Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
Tipy pro začátečnické programování v C#
Obsah
Začali jste programovat v C# a hodili by se vám nějaké ty rady pro začátečníky? Pak čtěte dále. Základem úspěchu je nejen fungující, ale také bezchybný kód. V praxi se totiž může stát, že váš program bude sice fungovat, při bližším zkoumání se v něm však objeví tu a tam nějaká chybka. Na následujících řádcích si tak povíme, jak těmto chybám nejlépe předcházet.
K čemu bychom mohli programování v C# přirovnat?
Programování v C# lze přirovnat k stavbě domu. Nejdůležitější jsou vždy kvalitní základy. Co nám bude platné, když bude dům vypadat pěkně zvenčí, když se nám bude uvnitř rozpadat. Tato myšlenka dokonale vystihuje i samotné programování. Při programování v C# bychom tak měli postupovat disciplinovaně krok za krokem. Důležitá je vždy přehlednost. Má-li programátor v hlavě spoustu nápadů a realizuje je chaoticky, pak se velmi pravděpodobně dříve nebo později objeví v programu chyba. Programování se často přirovnává i ke hře fotbalu. Hráč může mít kvalitní kopačky, to však neznamená, že tým zvítězí. Musí totiž spolupracovat s dalšími hráči. I jednotlivé kódy mezi sebou musí bezchybně spolupracovat, pak je úspěch zaručen.
Na co bychom si měli dát při programování v C# pozor?
Nejdříve si povíme, kdy poznáme, že je program správně vytvořený. Záleží zejména na 3 faktorech. Program musí dodržovat dobré praktiky, musí fungovat a měl by být otestovaný. Pak můžeme říci, že je zcela v pořádku. Je známá věc, že funkcionalita programu představuje pouhou 1/3 kritérií kvality programu. Základním pravidlem programování v C# je pojmenovávat proměnné vždy podle toho, co obsahují, nikoli dle toho, k čemu v programu slouží. Také bychom si měli při programování dávat pozor na diakritiku a česko-anglické označování. Nejlépe uděláme, budeme-li pojmenovávat proměnné v jednom projektu stejným jazykem a bez diakritiky. Při programování v C# bychom také neměli používat zkratky. Pokud ukážeme naši práci a kódy někomu dalšímu, nemusel by chápat, o jakou proměnnou se jedná. A ještě jeden tip na závěr. U víceslovné proměnné se pokud možno vyhneme číslování proměnných. Přehlednější bude, pomůžeme-li si pomocí malých a velkých písmen – CamelCase.