Kyberneticka Bezpecnost Rady A Tipy

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Kybernetická bezpečnost: jak chránit své digitální údaje a informace

Kybernetických útoků neustále přibývá a netýká se to jen velkých firem, vládních úřadů nebo nemocnic. Tento problém se týká také domácností a vlastně každého z nás. Pojďte se naučit chránit své digitální informace, jak chránit svůj počítač, hesla, mobilní zařízení, svoji identitu a peníze prostřednictvím změn návyků nebo s použitím jednoduchých aplikací.

Definice kybernetické bezpečnosti

Co je kybernetická bezpečnost? Je celková ochrana počítačových systémů, chytrých zařízení a počítačových sítí před vniknutím útočníků, kteří by zde mohli získat citlivé informace (hesla, fotografie, dokumenty a další), poškodit softwarové vybavení nebo například zamezit používání zařízení za účelem vydírání. 

Zamek Na Klavesnici jako pomyslná kybernetická bezpečnost

Cílem kybernetické bezpečnosti je snížit riziko napadení a zneužití technologií a systémů neoprávněnými uživateli. V IT bezpečnosti se k tomu používají různé technologie, procesy a kontroly systémů. V domácím a firemním světě to vlastně znamená použití různého bezpečnostního software jako jsou antiviry, VPN, rodičovské zámky a kontroly, správci hesel nebo blokovače reklam.

Jaké jsou hrozby pro kybernetickou bezpečnosti?

Pro běžné uživatele a domácnosti dnes existuje 7 hlavních hrozeb pro kybernetickou bezpečnost. Jsou to hrozby:

  • Malware
  • Phishing
  • Ransomware
  • Napadení soukromí a cílená reklama
  • Prolomení hesla
  • E-mailové útoky (SPAM)
  • Nelegální těžba kryptoměn

1. Malware

Je záměrně vytvořený škodlivý software, který má vniknou do zařízení například prostřednictvím kliknutí na závadný odkaz v emailu nebo na webu. Tento software pak plní svoji úlohu, kdy například získává informace z pevného disku, instaluje další škodlivý software a celkově narušuje fungování zařízení.

Prevence před malware:
použití antivirového programu. Nejlepší antivir najdete v našem srovnání.

2. Phishing

Email Phishing

Jde o e-maily, které mají oklamat příjemce. Tyto e-maily se tváří jako zprávy od různých institucí, firem a bank. Jejich cílem je ukrást citlivá data jako jsou přihlašovací údaje k bankovnímu účtu, číslo kreditní karty nebo přihlašovací údaje k webové službě. 

Prevence před phishingem:
pokud se vám e-mail nezdá, tak si ho ověřte u jeho odesílatele tím, že například zatelefonujte do banky. Použijte antivir, který má ochranu proti phishingu jako například antivir Norton.

3. Ransomware 

Ransomware vlastně patří pod malware. Je to škodlivý program, který blokuje používání počítače tím, že blokuje jeho systém nebo šifruje data v něm. Od napadené oběti pak vyžaduje zaplacení výkupného za obnovení přístupu. 

Prevence před ransomware:
pravidelně aktualizujte operační systém a ostatní software v počítači, nestahujte nelegální kopie software, neklikejte v e-mailu na odkazy, u kterých si nejste jistí jejich bezpečností. Používejte antivirový program.

4. Napadení soukromí a cílená reklama

Soukromi Hrozba Kyber Bezpecnosti
Inzerenti, mobilní operátoři, sociální sítě, analytické programy. Všichni nás sledují.

V momentě, kdy se přihlásíte do internetu, tak operátoři, služby, které používáte, ti všichni sledují vaši internetovou aktivitu. Většinou jde o neškodné sledování, které ale narušuje vaše soukromí za účelem zobrazování reklam nebo jiného škatulkování vaší osoby. Jde o poměrně velký zásah do soukromí člověka. Pokud navíc využíváte veřejné “nechráněné” WiFi sítě, tak zde může jakýkoliv útočník zachytávat vaše data, která proudí mezi vaším zařízením a internetem.

Jak se bránit:
zde je snadnou pomocí použití VPN. Tyto virtuální privátní sítě udělají z vašeho připojení tunel, který nejde odposlouchávat. Zároveň díky změněné IP adrese vás nedokáží rozpoznat internetové služby, které na vás necílí reklamu, nikdo nesleduje, jaké stránky navštěvujete a tak podobně. S cílenou reklamou vám dokáží pomoci i blokovače reklam (ads blocker).

5. Prolomení nebo vyzrazení hesla

Prolomeni Hesla

Zde útočníci spoléhají na lidskou interakci, kdy napadeného oklamou různými technikami, při kterých jim heslo vyzradí. Většinou jde o vyplnění přihlašovacích údajů (hesla) do nevinně vypadajících anket na Facebooku, podvodný e-mail od banky nebo internetové služby, kdy e-mail ve skutečnosti zaslal někdo jiný. Heslo se k útočníkům může také dostat například, když napadnou službu, kterou používáte, a prolomí její databáze. Pak mají přístupové údaje všech uživatelů služby volně v použití. Někteří útočníci se snaží namátkou prolamovat jednoduchá hesla. K tomu mají vlastní software, se kterým to snadno dokáží.

Jak se bránit vyzrazení hesla: v první řadě nikomu na vyžádání nesdělujte heslo. A to ani v nevinně vypadajících průzkumech a anketách. Heslo nikomu neposílejte v e-mailu. Ani vlastní bance. Ta ho od vás nikdy vyžadovat nebude. Používejte silné heslo, které si nedokážete zapamatovat. Používejte správce hesel, který si ho zapamatuje za vás a vyplní automaticky, kde bude potřeba.

6. E-mailové útoky (SPAM)

Nevyžádané e-mailové zprávy se vás buď snaží lákat k nákupu nějakého produktu nebo se od vás snaží podvodně získat přihlašovací údaje, údaje z kreditních karet a jiné citlivé informace. Útočníci k tomu používají různé techniky jako phishing či smishing.

Jak se bránit:
první obranou je prevence, kdy svůj e-mail nikomu neřeknete. To je ale dost problematické, protože jej po vás všude chtějí. Zde je jedinou obranou kvalitní e-mailový klient nebo služba s dobrou spamovou ochranou ve spojení s antivirem, který umí rozpoznat phishing a jiné útoky.

7. Nelegální těžba kryptoměn (cryptojacking)

To je moderní způsob, jak zneužívat napadené zařízení. Útočník do vašeho zařízení nevědomě nainstaluje škodlivý software, který tajně využívá výkonu počítače k těžbě kryptoměn. Vám pak nejen bere výpočetní výkon, který vám zpomaluje počítač, tablet, telefon, ale v konečném důsledku spotřebovává více elektrické energie.

Jak se bránit: nestahujte přílohy z neznámých emailů, nestahujte nelegální software a nestahujte neověřené aplikace do telefonu nebo tabletu. Problémové jsou například některé VPN zdarma, které nejsou z ověřených zdrojů.

Jakými nástroji podpořit kybernetickou bezpečnost?

  • Správce hesel
  • VPN
  • Antivir pro počítač (desktop)
  • Antivir pro mobilní telefon
  • Rodičovská kontrola a pojistka
  • Ads blockery

1. Správce hesel

Správce hesel si pamatuje přihlašovací údaje a zvládne si zapamatovat nejsložitější hesla, které si můžete vymyslet nebo je nechat vygenerovat. Proč používat správce hesel? Protože si nebudete muset zapamatovávat přihlašovací údaje. Ty budou uložené ve správci (password manageru) nejlepší správce hesel si toho umí zapamatovat více, než jen hesla. Co z toho? Můžete používat silná hesla a můžete používat pro každou službu jiné heslo. Tím maximálně zabezpečíte svoji internetovou identitu a ochráníte napadení svých internetových účtů.

2. VPN

Ochrana Vpn

VPN (virtuální privátní sítě) zabezpečují internetové připojení. S jejich použitím se nemusíte obávat o to, zda někdo sleduje vaší historii navštívených webů, zda někdo neodposlouchává komunikaci mezi vámi a internetem. Umí toho daleko víc. Co umí a jak fungují nejlepší VPN? S použitím služby se mezi vámi a internetem vytvoří uzavřenou virtuální síť, do které se nikdo nedostane. Když se například chcete přihlásit přes veřejnou WiFi do internetové banky, tak zde může dojít k úniku informací. Pokud ale použijete VPN, tak informace nedokáže niko z nechráněné sítě odposlouchat a tím pádem je nikdo nezneužije. Příkladem takové služby je například Private Internet Access a NordVPN.

3. Antivirové programy a aplikace

Zabezpeceni Pomoci Antiviru

Antivirový software chrání počítače před různými hrozbami. Dnes už se nejedná pouze o napadení jednoduchými viry, ale často jde o promyšlené útoky na počítače, mobilní telefony a jiná zařízení. Nejlepší antivir pro počítač i nejlepší antivir pro mobilní telefon umí zabezpečit zařízení před nainstalováním škodlivého software, ale také před kliknutím na škodlivý odkaz v e-mailu. Antiviry se modernizují stejně rychle jako bezpečnostní útoky.

4. Rodičovská kontrola

Rodičovská kontrola patří podle mě ke kybernetické bezpečnosti. Neberte ji jako zásah do dětského soukromí, ale jako ochranu dětí před škodlivými vlivy. S rodičovskou kontrolou můžete zakazovat návštěvu škodlivých webů, ať jde o porno nebo jiný obsah, ale také můžete sledovat, co vaše dítě navštěvuje za stránky. Smyslem je ochránit děti před škodlivými výchovnými vlivy, ale také chránit jejich zařízení před útoky zvenčí, kdy děti nejsou tolik ostraživé a snadno instalují do mobilní telefonů jakýkoliv nesmysl na vyžádání externího zdroje.

5. Ads blockery

Ads blocker chrání uživatele před zobrazování reklam napříč celým internetem. Jejich použití je poměrně kontroverzní, protože reklama většinou živí služby, které používáte. Když reklamu zakážete, tak služba nevydělá a zanikne. Reklamy je všude ohromná spousta, takže pokud ji chcete eliminovat, tak použijte nejlepší ads blocker, který umí zablokovat reklamu, vyskakovací okna, ale i sledovací kódy internetových služeb.

Kybernetická bezpečnost a dezinformace

Kybernetická bezpečnost má mnoho hrozeb, před kterými vás nedokáže ochránit žádná aplikace. Jde například o neověřené zprávy, kterým se říká hoaxy nebo dezinformace. Před hoaxy vás ochrání spamová kontrola v e-mailové službě, ale před dezinformacemi musíme být na pozoru my sami a musíme vyhodnocovat všechny informace správným způsobem. 

Fake News Dezinformace
Dezinformace též fake news

Ochrana před dezinformacemi není jednoduchá, protože často neplatí pravidlo, že informace máme přebírat pouze z ověřených zdrojů a zpravodajství. Ty často na dezinformace také naletí. Přesto dodržujte alespoň 5 základní pravidel, jak rozpoznat dezinformace.

Pravidla, jak identifikovat dezinformace

  1. Zpráva se nenachází na více zdrojích
  2. Zpráva může začínat tvrzením “jedna paní povídala, jedna známá povídala a podobně”
  3. Zprávu nevydalo žádné důvěryhodné médium (rozhodně nejde o spiknutí elit)
  4. Se zprávou přišel anonymní profil na sociální sítí
  5. Zpráva se nacházela ve SPAMU v e-mailové schránce nebo vám přišla s neznámého zdroje

Pokud se shoduje jedno a více pravidel, tak v takovém případě zbystřete, protože může jít o závadnou informaci neboli dezinformaci.

Shrnutí a závěr

Před kybernetickými hrozbami a útoky nás ochrání software, aplikace a jiné nástroje, které k tomu účelu slouží. Ano, většinou jsou placené, ale jaká je cena za vaše soukromí, zneužití údajů, vykradení bankovního účtu a za vaší bezpečnost? 

Musíme si ale pamatovat, že software není všemocný a hlavní hrozba v kybernetické bezpečnosti jsme my sami, protože leckdy dokážeme ohrozit vlastní bezpečí nejvíce. Musíme si dávat více pozor, kam zadáváme své e-mailové adresy, jaké služby používáme, kde na co klikáme, co stahujeme do zařízení, do jakých sítí a kde se přihlašujeme. To jsou věci, které nám pomohou maximalizovat vlastní kybernetickou bezpečnost. Pamatujte na ně.

Zdroje:

https://www.vlada.cz/cz/evropske-zalezitosti/umela-inteligence/kyberneticka_bezpecnost/kyberneticka-bezpecnost-192766/
https://www.nukib.cz/download/publikace/vzdelavani/Zakladni_bezpecnostni_opatreni_pro_vrcholove_vedeni_brozura_barevna.pdf
https://www.consilium.europa.eu/cs/infographics/cyber-threats-eu/
https://www.mvcr.cz/clanek/bezpecnostni-hrozby-337414.aspx

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..