Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Nové verze, vyšší verze, beta verze – roztrhl se pytel s AI nástroji. Firmy nechtějí zameškat AI vlnu a každý den ohlašují novinky, které nadchnou všechny tvůrce textů, obrázků i videí.
Dokumenty – brainstorming, napsání konceptu, opravy textu
Prezentace – generování obrázků, audia a videa
Tabulky – analýza dat, generování vzorců, kategorizace v kontextu
Meet – generování pozadí, zachycování poznámek ze schůzky
Chat – workflow pro pracovní procesy
Kdy budou funkce dostupné i pro běžné uživatele není známo.
GPT-4 Plugins
23. března Open AI zveřejnilo informaci o pluginech pro GPT-4 (podívejte se na ukázky ve videu v přiloženém odkazu). Zatím nejsou dostupné pro všechny uživatele, pouze pro vybrané developery. Postupně budou zpřístupňovány platícím uživatelům.
15. března Open AI zpřístupnilo novou verzi GPT-4. Zatím je nová verze zpřístupněna pouze pro platící uživatele. Vyberete-li si předplatné v ChatGPT, následně se vám objeví dropdown, kde si můžete zvolit model.
Oproti 3 tisícům slovům, které byl schopen vygenerovat ChatGPT, je GPT-4 schopen vygenerovat až 25 tisíc slov.
GPT-4 je schopen porozumět obrázkům (dokáže vyvodit logické závěry o obrázku).
Může být použit jako vyučovací nástroj v nejrůznějších vědeckých oborech.
Vývoj byl ukončen v srpnu 2022 a od té doby byl model testován na odchycení zaujatosti, nežádoucího obsahu, odstranění reklamních textů i kontrolu správnosti uváděných informací. Více o provedených testech naleznete v části Research na stránce Open AI.
15. března byla spuštěna nová verze v5 Midjourney na alfa testování. Konečná verze v5 nebude úplně stejná jako alfa verze. Ve většině případů se již správně zobrazují ruce, obrázky jsou fotograficky dokonalé, prompty zohledňující umělecké styly nefungují stejně jako v nižší verzi. Verze v5 dokáže poskytnout obrázky známých osobností nerozeznatelné od skutečnosti.
Zdroj: Obrázky vygenerované pomocí AI Midjourney
Podrobnější seznam vylepšených funkcí:
vyšší rozlišení obrázků
detailnejší obrázky
zrychlené provádění promptů
možnost vytvářet dlaždicové designy pomocí parametru –tile
Zatím není známo, kdy bude Copilot dostupný pro uživatele, pravděpodobně až za několik měsíců, jak bylo uvedeno v blogu Microsoftu.
Leonardo
18. března AI Leonardo ke generování obrázků zpřístupnila i placené balíky. Stále je však nutné přihlásit se jako „early bird“ k testování.
Porovnáme-li Leonardo a Midjourney, tak z hlediska uživatelského komfortu Leonardo určitě vyhrává, má své vlastní rozhraní. Zatím jsou však o malinký chlup stále lepší a detailnější obrázky generované přes Midjourney.
Bard postavený na předchozím jazykovém modelu Googlu LaMDA. Ve FAQ najdete informace, že podobně jako ChatGPT ani Bard neuvádí citace, ale generuje „originální“ text a také informaci, že zatím je Bard na dotazy týkající se programovacího kódu pouze trénován. Při delších konverzacích si Bard nemusí pamatovat celou předchozí konverzaci. (ChatGPT to dokáže, i když i v placené verzi je občas funkcionalita historických konverzací nedostupná, zřejmě podle přetíženosti systému. ChatGPT dokáže poskytnout podporu i programátorům v různých programovacích jazycích.).
Adobe Firefly
21. března Adobe představila Adobe Firefly – rodinu generativních AI modelů. V této fázi jsou zaměřeny na generování obrázků a na textové efekty. Zkušeným uživatelům, ale i začátečníkům umožní rychlejší animování obrázků, pomocí textových promptů zadají své pokyny, jak má být obrázek vylepšen. Podívejte se na ukázku v následujícím videu:
I oblíbená grafická aplikace Canva přidala AI funkcionalitu ke generování obrázků z textů. Tato funkcionalita je nyní k dispozici všem uživatelům, tedy ve free i placené verzi. Při vytváření libovolného designu si v levé liště v menu zvolte Aplikace a zobrazí se vám následující menu, pomocí něj můžete vygenerovat libovolný obrázek na základě zadaného textu.
Pozvánka: Diskuze Umělá inteligence a univerzitní vzdělávání – aktuální vzdělávání a vyhlídky do budoucnosti
30. března se na FMFI UK uskuteční diskuse na téma, jaké změny přinesou generativní systémy umělé inteligence jako GPT-4, Dall-E2 nebo Midjourney do vysokoškolského vzdělávání. A zejména jak je lze využít pro lepší vyučování.
Hosté: prof. Maria Bieliková (KInIT), Dr. Gabriela Pleschová (FIF UK), Prof. Igor Farkaš (FMFI UK). Moderuje: Doc. Richard Kollár (FMFI UK).
Diskuse bude streamována prostřednictvím youtube:
Otázka na závěr
Je patrný směr vývoje umělé inteligence – generování obrázků nebo textů se stane součástí či vylepšením již zažitých aplikací.
Některé novinky jsou ohlašovány s následným zpřístupněním beta verze pro platící nebo vybrané uživatele. To je fér. Testování a zpětná vazba od uživatelů firmám pomáhá zrychlovat vývoj. Věřím, že mu předcházelo důkladné testování zaujatosti a nechtěného obsahu testery firmy.
Občas si však vzpomenu na startupovou poučku, že už s prvním prototypem produktu, možná dokonce s prvním náčrtem produktu, je třeba začít budovat komunitu příznivců, potenciálních budoucích uživatelů. Takto vnímám publikované vize Microsoftu a Googlu. Protože běžný uživatel nemá zatím možnost některé nástroje testovat.
Co si o tom myslíte vy? Jak vnímáte soutěžení Microsoftu, Googlu a dalších firem o místečko na AI výsluní? Napište nám do komentářů.