Hostingové služby jsou velice rozmanité a třídí se do několika jasně vymezených kategorií. Je na každém z vás, které služby využijete. Na trhu je celá řada kvalitních poskytovatelů, kteří nabízejí nejrůznější technologie. Pojďme se společně podívat, na jaké podkategorie se hosting dělí.

Freehosting

Pokud neplánujete složitější webové prezentace, tak je tento bezplatný hosting určený přímo pro vás. Největší síla tohoto typu je samozřejmě v ceně. Může si ho pořídit úplně každý, kdo má chuť něco sdělit světu´. Je zde celá řada nevýhod, takže je namístě celou problematiku nejdříve zvážit a teprve poté se rozhodnout, jestli je freehosting to pravé. Velkou nevýhodou je omezený datový přenos, jakmile ho přesáhnete, tak se stránky automaticky zablokují. Výše použitelného datového přenosu je individuální dle aktuální nabídky hostingového poskytovatele. Nečekejte příliš velký prostor na disku a na technickou podporu můžete rovnou zapomenout. Dokonce dochází k výpadkům, a pokud se vám ze stránek ztratí obsah, tak si pak na nic nestěžujte. Dalším prozrazujícím vodítkem je násilně vložená reklama, která mnohdy působí velice rušivě. Pokud si zřizujete stránky pro menší skupinu lidí, tak je freehosting schůdným řešením, v ostatních případech raději zvolte placený.

Webhosting

Nejrozšířenější formou hostingu je klasický webhosting. Jedná se o efektivní a příjemné řešení jakékoliv osobní prezentace, blogu, firemních stránek, ale i menších internetových obchodů. Za cenu několika stokorun ročně získáte vlastní originální adresu a možnost prorazit do světa virtuálního šílenství. Na trhu je celá řada kvalitních poskytovatelů, takže v tomto ohledu nebudete mít o zajímavé nabídky nouzi. My vám můžeme doporučit profesionální zahraniční webhosting, který splňuje všechny požadavky aktuálních trendů a řídí se dle novodobého směru. Sympatická je i skutečnost, že stále více firem nabízí neomezený traffic (datový přenos), či prostor na disku. Poskytovatelé se musí o svého zákazníka doslova prát, a to z důvodu vysoké konkurence. V případě, že si vybíráte, tak nikam nespěchejte a pečlivě si každého poskytovatele prozkoumejte. Zajímejte se o technickou podporu, úroveň služeb, výhody a cenu.

Dedikovaný server

Jde o druh serverhostingu, kdy dostanete jako příslušný zákazník fyzický server, ovšem ten je ve správě poskytovatele, jenž vám pronajímá hardware. Poskytovatel se stará o fyzickou část serveru a vy máte pod svou plnou správou softwarovou část. Je tedy zcela na vás jaké služby budete na pronajatém serveru provozovat. Toto řešení v sobě skrývá vysoký výkon a je ideální pro rozsáhlejší webové projekty. Nesmí se však opomenout nutnost pokročilejších znalostí v oblasti správy serveru, je taktéž možné si najmout externího správce, ale tím se celý provoz citelně prodraží. Celá konfigurace je tak mnohem složitější, než u klasického webhostingu.

Managed Server

Jde o odnož dedikovaného serveru, který je spravován poskytovatelem. To znamená, že vám zcela odpadají starosti a náklady za případného správce. Zde se musí počítat s vyšší počáteční cenou. Většinou je poskytovatelem nabídnutý určitý počet hodin, jež jsou zahrnuty v ceně. Počáteční nastavení běžné správy serveru se vejde do několika málo hodin měsíčně. Zde je na místě si pořádně promyslet, jestli není výhodnější dedikovaný server.

Server housing

Tato specifická varianta hostingu nabízí svému žadateli pouhé umístění serveru v datovém centru. V tomto případě musíte vlastnit svůj hardware, pronajmete si pouze místo a spolu sním i konektivitu. Jde o velice lákavou možnost, ale i zde je nutné přihlédnout ke všem okolnostem. Rizika v podobě pořízení vlastního serveru, jeho následné správy, upgradů serveru, řešit také případné výpadky a další neméně důležité sounáležitosti.

Virtuální server

Virtuální server je vysoce moderním řešením aktuální doby. Stále častěji nahrazuje klasické fyzické hostingy a do budoucna tomu nebude jinak. Získáte virtuální prostor na fyzickém serveru, který se bude tvářit jako váš vlastní. Velká výhoda je skrytá v jednoduchosti případné změny či rozšíření dle vašich specifických požadavků. Virtuální server se pronajímá hned v několika různorodých variantách, kde si můžete vybrat, jestli chcete svého správce či nikoliv. Taktéž je zde možnost instalace a provoz libovolných aplikací. Správa VPS je v dnešní době velice jednoduchá a proto není pro mírně pokročilého webmastera spravovat server interně.

Cloud hosting

Zatím se jedná o nejnovější technologii na trhu, kde si nepronajímáte konkrétní server, nýbrž výpočetní výkon a přenos dat. To znamená, že zaplatíte pouze za to, co opravdu spotřebujete. Určitě oceníte jeho transparentnost, kdy dokáže být jako jeden server s naprosto neomezeným výkonem, nebo několik aplikačních serverů naráz. Pokud nepatříte k pokročilým uživatelům, tak na tuto variantu hostingu zapomeňte. Cloud hosting je určen výhradně pro webové projekty s vysokou či kolísavou návštěvností. Využití zde naleznou stránky s vysokým požadavkem na dostupnost projektu.