Každý webový projekt, který chce prorazit na výsluní, musí dodržovat hned několik zásad. Hlavní prioritou, jež vede k úspěchu je sledování statistik. Právě ona nám zcela jednoduchým způsobem prozradí naše výhody a poukáže na případné nedostatky, které volají po renovaci. Návštěvníci přicházejí a zase odcházejí. Naším úkolem je zjistit, co je nejvíce láká a naopak od čeho nejčastěji utíkají. V neposlední řadě nás musí zajímat i s jakým vyhledávacím spojením se na váš webový projekt dostali a mnoho dalších souvislostí. Podrobná statistika o celkovém pohybu na projektu vám může zvednout tržby, až o několik desítek procent. Awstats je ideálním nástrojem pro získávání těchto citlivých a důležitých údajů.

Awstats a jeho oblíbenost

Awstats je standardní součástí webhostingových služeb. Existuje celá řada míst, kde ho využívají v jeho surové formě, ale setkáte se i s upravenou variantou do předem nastavené administrace. U některých webhostingů byste ani nepoznali, že o nějaký Awstats jde, ale ve většině případů za všemi statistikami stojí právě on. Avšak pozor! Awstats nestojí pouze za výpočty a statistickým zobrazením jednotlivých údajů. Tento nástroj je ve své podstatě velice flexibilní. Velice snadno dokáže vytvořit statistiky streamových, webových, FTP a poštovních serverů. Awstats přebírá data od logovacích souborů monitorovaných služeb. Touto skutečností se rapidně liší od webových služeb jako je třeba navrcholu nebo známý Google Analitycs, kteří návštěvnost měří přes neviditelný obrázek.

Za zrodem stojí NL Techno

Za zrodem této rozšířené webhostingové služby stojí společnost NL Techno, které se stále podílí na jeho aktualizaci a dalším vývoji a navíc uvolňuje zdrojové kód pod jistou licencí GNU/GPL. Samozřejmě, že to není jediná organizace, které do kódů přispívají. Největší rozkvět byl zaznamenán v letech 2000, až 20004 od té doby se kódy příliš nezměnily. AWstats je odlehčená a velice spolehlivá technologie, která svým uživatelům nabízí kvalitní službu. Jejím jazykem je Perl. Počátky této technologie sahají do počátku roku 2000. V těchto dobách byl Perl velice oblíbeným jazykem. Z aktuálního pohledu je na ústupu a to celému nástroji spíše škodí.