Weebly recenze a návody

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


NordVPN + Saily

Recenze: Vytvořte s Weebly úspěšný web

Online nástroj pro tvorbu stránek Weebly chce, aby si s ním dokázal vytvořit web každý, kdo po něm touží. Nezáleží na jeho znalostech a zkušenostech. S tímto nástrojem potřebujete pouze nadšení, počítač a myš. A co s ním tedy dokážete vytvořit?

Co je Weebly

Weebly je online nástroj pro tvorbu webových stránek a e-shopů. Tento nástroj je navržený tak, aby s jeho pomocí dokázal vytvořit vlastní stránky nebo obchod téměř každý. A to bez znalosti kódování HTML a programování. Pokud chcete například vytvořit vlastní stránky, e-shop nebo blog, tak k tomu s Weebly potřebujete pouze částečnou znalost angličtiny. 

Weebly je založen na principu WYSIWYG editoru (What You See Is What You Get) tvorby stránek. V editoru naleznete předpřipravené sekce stránek (části stránek), které metodou drag&drop (chyť a pusť) vkládáte na svůj web. Touto metodou dokážete sestavit vlastní web během krátké doby.

Stránky se tvoří tak, že si v editoru vyberete jednu z připravených šablon vzhledu, se kterou pracujete a dále ji upravujete pro své potřeby. Do šablony vkládáte jednotlivé prvky jako nadpisy, mapy, slidery, tlačítka, obrázky, video a tak dále, nebo předpřipravené sekce stránek. To jsou různé hotové formuláře, fotogalerie, sekce o nás nebo například sekce s mapou a otevírací dobou provozovny. V editoru je samozřejmě velké množství různých druhů těchto předpřipravených sekcí. Z těchto sekcí si jednoduše sestavíte obsahovou podobu a vzhled webové stránky. Vzorové informace v sekcích pouze vyměníte za své a stránky můžete spustit.

Pro koho je služba určena

Weebly se zaměřuje zejména na začátečníky a málo zkušené uživatele, kteří nemají s tvorbou stránek ani s editory k tomu určenými většinou žádné zkušenosti. Teoreticky nemusíte o tvorbě webu vědět vůbec nic, a stejně dokážete s tímto nástrojem rozjet svůj vlastní projekt během krátké doby.

Zkušeným uživatelům pomůže tento nástroj vytvářet a spouštět webové stránky nebo internetové obchody s menší námahou a s větší rychlostí. To se hodí nejen pro nasazování podpůrných webů, ale i pro práci pro klienty s malým rozpočtem.

Weebly a jeho šablony jdou uzpůsobit různým potřebám, takže si zde své místo najdou blogeři, pořadatelé kurzů a jiných událostí, fitcentra, živnostníci, firmy, různí freelanceři a nesmíme zapomenout na začínající internetové obchodníky. Na oboru nezáleží. Pokud potřebujete profesionálně vypadající webové stránky nebo e-shop, potom by vám na Weebly nemělo nic chybět.

Kdo stojí za Weebly

Weebly je služba původem z amerického San Franciska. Založili ji spolu v roce 2006 tři studenti Pennsylvania State University – Dave Rusenko, Chris Fanini a Dan Veltri. 

Tato univerzita údajně chtěla po všech svých studentech, aby měli a udržovali své internetové portfolio. Takže se zde nabízel nápad, vytvořit nástroj, který by jim všem s touto úlohou pomohl. A tak vznikl nástroj pro tvorbu webových stránek Weebly. 

Zakladatelé nástroje neváhali a vstoupili v roce 2007 se svým projektem do seed akcelerátoru Y Combinator. Tento akcelerátor slouží začínajícím startupům pro získávání peněžních investic, které jsou důležité pro další rozvoj. První kolo financování se jim vydařilo na jedničku, takže pro svůj projekt získali 650 000 dolarů.

V průběhu následujících let se snažili tvůrci Weebly reagovat na kritiku a požadavky uživatelů. Takže na jejich přání byla do nástroje přidána možnost editovat HTML a CSS. A výrazně bylo zapracováno na kompatibilitě editoru s různými webovými prohlížeči.

Kromě rozvoje nových funkcí se zakladatelé věnovali zejména získávání dalších peněz, které potřebovali nejen k rozvoji, ale také pro marketingové aktivity. Měli okolo sebe velkou konkurenci, která by jim mohla odvést početnou uživatelskou základnu. V roce 2014 proběhla další fáze financování, která do firmy přinesla 35 milionů dolarů. V roce 2018 pak dalších 350 milionů dolarů.

V současné době běží na Weebly více než 50 milionů webových stránek a e-shopů, které provozuje přes 30 milionů uživatelů po celém světě. Všechny projekty navštíví za měsíc dohromady přes 325 milionů unikátních uživatelů.

Hlavní vlastnosti služby

Hlavní vlastností služby je především jednoduchost a intuitivnost, aby si zde svůj vysněný projekt zvládl vytvořit každý, kdo po tom zatouží. Jednoduchý, to Weebly opravdu je. Až se člověk diví, jak v něm může být dostupných tolik funkcí a nastavení.

Recenze Weebly editor stránek
Vkládání prvku do stránky metodou drag&drop.

Ve Weebly není asi nic na co by se zapomnělo. Je v něm spousta moderních funkcí a prvků, které jsou v dnešní době na profesionálních webových stránkách nezbytností. Výhodou je, že je do svého webu dokážete přidat jednoduchým tahem myši. Nepotřebujete umět programovat.

Mezi hlavní vlastnosti služby patří:

  • Intuitivní prostředí
  • Jednoduché nastavení 301 přesměrování stránek
  • Možnost přidat další editory webu a přidělit jim role
  • Centrum aplikací (Weebly App Center)

Zkušení webotvůrci ocení možnost jednoduchého nastavování 301 redirectů (přesměrování) stránek. Těmito redirecty se vyhledávacím robotům oznamuje, že se daná stránka nachází na jiné URL. Tuto funkci zmiňuji hlavně z toho důvodu, že jsem ji dosud v žádném jiném editoru stránek neviděl. Pokud nebudete přesouvat stránky na jiné URL, tak si s touto funkcí nemusíte lámat hlavu.

Weebly má své vlastní centrum aplikací. To je vlastně obchod, ve kterém naleznete další rozšíření jako nástroje, aplikace nebo propojení na jiné služby. Takže můžete získat například rozšíření pro různé marketingové nástroje, dostat na stránky další prvky nebo funkce jako je live chat, překladač, ankety a další. Některé věci jsou zdarma a některé jsou placené.

Recenze Weebly App Center
Weebly App Center.

Cenové balíčky

Weebly nabízí celkem 5 cenových balíčků. Jeden z nich je zdarma. Při používání služby zdarma nebo její nejlevnější varianty musíte počítat s vložením reklamního pruhu do zápatí stránek. Balíčky se od sebe samozřejmě liší různými funkcemi navíc.

Recenze Weebly cenové balíčky
Cenové balíčky Weebly: Free, Connect, Pro, Business, Business Plus.

S nejvyššími cenovými tarify máte dostupné veškeré funkce, které potřebujete zejména pro provozování internetového obchodu. Ve správě e-shopu máte dostupný například plugin pro tisk adresních štítků přímo z administrace, marketingové nástroje nebo inventory management, což je vlastně takový jednodušší skladový systém. 

Abyste mohli na Weebly používat vlastní doménu, tak si musíte platit alespoň nejlevnější variantu služby s názvem Connect.

Ve všech balíčcích je samozřejmostí SSL certifikát, možnost nastavovat SEO nebo vytvářet jednoduché formuláře.

Pokud budete služby Weebly předplácet na rok dopředu, tak máte výrazně nižší ceny, než když budete platit v měsíčních platbách. Weebly garantuje vrácení peněz po dobu 30 dní, takže si můžete službu bez obav otestovat.

Šablony

Weebly má v nabídce přes 40 profesionálních šablon vzhledu. Ty jsou rozdělené podle způsobu využití. V nabídce jsou šablony vhodné pro blog, e-shop, portfolio nebo například šablony speciálně navržené pro firemní stránky.

Recenze Weebly šablony
Ukázka šablon v nástroji Weebly.

Jedinou nevýhodu šablon Weebly spatřuji v jejich malém počtu. Například pro podnikání nebo e-shop máte na výběr dostatečně velké množství šablon. Pokud potřebujete šablonu pro blog nebo osobní web, tak je počet šablon velice omezený. Ale to vás nemusí tolik trápit.

Všechny šablony můžete díky jednoduchému editování metodou drag&drop přetvořit pro jakékoliv potřeby a druhy oborů. Také do nich můžete jednoduše přidávat další prvky a funkce, takže se nemusíte obávat, že vám zůstane neoriginální vzhled webu, který používají miliony lidí po celém světě.

Vzhledy šablon jsou na pohled pěkné a UX designéři si na nich dali rozhodně záležet, takže si je uživatelé vašich stránek určitě užijí do posledního detailu. Šablony jsou responzivní a zobrazují se správně na všech zařízeních.

Vlastní šablony na Weebly

V administraci Weebly je možnost editovat celý zdrojový kód šablon. Můžete editovat nejen HTML kód a CSS, ale také JSON soubory. Tím můžete vytvořit svoji originální šablonu, která váš web odliší. K tomuto upravování šablon už je nutná znalost programování a kódování. Pokud tyto disciplíny neovládáte, tak budete potřebovat nějakého specialistu.

Recenze Weebly vlastní šablony
Weebly editor HTML.

Hlavní vlastnosti editoru

Hlavní výsadou WYSIWYG editoru stránek Weebly je přehledné a intuitivní rozhraní, kde vše okamžitě reaguje na každý pohyb a každé kliknutí.

Recenze Weebly vzhled editoru
Hlavní okno editoru stránek.

V praxi vypadá editace tak, že si vyberete prvek, který chcete upravit, kliknete na něj a zobrazí se vám další možnosti. Na obrázku výše se například zobrazují možnosti pro formátování textu hlavního nadpisu stránek.

Pokud chcete do stránek vložit další prvek, tak si ho vyberete z nabídky v levé části obrazovky a přetáhnete jej na požadované místo. Zde můžete s prvkem dále pracovat, různě ho stylizovat, nastavovat dle potřeby a jeho možností.

V horní části obrazovky máte na výběr další položky, které vás přenesou do dalších možností nastavování webu.

Pages – zde se vytváří další podstránky webových stránek a mění jejich pozice v hlavním menu. Pod touto položkou se také skrývá možnost nastavovat SEO pro jednotlivé stránky.

Theme – pod touto položkou se skrývají další možnosti pro nastavování šablon jako je změna písma nebo editování HTML kódu.

Apps – vás přenese do centra aplikací, kde můžete najít aplikace, které přidají další možnosti a funkce do vašich stránek.

Settings – nebo také pokročilá správa webu. Zde najdete možnosti přidávání dalších uživatelů do správy stránek nebo vytváření členských sekcí.

V editoru také nechybí přepínač pro kontrolu správného zobrazení webových stránek na mobilním telefonu. Tato neviditelná funkce vám pomůže s laděním webu pro mobilní zařízení. A to bez nutnosti vzít mobilní telefon do ruky.

[Video] Představení editoru Weebly.

SEO nastavení Weebly

Bez optimalizace pro vyhledávače (SEO) už se v dnešním moderním online světě neobejde téměř žádná webová stránka. S dobře nastaveným SEO umožníte vyhledávačům lépe pochopit stránky a uživatelům usnadníte nalezení vašich stránek ve vyhledávačích. Díky tomu můžete na web přivést více návštěvníků z vyhledávačů.

Recenze Weebly SEO nastavení
Nastavení SEO na Weebly.

U jednotlivých stránek můžete nastavovat titulek, měnit URL. Také můžete vyplňovat meta popisek, kterým můžete zatraktivnit svůj web ve výsledcích vyhledávání. U každé stránky máte možnost vkládat do záhlaví a zápatí vlastní kódy například pro sledování statistik výkonu.

Propojení Weebly s dalšími aplikacemi a službami třetích stran

Díky Weebly App Center je možné své stránky propojit s mnoha službami a nástroji třetích stran. Ty vám pomohou rozšířit funkčnost webových stránek nebo přidat další prvky pro jejich úpravu. Výhodou aplikací z App Center je jejich rychlá integrace do webových stránek bez složitého nastavování a editace zdrojového kódu.

Ačkoliv je v centru na výběr velké množství aplikací, stejně se může stát, že budete potřebovat stránky propojit se službou nebo nástrojem, který tam chybí. Výborná zpráva je, že svůj Weebly web můžete díky editování HTML propojit s téměř kterýmkoliv nástrojem, na jaký si vzpomenete. 

Používat tedy můžete například služby:

Návod, jak vytvořit webovou stránku s Weebly

Před tvorbou webové stránky je nutné se do Weebly registrovat. Nikdo po vás nechce okamžitě peníze. Prostě jen vyplníte jméno, e-mail a heslo a dostanete se do průvodce vytváření webu.

  • V prvním kroku si vyberete, co chcete vytvořit: Webové stránky nebo webové stránky s e-shopem.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky
Výběr druhu webového projektu.
  • Následuje výběr šablony. Vyberte si šablonu, která se vám nejvíce líbí. Pamatujte, že na obrázcích v šabloně tolik nezáleží, protože je budete pravděpodobně měnit za své. Šablonu tedy vybírejte především podle jejího rozložení.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky výběr šablony
Výběr šablony vzhledu.
  • Úprava šablony. Kliknutím na prvek se vám zobrazí další možnosti jeho nastavení. Například u textových prvků jsou to nástroje pro formátování textu.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky úprava textu
Úprava formátování textu.

Praktická tvorba stránek s nástrojem Weebly

Úprava připravené šablony je snadno pochopitelná, takže si předvedeme úpravu nově vytvořené prázdné stránky. Tu si vytvoříme v záložce v horní části obrazovky Pages kliknutím na tlačítko plus a vybráním položky Standard page.

Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky nová stránka
Vytvoření nové stránky.

U stránky změníme její jméno, protože to se bude zobrazovat v hlavním menu. Také můžeme zvolit, jestli chceme, aby se v hlavním menu zobrazovala. Další možností je vybrat si, zda se bude na stránce zobrazovat header (lišta s logem a menu), nebo nebude.

  • Dalším krokem je změna loga. Můžeme nechat textové nebo nahrát vlastní obrázkové logo.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky změna loga
Změna loga.
  • Teď začneme přetahovat jednotlivé prvky do stránek. Začneme nadpisem stránky – Title.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky vkladání prvků
Vložení nadpisu do stránky.
  • Stejným způsobem můžeme do stránky vložit předpřipravenou sekci. To je vlastně hotová část stránky, ve které stačí pozměnit některé její části za své. Po přetažení položky Section se vám rozevře nabídka s dalšími možnostmi, jakou sekci chcete do stránky vložit.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky vložení sekce
Vložení sekce stránky.
Recenze Weebly návod jak vytvořit stránky finální webové stránky
Finální webová stránka.

Klady a zápory Weebly

Klady (+)Zápory (-)
+ Intuitivní editor stránek- Nástroj není v češtině
+ Možnost editovat zdrojový kód šablon- U tarifu zdarma reklama ve stránkách
+ Předpřipravené sekce webu- Malé množství šablon
+ Možnost napojit se na téměř jakoukoliv službu třetí strany
+ Moderní prvky do stránek

Hodnocení a závěr

Weebly je známá a oblíbená služba, která nechce zapadnout v záplavě ostatních vizuálních builderů stránek. Snaží se, co to jde, ale občas to prostě někde drhne.

Tak například jsem nepřišel na to, jak vygenerovat pro svůj projekt doménu třetího řádu. Měl jsem tarif Free, ale systém mě stejně pořád nutil objednat si doménu 2. řádu. Nevím proč to editor udělal a nevěděla to ani technická podpora. Myslím si, že v době mého testování probíhala na serverech údržba nebo upgrade služby a podpora o tom nevěděla.

Služba má přes 30 milionů uživatelů po celém světě a její administrace i editor stejně dokáží reagovat okamžitě. To velice zpříjemňuje práci při úpravě stránek.

Určitě musím zmínit a pochválit možnost editovat zdrojový kód šablon. Díky tomu si můžete nechat vytvořit od specialisty originální šablonu na míru. Přitom si můžete užívat správu stránek s odladěným editorem Weebly.

S možností editace HTML se otevírají další téměř neomezené možnosti pro propojování stránek s dalšími službami a nástroji třetích stran. Díky tomu se může ze stránek stát obchodní nástroj plný oblíbených funkcí, které rádi používáte.

Weebly vám pomůže s vytvořením kvalitních stránek pro jakýkoliv účel. Pokud pro vás není zábranou cizí jazyk, pak rozhodně stojí za to si tento editor vyzkoušet.

5/5 - (2 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..