je oceňována novost. Obvious k vytvoření díla použili novou technologii. Podařilo se jim zviditelnit dílo, díky dobrému manažerovi získali pozornost širší veřejnosti a přivedli odbornou veřejnost k diskusi, kde začínají a končí hranice umění.

AI obraz „Théâtre D’opéra Spatial“ vyhrál uměleckou soutěž

V roce 2022 vyhrál v kategorii digitálních umělců na Colorado State Fair obraz Jasona Allena „Théâtre D’opéra Spatial“ (Vesmírná opera). Za výhru obdržel 300 dolarů. Senzací se obraz stal, když jeho autor přiznal, že byl vygenerován pomocí AI Midjourney. Diskutující na sociálních sítích ho obviňovali, že soutěž vyhrál podvodem.

Jason Allen Space Opera
Zdroj: Jason Allen „Théâtre D’opéra Spatial“, Art.Branipick.com

Colorado State Fair (Výstava státu Colorado) je lokální událost se 140letou historií. Koná se každoročně ve městě Pueblo v americkém státě Colorado koncem srpna a začátkem září, trvá několik dní. Je ukázkou zemědělství a chovu, ale doprovází ji množství aktivit a atrakcí od koňských závodů přes koncerty a karnevaly po různé soutěže ve vaření, pečení či výrobě domácího piva. I oblast umění má mnoho podkategorií, ve kterých se mohou šikovní občané pochlubit svými výrobky – amatérské umění, řemesla, výroba panenek, pletení a háčkování, aranžování květin a další.

Výhra udělala výstavě skvělou reklamu, najednou o ní psala světová média. Obraz získal pozornost lidí po celém světě, zvýšilo se povědomí o schopnosti umělé inteligence zapojit se do tvorby uměleckého díla.

Dívka s perlou vygenerovaná pomocí AI nahradila originál

Sleduji skupinu Midjourney Official na Facebooku a hledala jsem různé informace o úspěšných uměleckých dílech i v ní. Toto je jeden z nejzajímavějších příběhů:

Muzeum Mauritshuis v nizozemském Hague zapůjčilo originální obraz Dívka s perlou od Johannese Vermeera na soubornou výstavu do Amsterdamu. (Mimochodem: Pokud milujete světelné hry Vermeera, možná zapláčete spolu se mnou. Lístky na výstavu v Amsterdamu se okamžitě vyprodaly, je to událost, která se koná jednou za půlstoletí!)

Devce S Perlou Vermeer
Zdroj: Wikipedie

Aby místo, kde obraz Dívka s perlou v muzeu Mauritshuis obvykle visí, nezůstalo prázdné, od února do června 2023 si návštěvníci mohou prohlédnout výstavu Moje holka s perlou (My Girl with a Pearl). Své dílo mohl nabídnout kdokoli, a učinil tak i do té doby neznámý autor obrázku vygenerovaného přes AI Midjourney a následně upraveného přes Photoshop. Jeho dílo patří mezi 5 vybraných vystavovaných v tištěné podobě.

Devca S Perlou
Zdroj: Příspěvek ve skupině Midjourney Official

Mezi přibližně 3 a půl tisíci zaslaných prací bylo vybráno 170 obrazů, které jsou na výstavě v digitální verzi a 5 obrazů, které byly vytištěny. Celý příběh o tom, jak se modernizovaná Dívka s perlou dostala na výstavu, naleznete v instagramovém příspěvku autora @julian_ai_art. Svůj instagramový účet vytvořil v říjnu 2022 a měl asi 20 sledovatelů. Dnes (v době zveřejnění článku) má téměř 26 tisíc sledovatelů. Publikum mu narostlo hlavně díky výstavě. 

Co odlišuje uměleckého génia od počítačového programu?

Hodnota uměleckého díla je relativní. Odvíjí se od osobních preferencí diváků a kritiků, jejich vlastního vnímání i interpretace daného díla. Kritici přihlížejí k originalitě a inovativnosti, možná preciznosti v použití umělecké techniky. Možná zváží i něco jako historické zasazení díla, je-li reakcí na historické, politické či společenské události.

Edmond de Belamy byl novátorské dílo. Podobný úspěch AI obrázku z hlediska jeho finančního ocenění se asi nezopakuje příliš často. V příznivém čase se setkali tři odborníci – umělec, programátor a manažer. Dokázali se pochlubit svou společnou prací, dokázali z díla vygenerovaného softwarově udělat důležitý mezník v umění. Hodnota tohoto díla se podle mě odvíjí především od nálepky „první prodané AI generované dílo“.

Dnes už je k dispozici několik aplikací pro generování obrázků široké veřejnosti. Žádný z masově generovaných obrázků podle mě nemá šanci stát se podobným mezníkem jako Edmond de Belamy. Vesmírná opera i Moje holka s perlou jsou příklady, kdy znenadání vystřelila popularita jejich autorů. Spočívá sběratelská hodnota těchto děl v jejich umělecké kvalitě? Mnoho šikovných autorů je dokáže okamžitě pomocí AI nástrojů napodobit. Nebo spočívá hodnota těchto děl v tom, že se zviditelnili mezi prvními? Získané publikum může mít nakonec pro autory větší cenu než dílo samotné. Pokud dokážou s publikem dále marketérsky pracovat a nabídnout mu své obrázky nebo služby.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..