Možná vám přijde označení PLESK povědomé, možná že nikoliv. Ať už je to jakkoliv, tak vězte, že jde o užitečnou softwarovou aplikaci ruské společnosti Parallels, jež spíše znají správci serverů a zároveň poskytovatelé webhostingu. Plesk se využívá v globálním měřítku a znají ho všichni zasvěcení po celém světě. Díky tomuto programu se odbourává nekomplexnost online správy dedikovaných a virtuálních serverů a tím usnadňuje administrátorům práci. Prostřednictvím softwarové aplikace Plesk je na celém světě spravováno neuvěřitelné množství domén, jejichž číslo skýtá více než 5 nul. Důvod oblíbenosti aplikace je skryt v její přehlednosti, jednoduchosti a snadné administrace požadovaných serverů. Je více než jasné, že tento způsob je mnohem efektivnější, než tomu je v případě příkazové řádky. Plesk je vytvořen tak, aby podporoval všechny důležité operační systémy a serverové aplikace od nejrůznějších antivirů až po antispamy, mailservery či statistiky a FTP servery.

Plesk je mocným nástrojem

Plesk umožňuje správu všech těchto nainstalovaných aplikací pomocí jednoho přehledného rozhraní a zároveň dovoluje tvorbu virtuálních serveru díky šablonám. Tímto se z aplikace Plesk stává velice mocný nástroj v oblasti webhostingu. Pokud bychom hledali další bezesporné výhody, které z ruského softwaru dělají jedničku na trhu, tak nesmíme zapomenout na skvělou možnost správy několika serverů z jednoho ovládacího panelu. Tato skutečnost naplnila tužby mnohým administrátorům, kteří nyní mohou sledovat celou svou serverovou farmu z jediné aplikace. Taktéž je možné správu serveru dle libosti oddělit od administrace domén umístěných přímo na serveru.

Rozmanité využití

Plesk není jen užitečným nástrojem pro samotné administrátory. Další výhoda se skrývá v tvorbě zákaznických účtů s různě přidělenými právy dle vašich specifických kritérií. Díky nim se tak mohou zákazníci (samozřejmě v omezené míře) podílet na spravování virtuálních serverů a domén. Tím odpadá správci serveru starost o každičkou drobnost a zákazník si tak může drobné úkony vytvářet zcela sám bez jakékoliv závislosti na správci. Noví uživatelé určitě ocení přítomnost několika video tutoriálů, které se nacházejí přímo na webových stránkách Parallels, kde se rychle seznámí se základními úkony s touto aplikací. Na trhu jsou i další obdobné softwarové aplikace, ale žádná z nich se této nedokáže vyrovnat. Rychlost a komfortní práce s operačními systémy je díky aplikaci Plesk nenahraditelná a na dlouhé časy dopředu neohrozitelná. Každý administrátor, jenž hledá možnost administrace serverů dle vlastní režie bez přílišných nároků na administrátory vždy sáhne po tomto celosvětově uznávaném softwaru.