Ai Novinky A Trendy 2

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

AI novinky a trendy #2

Nové verze, vyšší verze, beta verze – roztrhl se pytel s AI nástroji. Firmy nechtějí zameškat AI vlnu a každý den ohlašují novinky, které nadchnou všechny tvůrce textů, obrázků i videí.

Google – AI into workspace

14. března Google publikoval svou vizi, jakým způsobem bude AI začleněna do Google Workspace (Gmail, Google Kalendář, Google Disk, Google Dokumenty, Google Meet).

Testování zatím bude zpřístupněno pouze ověřeným testerům v anglicky mluvících zemích. Předpokládají se následující funkce:

 • Gmail – napsání konceptu, odpovědi, sumarizace konverzace
 • Dokumenty – brainstorming, napsání konceptu, opravy textu
 • Prezentace – generování obrázků, audia a videa
 • Tabulky – analýza dat, generování vzorců, kategorizace v kontextu
 • Meet – generování pozadí, zachycování poznámek ze schůzky 
 • Chat – workflow pro pracovní procesy
Zdroj: Microsoft Copilot

Kdy budou funkce dostupné i pro běžné uživatele není známo.

GPT-4 Plugins

23. března Open AI zveřejnilo informaci o pluginech pro GPT-4 (podívejte se na ukázky ve videu v přiloženém odkazu). Zatím nejsou dostupné pro všechny uživatele, pouze pro vybrané developery. Postupně budou zpřístupňovány platícím uživatelům.

Chatgpt 4 Plugins Release
Zdroj: Open AI

Pluginy reagují především na požadavek uživatelů, aby ChatGPT poskytoval i aktuální informace (tréninková data byla do roku 2021). Proto byly v první vlně spuštěny pluginy pro využití funkcionality Expedia, FiscalNote, Instacart, KAYAK, Klarna, Milo, OpenTable, Shopify, Slack, Speak, Wolfram, a Zapier v ChatGPT4. Podrobnější informace naleznete v dokumentaci.

GPT-4

15. března Open AI zpřístupnilo novou verzi GPT-4. Zatím je nová verze zpřístupněna pouze pro platící uživatele. Vyberete-li si předplatné v ChatGPT, následně se vám objeví dropdown, kde si můžete zvolit model.

Chatgpt 4
Zdroj: ChatGPT
 • Oproti 3 tisícům slovům, které byl schopen vygenerovat ChatGPT, je GPT-4 schopen vygenerovat až 25 tisíc slov.
 • GPT-4 je schopen porozumět obrázkům (dokáže vyvodit logické závěry o obrázku).
 • Může být použit jako vyučovací nástroj v nejrůznějších vědeckých oborech.
 • Vývoj byl ukončen v srpnu 2022 a od té doby byl model testován na odchycení zaujatosti, nežádoucího obsahu, odstranění reklamních textů i kontrolu správnosti uváděných informací. Více o provedených testech naleznete v části Research na stránce Open AI.

Více o dostupných funkcích naleznete například na produktové stránce GPT-4 Open AI nebo ve videu What can you do with GPT-4?.

Midjourney v5

15. března byla spuštěna nová verze v5 Midjourney na alfa testování. Konečná verze v5 nebude úplně stejná jako alfa verze. Ve většině případů se již správně zobrazují ruce, obrázky jsou fotograficky dokonalé, prompty zohledňující umělecké styly nefungují stejně jako v nižší verzi. Verze v5 dokáže poskytnout obrázky známých osobností nerozeznatelné od skutečnosti.

Zdroj: Obrázky vygenerované pomocí AI Midjourney

Podrobnější seznam vylepšených funkcí:

 • vyšší rozlišení obrázků
 • detailnejší obrázky
 • zrychlené provádění promptů
 • možnost vytvářet dlaždicové designy pomocí parametru –tile
 • další rozměry obrázků
 • parametry pro určení váhy pro vložené obrázky –iw
Midjournej Release V5
Zdroj: Discord skupina pro Midjourney uživatele

Copilot

16. března Microsoft představil AI Copilot pro Microsoft 365. Bude součástí aplikací Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams. Pomůže vygenerovat text ve Wordu nebo celé slajdy v PowerPointu, umožní čerpat informace z různých starších dokumentů, v Excelu pomůže s analýzou a zobrazením dat, v Outlooku vám pomůže s tříděním pošty, navrhováním odpovědí, sumarizací konverzace. Více informací naleznete v blogu od Microsoftu nebo ve videoukázkách od Microsoftu, stručné shrnutí v následujícím videu:

Zdroj: Microsoft Copilot

Zatím není známo, kdy bude Copilot dostupný pro uživatele, pravděpodobně až za několik měsíců, jak bylo uvedeno v blogu Microsoftu.

Leonardo

18. března AI Leonardo ke generování obrázků zpřístupnila i placené balíky. Stále je však nutné přihlásit se jako „early bird“ k testování.

Leonardo Placene Balicky
Zdroj: Discord skupina pro Leonardo uživatele

Porovnáme-li Leonardo a Midjourney, tak z hlediska uživatelského komfortu Leonardo určitě vyhrává, má své vlastní rozhraní. Zatím jsou však o malinký chlup stále lepší a detailnější obrázky generované přes Midjourney.

Bard

21. března Google zpřístupnil na testování svůj chat Bard. Chat je dostupný pouze pro testery z USA nebo UK.

Bard Ai Novinky
Zdroj: Google BARD

Bard postavený na předchozím jazykovém modelu Googlu LaMDA. Ve FAQ najdete informace, že podobně jako ChatGPT ani Bard neuvádí citace, ale generuje „originální“ text a také informaci, že zatím je Bard na dotazy týkající se programovacího kódu pouze trénován. Při delších konverzacích si Bard nemusí pamatovat celou předchozí konverzaci. (ChatGPT to dokáže, i když i v placené verzi je občas funkcionalita historických konverzací nedostupná, zřejmě podle přetíženosti systému. ChatGPT dokáže poskytnout podporu i programátorům v různých programovacích jazycích.).

Adobe Firefly

21. března Adobe představila Adobe Firefly – rodinu generativních AI modelů. V této fázi jsou zaměřeny na generování obrázků a na textové efekty. Zkušeným uživatelům, ale i začátečníkům umožní rychlejší animování obrázků, pomocí textových promptů zadají své pokyny, jak má být obrázek vylepšen. Podívejte se na ukázku v následujícím videu:

Zdroj: Adobe Firefly

Na stránce Firefly se můžete zaevidovat do seznamu čekatelů pro přístup a prohlédnout si různé ukázky promptů.

Canva – generování obrázků

I oblíbená grafická aplikace Canva přidala AI funkcionalitu ke generování obrázků z textů. Tato funkcionalita je nyní k dispozici všem uživatelům, tedy ve free i placené verzi. Při vytváření libovolného designu si v levé liště v menu zvolte Aplikace a zobrazí se vám následující menu, pomocí něj můžete vygenerovat libovolný obrázek na základě zadaného textu.

Canva Ai Text To Picture
Zdroj: Canva

Více informací bylo poskytnuto během Canva Create, byla přidána i další nová funkcionalita jako Magic Write, Magic Design, Magic Edit a Magic Eraser a další.

Pozvánka: Diskuze Umělá inteligence a univerzitní vzdělávání – aktuální vzdělávání a vyhlídky do budoucnosti

30. března se na FMFI UK uskuteční diskuse na téma, jaké změny přinesou generativní systémy umělé inteligence jako GPT-4, Dall-E2 nebo Midjourney do vysokoškolského vzdělávání. A zejména jak je lze využít pro lepší vyučování.

Hosté: prof. Maria Bieliková (KInIT), Dr. Gabriela Pleschová (FIF UK), Prof. Igor Farkaš (FMFI UK). Moderuje: Doc. Richard Kollár (FMFI UK).

Diskuse bude streamována prostřednictvím youtube:

Otázka na závěr

Je patrný směr vývoje umělé inteligence – generování obrázků nebo textů se stane součástí či vylepšením již zažitých aplikací.

Některé novinky jsou ohlašovány s následným zpřístupněním beta verze pro platící nebo vybrané uživatele. To je fér. Testování a zpětná vazba od uživatelů firmám pomáhá zrychlovat vývoj. Věřím, že mu předcházelo důkladné testování zaujatosti a nechtěného obsahu testery firmy.

Občas si však vzpomenu na startupovou poučku, že už s prvním prototypem produktu, možná dokonce s prvním náčrtem produktu, je třeba začít budovat komunitu příznivců, potenciálních budoucích uživatelů. Takto vnímám publikované vize Microsoftu a Googlu. Protože běžný uživatel nemá zatím možnost některé nástroje testovat.

Co si o tom myslíte vy? Jak vnímáte soutěžení Microsoftu, Googlu a dalších firem o místečko na AI výsluní? Napište nám do komentářů.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..