Ai Novinky A Trendy 1

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

AI novinky a trendy #1

Vývoj umělé inteligence je momentálně velmi prudký. Aby vás netrápil pocit, že soutěžíte s nedostižným soupeřem, přečtěte si náš výběr! Vybrali jsme pro vás zajímavé rozhovory, články či odkazy.

AI novinky

Rozhovor o budoucnosti SEO

Záznam ze streamu Umělá inteligencia (AI) a budoucnost vyhledávačů a SEO, kde si povídali Pavel Ungr – těžký kalibr na SEO, Dušan Janovský – konzultant pro vyhledávání na Seznam.cz, Josef Šlerka – vedoucí Studie nových médií na FF UK a Zdeněk Dvořák – datový analytik.

Granty na boj AI proti dezinformacím

V moři AI novinek nás zaujala i tato zpráva: Kempelenův institut inteligentních technologií uspěl v twinningovém schématu EU grantového programu Horizont Evropa. Hlavním cílem tříletého mezinárodního projektu je zlepšení využívání jazykových technologií a umělé inteligence v boji proti dezinformacím. Na projektu bude institut spolupracovat s DFKI z Německa, CERTH z Řecka a Univerzitou v Kodani, jejichž odborníci budou mentory slovenských výzkumníků. Přečtěte si více informací o institutu i o grantovém programu.

Rozhovor s počítačovým vědcem Tomášem Mikolovem

Tomáš Mikolov je český vědec v oboru umělé inteligence. V roce 2018 získal cenu Neuron za excelenci ve vědě, se svým programem Word2Vec zlepšil výkonnost strojových překladačů. Na vývoji umělé inteligence pracoval v Microsoftu, Googlu i Facebooku. V rozhovoru s Martinem Veselovským z DVTV hovoří o možnosti či nemožnosti vzniku superinteligentní umělé inteligence, tedy takové, která by dokázala samostatně logicky myslet či vnímat. Rozhovor je sice z roku 2018, avšak fakta jsou platná i dnes. Doporučuji rozhovor pro všechny, kteří chtějí porozumět, jak dnešní umělá inteligence funguje.

Zpřístupnění API od Open AI

Začátkem března byly vydány jako open source API pro ChatGPT (jazykový model) a Whisper (model pro převod řeči na text) od společnosti Open AI. Developeři je mohou použít ve svých aplikacích a webech. (Ukázky s konkrétními nápady pro různé druhy firem naleznete v uvedeném článku.)

Model GPT-4 bude představen v březnu

Andreas Braun, technický ředitel Microsoft Germany, na konferenci „AI in Focus – Digital Kickoff“ ohlásil představení modelu GPT-4 v týdnu 13. 3. – 16. 3. 2023.

ChatGPT je postaven na modelu GPT-3.5, vstupem i výstupem chatu je text. Otázku můžete položit v libovolném jazyce a odpověď dostanete také v libovolném jazyce. Oproti tomu GPT-4 je ohlašován jako multimodální model.

Multimodální model AI může využívat více typů vstupů (obrázek, řeč, text, numerická data, videa) a kombinovat více typů algoritmů, které zpracují vstupní data. Necháme se překvapit, co všechno multimodalita GPT-4 umožní, v proslovu Andrease Brauna bylo zmíněno video (nebylo však upřesněno, zda na vstupu nebo výstupu procesu).

AI Leonardo – získejte přístup do beta verze

Na scéně se objevila další aplikace pro generování obrázků Leonardo. Zatím je dostupná pouze v beta verzi a uživatelé jsou schvalováni v balících, cca do 2-7 dnů. Stačí, když se na úvodní stránce přihlásíte přes formulář „early-bird access“. Podle Linkedinu je zakladatelem JJ Fiason z australského Sydney.

Zdroj: AI Leonardo – Ukázka rozhraní AI Leonardo

Obrázky jsou kvalitou srovnatelné s Midjourney. Velkou předností Leonarda je, že má vlastní uživatelské rozhraní.

V Beta verzi máte každý den možnost použít 250 tokenů, přenášejí se i do dalšího dne, pokud jste je nevyužili. Množství tokenů, které „zaplatíte“ za jeden obrázek, je dáno jeho velikostí a kvalitou i počtem variací, které zvolíte a podobně. Při zadávání promptu si volíte styl obrázku pomocí výběru modelu dat, na kterých byl model vytrénován.

AI Midjourney – nová verze bude zpřístupněna v březnu

Midjourney připravuje v týdnu 13. 3. – 16. 3. 2023 vydání nové verze v5. Uživatelé byli několikrát vyzváni k porovnávání dvojic obrázků se stejným nebo rozdílným námětem, cílem je zohlednit vybrané volby ve stylech nové verze. Nelze přehlédnout, že obrázky mají vyšší rozlišení a více detailů, jsou rozpoznatelné vygenerované známé osobnosti. V mnoha případech jsou již správně zobrazeny ruce!

Zdroj: AI Midjourney – Ukázka obrázků z porovnávání stylů obrázků pro v5 – ruce jsou rukama

AI hudba

DJ David Guetta řekl, že s novou technologií přicházejí nové zvuky, budoucnost hudby je v AI. Vyzkoušel AI nástroje a složil pomocí nich rapovou písničku ve stylu Eminema. Píseň pustil divákům během koncertu, ale nebude ji vydávat komerčně.

Máte odvahu pustit se do hudební tvorby i vy? Zkuste jeho postup zopakovat například pomocí těchto AI nástrojů: Pro vygenerování textu použijte umělou inteligenci ChatGPT, pro konverzi textu do hlasové podoby použijte umělou inteligenci Uberduck, ke generování hudby použijte umělou inteligenci Strofe. Najděte způsob, jak sladit hudbu a hlas dohromady, a můžete začít AI koncertní turné po vašem obývacím pokoji či kanceláři.

AI video

V září 2022 skupina Die Antwoord představila novou píseň The Age of Illusion s AI generovaným videoklipem inspirovaným anime příběhy. Stejná skupina tvůrců Sagans vytvořila AI generovaný videoklip i pro píseň Lost skupiny Linkin Park. Byl zveřejněn koncem února 2023 jako první singl k očekávané reedici alba Meteora.

Od tragické smrti zpěváka Chestera Benningtona v červenci 2017 skupina nekoncertuje a netvoří nové písně. Píseň Lost vznikla při nahrávání alba Meteora v březnu 2003 a nebyla dosud nikdy zveřejněna. Speciální reedice alba Meteora se chystá u příležitosti jeho dvacátého výročí, reedice je ohlášena na duben 2023.

Inspirativní AI grafika

Přestože je generování obrázků pomocí umělé inteligence zábavné, zřejmě jej vyzkoušeli spíše grafici a grafičtí umělci. Lze najít příklady, kdy AI obrázky využívají i větší weby – například je do svých článků vkládá i Deník N. Výjimečná AI díla se mohou stát mezníky, přečtěte si náš článek AI generované umění: Co odlišuje uměleckého génia od počítačového programu?.

IamSentient Labs

Následující video vzniklo postprodukcí obrázků vygenerovaných přes AI aplikace.

Další ukázky naleznete na Instagramu autora: Escape do nového Virtual Frontier nebo Afterparty Nightclub.

Fabiana Belmonte

Autorka, která nás zaujala, se věnuje klasické malbě i tvorbě mixed media art a s nástupem AI využívá jako zdroj pro své další grafické zpracování i AI generované obrázky. Jak lze odlišit umělce od grafika? Třeba tím, že jeho obrázky mají příběh.

Fabiana Belmonte Tvorba
Zdroj: Facebook skupina Midjourney Official – Fabiana Belmonte, Choices

Další ukázky naleznete na Instagramu autorky, navíc tam zveřejňuje i krátká videa z tvorby digitálních koláží ve Photoshopu. Podívejte se na video k obrazu Choices.

Inspirace pro tvůrce AI obrázků

V promptech při generování obrázku je dobré zmínit použitou uměleckou techniku ​​nebo umělecký styl. I pokud je výtvarné umění vaším koníčkem, podívejte se na seznamy Journey Into AI nebo Midjourney-Styles-and-Keywords-Reference, kdejsou seznamy technik a stylů sestavené uživateli Midjourney. Mohou vám být užitečné i při vytváření promptů v jiných nástrojích.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..