Co je to PHP

Z aktuálního hlediska je dynamická stránka nedílnou součástí, každé složitější webové prezentace. Vše začíná pořízením služeb webhostingového poskytovatele a po té se klienti rozdělují na dvě části. Jedni si celý webový projekt vytvoří sami a ti další si na to objednají odborníky. Mezi základní stavební kameny neboli skriptovací jazyky sloužící k tvorbě webových stránek patří ASP (Active Server Pages) a v neposlední řadě i PHP. Pro vlastníka webu, který má zájem stát u zrodu svého projektu je přímo nezbytností znát základy tohoto jazyka a umět s ním pracovat.

Co to vůbec PHP je?

Máte svůj první webhosting a rádi byste pronikli do tajů tvorby webových stránek? Důležitým předpokladem pro úspěšnou tvorbu je znalost PHP. Jak už jsme prozradili výše, tak se jedná o skriptovací jazyk určený k vykonávání na straně serveru a následně vložený do klasického HTML formátu. V praxi to znamená následující. Jakákoliv stránka obsahující PHP skripty je nejdříve podrobena serverovým příkazům v PHP, jež jsou na stránce jasně uvedené, a posléze pošle klientovi očištěný HTML kód. Server vyhledává skripty ve všech odesílaných souborech, ale většinou se setkáváme s nastavením, že vyhledává pouze soubory s předem nastavenými příponami .php, .php3, nebo .phtml. Výsledný příkaz PHP je vkládán přímo do HTML kódu a je oddělen známými tagy s ostrými závorkami.

K čemu je PHP?

Webhostingem sice vše začíná, ale nekončí. PHP je naprosto univerzálním jazykem, který svému majiteli umožňuje vytvořit zpravodajský server, ale i virtuální obchod. Jednotlivá data si jednoduše uložíte do standardních textových souborů popřípadě do databáze (PHP si totiž rozumí s většinou běžně používaných databází, určitě budete znát velice oblíbený mySQL). Snadným způsobem si zpracujete data z formulářů, online testy včetně statistik, ale také je díky PHP možné naprogramovat určité reklamní systémy. PHP hojně využívají servery jako Seznam, Centrum či BillBoard.

Co budete k tvorbě potřebovat?

PHP se vždy vkládá do HTML. Z tohoto důvodu je nutností si sehnat jakýkoliv HTML editor. Nemusíte nikde sáhodlouze hledat, postačí i obyčejný poznámkový blok (Notepad). Určitě se vám bude hodit vytvořený skript, kam budete své výtvory aplikovat a zkoušet jejich následnou funkčnost. Taktéž musíte mít na serveru nainstalovanou podporu PHP. Pokud hledáte nejvýkonnější PHP, tak jedině jako modul serveru Apache pod známým operačním systémem Linux. Ovšem, že se dá použít i pod Windows. Tyto sounáležitosti vás budou zajímat jen za předpokladu, že se o svůj server hodláte starat úplně sami. Jakmile používáte jednu z mnoha nabídek webhostingů zdarma, tak od něj ani nečekejte PHP podporu v jakémkoliv smyslu. Pokud si plánujete pořídit placený webhosting a máte zájem o služby v rámci PHP podpory, tak se na tuto skutečnost neprodleně poptejte svého Providera. Je zde celkem velká šance, že podporu PHP dostanete zcela zdarma anebo za minimální příplatek. Zároveň vám prozradí, jaké přípony máte používat.

Co je potřeba si zapamatovat

  • Jakýkoliv příkaz v PHP se vždy vkládá do běžného HTML kódu.
  • Pro správný chod a funkci jednotlivých příkazů PHP, musí mít soubor správně nastavenou příponu. Nejčastějšími jsou php, .php3, nebo .phtml.
  • Každý návštěvník získá od serveru pouze očištěný HTML kód, což je vygenerovaný kód po vykonání všech PHP příkazů.

PHP je nedílnou součástí každé webové prezentace, v případě, že chcete proniknout do tohoto světa, je dobré se zapsat do některého z mnoha kurzů. Jen tak zvládnete svůj projekt bez cizí pomoci. Jsou mezi námi i samouci, to je jen důkaz toho, že za všemi zkratkami se skrývá zcela jednoduchý systém.