Canva Online Whiteboards Recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: CANVA Online Whiteboards – nová funkce v nástroji CANVA

Článek Recenze: CANVA – poutavá grafika jednoduše a rychle obsahuje popis dostupných funkcí nástroje CANVA, porovnání free a placené verze a pro grafiky začátečníky i tři návody na přípravu jednoduché grafiky (logo, grafika pro příspěvky na sociální sítě a plakát). 

Vývojový tým pro nástroj CANVA však neusnul na vavřínech a letos v srpnu byla doplněna další zajímavá funkce – v menu přibyla nová volba „Whiteboards“. Pojďme se spolu podívat, co všechno uživatelům umožňuje.

Canva Whiteboards Menu

K čemu slouží CANVA Whiteboards?

Zavřete na chvíli oči a představte si:

  • Co během prezentace navrhovaného řešení u klienta nejčastěji píšete či kreslíte na tabuli?
  • Co nejčastěji píšete či kreslíte na tabuli při poradě vašeho pracovního týmu?
  • Pokud si potřebujete domluvit s kolegou postup nebo řešení úkolu, jak si to nejčastěji vizualizujete?

Odpovědí na vaše potřeby mohou být šablony v nástroji CANVA v části Whiteboards. A nejen proto, že častým problémem při psaní na bílou tabuli bývají zaschlé fixy, málo barev fixů, málo prostoru na tabuli…

Jaké šablany najdete v části CANVA Whiteboards?

Pokud si v hlavním menu zvolíte volbu Whiteboards, systém vám nabídne seznam šablon roztříděný do následujících skupin:

  • Brainstorm Whiteboards – Myšlenky z brainstormingu: Šablony určené k zobrazení výsledků brainstormingu.
  • Flowchart Whiteboards – Různé druhy diagramů: Šablony určené k zápisu a popisu různých procesů nebo rozhodovacích stromů, myšlenkových map a podobně.
  • Team Whiteboards – Práce týmu: Šablony určené pro plánování schůzek, rozdělení týmu, rozdělení úkolů v týmu.
  • Planning Whiteboards – Plánování projektu: SWOT analýza, GAP analýza, Plán projektu, šablony pro zpětnou vazbu atp.

V každé sekci je velké množství šablon. Ve free verzi nástroje CANVA méně, v placené verzi více.

Brainstorm Whiteboards – Myšlenky z brainstormingu

V této části naleznete ve free verzi 66 šablon, které jsou odvozeny z nejčastějších forem brainstormingu. Například Moodboardy, SWOT analýzy, myšlenkové mapy a další.

V následujícím videu je náhled šablon a vybrala jsem si detailní zobrazení šablony „Six Thinking Hats“ Je to velmi oblíbená metoda mezi kreativci, znáte ji? 6 různých pohledů na problém/úlohu/zadání, které prověří navrhované řešení shora – zdola – zleva – zprava.

Nevýhodou free verze je, že šablona se vám zobrazí malá. Přestože rozměr Whiteboardu je takříkajíc nekonečný.

Canva Whiteboards Prace Se Sablonou

Chcete-li zvětšit všechny prvky šablony na jedno kliknutí pomocí tlačítka „Resize„, je nutná placená verze Canvy. Ve free verzi máte pouze možnost natáhnout každý prvek šablony zvlášť, což je poněkud pracnější. Trial verze na vyzkoušení zdarma je dostupná 30 dní.

Flowchart Whiteboards – Různé druhy diagramů

V této části je ve Free verzi dostupných 25 šablon. Hlavně různé myšlenkové mapy, rozhodovací stromy či organizační struktury.

Zaujala mě šablona Wireframe Review, protože často právě náčrty obrazovek ať už mobilních nebo desktopových jsou odrazovým můstkem při tvorbě webů a aplikací. Šablona obsahuje také náčrt změn, které se provedou po kliknutí na tlačítka a dává tak kompletní přehled grafikům i programátorům. Často i copywriteři, kteří připravují texty pro weby, mohou klientům dodat wireframy – náčrty obrazovek. Aby klienti věděli, kam přesně texty na webu umístit.

Canva Whiteboards Prace Se Sablonou Wireframe

Team Whiteboards – Práce týmu

V této části je dostupných 106 šablon ve free verzi. Šablony připravené k práci týmu – pro každého člena týmu sloupec nebo řádek, aby byly příspěvky k tématu pěkně uspořádány.

Najdete zde také různé týmové hry. Některé šablony se opakují ve všech skupinách, například myšlenkové mapy, organizační struktura a podobně. Protože je lze opravdu i obecně použít. Buď na brainstormování o projektu nebo na brainstormování o problémech týmu.

Planning Whiteboards – Plánování projektu

V této části je dostupných 33 šablon, například pro SWOT analýzy, GAP analýzy, Matice priorit či To-Do seznamy. Najdete zde také graficky velmi pěkné šablony pro vykreslení road mapy projektu. Mohou zaujmout v prezentaci u klienta.

CANVA Whiteboards – Práce se šablonou

Do šablony si můžete přidat nejrůznější prvky dostupné v Canvě v levém menu. Ikony, obrázky, animace, barevné „sticky notes“ – lepící papírky s poznámkami. Práce je zábavná (pošlete kolegům smajlík nebo komiksovou bublinu) a barevná (každý člen může mít papírky na poznámky jiné barvy), na nic nezapomenete.

Canva Whiteboards Prace So Sablonou Sdileny Team

Chcete-li pozvat ostatní členy týmu, stačí použít tlačítko „Share“ v pravém horním rohu a napsat mailovou adresu, nebo máte-li předplacenou týmovou verzi Canvy, tak vybrat člena ze seznamu. Všichni členové týmu o sobě vědí, protože jejich kurzory jsou barevně odlišeny. Můžete vidět pohyb kurzoru. I změny, které ve whiteboardu člen provede, se označí jeho barvou. Podívejte se na náhled ve videu, přizvala jsem k práci dalšího člena; jeho kurzor je fialové barvy, a prvky Whiteboardu, které posunul, se označily také fialovou a jeho iniciálami.

Výhody a nevýhody CANVA Whiteboards

Klady (+)Zápory (-)
+ Funkcionalita Whiteboards je dostupná také ve free verzi.- Ve free verzi je šablona dostupná pouze v malém rozměru, nelze zvětšit všechny prvky na jedno kliknutí pomocí tlačítka „Resize“. Nicméně stále lze upravit velikost každého prvku šablony zvlášť.
+ Máte 30 denní trial na vyzkoušení pro funkcionality zdarma - pro šablony, pro tlačítka.
 
+ Sdílení Whiteboardu je možné také ve free verzi.

+ Členové týmu vidí aktivitu všech členů – mají barevně odlišené kurzory.

+ Velké množství šablon.

Shrnutí a závěr

Pokud použijete CANVA Whiteboards, tak vám všechny vaše poznámky zůstávají. Neotřete je jako tabuli na konci schůzky s kolegy či klienty. Whiteboards můžete kdykoli sdílet s kolegy a společně pracovat na brainstormingu, diagramu a podobně.

Je to velmi výhodné řešení i pro týmy, které nesedí spolu na jednom místě. Každý pozvaný člen týmu může přispívat na „tabuli“, editovat řešení. Pohyb kurzoru je viditelný a pro jednotlivé členy barevně rozlišen.

Další výhodou je, že funkce Whiteboards je dostupná také ve free verzi. Dokonce i sdílení „tabule“ s jinými členy týmu. V placené verzi je dostupných více šablon.

Nakonec můžete vaše poznámky a výstupy zařadit do prezentace pro klienta, ne nadarmo se říká, že jeden obrázek je lepší než tisíc slov. Můžete si vytisknout různé mapy projektů, úkoly pro tým a podobně.

CANVA Whiteboards je užitečný nástroj pro práci jednotlivce i pro práci v týmu, jehož výhodou je dostupnost většiny funkcí zdarma. Vyzkoušejte ho!

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..