WordPress jako nejpoužívanější redakční systém se těší stále velké oblíbenosti, avšak pro jeho používání j nutné, aby váš poskytovatel webhostingu nabízel podporu PHP verze 4,3 a novější a MYSQL verzi 4,0 a novější. Pokud se budeme bavit o http serveru, tak se doporučuje Apache nebo Litespeed. WordPress bude samozřejmě fungovat na jakémkoliv serveru, který bude podporovat výše uvedené PHP a MYSQL. Pakliže se nechcete setkat s nějakým nepatřičným nedorozuměním nebo problémem, tak dejte přednost hostingu běžícím na serveru Apache. My vám doporučujeme kvalitní zahraniční webhosting BlueHost. Apache je právě pro WordPress přímo optimalizovaný a nevykazuje v průběhu používání žádné potíže.

Raději se u webhostingu ujistěte

Přesně tak, za zeptání nic nedáte. Pošlete poskytovateli webhostingu zprávu a zeptejte se ho, jestli jeho služby zahrnují i bezproblémový chod redakčního systému WordPress.

Jak na instalaci WordPress

Pokud patříte mezi začínající uživatele, tak by vám následující článek měl pomoct s instalací redakčního systému WordPress. Celá záležitost je velice snadná a neměli by se při ní vyskytnout žádné komplikace. Pokud ano, tak jde o špatně zvolený webhosting. Celý proces by vám neměl zabrat více jak 15 minut a skládá se z následujících kroků.

  1. Stažení balíčku se souborem WordPress
  2. Rozbalení souboru na disk
  3. Přetažení souboru na požadovaný webový projekt
  4. Spuštění instalace
  5. Závěr – dokončení

 

Stažení souboru s WordPressem

Nejdříve si je nutné na internetu sehnat nejnovější verzi redakčního systému. Je volně ke stažení hned z několika zdrojů jako freeware, takže zdarma. Soubor není větší, než jeden megabajt, takže vám stažení nezabere více jak pár vteřin.

Rozbalení souboru na disk

Jakmile si balíček stáhnete, ihned jej rozbalte do libovolné složky, třeba i na plochu.

Přetažení souboru na požadovaný webový projekt

Nyní se nacházíte v situaci, kdy je potřeba daný redakční systém přetáhnout, nahrát na vámi požadovaný webový projekt, tedy na webhosting. Soubory se nahrávají pomocí FTP Klienta, nejčastěji se používá program Total Commander. Pokud vlastníte doménu s názvem www.mojedomena.cz a chcete, aby byl web dostupný právě na této adrese, tak nahrajte soubory do hlavního adresáře. V případě, že požadujete dostupnost na adrese www.mojedomena.cz/home, tak nahrajte soubory do složky home/.

Spuštění instalace

Zadejte si do webového prohlížeče adresu svého webu a na monitoru uvidíte následující zobrazení.

Postačí kliknout na create a wp-config.php file through a web interface a dostanete se na další zobrazení.

Klikněte myší na Let’s go.

Vyplňte své údaje o databázi. Database name – název databáze, kam chcete WordPress instalovat. User Name – vaše uživatelské jméno pro přihlášení do dané databáze. Password – samozřejmě heslo pro přístup do databáze. Database Host – adresa MYSQL serveru, z valné většiny případů jde o localhost. Table Prefix – zde ponechejte wp.

  • Následně klikněte na Submit a uveďte celý proces do chodu.
  • Teď na installing now.
  • Blog Title – zde si uveďte svůj slogan/moto a svůj email.
  • Klikněte na install WordPress.

Nyní jste úspěšně prošli celým návodem k instalaci WordPressu do svých stránek.