efektivita práce

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

6 tipů, jak zvýšit osobní produktivitu

Snažíte se být během dne co nejvíce produktivní, ale nedaří se vám udržet pozornost? Nejste sami – prokrastinace trápí většinu populace. To však neznamená, že bychom proti ní nemohli efektivně bojovat. Přinášíme vám šest tipů, díky kterým zvýšíte svou osobní produktivitu. 

Technologie – dobrý sluha, špatný pán

Asi se shodneme, že technologie dokážou naší produktivitě v mnoha směrech pomoci. Dávno jsou pryč doby, kdy jsme museli vše ručně zapisovat do kalendáře – chytrý telefon nám vše důležité vždy včas připomene. Přesto bychom neměli zapomínat, že technologie mohou být dvousečnou zbraní. Sami bychom nedokázali spočítat, kolikrát nás naše chytré hodinky Samsung vytrhli ze soustředění. Řešení je přitom vskutku jednoduché – stačí během pracovní doby vypnout na všech chytrých zařízeních upozornění a notifikace aplikací, které nemají s naším pracovním procesem nic společného.

Zapomeňte na multitasking

Přestože se možná pyšníte schopností dělat více věcí najednou, vězte, že na vaši celkovou produktivitu a kvalitu práce to příliš dobrý vliv nemá. Nejspíš vás to překvapí, ale při koncentraci na jediný úkol toho za den stihneme mnohem více, než když se snažíme o tzv. multitasking. 

Důvodem je nejen skutečnost, že rozdělením naší pozornosti mezi více úkolů je výsledek o poznání méně kvalitní, ale také snižujeme svou motivaci k jejich rychlému a efektivnímu dokončení. 

Začněte tím, do čeho se vám chce nejméně

S multitaskingem souvisí i další z našich tipů. Pokud před vámi na začátku pracovního dne leží větší množství úkolů, seřaďte jejich plnění nejen podle důležitosti, ale také toho, jak moc se vám do nich (ne)chce. Rozhodně si nenechávejte největší či nejnáročnější úkol na konec – lépe uděláte, když se do něj pustíte co nejdříve. Sami uvidíte, že vám jeho odškrtnutí z vašeho „to-do“ seznamu dodá potřebnou motivaci ke splnění dalších úkolů, které vás ještě čekají.

Na druhou stranu stojí za vyzkoušení také tzv. pravidlo dvou minut – pokud se dá daný úkol stihnout do dvou minut, příliš ho neodkládejte a raději ho vyřešte co nejdříve. To se týká především rychlých odpovědí na e-maily, odeslání hotových zakázek či vytisknutí potřebných dokumentů.

pracovní produktivita
Zdroj: Unsplash.com

Nezapomeňte na přestávky

Možná vám přestávky připadají jako ztráta cenného pracovního času, opak je však pravdou. Po splnění každého dílčího úkolu si dejte pár minut na oddech. Načerpáte tak novou energii a motivaci pro plnění dalších pracovních úkonů, a především tak předejdete vyhoření. V ideálním případě zahrňte tyto „povinné“ přestávky do svého seznamu úkolů a berte je skutečně závazně. Během přestávek se však místo prohlížení sociálních sítí zkuste protáhnout či si dejte malou svačinu. 

Stanovte si menší cíle

Pokud na vás čeká časově náročný úkol, velká zakázka či projekt, který máte pro jeho náročnost tendenci neustále odkládat, zvažte jeho pomyslné rozdělení do menších částí. Rozdělením na menší díly se sice náročnost úkolu nezmenší, ale z psychologického hlediska bude jeho splnění mnohem snazší.

Omezte vyrušení

Na závěr pro vás máme radu, která nejspíš mluví sama za sebe. Pokud si během pracovní doby rádi popovídáte s kolegy, mějte na paměti, že čas při příjemných konverzacích běží rychleji než obvykle. Jedno či dvě přerušení práce upovídanou kolegyní může narušit celý váš pracovní proces a výrazně snížit vaši produktivitu. 

V případě, že je to možné, pracujte se zavřenými dveřmi, v případě open-space kanceláří vsaďte na sluchátka blokující hluk. Pokud vás ze soustředění vytrhávají například příchozí zprávy a e-maily, vyzkoušejte tzv. minimalistické zobrazení, které vám umožní se dokonale soustředit na práci.

Přidat hodnocení

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..